Przejdź do treści

Dostępność

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępność KBF i organizowanych przez nas wydarzeń jest dla nas bardzo ważna. Stworzyliśmy plan działań dostępności. Dzięki niemu dbamy o dostępność we wszystkich działaniach KBF.

PLAN DZIAŁANIA NA RZECZ POPRAWY ZAPEWNIENIA DOSTEPNOSCI 2024.

Plan działań uwzględnia obowiązujące przepisy prawa oraz dobre praktyki dotyczące potrzeb osób z niepełnosprawnościami:

  • zapisy Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019.848);
  • zapisy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. 2020.1062).

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do naszej koordynatorki dostępności – Barbary Zając.

Informacja o KBF w Polskim Języku Migowym

 

KBF: ETR

Poczytaj teksty o naszych festiwalach w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowany przez Fundację Kultury bez Barier.

Pliki do pobrania:

Misteria Paschalia 2022

Misteria Paschalia 2023

Festiwal Muzyki Filmowej 2022

Wianki w Krakowie 2022

Sacrum Profanum 2022

Festiwal Conrada 2022

Informacja o zakresie działalności Krakowskiego Biura Festiwalowego w PJM oraz w tekście łatwym do czytania (ETR).

 

KBF: KRAKÓW DLA WSZYSTKICH

Zapraszamy również do udziału w edukacyjnym cyklu „Kraków dla wszystkich”. To całoroczne działania: dostępne artystyczne warsztaty, literackie oraz muzyczne, w ramach naszych festiwalowych projektów, a także miejskie spacery Odkryj Kraków.

Warsztaty organizowane są dla szkół oraz poszczególnych grup z placówek specjalnych. Wstęp jest bezpłatny. Kontaktujemy się z poszczególnymi placówkami, zachęcamy również do zgłoszeń i kontaktu z Elżbietą Błońską.
mail: elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl,
tel./SMS 692 404 014

Kraków dla Wszystkich to także profil w mediach społecznościowych. Dlaczego Kraków? Bo jesteśmy w Krakowie i to właśnie nasze miasto pozostaje w centrum naszych zainteresowań. A dlaczego dla Wszystkich? To proste – chcemy, by z kultury mógł skorzystać każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy czasowe niedyspozycje. Pokazujemy, czym właściwie jest #dostępność i jakie są jej aspekty. Przekazujemy informacje związane z niepełnosprawnością i radzimy, jak zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami. Uczymy miganych słówek, prezentujemy rożne #punktywidzenia oraz polecamy wydarzenia, książki i filmy poruszające temat niepełnosprawności. Zajrzyj na stronę na Facebooku.

KBF: PARTNERSTWO NA RZECZ DOSTĘPNOŚCI

13 listopada 2019 roku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podpisaliśmy „Partnerstwo na rzecz dostępności”. Sygnatariusze dokumentu kierują się ideą dostępności i równego traktowania oraz wspólnie dążą do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji. Dlaczego my? Jesteśmy instytucją odpowiedzialną społeczną i otwartą na potrzeby wszystkich odbiorców. Staramy się tworzyć szereg udogodnień dla osób z utrudnionym dostępem do kultury i przy organizowanych przez nas wydarzeniach dążymy do pełnej dostępności. Dbamy również o to, by podczas organizowanych przez nas wydarzeń działały wyznaczone strefy dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz dla rodziców z dziećmi.

KBF: MIEJSCEM PRZYJAZNYM SENIOROM

5 grudnia 2019 roku KBF otrzymało nagrodę Miejsca Przyjaznego Seniorom z rąk prezydenta Andrzeja Kuliga. Certyfikat jest przyznawany na trzy lata (2020-2022).

Inicjatywa organizowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego i Gminę Miejską Kraków ma na celu wyróżnienie miejsc przyjaznych seniorom oraz promowanie działań instytucji i organizacji, które oferują produkty, usługi i zniżki przygotowane z myślą o seniorach, charakteryzują się odpowiednim sposobem obsługi oraz architekturą dostosowaną do potrzeb osób starszych.

 

KBF mieści się w lokalizacjach:

  • WYGRANA 2

Dojazd: możliwość skorzystania z parkingu (do uzgodnienia, tel. +48 12 354 25 00), dojazd komunikacją miejską: przystanki: Rondo Grunwaldzkie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Osiedle Podwawelskie (pętla)

Wejście do budynku: próg przed wejściem, możliwość skorzystania z domofonu i poproszenia o pomoc.

Recepcja znajduje się naprzeciwko wejścia do budynku.

Toaleta nie jest dostępna dla osób na wózkach.

Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online (Migam PL). W recepcji znajduje się stanowiskowa pętla indukcyjna. Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

  • PAŁAC POTOCKICH (Rynek Główny 20)

Informacja o dostępności budynku znajduje się na stronie: https://palacpotockich.krakow.pl/ w zakładce Dostępność (ikona niepełnosprawności).

DOJAZD:

Parking – Plac Wszystkich Świętych 5 (wjazd tylko od ul. Poselskiej)

obok klasztoru Franciszkanów

parking czynny: poniedziałek – sobota 7:00 – 22:00, niedziela 9:00 -22:00

Komunikacja miejska: przystanek Plac Wszystkich Świętych, ok. 100 metrów od budynku

wejście od ul. Grodzkiej: brak progów, szerokie drzwi

wejście od pl. Wszystkich Świętych: stopnie, brak podjazdu dla wózków

W budynku znajduje się winda. Toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową na parterze budynku. Toaleta na I piętrze (przy sali konferencyjnej) nie jest dostępna dla osób na wózkach.

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU:

Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)

wejście: niski próg, szerokie drzwi

Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej.

W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Dostępny jest opis budynku w wersji tekstowej i audio dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU

W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową w recepcji na I piętrze. Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online. Przy wybranych wydarzeniach korzystamy z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego. Wybrani pracownicy przeszli kurs podstaw PJM w Polskim Związku Głuchych – Oddział Małopolski.

  • APTEKA DESIGNU, UL. KOPERNIKA 19A

Dojazd: Z racji położenia w samym centrum historycznego Krakowa, najdogodniejszy dojazd zapewnia komunikacja miejska. Najprostsza i najkrótsza droga prowadzi od ulicy Grzegórzeckiej. Przystanek tramwajowy „Hala Targowa” znajduje się około 650 metrów od lokalizacji.

W przypadku podróży taksówką lub własnym samochodem można się zatrzymać na parkingu przy ulicy Śniadeckich (wjazd od ulicy Kopernika).

Pod Halę Targową kursują tramwaje linii: 1, 17, 19, 22 i autobusowe 184. Aktualną listę linii tramwajowych można znaleźć na stronie mpk.krakow.pl w zakładce „Rozkłady”. Nad Halą Targową znajduje się przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU:

Budynek jest ogólnodostępny, bez schodów i podjazdów mogących stanowić barierę dla osoby na wózku. W budynku znajduje się winda. Wejście do budynku z dwóch poziomów.

Toaleta nie jest dostępna dla osób na wózkach.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Na stronie: https://kbf.krakow.pl/aktywnosci-articles/apteka-designu/ znajduje się opis budynku w wersji tekstowej i audio dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU

W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową. Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online poprzez stronę kbf. Przy wybranych wydarzeniach korzystamy z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego. Wybrani pracownicy przeszli kurs podstaw PJM w Polskim Związku Głuchych – Oddział Małopolski. Na stronie: https://kbf.krakow.pl/aktywnosci-articles/apteka-designu/ znajduje się film informacyjny o Aptece w PJM.

 

 

TŁUMACZ PJM

Dzięki współpracy z Migam.PL w KBF korzystamy z Tłumacza Migam – usługi natychmiastowego połączenia wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej oraz dowolnego urządzenia wyposażonego w kamerę i z dostępem do Internetu.

Opcje Tłumacza Migam:

– Tłumacz Migam w KBF: osoba głucha może na miejscu połączyć się z Tłumaczem Migam;

– Tłumacz Migam na www: osoba głucha może wykonać telefon z domu za pośrednictwem tłumacza;

– Tłumacz Migam w telefonie komórkowym: osoba głucha/słysząca może połączyć się z Tłumaczem w dowolnym miejscu i czasie.

Jak to działa?

Usługa polega na bezpośrednim połączeniu się z tłumaczem migowym online z dowolnego urządzenia (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu przez dedykowany link: https://tlumacz.migam.org/kbf-krakow.

Po kliknięciu na ikonę: Połącz z tłumaczem, osoba głucha miga do tłumacza, a on dokonuje tłumaczenia na żywo.

Tłumacz czynny jest w godzinach:

Od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00

W sobotę w godzinach: 8.00-16.00

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter