Podcast

Podcast KBF: bliżej

KBF: bliżej to opowieść o kulturze i sposobach jej postrzegania, które poznajemy poprzez spotkanie twórców i ekspertów. To zderzenie światów i perspektyw, rozmowa czasem burzliwa, a czasem zaskakująco zgodna. Podcast prowadzi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF z wieloletnim doświadczeniem pracy i rozmów na styku kultury, projektowania i biznesu. Dyskusja ma charakter uniwersalny, ale najbliższym kontekstem jest dla nas kultura w Krakowie. To pełna dobrej energii rozmowa o warunkach tworzenia i uczestnictwa w kulturze, która jest #bliżej odbiorców.

 


S2E1: Co by było, gdybyśmy was zlikwidowali? Joanna Orlik o badaniach w kulturze i sztuce stawiania precyzyjnych pytań.

 

Po co istnieją instytucje kultury? Czy sztuczna inteligencja dobrze zna Kraków? Dlaczego badania są tak ważne dla sektora kultury? Po krótkiej przerwie wracamy z podcastem KBF: bliżej. Nowy sezon zaczynamy od rozmowy Caroliny Pietyry z Joanną Orlik – dyrektorką Małopolskiego Instytutu Kultury, założycielką kwartalnika „Autoportret”, doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego, które wspólnie zastanawiają się nad rolą badań w kulturze, gromadzeniem know-how i nieustanną transformacją miasta, a także nad tym, jakie pułapki czyhają na obserwatorów procesów zachodzących wokół nas. W dyskusji nie zabrakło wątku sztucznej inteligencji, która może stać się ważnym sprzymierzeńcem na drodze do doskonalenia metodologii przeprowadzania i interpretacji badań.

 


S1E7: Zakładamy razem knajpę. Erbel i Piaskowski o współdziałaniu i miastotwórczej roli kultury.

 

Warto inwestować w NFT czy lepiej w domy kultury? Czy po pandemii kultura jest bardziej slow, czy jest jak rozpędzona karuzela, w której nie widzimy siebie nawzajem? Kim są „pozytywne czarne łabędzie” i co może się wydarzyć, jeśli spotkamy takie osoby na swojej drodze? Co by się stało, gdyby pracownicy instytucji kultury i pracownicy korporacji na jeden dzień zamienili się miejscami? W Pałacu Potockich w finałowym odcinku pierwszego sezonu podcastu KBF: bliżej rozmawiamy o miastotwórczej roli kultury, zbiorowej mądrości i konieczności tworzenia wspólnych przestrzeni pozwalających na zaangażowanie. Gośćmi Caroliny Pietyry są: socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskich odporności Joanna Erbel oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw kultury, socjolog, menedżer i animator kultury Robert Piaskowski.

 


S1E6: Po co opowiadać o przyszłości? Lamża i Janicki o nowych rzeczywistościach.

 

Do szóstego odcinka podcastu KBF: bliżej Carolina Pietyra zaprosiła Łukasza Lamżę, filozofa, dziennikarza naukowego i członka redakcji „Tygodnika Powszechnego” oraz Kubę Janickiego, dyrektora kreatywnego krakowskiej agencji reklamowej OPUS B i agencji konsultingowej Pierwszy Serwis z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu i wdrażaniu narracji marketingowych. Jaki temat połączył gości z tych odległych światów w studiu podcastowym Pałacu Potockich? To, co wspólne dla wszystkich światów od początku cywilizacji – snucie opowieści! W listopadowej odsłonie podcastu mowa o budowaniu narracji, tworzeniu nowych rzeczywistości i promowaniu najlepszych wariantów możliwych scenariuszy. Czy marketing jest opowieścią o przyszłości? I czy narracje są w stanie generować przyszłość? O czym opowiadali pierwsi ludzie, patrząc w niebo? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka!

Słuchaj nas na swoich ulubionych platformach streamingowych!

Znajdziesz nas między innymi na:

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska