O KBF

Od ponad dwudziestu lat tworzymy niezapomniane festiwale, spotkania, pikniki, wystawy i warsztaty.

Główne obszary naszej działalności to literatura, film i muzyka. Angażujemy się też w sztuki wizualne i inne dziedziny kultury.

Wspólnie z mieszkańcami, gośćmi, działającymi tu partnerami i przedsiębiorcami wspieramy zrównoważony rozwój naszego miasta.

Tworzymy i pracujemy w Krakowie i dla Krakowa: dla jego mieszkańców, dla turystów, dla tych, którzy wpadają tu na chwilę albo zostają na dłużej. Nasza instytucja to ludzie, którzy stoją za setkami organizowanych co roku wydarzeń. To emocje, które czujemy pod sceną i niezapomniane wrażenia, które wynosimy ze spotkań. To zmiana, która rodzi się z eksperymentu i poczucia przynależności. To żywa tradycja i nowe idee.

 

Co robimy?

Jesteśmy organizatorem wydarzeń, które zajmują ważne miejsce na kulturalnej mapie Europy. Do naszych najbardziej rozpoznawalnych marek należą Misteria Paschalia, poświęcone muzyce dawnej, oraz Sacrum Profanum, czyli święto muzyki eksperymentalnej. Ze spektakularnych wydarzeń znany jest Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie organizowany wspólnie z RMF Classic. Naszą dumą są także wydarzenia literackie: poświęcony poezji Festiwal Miłosza oraz skoncentrowany na prozie i tworzony wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego Festiwal Conrada. Do ulubionych wydarzeń krakowian należą Wianki, gromadzące roztańczone tłumy na powitanie lata.

KBF to jednak nie tylko festiwale. Zapraszamy środowiska literackie do współtworzenia programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – pierwszej w Polsce miejskiej strategii promocji czytelnictwa oraz wsparcia dla twórców i lokalnego rynku książki. Jako zespół Krakow Film Commission działamy w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego oraz Międzynarodowego Funduszu Filmowego na rzecz realizacji krajowych i międzynarodowych produkcji filmowych w Krakowie i Małopolsce.

Stale animujemy życie kulturalne jako współgospodarz położonego przy krakowskim rynku Pałacu Potockich. Niezwykły budynek jest dostępny dla wszystkich i otwarty na pomysły mieszkańców oraz zaangażowanie różnych instytucji. Do naszych głównych celów należy też rewitalizacja historycznej dzielnicy Wesoła. W centrum Krakowa, tuż przy Starym Mieście tworzymy nową kreatywną przestrzeń wspólnie z ludźmi kultury, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami. Tutaj właśnie znajduje się także Apteka Designu, jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Krakowa, w którym design spotyka się ze sztuką i nowymi technologiami!

Prowadzimy także działalność wydawniczą. W jej ramach magazyn „Kraków Culture” i portal Karnet uzupełniają się w roli przewodników po ofercie kulturalnej naszego miasta, a zarazem są dla niej kanałami komunikacji międzynarodowej. Wśród naszych wydawnictw są też miesięcznik „Kraków i Świat” oraz kwartalnik „Czas Literatury”.

 

Częścią naszej misji jest dbałość o kulturalny rozwój najmłodszych mieszkańców miasta, dlatego tworzymy markę Kids in Kraków, czyli zróżnicowany program działań edukacyjnych i warsztatowych, a także profil i grupę na Facebooku, które gromadzą informacje o najlepszych inicjatywach dla dzieci. Pamiętamy również o osobach ze specjalnymi potrzebami – wydajemy skierowany do nich oraz ich opiekunów profil Kraków dla Wszystkich.

To nie wszystko!

Stale trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy z krakowianami i krakowiankami tam, gdzie nas potrzebują. Uważnie obserwujemy trendy w kulturze, między innymi dzięki spotkaniom opartym na metodyce living lab. W ten sposób rozwijamy się w oparciu o unikalną wiedzę i pomysły sprawdzone już w nauce czy biznesie.

Wiele realizowanych przez nas projektów i programów to nasze autorskie koncepcje. Angażujemy się również w partnerstwa i współprace. Dzielimy się doświadczeniem i czerpiemy inspiracje od Was. Stale rewidujemy wizję tego, co jednym tchem wymieniamy „po dwukropku”.

Jesteśmy dla Was. Jesteśmy KBF.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska