Apteka Designu to żywe laboratorium rozwiązań dla miast
w sercu Wesołej – historycznej krakowskiej dzielnicy, która przechodzi transformację z typowo szpitalnego terenu w tętniącą życiem przestrzeń działań kreatywnych. W dawnym aptecznym budynku, niegdyś miejscu przygotowania i dystrybucji leków, projektanci, artyści i entuzjaści mogą realizować dziś swoje pomysły i testować innowacyjne rozwiązania.
- Apteka Designu została otwarta 26 września 2023 roku.
Apteka Designu na Wesołej jest miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty ich działań przyniosą owoce zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – podkreśla dyrektorka KBF Carolina Pietyra.

Czym dla nas jest Design?
[ design – projektowanie – proces projektowy ]
to kreatywne podejście do wyzwań, jakie stawia nam rzeczywistość. To sposób myślenia i działania, który zakłada, że dla każdego problemu – a zarazem wyzwania – znajdziemy rozwiązanie, angażując jego adresatów i wiedzę ekspercką oraz przeprowadzając odpowiednie testy. Taki proces pozwala tworzyć rozwiązania adekwatne, funkcjonalne, praktyczne i estetyczne.
Designerzy
W ramach Programu Pracowni i Co-workingu projektanci/tki i badacze/ki mogą korzystać z przestrzeni Apteki, realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania, angażując się jednocześnie w działania na rzecz rozwoju Wesołej. To doskonała okazja do budowania nowych połączeń lokalnych, krajowych i międzynarodowych oraz wzmacniania pozycji środowiska projektowego w Krakowie.

Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK)
Apteka Designu korzysta z rekomendacji, działań i kierunków rozwoju wskazanych w badaniach i projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez OTK. Jednocześnie rezydenci Apteki Designu współtworzą w tych projektach rozwiązania, prototypy i testy, wypracowując innowacyjne rozwiązania dla miast.
Dowiedz się więcej o działalności OTK.
Odwiedź naszą czytelnię!
Chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu, architekturze, wzornictwie przemysłowym, naukach o przyszłości, partycypacji? Szukasz miejsca do pracy bądź cichej przestrzeni do spędzenia wolnego czasu?
Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 (jeśli drzwi są zamknięte, skorzystaj z domofonu – czytelnię znajdziesz pod numerem 1).
Co u nas w 2025 roku?
W 2025 roku zapraszamy na cztery kwartalne bloki tematyczne:
- „Kosmos – Przyszłość”,
- „Projektowanie przestrzeni”,
- „Mniej = Inaczej”,
- „Wzorcownia – trendy i szkolenia”.
Czekają Cię liczne warsztaty i dyskusje, projekty badawcze, szkoleniowe i społeczne, spotkania z designerami i warsztaty partycypacyjne. Dowiedz się więcej i zobacz nasz aktualny program.
Zapraszamy do Apteki Designu – gdzie przyszłość projektowania staje się rzeczywistością.
Pobierz prezentację
PROJEKTANCI I PROJEKTANTKI

NIOH NIOH
NIOH NIOH
Innowacyjne studio projektowania i prototypowania, tworzone przez Filipa Czaplę i Joannę Rudzińską (RudzińskaDesign), specjalizuje się w przekształcaniu pomysłów w finalne produkty, stawiając na slow-tech i kreatywne rozwiązania. W Aptece Designu twórcy wdrażają swoje podejście do designu i technologii poprzez projektowanie obiektów, które nie tylko odpowiadają na potrzeby użytkowników, ale dzięki potencjałowi interakcji wzbudzają także ich radość.
Więcej na: niohnioh.com

SLOT Kraków
SLOT Kraków
Duet dyrektorski Ola Zając i Marta Sztwiertnia odpowiada za Biuro Programowe SLOT Art Festivalu. Organizują wydarzenia, budują społeczności, popularyzują dziedzictwo kulturowe. W Aptece Designu wprowadzają domową atmosferę poprzez wydarzenia bazujące na community experience designie (CXD) i technikach DIY. Angażują lokalną społeczność w dzieło wspólnego tworzenia dzielnicy Wesoła.
Więcej na: SLOT Kraków

Zofia Hernas
Zofia Hernas
Projektantka wzornictwa, usług i strategii, skupiona na tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Specjalizuje się w identyfikowaniu potrzeb użytkowników oraz empatycznym podejściu w procesach projektowych. W swojej pracy wykorzystuje takie metody, jak design thinking, service design i futures design. W Aptece Designu realizuje projekty z dziedziny komunikacji, koncentrując się na zrozumieniu odbiorców i budowaniu wartościowych rozwiązań.
Więcej na: zofiahernas.com

Samuel Nowak
Samuel Nowak
Kulturoznawca i medioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (doktorat w 2012 roku). Przebywał na stypendiach i odbywał staże naukowe w uniwersytetach Antwerpskim i Nowojorskim oraz w londyńskich uczelniach King’s College i Goldsmiths. Założyciel agencji Critico. Specjalizuje się w projektowaniu kampanii społecznych i politycznych, storytellingu i popularyzacji nauki. W Aptece Designu pracuje nad stworzeniem nowej narracji dla dzielnicy Wesoła, współtworząc markę nowej kreatywnej przestrzeni Krakowa.
Więcej na: critico.com.pl

Unformica
Unformica
Studio projektowe Michała Wróbla i Kuby Ryznara, łączące pasję do grafiki, typografii, sztuki ulicznej i ilustracji. Ich projekty czerpią z wspólnych zainteresowań i doświadczeń. W Aptece Designu wspólnie kreują przestrzeń inspirującą do działania i promującą wartości wspólnotowe; dążą do poprawy estetyki i funkcjonalności otoczenia.
Instagram: Unformica Studio

Lee Bros
Lee Bros
„One man army” w świecie produkcji filmowej, Paweł Liber realizuje projekty o różnorodnej tematyce: łączy przy tym świeże spojrzenie z klasycznymi wartościami. Ukończył kulturoznawstwo, specjalizuje się w antropologii kultury. W Aptece Designu dokumentuje proces powstawania dzielnicy kreatywnej Wesoła, przybliżając jej idee poprzez medium filmowe.
Instagram: lee.bros

Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek
Instytucja gromadząca jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od początku funkcjonuje jako miejsce twórczej pracy, dialogu i budowania kompetencji społecznych. W Aptece Designu organizuje wystawy i warsztaty dla dzieci oraz rodzin, wzmacniając relacje i promując kulturę zabawy.
Więcej na: muzeumzabawekrakow.pl

Grupa Robocza
Grupa Robocza
Interdyscyplinarny zespół projektowy realizujący projekty z zakresu designu – od projektowania społecznego i cyfrowego po UX design, projektowanie usług oraz wdrażanie rozwiązań. Członkowie grupy dzielą się wiedzą podczas wykładów i wydarzeń branżowych. W Aptece Designu rozwijają m.in. projekty Agrocybernetyki i Społecznej Misji Kosmicznej, angażując się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla społeczności.
Więcej na: gruparobocza.org

Studio Widok
Studio Widok
Studio graficzne, realizujące projekty dla gastronomii, przemysłu kosmetycznego i kultury, z naciskiem na współprace lokalne. Projektują identyfikacje wizualne poprawiające jakość życia. W Aptece Designu tworzą system wayfindingu dla dzielnicy Wesoła: skupiają się na budowaniu relacji i realnych spotkaniach między ludźmi.
Więcej na: widok.studio

Monika Borycka
Monika Borycka
Obserwatorka trendów, analityczka innowacji technologicznych i specjalistka futures studies. Założycielka i CEO marki TrendRadar, w ramach której popularyzuje wiedzę o trendwatchingu i analizie przyszłości. Jest współautorką podcastu „Wycinki z przyszłości” oraz wykładowczynią i opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH. W Aptece Designu zajmuje się analizą trendów i innowacji, pomagając zrozumieć nadchodzące zmiany i lepiej się na nie przygotować.
Instagram: trendradarpl
PROGRAM
MARZEC
1-2.03
warsztaty - wystawa - 24h Ideaton
Weekend Przyszłości
Zapraszamy na pierwsze krakowskie obchody Światowego Dnia Przyszłości w Aptece Designu
✨ Czym jest Światowy Dzień Przyszłości?
World Futures Day to globalna inicjatywa zapoczątkowana w 2014 roku przez Millennium Project, która zachęca ludzi na całym świecie do refleksji i rozmów o przyszłości, które mogą owocować realnym działaniem już teraz 🌍💬
Co roku, 1 marca, odbywa się 24-godzinna globalna dyskusja online, łącząca uczestników z różnych stref czasowych 🕒
Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości o znaczeniu przyszłości, promowanie kompetencji futures literacy (kompetencja antycypowania różnych przyszłości i korzystania z nich tu i teraz) i tworzenie przestrzeni do dzielenia się pomysłami i różnymi perspektywami 🤔🔮
𝐂𝐨 𝐰 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐢𝐞?
📅 𝟏 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚
🕧 10.00-14.00
𝐅𝐮𝐭𝐮𝐫𝐞𝐬 𝐋𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐲 𝐋𝐚𝐛𝐨𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐲 „Przyszłości uczenia się 2040”, prow. Martyna Mroczka
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2YecRTYVW
Warsztaty z kreowania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się oraz eksploracji różnych przyszłości. Przeznaczone dla osób nauczających, edukujących i studiujących. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
Darmowe wejściówki: tutaj
🕧 12.00-18.00
𝐊𝐨𝐬𝐦𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 – Spójrz w górę – instalacja artystyczna
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/7On94wQpO
Instalacja „Kosmoterapia – Spójrz w górę” – to przestrzeń na doświadczenie kosmicznej perspektywy, czas na spojrzenie w gwiazdy i refleksję nad tym, jak wygląda teraźniejszość, gdy spojrzymy na nią z dystansu. Zapraszamy, aby choć przez 10 minut oderwać się do tego, co tu i teraz.
Wstęp wolny.
🕧 12.00-16.00
𝐎𝐝 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐋𝐞𝐦𝐚 – zabawki, które przewidziały przyszłość – zwiedzania wystawy Muzeum Zabawek
Link: https://muzeumzabawekrakow.pl/
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Bilety wstępu: normalny – 16 zł, ulgowy – 14 zł
🕧 od 13:00
𝐈𝐝𝐞𝐚𝐭𝐨𝐧 – Misja: Przyszłość żywności [24h]
Tematem ideatonu jest spojrzenie w przyszłość kulinariów z perspektywy teraźniejszości – zastanowimy się, jakie będą przyszłe rytuały związane z jedzeniem? Jakie wyzwania mogą pojawić się w kontekście nowych składników, technologii produkcji i zmieniającego się stylu życia?
Więcej o wydarzeniu: https://fb.me/e/2yRaLwj56
🕧 17.00
Halo, tu przyszłość #1 Wyobraźmy sobie…
Halo, tu przyszłość – to nowy cykl spotkań społeczności zainteresowanej przyszłością, zarówno praktyków futures studies, foresightu czy trendwatchingu, jak i wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia.
Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1692922824910673
📅 𝟐 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚
🕧 11.00-13.00
𝐅𝐮𝐭𝐮𝐫𝐞𝐬 𝐏𝐥𝐚𝐲𝐠𝐫𝐨𝐮𝐧𝐝 / Plac Zabaw Przyszłości
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/F4r1cRMAH
– gra dla dzieci i młodzieży w wieku 11–15 lat
Gra, podczas której uczestnicy odkryją, jak można myśleć o przyszłości i ją współtworzyć. Dzięki pracy na interaktywnych stacjach tematycznych młodzi uczestnicy zmierzą się z kreatywnymi wyzwaniami, rozwiązując zagadki, projektując wynalazki i tworząc wspólny kolaż przyszłości.
Pobierz darmową wejściówkę: tutaj
🕧 11.00-17.00
𝐊𝐨𝐬𝐦𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 – Spójrz w górę – instalacja artystyczna
Opis wyżej ⏫
🕧 12.00-16.00
𝐎𝐝 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐋𝐞𝐦𝐚 – zabawki, które przewidziały przyszłość – zwiedzania wystawy Muzeum Zabawek
Opis wyżej ⏫
🕧 13.30 (14.00)
Ogłoszenie wyników: I Ideatonu Społecznej Misji Kosmicznej. Misja: Przyszłość Żywności
1.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Futures Literacy Laboratory "Przyszłości uczenia się 2040"
godz. 10.00-14.00
Tematem Futures Literacy Laboratory (FLL) 1 marca są “Przyszłości uczenia się 2040”.
Warsztaty z kreowania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się oraz eksploracji różnych przyszłości. Przeznaczone dla osób nauczających, edukujących i studiujących. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
Porozmawiamy o tym, jakie zmiany na świecie wpłynęły na to, że uczymy się inaczej, jak powinno zmienić się nasze podejście do uczenia się i nauczania. Przewidywanym efektem warsztatów są nowe metody nauki i podejścia do nauczania opracowane przez uczestniczki i uczestników. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
—–
Uczestnicy warsztatów otrzymają na koniec certyfikat poświadczający udział w warsztatach.
—–
Co to Futures Literacy Laboratory (FLL)?
To specjalnie zaprojektowane warsztaty, które pomogą uczestnikom rozwijać kompetencję futures literacy (zdolność do myślenia o różnych scenariuszach przyszłości i świadomego ich kształtowania). W trakcie warsztatów uczestnicy eksplorują różne przyszłości i swoje własne założenia. FLL to nie tylko teoretyczna refleksja, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie, które rozwija kreatywność, zdolność do innowacji i radzenia sobie z niepewnością.
—–
Prowadząca:
Martyna Mroczka
Obserwatorka trendów w edukacji, facylitatorka Futures Literacy Laboratory, edukatorka nauczycieli, lektorka języka niemieckiego oraz polskiego jako obcego, wykładowczyni i konsultantka edukacyjna, a po godzinach — skrzypaczka. Jej misją jest przybliżanie osobom uczącym (się) kompetencji futures literacy – biegłości w przyszłościach, by mogły czerpać z wyobrażonych przyszłości pełnymi garściami tu i teraz. Zaangażowana w międzynarodowe projekty edukacyjne oraz programy rozwoju zawodowego nauczycieli.
1-15.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Kosmoterapia - Spójrz w górę
Instalacja do obejrzenia:
• 1 marca: 12 – 18
• 2 marca: 11 – 17
• Do 15 marca – od pon – pt: 9 -15
Instalacja „Kosmoterapia – Spójrz w górę” – to przestrzeń na doświadczenie kosmicznej perspektywy, czas na spojrzenie w gwiazdy i refleksję nad tym, jak wygląda teraźniejszość, gdy spojrzymy na nią z dystansu. Zapraszamy, aby choć przez 10 minut oderwać się do tego, co tu i teraz.
Wstęp wolny.
Co nam przyświecało przy tworzeniu wystawy?
Człowiek nieustannie poszukuje sposobów na kolonizację innych planet, jakby to miało rozwiązać problemy Ziemi i jej zasobów, które tak nieodpowiedzialnie eksploatujemy. Współczesne wyzwania zdają się popychać nas ku podróżom kosmicznym, ale zapominamy, że Ziemia już jest częścią kosmosu. Jesteśmy integralną częścią wszechświata, który staramy się podbić. Jak wygląda ludzkie życie z perspektywy kosmosu? Może nadszedł czas, by odłożyć telefon, oderwać się od codziennych spraw i spojrzeć na naszą planetę z perspektywy nie tylko przyszłości, ale i nieskończoności. Zamiast ciągłego patrzenia w dół, na ekran, zachęcamy do spojrzenia w górę.
Instalacja artystyczna przygotowana przez Habitat Wesoła: Społeczną Misję Kosmiczną. Więcej o projekcie: https://habitatwesola.pl/
Wstęp wolny
1.03-2.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
24h Ideaton - Misja: Przyszłość Żywności
Jakie są przyszłościowe formy spędzania czasu wolnego z jedzeniem?
24-godzinne wydarzenie, podczas którego uczestnicy biorą udział w prelekcjach ekspertów z różnych branż, podejmują konkretne wyzwania i opracowują pomysły, produkty, rozwiązania oraz prototypy, a następnie prezentują wyniki pracy – najlepsze rozwiązania zostaną nagrodzone. Przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe dla trzech zwycięskich projektów oraz wyróżnienia .
Tematem ideatonu jest spojrzenie w przyszłość kulinariów z perspektywy teraźniejszości – zastanowimy się, jakie będą przyszłe rytuały związane z jedzeniem? Jakie wyzwania mogą pojawić się w kontekście nowych składników, technologii produkcji i zmieniającego się stylu życia?
Program Ideatonu – szczegółówy program zamieścimy wkrótce.
Zespół może składać się od jednej do trzech osób. Jedną wejściówkę pobieramy dla jednego zespołu. Wejściówki dostępne od poniedziałku 24 lutego.
Co mieć ze sobą?
Laptop + potrzebne rzeczy do przygotowania projektu, coś do notowania
Co zapewnia organizator?
Przybory papiernicze, miejsce do pracy i odpoczynku , wodę, herbatę, kawę , dostęp do książek o projektowaniu , internet .
REGULAMIN: https://tinyurl.com/5bun7p5n
—
Współorganizatorzy: Masters Catering, WOMAI – Centrum nauki i zmysłów
1.03
Wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Co łączy projektowanie badań i przyszłość gastronomii? - Warsztaty Centrum Badań Mózgu UJ
godz. 15.00-15.30
Smak – niedoceniony zmysł poznawczy
Czy smak to tylko przyjemność z jedzenia? A może kryje w sobie coś więcej? Studenci Koła Naukowego Kognitywistyki UJ zapraszają na prelekcję, podczas której opowiedzą, jak smak wpływa na nasze poznanie, pamięć i emocje. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego ten często pomijany zmysł odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu i jak mózg interpretuje bodźce smakowe.
Po prelekcji odbędą się interaktywne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie sprawdzić, jak działa ich zmysł smaku.
O kole (prelegenci):
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki UJ działa nieprzerwanie od 2012 roku, zrzeszając pasjonatów ludzkiego umysłu i procesów poznawczych. Naszą misją jest zgłębianie tajników kognitywistyki oraz dzielenie się wiedzą z innymi – zawsze w ciekawy i przystępny sposób!
godz. 15.30 – 16.30
Neurofitness, nerw błędny i układ pokarmowy. Jak ćwiczenia układu nerwowego wspierają trawienie?
Nerw błędny pełni wyjątkową funkcję, ponieważ odpowiada za połączenie ciała i umysłu, reguluje pracę narządów wewnętrznych, wpływa na pracę mózgu i samopoczucie. Stres, napięcie i negatywne emocje mogą zakłócać tę komunikację, prowadząc do problemów trawiennych. Na wykładzie dowiesz się, jak nerw błędny wpływa na nasze życie i jak możemy wspierać jego zdrowie za pomocą neurofitnessu, czyli technik relaksacyjnych regulujących pracę układu nerwowego. Poznasz też ćwiczenia, które poprzez redukcję stresu zwiększają aktywność nerwu błędnego i jednocześnie wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego.
