Podcast

Podcast KBF: bliżej

KBF: bliżej to opowieść o kulturze i sposobach jej postrzegania, które poznajemy poprzez spotkanie twórców i ekspertów. To zderzenie światów i perspektyw, rozmowa czasem burzliwa, a czasem zaskakująco zgodna. Podcast prowadzi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF z wieloletnim doświadczeniem pracy i rozmów na styku kultury, projektowania i biznesu. Dyskusja ma charakter uniwersalny, ale najbliższym kontekstem jest dla nas kultura w Krakowie. To pełna dobrej energii rozmowa o warunkach tworzenia i uczestnictwa w kulturze, która jest #bliżej odbiorców.

 


S2E4: Aktywizm w srebrnych butach. Cecylia Malik o sztuce i walce o krakowskie lepsze jutro.

 

W czwartym odcinku rozmawiamy z Cecylią Malik – malarką, artystką wizualną, aktywistką ekologiczną, założycielką hydrofeministycznego kolektywu Siostry Rzeki i współzałożycielką stowarzyszenia CSW Wiewiórka – która zasłynęła m.in. z obrony krakowskiego Zakrzówka.

Punktem wyjścia do rozmowy Caroliny Pietyry i Cecylii Malik jest dyskusja wokół Składu Solnego, która toczy się od kilku miesięcy na forum publicznym w Krakowie. Meandrujemy między trudnymi, czasem kontrowersyjnymi aspektami planowania działań w przestrzeni miejskiej, starając się przybliżyć często zbieżne punkty widzenia urzędników, aktywistów i zwykłych mieszkańców. Poruszamy też ważne wątki: łączenia działalności artystycznej i interwencji społecznej, sztuki prowadzenia dobrego dialogu, budowania wspólnoty i troski o ekosystem – zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i ludzkim. Na koniec zaś apelujemy nieco prowokacyjnie: róbmy mniej i bądźmy bardziej ekologiczni!

 


S2E3: Po co nam to całe dziedzictwo? Agata Wąsowska-Pawlik o równowadze i refleksji nad przeszłością

 

Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu rozmów o kulturze! Carolina Pietyra rozmawia w nim z Agatą Wąsowską-Pawlik: od 2018 roku dyrektorką Międzynarodowego Centrum Kultury, która zajmuje się dyplomacją kulturalną i bierze udział w pracach wielu międzynarodowych sieci, m.in. jako członkini zarządu Europa Nostra.

Czym jest dziedzictwo materialne i niematerialne? Czy można chronić dziedzictwo Krakowa w zgodzie z ideami Nowego Europejskiego Bauhausu? Jak znaleźć równowagę między troską o zabytki a koniecznością ochrony klimatu i podejmowaniem działań na rzecz zeroemisyjności budynków? Nie mogło zabraknąć również rozważań o tym, jak opowiadać o dziedzictwie krakowskiej dzielnicy Wesoła w kontekście jej dawnej roli – miejsca leczenia i zdrowienia – jak na nowo zdefiniować funkcję rewitalizowanych obiektów i miejsc oraz dlaczego warto chronić zabytkowe tereny przed prywatyzacją i zachować ich piękno w całej okazałości!

 


S2E2: Współpraca is the new black. Tomasz Gutkowski o sojuszach i wojnach w kulturze.

 

Tym razem zapraszamy do wysłuchania rozmowy Caroliny Pietyry z Tomaszem Gutkowskim – szefem Fundacji Sztuk Wizualnych, współtwórcą i wieloletnim dyrektorem festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, organizatorem wystaw i wydarzeń fotograficznych w całej Polsce. Nasz gość, który powrócił z Warszawy do Krakowa, opowiada m. in. o sytuacji NGOsów działających w krakowskiej kulturze i dysproporcjach między małymi organizacjami pozarządowymi a miejskimi instytucjami, o zmianach zachodzących w Miesiącu Fotografii, o nowym miejscu, w którym festiwal znalazł bezpieczną przystań, a także o rozwoju sztuk wizualnych w Polsce.

Jaka jest sytuacja krakowskich NGOsów i czy podział środków jest na pewno sprawiedliwy? Jaką rolę pełni aktualnie Rynek Główny i czym powinien na nowo przyciągnąć mieszkańców Krakowa? W kolejnym odcinku podcastu KBF: bliżej dowiecie się również o niespodziankach w tegorocznym programie Miesiąca Fotografii, który rozpocznie się już w ostatni weekend czerwca.

 


 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska