Podcast

Podcast KBF: bliżej

KBF: bliżej to opowieść o kulturze i sposobach jej postrzegania, które poznajemy poprzez spotkanie twórców i ekspertów. To zderzenie światów i perspektyw, rozmowa czasem burzliwa, a czasem zaskakująco zgodna. Podcast prowadzi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF z wieloletnim doświadczeniem pracy i rozmów na styku kultury, projektowania i biznesu. Dyskusja ma charakter uniwersalny, ale najbliższym kontekstem jest dla nas kultura w Krakowie. To pełna dobrej energii rozmowa o warunkach tworzenia i uczestnictwa w kulturze, która jest #bliżej odbiorców.

 


S2E5: Miasto wiedzy jest w kawiarniach. Rafał Matyja o miejskich legendach i burzeniu hierarchii

 

W piątym odcinku drugiego sezonu rozmawiamy z Rafałem Matyją – polskim hstorykiem i politologiem, doktorem habilitowanym  nauk społecznych, obecnie profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kraków cały czas intensywnie się zmienia, ale jest także miejscem o bogatej historii i pięknym dziedzictwie. Pamiętamy o potrzebie rozwoju, ale nie do końca uczymy się radzić z jego skutkami. Jak myśleć o naszym mieście w kontekście intensywnej ewolucji? Czy można zmierzać ku bezkompromisowej nowoczesności, jednocześnie dbając o interes mieszkańców? Okazuje się, że chcąc odpowiedzieć na te pytania, musimy zagłębić się w przeszłość i rozprawić się z miejskimi legendami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchu!

 


S2E4: Aktywizm w srebrnych butach. Cecylia Malik o sztuce i walce o krakowskie lepsze jutro.

 

W czwartym odcinku rozmawiamy z Cecylią Malik – malarką, artystką wizualną, aktywistką ekologiczną, założycielką hydrofeministycznego kolektywu Siostry Rzeki i współzałożycielką stowarzyszenia CSW Wiewiórka – która zasłynęła m.in. z obrony krakowskiego Zakrzówka.

Punktem wyjścia do rozmowy Caroliny Pietyry i Cecylii Malik jest dyskusja wokół Składu Solnego, która toczy się od kilku miesięcy na forum publicznym w Krakowie. Meandrujemy między trudnymi, czasem kontrowersyjnymi aspektami planowania działań w przestrzeni miejskiej, starając się przybliżyć często zbieżne punkty widzenia urzędników, aktywistów i zwykłych mieszkańców. Poruszamy też ważne wątki: łączenia działalności artystycznej i interwencji społecznej, sztuki prowadzenia dobrego dialogu, budowania wspólnoty i troski o ekosystem – zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i ludzkim. Na koniec zaś apelujemy nieco prowokacyjnie: róbmy mniej i bądźmy bardziej ekologiczni!

 


S2E3: Po co nam to całe dziedzictwo? Agata Wąsowska-Pawlik o równowadze i refleksji nad przeszłością

 

Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu rozmów o kulturze! Carolina Pietyra rozmawia w nim z Agatą Wąsowską-Pawlik: od 2018 roku dyrektorką Międzynarodowego Centrum Kultury, która zajmuje się dyplomacją kulturalną i bierze udział w pracach wielu międzynarodowych sieci, m.in. jako członkini zarządu Europa Nostra.

Czym jest dziedzictwo materialne i niematerialne? Czy można chronić dziedzictwo Krakowa w zgodzie z ideami Nowego Europejskiego Bauhausu? Jak znaleźć równowagę między troską o zabytki a koniecznością ochrony klimatu i podejmowaniem działań na rzecz zeroemisyjności budynków? Nie mogło zabraknąć również rozważań o tym, jak opowiadać o dziedzictwie krakowskiej dzielnicy Wesoła w kontekście jej dawnej roli – miejsca leczenia i zdrowienia – jak na nowo zdefiniować funkcję rewitalizowanych obiektów i miejsc oraz dlaczego warto chronić zabytkowe tereny przed prywatyzacją i zachować ich piękno w całej okazałości!

 


 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska