Projekt: Kraków Miasto Literatury UNESCO 2023

Opis zadania:
Projekt Kraków Miasto Literatury UNESCO 2023 to całoroczna kampania edukacyjno-promocyjna z sukcesem realizowana od wielu lat, której celem jest promocja czytelnictwa i podnoszenie kompetencji czytelniczych we wszystkich grupach wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem grup dotkniętych wykluczeniem z życia kulturalnego. W ramach projektu zaplanowano spójne działania wykorzystujące innowacyjne formy komunikacji z odbiorcą oraz kontekst wielowiekowego dziedzictwa literackiego Krakowa, w tym przyszłoroczne jubileusze i rocznice. Projekt podzielono na dwa bloki programowe, z których pierwszy zostanie zrealizowany w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie, a drugi odbędzie się w przestrzeni miejskiej Krakowa.
Pierwszy blok programowy, zatytułowany „Pałac Potockich” obejmuje działania zaplanowane w Pałacu Potockich (Zbaraskich) przy Rynku Głównym 20. W Pałacu Potockich przede wszystkim rozwijany będzie skierowany do licealistów i studentów cykl „Lekcje Czytania z Festiwalem Conrada” w ramach którego prowadzone są warsztaty wokół wybranych utworów literatury polskiej i światowej.
Drugi blok programowy, zatytułowany „Przestrzeń miejska” obejmuje działania w przestrzeni publicznej, nakierowane na inspirowanie i propagowanie praktyk czytelniczych wśród mieszkańców Krakowa i całej Polski. W ramach bloku odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Czytaj PL!” – największej kampanii czytelniczej w kraju, w innowacyjny sposób wykorzystującej nowe technologie do upowszechniania literatury w wersji elektronicznej oraz ponadpokoleniowy projekt wykładów w przestrzeni miejskiej poświęconych dziedzictwu literackiemu Krakowa pn. „Spacery literackie”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.