Apteka Designu to żywe laboratorium rozwiązań dla miast
w sercu Wesołej – historycznej krakowskiej dzielnicy, która przechodzi transformację z typowo szpitalnego terenu w tętniącą życiem przestrzeń działań kreatywnych. W dawnym aptecznym budynku, niegdyś miejscu przygotowania i dystrybucji leków, projektanci, artyści i entuzjaści mogą realizować dziś swoje pomysły i testować innowacyjne rozwiązania.
- Apteka Designu została otwarta 26 września 2023 roku.
Apteka Designu na Wesołej jest miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty ich działań przyniosą owoce zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – podkreśla dyrektorka KBF Carolina Pietyra.

Czym dla nas jest Design?
[ design – projektowanie – proces projektowy ]
to kreatywne podejście do wyzwań, jakie stawia nam rzeczywistość. To sposób myślenia i działania, który zakłada, że dla każdego problemu – a zarazem wyzwania – znajdziemy rozwiązanie, angażując jego adresatów i wiedzę ekspercką oraz przeprowadzając odpowiednie testy. Taki proces pozwala tworzyć rozwiązania adekwatne, funkcjonalne, praktyczne i estetyczne.
Designerzy
W ramach Programu Pracowni i Co-workingu projektanci/tki i badacze/ki mogą korzystać z przestrzeni Apteki, realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania, angażując się jednocześnie w działania na rzecz rozwoju Wesołej. To doskonała okazja do budowania nowych połączeń lokalnych, krajowych i międzynarodowych oraz wzmacniania pozycji środowiska projektowego w Krakowie.

Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK)
Apteka Designu korzysta z rekomendacji, działań i kierunków rozwoju wskazanych w badaniach i projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez OTK. Jednocześnie rezydenci Apteki Designu współtworzą w tych projektach rozwiązania, prototypy i testy, wypracowując innowacyjne rozwiązania dla miast.
Dowiedz się więcej o działalności OTK.
Odwiedź naszą czytelnię!
Chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu, architekturze, wzornictwie przemysłowym, naukach o przyszłości, partycypacji? Szukasz miejsca do pracy bądź cichej przestrzeni do spędzenia wolnego czasu?
Jesteśmy otwarci: poniedziałek, środa, piątek: 9.00 – 15.00, wtorek, czwartek: 9.00 – 18.00 oraz weekendy – podczas wydarzeń (jeśli drzwi są zamknięte, skorzystaj z domofonu – czytelnię znajdziesz pod numerem 1).
Co u nas w 2025 roku?
W 2025 roku zapraszamy na cztery kwartalne bloki tematyczne:
- „Kosmos – Przyszłość”,
- „Projektowanie przestrzeni”,
- „Mniej = Inaczej”,
- „Wzorcownia – trendy i szkolenia”.
Czekają Cię liczne warsztaty i dyskusje, projekty badawcze, szkoleniowe i społeczne, spotkania z designerami i warsztaty partycypacyjne. Dowiedz się więcej i zobacz nasz aktualny program.
Zapraszamy do Apteki Designu – gdzie przyszłość projektowania staje się rzeczywistością.
Zobacz podsumowanie prowadzonego w Aptece Designu w latach 2023-2024 procesu partycypacyjnego.
Pobierz prezentację
Proces partycypacyjny na Wesołej w latach 2023-2024
PROJEKTANCI I PROJEKTANTKI

NIOH NIOH
NIOH NIOH
Innowacyjne studio projektowania i prototypowania, tworzone przez Filipa Czaplę i Joannę Rudzińską (RudzińskaDesign), specjalizuje się w przekształcaniu pomysłów w finalne produkty, stawiając na slow-tech i kreatywne rozwiązania. W Aptece Designu twórcy wdrażają swoje podejście do designu i technologii poprzez projektowanie obiektów, które nie tylko odpowiadają na potrzeby użytkowników, ale dzięki potencjałowi interakcji wzbudzają także ich radość.
Więcej na: niohnioh.com

SLOT Kraków
SLOT Kraków
Duet dyrektorski Ola Zając i Marta Sztwiertnia odpowiada za Biuro Programowe SLOT Art Festivalu. Organizują wydarzenia, budują społeczności, popularyzują dziedzictwo kulturowe. W Aptece Designu wprowadzają domową atmosferę poprzez wydarzenia bazujące na community experience designie (CXD) i technikach DIY. Angażują lokalną społeczność w dzieło wspólnego tworzenia dzielnicy Wesoła.
Więcej na: SLOT Kraków

Zofia Hernas
Zofia Hernas
Projektantka wzornictwa, usług i strategii, skupiona na tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Specjalizuje się w identyfikowaniu potrzeb użytkowników oraz empatycznym podejściu w procesach projektowych. W swojej pracy wykorzystuje takie metody, jak design thinking, service design i futures design. W Aptece Designu realizuje projekty z dziedziny komunikacji, koncentrując się na zrozumieniu odbiorców i budowaniu wartościowych rozwiązań.
Więcej na: zofiahernas.com

Samuel Nowak
Samuel Nowak
Kulturoznawca i medioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (doktorat w 2012 roku). Przebywał na stypendiach i odbywał staże naukowe w uniwersytetach Antwerpskim i Nowojorskim oraz w londyńskich uczelniach King’s College i Goldsmiths. Założyciel agencji Critico. Specjalizuje się w projektowaniu kampanii społecznych i politycznych, storytellingu i popularyzacji nauki. W Aptece Designu pracuje nad stworzeniem nowej narracji dla dzielnicy Wesoła, współtworząc markę nowej kreatywnej przestrzeni Krakowa.
Więcej na: critico.com.pl

Unformica
Unformica
Studio projektowe Michała Wróbla i Kuby Ryznara, łączące pasję do grafiki, typografii, sztuki ulicznej i ilustracji. Ich projekty czerpią z wspólnych zainteresowań i doświadczeń. W Aptece Designu wspólnie kreują przestrzeń inspirującą do działania i promującą wartości wspólnotowe; dążą do poprawy estetyki i funkcjonalności otoczenia.
Instagram: Unformica Studio

Lee Bros
Lee Bros
„One man army” w świecie produkcji filmowej, Paweł Liber realizuje projekty o różnorodnej tematyce: łączy przy tym świeże spojrzenie z klasycznymi wartościami. Ukończył kulturoznawstwo, specjalizuje się w antropologii kultury. W Aptece Designu dokumentuje proces powstawania dzielnicy kreatywnej Wesoła, przybliżając jej idee poprzez medium filmowe.
Instagram: lee.bros

Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek
Instytucja gromadząca jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od początku funkcjonuje jako miejsce twórczej pracy, dialogu i budowania kompetencji społecznych. W Aptece Designu organizuje wystawy i warsztaty dla dzieci oraz rodzin, wzmacniając relacje i promując kulturę zabawy.
Więcej na: muzeumzabawekrakow.pl

Grupa Robocza
Grupa Robocza
Interdyscyplinarny zespół projektowy realizujący projekty z zakresu designu – od projektowania społecznego i cyfrowego po UX design, projektowanie usług oraz wdrażanie rozwiązań. Członkowie grupy dzielą się wiedzą podczas wykładów i wydarzeń branżowych. W Aptece Designu rozwijają m.in. projekty Agrocybernetyki i Społecznej Misji Kosmicznej, angażując się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla społeczności.
Więcej na: gruparobocza.org

Studio Widok
Studio Widok
Studio projektowe specjalizujące się w komunikacji wizualnej.
Wspieramy marki i inicjatywy w budowaniu wizerunku na każdym etapie – od wypracowania założeń strategicznych, przez projekt identyfikacji wizualnej, po funkcjonalne materiały wdrożeniowe.
Więcej na: widok.studio

Monika Borycka
Monika Borycka
Obserwatorka trendów, analityczka innowacji technologicznych i specjalistka futures studies. Założycielka i CEO marki TrendRadar, w ramach której popularyzuje wiedzę o trendwatchingu i analizie przyszłości. Jest współautorką podcastu „Wycinki z przyszłości” oraz wykładowczynią i opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH. W Aptece Designu zajmuje się analizą trendów i innowacji, pomagając zrozumieć nadchodzące zmiany i lepiej się na nie przygotować.
Instagram: trendradarpl
PROGRAM
KWIECIEŃ
2.04
warsztaty partycypacyjne
Kwartał Kultury i Małopolski Instytut Kultury
godz. 14.00
Proces partycypacyjny skierowany do przedstawicieli środowisk literackich i szeroko rozumianego sektora kultury, którego celem jest wspólne wypracowanie koncepcji obiektów przy ulicy Kopernika 15 i 15a, składających się na przyszły tzw. Kwartał Kultury.
Zapisy: zaproszenia@kbf.krakow.pl
3.04
debata
„Czy masz coś do powiedzenia? O aktywności i sprawczości”
godz. 17.00
Kiedy mówimy o partycypacji, co tak naprawdę mamy na myśli? Czy w Krakowie możliwy jest udany proces partycypacyjny i od czego to zależy? Jakie konsekwencje niesie za sobą aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, i czy w ogóle jesteśmy na to gotowi?
Zapraszamy na spotkanie, które zabierze Was za kulisy partycypacji. Carolina Pietyra, Agata Bisping i Barbara Fijał opowiedzą o tym, co działa, a co nie, dlaczego warto zainwestować swój czas, a także opowiedzą, o czym warto wiedzieć na początku, choć to dopiero wychodzi na końcu… Zastanowimy się, czy naprawdę chcemy mieć głos w decyzjach, które nas dotyczą, czy może wygodniej jest pozostać jedynie obserwatorem.
Debata poprzedzająca wernisaż skupi się zatem na roli społecznego zaangażowania, ludzkiej sprawczości i metodach włączania różnorodnych środowisk i głosów w działania partycypacyjne.
Wystawa „Co Ci ludzie powiedzą…” stanowi podsumowanie procesu partycypacyjnego prowadzonego w latach 2023-2024 przez KBF, w którym wspólnie z mieszkańcami i ekspertami kształtowaliśmy wizję przyszłości Wesołej. Pokażemy metodologię badawczą, a także wypracowane już pomysły i projekty.
PROGRAM
17.00 – Debata z udziałem Caroliny Pietyry, Agaty Bisping, Barbary Fijał
18.00 – Wernisaż wystawy „Co Ci ludzie powiedzą…”
4-30.04
wystawa
Co Ci ludzie powiedzą…
godz. 18.00
KBF od kwietnia 2023 wspólnie z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa realizuje proces rewitalizacji Wesołej, zadanie powierzone tym instytucjom przez miasto Kraków. Wesoła dziś, to 14 poszpitalnych budynków i prawie 9 ha terenów zielonych, które trzeba zaprojektować na nowo, adekwatnie do obecnych i przyszłych potrzeb użytkowników tego miejsca. Aby poznać te potrzeby, we wrześniu 2023 uruchomiona została Apteka Designu, miejsce w sercu Wesołej, w którym spotykają się przedstawiciele różnych środowisk, by wraz z KBF-em pracować nad przyszłością tej przestrzeni.
Na wystawie „Co Ci ludzie powiedzą…” przedstawiamy podsumowanie działań prowadzonego w latach 2023–2024 procesu partycypacyjnego, podczas którego rozpoznawaliśmy najważniejsze, z punktu widzenia użytkowników – strony społecznej – potrzeby i rozwiązania istotne przy projektowaniu tego miejsca na nowo.
Na specjalnie przygotowanej osi czasu umieszczone zostały informacje o tym, czym są Wesoła i Apteka Designu oraz realizowane przez nie zadania. Wystawa prezentuje także pomysły, rozwiązania i podpowiedzi, jakie wspólnie z mieszkańcami, przedstawicielami samorządu, biznesu i akademii (tzw. poczwórna helisa) określiliśmy, realizując prawie 30 warsztatów, w których wzięło udział niemal 400 osób. To również efekt wspólnego wyobrażania sobie przyszłości i scenariuszy dla Wesołej – badania prowadzonego w ramach realizowanego wspólnie z Wydziałem Humanistycznym AGH doktoratu wdrożeniowego dotyczącego partycypacji obywatelskiej.
Wreszcie, co najważniejsze, zaprezentujemy tu także podsumowanie tego, co jako KBF wypracowaliśmy, co wnosimy – jako przedstawiciel strony społecznej – do pracy w interdyscyplinarnym zespole, który do czerwca 2025 opracuje masterplan dla Wesołej.
Wesoła to proces, a nie projekt. Wystawa „Co Ci ludzie powiedzą…” jest szansą, by zajrzeć na kulisy tego procesu, poznać nie tylko sposób pracy, ale także drogę, jaką już udało nam się przejść.
4-30 kwietnia 2025, wernisaż wystawy zostanie poprzedzony debatą „Czy masz coś do powiedzenia? O aktywności i sprawczości”, która odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Aptece Designu. Wezmą w niej udział: Carolina Pietyra, Agata Bisping i Barbara Fijał.
Na wystawę: wstęp wolny (w godzinach otwarcia Apteki Designu)
Wstęp wolny
5.04
wystawa Muzeum Zabawek w Krakowie
„Od Kopernika do Lema – zabawki, które przewidziały przyszłość”
godz. 12.00-16.00
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Wystawie towarzyszy ścieżka edukacyjna prezentująca sylwetki najważniejszych astronautów, odkrywców i eksploratorów kosmosu.
Bilety: 14/16 zł
więcej informacji: https://muzeumzabawekrakow.pl
8.04
warsztaty
Prototypowanie przestrzeni sztuką
godz. 12.00
Działania sztuką w przestrzeni publicznej pokazują, jak działa obszar wspólny, wydobywają różnorodne potrzeby jej użytkowników i użytkowniczek. Sztuka pozwala je nazwać i wprowadzić do debaty. Interwencja staje się prowotypem – prowokuje, by prototypować najlepsze rozwiązania, nakłania do refleksji nad tym, o czym bez nich byśmy nie pomyśleli.
Prow. Bogna Świątkowska
9.04
spotkanie
Na serio o dostępności, #2
godz. 17.00
Fundacja Per Aspera zaprasza do Apteki Designu na drugie spotkania, gdzie rozmawiamy z osobami ze szczególnymi potrzebami, aby zrozumieć ich sytuację i napotykane przez nie bariery. Tematem przewodnim drugiego spotkania będzie ewakuacja osób z niepełnosprawnościami i pierwsza pomoc.
Wstęp wolny
Wstęp wolny
12.04
wystawa Muzeum Zabawek w Krakowie
„Od Kopernika do Lema – zabawki, które przewidziały przyszłość”
godz. 12.00-16.00
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Wystawie towarzyszy ścieżka edukacyjna prezentująca sylwetki najważniejszych astronautów, odkrywców i eksploratorów kosmosu.
Bilety: 14/16 zł
więcej informacji: https://muzeumzabawekrakow.pl
16.04
warsztaty partycypacyjne
Koncepcja programowo-funkcjonalna Kwartału Kultury
godz. 15.00
Proces partycypacyjny skierowany do przedstawicieli środowisk literackich i szeroko rozumianego sektora kultury, którego celem jest wspólne wypracowanie koncepcji obiektów przy ulicy Kopernika 15 i 15a, składających się na przyszły tzw. Kwartał Kultury.
Zapisy: zaproszenia@kbf.krakow.pl
19.04
Muzeum Zabawek w Krakowie
„Od Kopernika do Lema – zabawki, które przewidziały przyszłość”
godz. 12.00-16.00
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Wystawie towarzyszy ścieżka edukacyjna prezentująca sylwetki najważniejszych astronautów, odkrywców i eksploratorów kosmosu.
Bilety: 14/16 zł
więcej informacji: https://muzeumzabawekrakow.pl
25.04
Apteka Sensu
Siła umysłu: Jak opanować stres i działać pewnie?
godz. 18.00-19.30
Czy stres powstrzymuje Cię przed działaniem? Czy unikasz wyzwań, bo boisz się, że nie jesteś gotowy? Zapraszamy na 1,5-godzinne warsztaty, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoim umysłem i działać z większą pewnością siebie.
Podczas warsztatu:
✔ Poznasz skuteczne techniki budowania pewności siebie
✔ Dowiesz się, jak wizualizacja może wspierać Twoje cele
✔ Zrozumiesz, czym jest motywacja i jak ją wzmacniać
✔ Rozwiniesz odporność psychiczną
✔ Nauczysz się radzić sobie z wewnętrznym krytykiem i zamieniać go w swojego sprzymierzeńca
To praktyczne zajęcia dla każdego – przydatne w pracy, relacjach, podczas publicznych wystąpień i w codziennych wyzwaniach. Będziemy pracować na realnych przykładach, abyś mógł od razu zastosować nowe umiejętności w swoim życiu.
Prowadząca: Aleksandra Kostrzak
Zapisy: https://forms.office.com/e/h0JYDFQf5T
Zapraszamy do udziału!
Uzupełnienie formularza jest dla nas potwierdzeniem obecności. W razie rezygnacji prosimy o kontakt pod adres aptekasensu5@gmail.com
26.04
spotkanie
SLOT w pigułce – szukamy leków na całe zło, czyli krakowski SlotDay w Aptece Designu
SLOT Kraków zaprasza na Wesołą, aby poczuć zbliżający się klimat Slot Art Festivalu i poznać pasjonatów, którzy go tworzą! Podzielimy się naszymi doświadczeniami, umiejętnościami, wiedzą i zajawkami – tym co kochamy i umiemy robić. Wypijemy razem herbatę, pogadamy o geopolityce, budowaniu domów, podróżach, algorytmach i filozofii, poćwiczymy żonglerkę i bycie razem.
Projektujemy przestrzeń dobrego spotkania! Oczekujemy na połączenie.
Więcej info: fb.com/slot.krakow
26.04
Muzeum Zabawek w Krakowie
„Od Kopernika do Lema – zabawki, które przewidziały przyszłość”
godz. 12.00-16.00
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Wystawie towarzyszy ścieżka edukacyjna prezentująca sylwetki najważniejszych astronautów, odkrywców i eksploratorów kosmosu.
Bilety: 14/16 zł
więcej informacji: https://muzeumzabawekrakow.pl
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Apteka Designu znajduje się w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Mikołaja Kopernika 19A
Godziny otwarcia Apteki Designu:
poniedziałek, środa, piątek: 9.00 – 15.00
wtorek, czwartek: 9.00 – 18.00
oraz weekendy – podczas wydarzeń
Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM.
Znajdziecie tu również audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni,
który pozwala na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Pliki do pobrania:
Patronem medialnym Apteki Designu w drugim rozdziale programowym jest miesięcznik „Architektura-murator”.
KONTAKT

Napisz do nas:
aptekadesignu@kbf.krakow.pl