Podcast

Podcast KBF: bliżej

KBF: bliżej to opowieść o kulturze i sposobach jej postrzegania, które poznajemy poprzez spotkanie twórców i ekspertów. To zderzenie światów i perspektyw, rozmowa czasem burzliwa, a czasem zaskakująco zgodna. Podcast prowadzi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF z wieloletnim doświadczeniem pracy i rozmów na styku kultury, projektowania i biznesu. Dyskusja ma charakter uniwersalny, ale najbliższym kontekstem jest dla nas kultura w Krakowie. To pełna dobrej energii rozmowa o warunkach tworzenia i uczestnictwa w kulturze, która jest #bliżej odbiorców.

Odcinek 4: Jak artyści eksperymentują na Twoim mózgu? Pikul i Pietraszewski witają w strefie dyskomfortu.

 

To już czwarty odcinek podcastu KBF: bliżej. Jeśli zdążyliście poczuć się z nami miło i bezpiecznie, tym razem mamy dla was niespodziankę. Carolina Pietyra oraz jej goście: Dominika Pikul, neuronaukowczyni i Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum, zapraszają na eksperyment poznawczy i wyjście poza strefę komfortu!

Dlaczego tak trudno nam przekonywać się do nowych rzeczy? Co to znaczy, że eksperyment jest sposobem na tworzenie nowych połączeń neuronalnych? Jak muzyka współczesna zmienia nasz mózg i jaką wartość wnosi w życie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o neuronauce, eksperymentach muzycznych i kreatywności.

 


Odcinek 3: Zabawa jest formą twórczości. Sosenko i Stępniewski o wpływie sztuki na dzieci i dorosłych

 

Historia sztuki i medycyna – czy mają ze sobą coś wspólnego? W trzecim odcinku podcastu KBF: bliżej Carolina Pietyra jak zwykle łączy gości, którzy pozornie pochodzą z różnych światów. Tym razem w studiu podcastowym w Pałacu Potockich dyskusja toczy się w obszarze sztuki i nauk medycznych. Katarzyna Sosenko, historyczka sztuki i kolekcjonerka, oraz Stanisław Stępniewski, dyrektor Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, rozmawiają o tym, czy kontakt dzieci z kulturą buduje przyszły potencjał.

W jaki sposób obcowanie z różnymi światami wizualnymi i kodami kulturowymi inspiruje przyszłe decyzje i sposoby działania? Jak obiekty codziennego użytku zmieniają odbiór świata? I wreszcie – jak sztuka wpływa na proces leczenia? Zapraszamy do wysłuchania odcinka, po którym – mamy nadzieję – przyłączycie się do naszego postulatu: szpitale wypełnić sztuką!

 


Odcinek 2: „Cała nadzieja w designie”. Szczerski i Turaj o projektowaniu, pięknych szklankach i maszynkach do golenia.

 

O czym mogą porozmawiać dyrektor muzeum i wiceprezes firmy UX-owej? Jeśli łączy ich pasja do designu – o wszystkim! Od definicji piękna po projektowanie maszynek do golenia, od stron internetowych i aplikacji po nowe myślenie o roli muzeów. Andrzej Szczerski, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz Hubert Turaj, wiceprezes firmy Edisonda, udowadniają, że design i designerzy nie znają ograniczeń. Czym jest projektowanie przyszłości? Czy Kraków jest stolicą polskiego designu? Czy każdy z nas może bywać projektantem? O tym wszystkim rozmawiają goście Caroliny Pietyry w drugim odcinku podcastu KBF: bliżej. Posłuchajcie sami!

 


Odcinek 1: „Z muzyką jest jak z jedzeniem”. Adamus i Skulski o projektowaniu doświadczenia koncertowego

 

Czy bliskość lokali gastronomicznych jest ważna dla kultury? Czy nokturn Chopina może być częścią zwykłego życia? Dlaczego w kościołach powinny być toalety? W pierwszym odcinku podcastu KBF: bliżej rozmawiamy o projektowaniu doświadczenia koncertu. Gośćmi Caroliny Pietyry, dyrektorki KBF, są: Jan Tomasz Adamus – dyrygent, kreator kultury i dyrektor Capelli Cracoviensis oraz Wojciech Skulski – projektant doświadczeń klienta dla znanych marek. Pokazujemy, że połączenie odległych światów może prowadzić do prostych rozwiązań. Zastanawiamy się, jak tworzyć autentyczne, bliskie życia i widzów wydarzenia artystyczne. Rozmawiamy o badaniach publiczności i sposobach na przekonywanie odbiorców do uczestnictwa w kulturze. A co wspólnego mają z tym wszystkim konie i samochody? Posłuchajcie sami!

 


Podcast powstaje w zespole KBF, nagrywamy w Pałacu Potockich. Do usłyszenia!

Słuchaj nas na swoich ulubionych platformach streamingowych!

Znajdziesz nas między innymi na:

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa