Powrót

Apteka Designu

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT

Apteka Designu to jedyne w swoim rodzaju żywe laboratorium w samym sercu Wesołej: poszpitalnego kompleksu, który w przyszłości stanie się dzielnicą kreatywną.

Dawny apteczny budynek, w którym przez lata szpital produkował leki na własny użytek, służy teraz do pracy designerów, ale nie tylko. To miejsce otwarte i interdyscyplinarne, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od wieku: od przedszkolaków, przez grupy o specjalnych potrzebach, po młodzież, osoby dorosłe oraz seniorów.

Apteka Designu daje pole i przestrzeń dla eksperymentów. To punkt na mapie Krakowa, w którym projektanci, artyści, przedstawiciele nauki i kultury lub po prostu entuzjaści szeroko pojętego projektowania mogą realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania wychodzące poza ramy standardowego projektowania. To wreszcie kreatywny hub, którego celem jest integracja społeczności projektowej i edukacja projektowa, podnoszenie kompetencji przyszłości a także działanie na styku branży naukowej, projektowej i kreatywnej.

To tutaj mieści się również Obserwatorium Trendów Dla Kultury, do zadań którego należy m.in. badanie trendów kulturowych, wdrażanie metodologii badań w działaniu partycypacyjnym oraz studia nad przyszłością.

Oprócz pracowni projektantów Apteka Designu mieści przytulną czytelnię, w której miłośnicy designu znajdą książkowe pozycje z zakresu projektowania i wzornictwa, ale także filozofii, psychologii i nowych technologii. Nasza czytelnia jest nie tylko przyjaznym miejscem pracy, ale i przestrzenią wytchnienia, gdzie można pozwolić sobie na luz.

Dzielnica kreatywna

Nowo powstała strefa jest częścią strategii rewitalizacji dzielnicy Wesoła w Krakowie. Dawny 9-hektarowy kompleks został odkupiony przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego w 2019 roku.

Głównym założeniem jest stworzenie na tym terenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa, wypełnionej funkcjami publicznymi, zielonej oraz zintegrowanej z historyczną częścią miasta. Miejsca takie jak Wesoła to już rzeczywistość wielu aglomeracji, jak Barcelona, Berlin czy Wiedeń.

Od momentu, kiedy Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podjęła się wyzwania, jakim jest rewitalizacja Wesołej, jednym z głównych zadań było opracowanie nowych zastosowań dla zabytkowych budynków w tym miejscu i tchnięcie w nie nowego życia. Uruchomienie Apteki Designu, która działa od 26 września 2023 roku, to symboliczny start i nadanie dynamiki całemu procesowi rewitalizacji.

Przestrzeń eksperymentu

Apteka Designu w swoim zamyśle ma być miejscem, wokół którego zaczyna integrować się środowisko szeroko pojętego designu w Krakowie.

Apteka Designu na Wesołej jest miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty działań będą owocne zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – podkreśla dyrektorka KBF Carolina Pietyra.

Realizację tego celu zapewniają organizowane w tym miejscu spotkania dla branży oraz wspólne procesy projektowe wspierane przestrzenią żywą, dostosowaną do potrzeb projektantów repezentujących różne dziedziny i różne środowiska: uczelnie wyższe, kolektywy, NGO-sy, start-upy i przedsiębiorstwa.

Od dłuższego czasu trwa sieciowanie różnych stron dialogu o wspólnej przestrzeni, realizacji działań w Aptece Designu i jej otoczeniu oraz współpracy z licznymi partnerami, w tym z Capellą Cracoviensis i Spółdzielnią Muzyczną, które działają w budynku byłego klasztoru.

Program Pracowni i Co-workingu

W ramach Programu Pracowni i Co-workingu przestrzeń Apteki Designu jest udostępniana projektantom w zamian za zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju dzielnicy kreatywnej Wesoła. Do głównych celów programu należą: wzmocnienie pozycji środowiska projektowego w Krakowie, promocja i rozwój dzielnicy Wesoła, wsparcie debiutujących i doświadczonych designerów, a także nawiązywanie lokalnych, krajowych i międzynarodowych połączeń między dzielnicami kreatywnymi.

Wspólnie z projektantami zespół Apteki Designu podejmuje m.in. działania na rzecz wayfindingu, czyli zaprojektowania wizualnej orientacji przestrzennej dzielnicy.

Podczas pierwszej edycji programu swoje pracownie znaleźli tu:
• Malwina Antoniszczak,
• Joanna Krokosz,
• Fundacja Photon,
• Grupa Robocza,
• Dominika Jastrzębska znana jako SOLEMIKA,
• Joanna Rudzińska,
• Małgorzata „Czarli” Bajka,
• Muzeum Zabawek,
• Studio Widok.

Design, dla którego otwiera się przestrzeń Apteki, odróżnia się od sztuki czy rzemiosła, zabierając nas w podróż w potencjalną przyszłość i pomagając w budowaniu nowych narracji. Co może to dać społeczności lokalnej, przekonamy się poprzez program aktywności partycypacyjnych i edukacyjnych dla mieszkańców dzielnicy i inicjatyw sąsiedzkich Wesołej a także podczas dni otwartych i warsztatów organizowanych cyklicznie w tym miejscu.

Program wydarzeń Apteki w roku 2024 został podzielony na 4 kwartały tematyczne: „Nowe narracje”, „Zrównoważony rozwój”, „Niewidzialni” i „STS –Społeczeństwo – Nauka – Technologia”. Wokół tych wątków będzie się toczyć codzienność zarówno Apteki, jak i całej Wesołej. Szczegółowy systematycznie uzupełniany harmonogram znajdziecie poniżej.

Pobierz
prezentację

 

Do Apteki Designu zaprasza KBF wraz Agencją Rozwoju Miasta Krakowa, która jest gospodarzem dzielnicy Wesoła.

PROGRAM

KWIECIEŃ

4.04

ELPIS: warsztaty artystyczne

Godz. 10.00–11.30

 

Elpis to pochodzące z greckiej mitologii uosobienie nadziei. Jako jedyna została na dnie puszki Pandory, z której zostały uwolnione wszelkie nieszczęścia świata. Podczas warsztatów – opierających się na treści mitologicznej opowieści – stworzymy artystyczną instalację wykorzystującą, kolor, światło i cień, która będzie stanowić alternatywne zakończeniem tej historii. Warsztaty artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.

 

Prowadzenie: Katarzyna Skowron

7.04

Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)

Godz. 9.00–14.00

 

MAK to unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni z istotnym wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające zmierzyć się z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski.

9.04

Warsztaty kolażowe towarzyszące wystawie „Pejzaż księżycowy”

Godz. 18.00

 

Kolaż jako technika oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. A wiosna to dobry czas na takie małe mutacje i zmiany perspektywy… Zapraszamy na bardzo wyluzowane warsztaty kolażowe, które poprzedzi rozmowa o wizjach, marzeniach i pomysłach. Głównym celem tego spotkania jest wymiana myśli i złapanie oddechu. Co zabrać? Jeśli masz w zanadrzu jakieś kolorowe albumy, książki, gazety nadające się do pocięcia – zabierz je ze sobą. Można też wziąć ulubione nożyczki, klej, brokat – co tylko wydaje się nadawać do wyklejania. Można zabrać też ciasteczka/przekąski. Herbata będzie na miejscu.

 

Prowadzenie: Katarzyna Janota / Grupa Robocza
Poziom: kompetencje plastyczne ani talenty nie są wymagane
Limit osób: 15 (18+)

 

Organizator: KBF / Grupa Robocza

11.04

Ćwiczenia z wyobraźni (dla seniorów)

Godz. 9.00–12.00

 

W ramach badań realizowanych do doktoratu wdrożeniowego we współpracy KBF i AGH, chcemy stworzyć Uniwersytet Wesoła, czyli spotkania, na których w formie warsztatów, spacerów badawczych i przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość. Badamy czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej. Poznamy trendy i sygnały zmian, które mogą mieć wpływ na te potrzeby, wyobrazimy sobie najbardziej pożądaną przyszłość dla tego miejsca, zbudujemy prototyp tego wyobrażenia.

 

Organizator: KBF
Wydarzenie dla grupy zorganizowanej

11.04

Wyjątkowe Chwile: Rejs na archipelag marzeń

Godz. 10.00–11.30

 

Zapraszamy na warsztaty twórcze inspirowane książką „M jak morze” Joanny Concejo. Podczas spotkania zanurzymy się w rozmyślaniach na temat nieskończonych możliwości. Inspirowani rozważaniami na temat horyzontu zdarzeń będziemy żeglować po oceanie wyobraźni i marzyć, licząc gwiazdy. Stworzymy piękne kolorowe instalacje oraz obrazy ilustrujące naszą podróż. Używać będziemy szlachetnego papieru, delikatnej palety barw i pięknej oprawy dla powstałych dzieł sztuki. Warsztaty literacko-artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.

 

Prowadzenie: Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski

11.04

Spotkanie Klubu Ilustratora

Godz. 18.00

 

Hasło czwartego już twórczego spotkania krakowskiego środowiska ilustratorów brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas wymiany myśli będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje otrzymają Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.

 

Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!

 

12.04

Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Godz. 9.30–11.00

 

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?

Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste? Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69. najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.

Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych (dzieci w wieku od 5 do 9 lat). Jedna wejściówka obejmuje jedną grupę do 20 osób!

 

Organizator: KBF

15.04

Rola otwartych przestrzeni kreatywnych typu Makerspace i FabLab w rozwoju Ekonomii Społecznej

Wydarzenie prowadzone przez Stowarzyszenie Wytwórnia w ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej. 

 

Organizator: Stowarzyszenie Wytwórnia 

 

Zapisy: mkucinska@rops.krakow.pl 

16.04

Meet the designer: Czarli Bajka

Godz. 18.00

 

Tym razem poznacie Małgorzatę „Czarli” Bajkę – artystkę, graficzkę z wykształcenia, prywatnie miłośniczkę street artu. Muzyka – szczególnie związana z kulturą tradycyjną – jest dla niej nieustającą inspiracją. Tematykę ludową wykorzystuje szeroko: w ilustracji, projektowaniu graficznym, animacji i malarstwie ściennym. Projektuje okładki płyt, tworzy animacje do utworów muzycznych i wizualizacje do koncertów. Nieprzerwanie realizuje własny projekt „Malunki muzyczne”, w ramach którego tworzy murale inspirowane lokalną muzyką i kulturą. Nie lęka się eksperymentu i swobodnej ekspresji twórczej. Otwarta na świat i ludzi!

www.czarlibajka.com
www.instagram.com/czarlibajka/

 

Organizator: KBF

18.04

Warsztaty partycypacyjne: program działań dla szpitali i pacjentów 

godz. 9.00-11.30

 

Wspólne prace nad wypracowaniem programu działań dla szpitali i pacjentów na Wesołej na 2024 r.

 

Prowadzenie: Carolina Pietyra
Organizator: KBF
Zapisy: patrycja.piskorska@kbf.krakow.pl 

18.04

Finisaż wystawy „Pejzaż księżycowy” prezentującej kolaże Katarzyny Janoty do książki „Ciało huty” Anny Cieplak

Godz. 19.00

 

Zakończenie wystawy kilkunastu kolaży autorstwa Katarzyny Janoty, które są ilustracją poszczególnych rozdziałów książki „Ciało huty” Anny Cieplak. Wystawie towarzyszą dodatkowe elementy interaktywne i wizualne, przede wszystkim rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak. Wystawa jest pretekstem do postawienia pytań o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024), a towarzyszy jej refleksja o tym, jak wiedza o przeszłych wydarzeniach może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości.

 

Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF

20.04

Jak wpisać zrównoważony rozwój w ramy projektowe?

Godz. 10.00–14.00

 

Warsztat praktyczny dla projektantów i wykładowców projektowania. Podczas zajęć dowiesz się, w jaki sposób w praktyce wykorzystać zrównoważony rozwój w procesie projektowym. Wykorzystamy narzędzia projektowania zrównoważonego i myślenia systemowego, aby na przykładach pokazać, jak projektować modele biznesowe, produkty i usługi tak, aby rozwiązania brały pod uwagę potrzeby całego ekosystemy oraz przynosiły korzyści zarówno dla biznesu jak i naszej planety.

 

Prowadzenie: Paweł Mikołajczyk FIXIT SA / Change Pilots

 

Organizator: KBF

20.04

Wernisaż wystawy „Kolor, światło i cień”

Godz. 18.00

 

Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.

Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron. Można ją oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni Apteki Designu.

 

Organizator: Katarzyna Skowron

23.04

Kooperatywy zmieniają Twój świat. Spotkanie z cyklu: Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu

Godz. 17.30–19.00

 

Ciężko Ci znaleźć polskie ziemniaki lub cebulę? Nie wiesz kto i jak produkuje Twoje jedzenie? Chcesz wspierać ekologicznych rolników? Spotkanie będzie idealną okazją, by właśnie o tym rozmawiać. Dowiecie się jak kupować dobre jedzenie prosto od rolnika i rolniczki, jak budować dobre relacje między miastem a wsią, czym są w ogóle kooperatywy spożywcze i jak działają w Polsce. O tym wszystkim opowiedzą przedstawiciele kooperatywy spożywczej Dobrze, która od ponad 10 lat zrzesza sklepy ze zdrową, lokalną i sezonową żywnością w Warszawie.

 

Naszymi rozmówczyniami będą:

 

Marta Sykut – jestem w Kooperatywie Dobrze od początku, chociaż z kilkuletnią przerwą, podczas której poznawałam od środka różne aspekty aspekty produkcji i dystrybucji żywności, od organicznej piekarni z własnym młynem, po bar oferujący wyłącznie lokalne piwa kraftowe. Robię to, bo skracanie łańcucha dostaw żywności wpływa korzystnie na klimat na Ziemi i w naszych społecznościach.

 

Kaśka Maciąg – Kooperatywa Dobrze, do Kooperatywy dołączyłam ponad 10 lat temu, szybkim marszobiegiem ze spółdzielczego ogródka tworzonego z grupą znajomych. Trafiłam z pobudek czysto hedonistycznych, poszukując prawdziwego, pełnego smaku jedzenia, które znałam z wakacji spędzanych w małym gospodarstwie babci, w nadwiślańskiej wsi pod Kozienicami. Od tamtego momentu w Koopie przeszłam większość możliwych zadań i funkcji, angażując się w przeróżne projekty i napawając jej zmiennością i różnorodnością. Do gotowania i wspólnego jedzenia mam stosunek – pewnie niezdrowo – emocjonalny. Ale nie zamierzam tego zmieniać, raczej zarażać dalej

 

Ewa Kopczyńska – Wawelska Kooperatywa Spożywcza, członkini Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej, prywatnie i zawodowo zaangażowana na w działania na rzecz lepszych systemów żywnościowych. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizuje projekty badawcze poświęcone społecznym wymiarom jedzenia. Autorka książki “Jedzenie I inne rzeczy. Antropologia zmiany w systemach żywnościowych.

 

Organizator: ZZM w Krakowie

 

Spotkanie w wersji stacjonarnej oraz on line.

 

Organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej

24.04

Musicon – spotkajmy się w Krakowie!

Godz. 10.00–14.00

 

 

Poszukujesz nowych narzędzi dydaktycznych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? Interesujesz się innowacyjnymi metodami w edukacji lub terapii? Jesteś ciekawy, jak innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne produkowane na Śląsku zmienia polską edukację? Chciałbyś poznać możliwości pozyskania dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu do swojej placówki? 24 kwietnia w Aptece Designu będziesz miał(a) okazję zobaczyć na żywo, posłuchać, dotknąć i poczuć „na własnej skórze” jak działa Musicon – innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne. Jego skuteczność i efektywność w pracy z dziećmi ze SPE została przebadana naukowo!

 

Na spotkaniu dowiesz się:

 

Jak z jednego urządzenia mogą skorzystać różni specjaliści (nauczyciele wczesnoszkolni, przedszkolni, wspomagający, logopedzi, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, np. matematycy, muzycy).

 

Jak innowacyjne urządzenie i metoda pracy wpływają na rozwój poznawczy dzieci ze spektrum autyzmu, zaburzeniami mowy i dysleksją rozwojową?

 

Jak zwiększyć efektywność pracy nauczycieli i terapeutów?

 

Jak wykorzystać efekty projektu badawczo-rozwojowego do zmian w swojej placówce?

 

Poznacie nie tylko szczegóły finałowego eksperymentu z udziałem 300 dzieci z całej Polski, ale dowiecie się też, jak konkretne dane naukowe potwierdzają, że dzieci z Musiconem rozwijają się aż 2,5 razy szybciej!

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu wypełnij formularz:

https://forms.gle/DDNDtZA5FPN8xaCd6

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/944717517356827]

 

Organizator: Musicon Club

24.04

Czy projektowanie uniwersalne się opłaca? Musicon – studium przypadku

Godz. 18.00–20.00

 

Podczas spotkania dla branży projektowej dowiemy się, jak (i dlaczego) powstał Musicon. Jakie zmiany zostały wprowadzone w wyniku przeprowadzonych badań oraz jak przebiega proces wdrażania pomysłu do realizacji w placówkach edukacyjnych.

Przedstawiony zostanie program badawczy M-Terapia oraz usłyszymy m.in. o tym, jak Musicon wspiera rozwój umiejętności matematycznych, programistycznych uczniów i podnosi kwalifikacje nauczycieli.

Prowadzenie: Jakub Kozik

Jakub Kozik od 2015 roku aktywnie uczestniczy w rozwoju projektu Musicon. Jego długotrwałe zaangażowanie w dziedzinie projektowania, pasja edukacyjna oraz głęboka miłość do muzyki znacząco przyczyniły się do sukcesu tego innowacyjnego urządzenia. Kozik został uhonorowany nagrodą IF Design Award oraz znalazł się na liście „50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie” magazynu Brief, zdobywając także wiele innych prestiżowych wyróżnień. W latach 2006–2008 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (IWP), gdzie projektował m.in. siatkę vintage (część ekspozycji „Wiecznie Młode. Polski vintage”), logotypy dla subbrandów IWP (Centrum Design, DesignLab i Edusign), oraz współtworzył system identyfikacji wizualnej dla samego instytutu. Od 2009 roku prowadzi własne studio projektowe Zakład Struktur Użytkowych w Warszawie specjalizujące się w projektowaniu produktów, grafice użytkowej, identyfikacji wizualnej i produkcji wideo. Regularnie współpracuje z instytucjami takimi jak Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Instytut Sztuki PAN, Goethe-Institut i Teatrem Ochota.

 

Organizator: KBF / Musicon Club

25.04

Agrocybernetyka_1: jak powstaje agrolab?

Godz. 18.00

 

Agrocybernetyka to inicjatywa Grupy Roboczej, która z pomocą zrównoważonych technologii cyfrowych opracowuje innowacje związane z produkcją i konsumpcją żywności. „Nasza wizja zakłada harmonijną integrację technologii z przyrodą. Wierzymy, że w ten sposób zmienimy dotychczasowe podejście do rolnictwa, co przyniesie korzyści naszej planecie i jej mieszkańcom”, czytamy na stronie projektu. Podczas drugiego już spotkania poświęconego Agrocybernetyce dowiemy się m.in. czym jest agrolab i w jaki sposób powstaje.

 

Organizator: Grupa Robocza / KBF

30.04

Finisaż wystawy „Kolor, światło i cień”

Godz. 18.00

 

Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron.

Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.

 

Organizator: Katarzyna Skowron

30.04

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) w projektach kulturalnych

Godz. 18.00

 

Prezentacja projektów kulturalnych z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) zrealizowanych przez Fundację Photon

 

Organizator: Fundacja Photon

TBC

Lekcja z projektantem

Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości. Można zgłosić klasę na warsztaty, po zgłoszeniu termin ustalany jest indywidualnie.

 

Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF

Wydarzenie na grup zorganizowanych (uczniów szkół ponadpodstawowych), zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl

MARZEC

1.03

Nowe narracje: Jaka przyszłość dla nas? Narracje o przyszłości

Godz. 16.30–18.00

 

Podczas spotkania z Marcinem Napiórkowskim i Krzysztofem Wróblewskim porozmawiamy o tym, czy możliwe jest tworzenie nowych opowieści o przyszłości. Co zrobić, by opowieści te nie były dychotomiczne i stronnicze, tylko otwarte na nowe możliwości i zmiany? Czy wizje przyszłości muszą od razu wiązać się z utopią, dystopią lub protopią?

Dowiemy się również, jak storytelling może pomóc w budowaniu nowych narracji i jaką rolę pełni w tym wszystkim autor, narrator i bohaterowie. Zastanowimy się także, gdzie w tych obszarach odnajdziemy sprawczość oraz jaką rolę odgrywają w tym wszystkim projektanci. Opowieść opowieścią, ale zmiana sama się nie dokona…

Spotkanie poprowadzi Agata Bisping – Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF.

 

Marcin Napiórkowski
Profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim. Wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. Pracował w polskich i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących wyobrażeń o relacji przeszłości i przyszłości oraz społecznego postrzegania nowych technologii. Jest autorem kilku popularnych książek m.in. „Turbopatriotyzmu” i „Kodu kapitalizmu”. Regularnie publikuje też w Tygodniku Powszechnym. Tata trójki dzieci. Jak tylko znajduje chwilę, to dzieli się ciekawymi znaleziskami na blogu www.mitologiawspolczesna.pl.

 

Krzysztof Wróblewski
Krzysztof Wróblewski ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2006 roku pracuje w branży reklamowej i filmowej. Obecnie jest związany z produkcjami audiowizualnymi w Laniakea Pictures. Prowadzi również warsztaty na temat storytellingu w filmie i animacji, eksploruje możliwości nowych technologii w produkcji treści oraz analizuje, na jakie sposoby są konstruowane i opowiadane współczesne historie. Kiedy nie pracuje, poluje na co bardziej intrygujące filmy i seriale fantastyczne, i stara się krytykować te dobre oraz bronić słabsze. Bezustannie powiększa swoją kolekcję sag fantasy, a także ogrzewa własne dzieci ogniem popkulturowego kaganka oświaty.

 

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

2.03

Dzień otwarty Apteki Designu

Godz. 15.00–19.00

 

W marcu otwieramy drzwi do Apteki Designu, w której szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. To właśnie tutaj zacierają się wszelkie granice i możliwa jest nawet… wyprawa na Marsa!

Dzień otwarty Apteki Designu to doskonała okazja, aby spotkać się i porozmawiać z rezydującymi w niej projektantami. Na własne oczy przekonacie się, jak w poszpitalnym budynku powstała przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy oraz będziecie mogli poćwiczyć własną wyobraźnię! Zainteresowani renowacją mebli? Dobrze się składa, bo konsultacji udzieli jedna z naszych projektantek. Spragnieni sztuki? Czekają na was aż dwie wystawy: jedna przygotowana przez Muzeum Zabawek, a druga przez Fundację Photon.

Marcowy dzień otwarty wpisuje się również w miejskie obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego? Przyjdź 2 marca do Apteki Designu i przekonaj się, co łączy to wyjątkowe miejsce z innymi krajami Unii Europejskiej, zwłaszcza Francją, Holandią czy Portugalią!

 

Program:

15.00–18.00 | Otwarte pracownie projektantów: Rudzińska design, Czarli Bajka, Solemika, Fundacja Photon, Muzeum Zabawek Kraków, Grupa Robocza, Studio Widok, Krokant

15.00–18.00 |„Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”, zwiedzanie wystawy; autor: Benjamin Vedrenne, kurator: Elwira Wojtunik-Láng (Fundacja Photon)

15.00–19.00 | Otwarta czytelnia

16.00 | „Ćwiczenia z wyobraźni”, zajęcia designerskie dla dzieci

16.00–18.00 | „Terapia dla mebla”, konsultacje Solemiki

 

Organizator: KBF
Wstęp wolny

 

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.

 

6.03

Lekcja z projektantem

Godz. 11.00–12.30

 

Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości.

 

Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF
Wydarzenie zamknięte

6.03

Greening the Blues: ogrody społeczne na Wesołej

Godz. 17.00–19.00

 

W ramach projektu „Greening the Blues” Internationaler Bund Polska chce stworzyć ogród społeczny na Wesołej. Będzie on zaprojektowany i wykonany po konsultacji i z pomocą lokalnych mieszkańców. Do zbadania potrzeb i opinii wykorzystamy m.in. metodę „okrągłych stołów”, dzięki której powstanie przestrzeń do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych.

 

Organizator: Internationaler Bund Polska

8.03

Finisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”

Godz. 18.00

 

autor: Benjamin Vedrenne
kurator: Elwira Wojtunik-Láng

 

Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. W swoich pracach Benjamin Vedrenn skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami. Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Wystawa pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata tak, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która – wyposażona w ołówek i unikalny algorytm – stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.  Grafiki powstały w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.

 

Organizator wystawy: Fundacja Photon / KBF
Wstęp wolny

9.03

Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)

Godz. 9.00–20.00

 

MAK to w skali Polski unikatowa inicjatywa trzech uczelni, która ma istotne wsparcie ze strony sektora bankowego i biznesu, i jest ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski.

 

Więcej informacji: https://mak.agh.edu.pl

 

Organizator: AGH Kraków
Wydarzenie zamknięte

12.03

Wayfinding Wesołej: warsztaty projektowe

Godz. 12.00–16.00

 

Warsztaty dla projektantów z Apteki Designu, którzy pochylą się nad tematem oznaczenia dróg dojścia do instytucji znajdujących się na terenie Wesołej.

 

Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte

13.03

Spotkanie Klubu Ilustratora

Godz. 18.00

 

Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasło czwartego już spotkania Klubu Ilustratora brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas rozmowy będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.

 

Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!

15.03

DesignEdu Lab – spotkanie 1

Godz. 16.30

 

Spotkanie dla wykładowców i wykładowczyń pracujących na kierunkach związanych z projektowaniem.

 

Organizator: Grupa Robocza
Wydarzenie zamknięte

15.03

„Pejzaż księżycowy”: wernisaż wystawy kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak

Godz. 18.00

 

Wystawa kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało huty” Anny Cieplak. Zobaczymy na niej kilkanaście kolaży ilustrujących poszczególne rozdziały książki „Ciało huty”. Kolażom Katarzyny Janoty będą towarzyszyły dodatkowe elementy interaktywne i wizualne. Pojawią się rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak – a także, idąc za sugestią autorki książki, zostaną postawione pytania o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024). Podczas spotkania towarzyszącego wernisażowi, Agata Bisping porozmawia z Anną Cieplak o tym, jak refleksja nad przeszłymi wydarzeniami może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni.

 

W poszukiwaniu magicznej codzienności

 

„»Ciało huty« opowiada o przemianach przyrody, ale jest też wehikułem w przyszłość”.

[Anna Cieplak]

 

„Ciało huty” to opowieść biegnąca w poprzek i na przekór czasowi. Pokazuje, jak ściśle splatają się ze sobą cykle życia przestrzeni, roślin, maszyn i ludzi. Każe nam zmierzyć się z pytaniem o to, jaka jest rola solidarności międzyludzkiej i międzygatunkowej w wymyślaniu lepszej przyszłości. Może stanowić inspirację do pomyślenia na nowo naszego postrzegania relacji między przyrodą a techniką. I jak twierdzi autorka książki: „Jeżeli nie zaplanujemy sobie przyszłości tu i teraz, to ona nie nadejdzie”.

 

Kolaż, siekanina, wycinanka

 

„Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zmienić los, potnij słowa, niech stworzą nowy świat. (…) Cięcie rwie i zakłóca tyranię słowa i czasu”.

[Rafał Księżyk, „23 cięcia dla Williama Burroughsa”]

 

„Kolaż, jako technika, oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. W ilustracjach do poszczególnych rozdziałów „Ciała Huty” starałam się uchwycić elementy magiczne, które najsilniej przemawiały do mnie podczas lektury, i połączyć je z fragmentami zebranych przez Anię materiałów archiwalnych. Zależało mi na tym, żeby nie ilustrować dosłownie tego, co już zostało powiedziane.”

[Katarzyna Janota]

 

Katarzyna Janota
Projektantka produktu i strateżka w aplikacji TUSER. Uczy projektowania na AGH, WSE i SWPS. Prezeska Zarządu Fundacji Grupa Robocza. Członkini rady Fundacji Pracownia Współtwórcza. Regularnie pojawia się na różnych wydarzeniach i opowiada o projektowaniu życiocentrycznym, memetycznych silnikach czy potrzebie nowych opowieści. Wierzy w moc oddolnych eksperymentów i w to, że sporo rzeczy można jeszcze naprawić, jeśli tylko odpowiednio wyćwiczyć mięsień zwany wyobraźnią.

 

Anna Cieplak
Pisarka, animatorka kultury, pedagożka. Pracowała jako specjalistka ds. projektów społecznych. Inicjatorka Szkoły Reportażu dla Młodzieży im. Lidii Ostałowskiej. Autorka powieści m.in. „Ma być czysto”, „Rozpływaj się” i „Ciało huty”. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzi zajęcia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku sztuka pisania. Prezeska Zarządu Fundacji Pracownia Współtwórcza.

 

Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF
Wstęp wolny
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

19.03

Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Godz. 10.00

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?

Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste? Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69. najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.

Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych (dzieci w wieku od 5 do 9 lat). Jedna wejściówka obejmuje jedną grupę do 20 osób!

 

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

21.03

Praca projektanta w instytucji kultury

Godz. 10.00–12.00

 

Spotkanie w ramach wiosennej edycji Pro Arte 2024, podczas którego studenci ASP w Krakowie dowiedzą się, jak wygląda praca projektanta w instytucji kultury oraz program stażowy (niepłatny) w instytucji kultury na przykładzie KBF-u.

 

Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte

22.03

Jak się studiuje design w Krakowie?

Godz. 9.30 i 10.30

Spotkanie dla młodzieży licealnej z Malwiną Antoniszczak i Joanną Krokosz, które zajmują się projektowaniem inkluzywnym, czyli projektowaniem innowacji społecznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci, osób z niepełnosprawnościami.

 

Organizator: KROKANT
Wydarzenie dla grup zorganizowanych
Zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl

21.03

Meet the designer: Solemika

Godz. 18.00

 

Otwarte spotkanie z Dominiką Jastrzębską, znaną jako Solemika! Solemika to pasja do tworzenia niebanalnych kompozycji z ręcznie robionych płytek ceramicznych. Nowatorskie projekty przy użyciu tradycyjnych technik i wyobraźni. Dominika zgromadziła najwięcej wiedzy o projektowaniu i tworzeniu ceramiki. Również w jej rodzinnych stronach „sole” kojarzą się dobrze z lokalnym skarbem wielickiej Kopalni Soli. Właśnie to słowo klucz tworzy markę, która mnoży znaczenia i wydobywa piękno architektury wnętrz.

 

Organizator: KBF
Wstęp wolny
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

LUTY

1.02

Lekcja z projektantem

Godz. 9.00-11.00


Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe skierowane do młodzieży ze szkół średnich. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości.

 

Organizatorzy: RUDZIŃSKA design / KBF

Zgłoszenia grup: barbara.fijal@kbf.krakow.pl

Wydarzenie zamknięte

 

1.02

Wykład

"Nowe Narracje": Wszystkie odcienie antropocenu. Jak historia kolorów wpływa na przyszłość?

Godz. 18.00

 

Jeśli myślisz, że kolory to tylko dekoracja, to przyjdź na spotkanie i przekonaj się, co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia, jakim jest kolor. Kolory odgrywały i wciąż grają ważne funkcje w kulturze, naturze, sztuce, przemyśle. Wykład z prezentacją w formie otwartej rozmowy ma na celu poruszenie tematów związanych ze znaczeniem kolorów i ich materialnych nośników oraz ich wpływu na środowisko i kulturę. Uczestnicy wysłuchają historii z odległych okresów historycznych, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością barw tworzonych przez człowieka. Wykład ma obudzić świadomość, skąd się biorą kolory i jakie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.

 

Prowadząca: Olka Barczak (ur. 1979 r.) – Color designer (lub po prostu pani od kolorów), architektka wnętrz, prowadzi bloga o projektowaniu (www.collageBlog.pl). Organizatorka wielu kursów, warsztatów i szkoleń dla branży kreatywnej. Autorka książki pt. „#kolor”, była kolorofobka, synestetka, jednoosobowe biuro promocji teorii barw.

 

Organizatorzy: POP-UP Studio / KBF
Wejściówki będzie można pobrać na www.kbfbilety.krakow.pl

2.02

Jak zrobić gazetę? – Premiera trzeciego numeru kwartalnika „Prototyp”

Godz. 17.00-22.00

 

Z okazji wydania trzeciego numeru „Prototypu”, w ramach interaktywnego performance’u, redakcja kwartalnika z udziałem widowni przeprowadzi cały proces tworzenia gazety od zbierania tekstów i grafik, przez skład i druk, aż po szycie i bigowanie. Powstanie nadprogramowe, krótsze i bardziej eksperymentalne wydanie.

 

W typowym numerze drukowane są teksty o sztuce, ciekawych wydarzeniach artystycznych i ważnych przykładach designu na świecie, z ilustracjami młodych krakowskich artystów. Tym razem jednak redaktorzy „Prototypu” postawią formę nad treścią, proces nad efektem końcowym. Uczestnicy będą mogli stworzyć podczas eventu kolaże, ilustracje i teksty oraz podejrzeć daleki od perfekcji proces, podczas którego czwórka samouków zamienia zebrane materiały w skończoną gazetę.

 

W trakcie wydarzenia będzie można zdobyć nowy numer kwartalnika, kartki świąteczne i plakaty, a także zobaczyć naszą historię na wystawie błędów drukarskich z poprzednich numerów i zjeść ogórka.

 

„Prototyp” to gazeta założona przez Studenckie Koło Naukowe PROTOTYP Instytutu Sztuki
i Designu UKEN. Redakcja kwartalnika „Prototyp”: Konrad Pokrywka, Mila Antoniszczak, Hubert Grzyb, Zuzia Pruchniak

 

Harmonogram:
17:00 – Rozpoczęcie wydarzenia i tworzenia, podanie tematu gazety
18:30 – Prezentacja gazety i redakcji
19:30 – Koniec zbierania treści, początek druku
22:00 – Zakończenie wydarzenia, rozdanie egzemplarzy autorskich

 

Organizatorzy: Malwina Antoniszczak / KROKANT

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/343935928590870

Wstęp wolny

3-4.02

wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

7.02

warsztaty

Szkoła kultury

Godz. 10.00

 

Warsztaty partycypacyjne dla młodzieży z XIII LO w Krakowie.

 

Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte

8.02

Spotkanie Klubu Ilustratora

Godz. 18.30

 

Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasłem trzeciego już spotkania Klubu Ilustratora będzie: “POZNAJMY SIĘ”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać, w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo będzie możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie.

 

Spotkanie wypada w Tłusty Czwartek, więc zachęcamy gości do przyniesienia smakołyków :). Podczas rozmowy będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.

 

Organizatorzy: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.

9.02

Jak projektować działania edukacyjne dla dzieci?

Godz. 9.00-13.00

 

Spotkanie krakowskich edukatorów o projektowaniu działań edukacyjnych dla dzieci (4-10 lat) w kontekście zmieniającego się świata wokół nas. Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad tym, czego obecnie potrzebuję dzieci, jak przybliżać im kulturę, jak dostosować ją do ich bardziej lub mniej specjalnych potrzeb. Wspólne spotkanie w formule warsztatowej przyczyni się do nowego spojrzenia na działania edukacyjne, a w ich rezultacie powstaną ciekawe pomysły działań edukacyjnych „szytych na miarę”.

 

Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte

Zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl

9.02

Wernisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”

Godz. 18.00

 

autor: Benjamin Vedrenne _FR
kurator: Elwira Wojtunik-Láng

 

„Planeta Mars jest, po Ziemi i Księżycu, trzecim najbardziej znanym, najczęściej badanym i najdokładniej mapowanym światem przez ludzkość”. Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. Dlaczego o tym opowiadamy i jaką historię przedstawiają prace Benjamina Vedrenna, który skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami?

Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Ale tak jak podróżujemy w niezbadane zakątki Ziemi palcem po mapie, tak wystawa „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która wyposażona w ołówek i unikalny algorytm, stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.

 

Siedem grafik powstało w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.

 

Organizator wystawy:  Fundacja Photon
wstęp wolny, wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni

10.02

Wykład „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”

Godz. 16.00

 

O koncepcie wystawy opowiadającej o zasadach fizyki za pomocą zabawki, o rozwoju kompetencji przyszłości za pomocą edukacji artystycznej oraz kilka informacji z teorii edukacji przekaże Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek.

 

Model edukacyjny wystawy pt. „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką” stworzony został zgodnie z myślą filozoficzną Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Muzeum Zabawek w swojej działalności podejmuje bardzo ciekawe tematy kuratorskie wystaw. Nie są to wystawy skoncentrowane na samym obiekcie, ale raczej wokół pewnej idei, dlatego wykraczają one poza tradycyjne, monograficzne projekty.

 

Hasłem przewodnim projektu jest „sprawczość”, a sama wystawa zainspirowana została designem zabawki, czyli jej anatomią oraz ideą projektowania obiektu użytkowego, który wymaga połączenia urody i powierzchownej atrakcyjności przedmiotu ze stroną techniczną, czyli komfortem użytkowania.

 

Wystawa łączy historię wynalazków techniki z przedmiotami codziennego użytku, jakimi są zabawki. Stąd prezentowanie wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych jest przekazywane w sposób humanistyczny.

 

Wstęp wolny

10-11.02

Wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

13.02

Meet the designer: Grupa Robocza

Godz. 18.00

 

„Meet the Designer” to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy projektantów – rezydentów, którzy realizują swoje projekty w Aptece Designu w ramach programu rezydencji na Wesołej. Drugie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 13 lutego o godz. 18.00. Przyjdź, posłuchaj, poznaj projektowanie.

 

Tym razem zapraszamy na otwarte spotkanie z Grupą Roboczą – interdyscyplinarnym zespołem eksperckim, który zajmuje się doradztwem i badaniami w obszarze szeroko pojętego projektowania oraz nowych technologii. O projektach, praktykach i narzędziach kolektywu opowie Kuba Kulesza, projektant, współzałożyciel i członek zarządu Grupy Roboczej.

 

Kolejne spotkanie (w marcu) należeć będzie do Czarli Bajki.

 

Obowiązują wejściówki

wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

15.02

Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Godz. 10.00 

 

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?

 

Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?

 

Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.

 

Spotkanie grup zorganizowanych (dzieci w wieku 5-8 lat)

 

Organizator: KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

17-18.02

Wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

22.02

Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Godz. 10.00 

 

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?

 

Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?

 

Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.

 

Spotkanie grup zorganizowanych (dzieci w wieku 5-8 lat)

 

Organizator: KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

24-25.02

Wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

28.02

Agrocybernetyka 0: Pozytywne wizje rolnictwa przyszłości

Godz. 18.00

 

Jedzenie stoi za wszelkimi funkcjami ludzkiej aktywności. Zasila nasze ciała i umysły, kształtuje strukturę społeczeństw i relacje z naturą. W obliczu zmian klimatu, degradacji środowiska i niestabilności globalnych systemów żywnościowych, potrzebujemy nowych wizji rolnictwa przyszłości.

 

Czym jest projektowanie systemowe i spekulatywne w kontekście produkcji i konsumpcji żywności? Jaką rolę może odegrać w tym procesie każdy z nas?  W jaki sposób technologie informacyjne mogą wspierać nas we wdrażaniu pozytywnych wizji rolnictwa? O solarpunkowej wizji rolnictwa miejskiego i eksperymentach realizowanych w ramach programu agrocybernetyki opowie Kuba Kulesza z Grupy Roboczej.

 

Druga część prezentacji będzie poświęcona dyskusji na temat działań planowanych w Aptece Designu podczas najbliższego sezonu uprawowego.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które pragną aktywnie współtworzyć zrównoważone systemy żywnościowe!

 

Organizatorzy: Grupa Robocza / KBF

wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

STYCZEŃ

2-31.01

wystawa

"Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo"

Zapraszamy na wystawę Archiwum Państwowego prezentującą mało znane materiały dotyczące tej części Krakowa, m.in. unikalne fotografie, projekty architektoniczne oraz dokumenty kartograficzne. Zwiedzający będą mogli zapoznać się nie tylko z historią dawnego przedmieścia Krakowa, a następnie jego dzielnicy, ale także z wieloma ważnymi budynkami i miejscami, częściowo już nieistniejącymi. Narracja wystawy prowadzi wzdłuż czterech głównych ulic dzielnicy: Kopernika, Lubicz, Westerplatte i Wielopole. Wśród zaprezentowanych obiektów szczególne miejsce zajmują projekty budowli związanych ze służbą zdrowia, które wyróżniają dzielnicę i plasują ją w czołówce najciekawszych i najbardziej różnorodnych rozwiązań urbanistycznych tego typu w Polsce.

 

Organizator: KBF

Zwiedzanie wystawy możliwe w godzinach otwarcia Apteki Designu, wstęp wolny.

6-7.01

wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny.

 

9.01

Lekcja z projektantem

Godz. 10.00-12.00

 

Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży z II LO. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości. Lekcje z projektantem są częścią pasma programowego „Nowe Narracje”.

 

Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF

Wydarzenie zamknięte

 

9.01

warsztaty

Szkoła kultury

Godz. 10.00–12.00 

 

Warsztaty partycypacyjne dla młodzieży z XIII LO w Krakowie.

 

Organizator: KBF

Wydarzenie zamknięte

 

11.01

Terapia dla mebla

Godz. 13.00–18.00

 

Indywidualne konsultacje w pracowni Solemiki, w czasie których będzie można zasięgnąć porady w sprawie renowacji mebli.

 

Organizator: Solemika

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

13-14.01

wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

16.01

dyskusja

Przyszłości dla branży kreatywnej 2024.

Godz. 18.00

 

Rozmowę o tym, jak potraktować przyszłości jako narzędzie w pracy projektowej, z Moniką Borycką i Marcinem Maciejewskim poprowadzi Agata Bisping.

Przyszłość, a raczej możliwe do wyobrażenia sobie przyszłości często traktowane są jako element życzeniowy, mocno nieprzewidywalny, a w związku z tym nieprzydatny. Podczas spotkania z Moniką Borycką (Trendradar) i Marcinem Maciejewskim chcemy porozmawiać o tym, jak potraktować przyszłości jako narzędzie, z którego warto korzystać w pracy projektowej. Porozmawiamy o raportach trendowych – z początkiem roku pojawia się mnóstwo rekomendacji, zestawień trendów, kierunków, w których należy (?) podążać – które wybrać, jak je czytać, po co się nimi zajmować? Co można z nich wyczytać dla branży kreatywnej i miast na 2024? Jak z nich korzystać w codziennej pracy? Jak przełożyć trendy na wzrost kreatywności – czy da się to zrobić? Spotkanie poprowadzi Agata Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF).

 

Organizator: KBF

Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

18.01

Spotkanie Klubu Ilustratora

Godz. 18.30

Organizatorzy: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.

 

Tym razem na spotkaniu porozmawiamy o braku inspiracji, blokadzie twórczej, wypaleniu. Czy często dotykają nas takie problemy i jak sobie z nimi radzimy? A może was ten temat nie dotyczy? Zawsze macie pomysły i energię do pracy twórczej? Podczas rozmowy będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.

 

20-21.01

Wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

25.01

Warsztaty

Miejskie Rozdanie – zagraj o swoją przyszłość

Godz. 9.00–13.00

 

Warsztaty w ramach programu Erasmus+, podczas których młodzież tworzy wieloosobową, symulacyjną grę planszową o zarządzaniu miastem.

 

Organizator: Pospolite Ruszenie / KBF

Wydarzenie zamknięte

 

 

26.01

DesignEdu Lab - spotkanie 0

Godz. 16.30

 

Spotkanie dla wykładowców i wykładowczyń pracujących na kierunkach związanych z projektowaniem.

 

Organizator: Grupa Robocza

Wydarzenie zamknięte

26.01

Wystawa

Finisaż wystawy „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”

Godz. 18.00

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie poprowadzi dr Barbara Zbroja. Wystawa została zorganizowana we współpracy z  Archiwum Narodowym w Krakowie.

 

Organizator: KBF

Wejściówki na www.kbfbilety.krakow.pl

27-28.01

wystawa

"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką

Godz. 12.00-16.00

 

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

30.01

Spotkanie

Meet the Designer: Rodzina Sosenków i Muzeum Zabawek

Godz. 18.00

 

„Meet the Designer” to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy projektantów – rezydentów, którzy realizują swoje projekty w Aptece Designu w ramach programu rezydencji na Wesołej. Przyjdź, posłuchaj, poznaj projektowanie.

Zapraszamy na otwarte spotkanie z Rodziną Sosenków,  do której należy największy w Polsce zespołu prywatnych kolekcji. Zbiory rodziny Sosenków pozwalają na zilustrowanie niemal każdego aspektu życia i twórczości człowieka. Tym samym stanowią bardzo ważny element dziedzictwa narodowego, o bezcennej wartości historycznej i materialnej.
Podczas spotkania Katarzyna Sosenko opowie m.in. o tym, jak wyglądają kolekcje zabawek na świecie.

 

Organizatorzy: Muzeum Zabawek Kraków / KBF

Obowiązują wejściówki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Apteka Designu powstała w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Kopernika 19A.

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

poniedziałki i środy: 12.00–15.30

wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

 

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.

Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM.

KBF przygotował audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Pliki do pobrania:

 

KONTAKT