***
Anna Pałasz – absolwentka neurobiologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, certyfikowana instruktorka fitness. Specjalizuje się w technikach relaksacyjnych, treningu zdrowego kręgosłupa oraz treningu uważności. Aktualnie zajmuje się tworzeniem materiałów szkoleniowych dla firm na temat technik redukcji stresu. W mediach społecznościowych promuje neurofitness – ćwiczenia relaksacyjne wspierające regulację układu nerwowego.
Wstęp wolny
1.03
Wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Halo, tu przyszłość #1 Wyobraźmy sobie…
godz. 17.00
Halo, tu przyszłość – to nowy cykl spotkań społeczności zainteresowanej przyszłością, zarówno praktyków futures studies, foresightu czy trendwatchingu, jak i wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia. To zaproszenie do rozmowy o mapowaniu tego, co nadchodzi, pogłębienia swojej wiedzy, poznania nowych metod, podzielenia się swoja pracą i przemyśleniami. To także platforma do nowych odkryć na temat jutra – tego, jak będziemy żyć, pracować, spędzać wolny czas i nawiązywać relacje. Wreszcie to miejsce bezpiecznego spotkania na żywo, szczerej rozmowy, budowania społeczności, nawiązania nowych relacji oraz tworzenia nieoczekiwanych połączeń i wspólnych projektów wokół przyszłości.
Pierwsze spotkanie będzie to kreatywna wymiana myśli wokół roli wyobraźni w badaniu i tworzeniu przyszłości. Zastanowimy się:
# Jak wspólnie wspólnie możemy wyobrażać sobie przyszłość? – Future Collective Intelligence, Agata Bisping)
# Jak wyobrazić sobie relację z technologią przyszłości, która jeszcze nie istnieje? – Future Artificial Intelligence, Ada Florentyna Pawlak
# Dlaczego trendy stały się trendy i co to oznacza dla naszej wyobraźni? Oraz czy w dobie AI i kultury copy-paste umiemy sobie jeszcze wyobrażać i po co to robić? – Future Flâneur, Monika Borycka
Co będziemy robić:
Zderzymy różne perspektywy, podyskutujemy o sposobach pracy z wyobraźnią w mapowaniu przyszłości, zostawimy otwartą furtkę do wspólnego odkrywania i wyobrażania sobie – spotkania z cyklu Halo, tu przyszłość to przestrzeń tworzenia nieoczekiwanych połączeń wokół przyszłości i rama do wspólnego wypełnienia.
* Halo, tu przyszłość to projekt slowly made by humans: TrendRadar & Apteka Designu
Goście:
Agata Bisping (Obserwatorium trendów dla kultury KBF, AGH)
Ada Florentyna Pawlak (antropolożka technologii, SWPS, AGH, UŁ)
Monika Borycka (badaczka trendów, TrendRadar, AGH)
Dla kogo:
Dla wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia.
2.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Plac Zabaw Przyszłości / Futures Playground
godz. 11.00-13.00
Gra dla dzieci i młodzieży (11–15 lat)! 🚀
Gra pełna wyobraźni, kreatywności i odwagi, podczas której uczestnicy odkryją, jak można myśleć o przyszłości i ją współtworzyć. 🔮✨
💡 Na interaktywnych stacjach tematycznych czekają:
🔍 Zagadki do rozwiązania
🔧 Projektowanie wynalazków
🎨 Tworzenie wspólnego kolażu przyszłości
To nie tylko zabawa, ale i rozwój wyobraźni, pracy zespołowej i umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami! 💪🌍
6.03
warsztaty zamknięte
Akademia Młodego Krakowianina: Dostępność w kulturze
godz. 9.00
Warsztaty dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy
Obowiązują zapisy
10.03
Apteka Sensu
Jak muzyka wspiera rozwój dziecka? - czyli o muzykoterapii w praktyce
godz. 18.00
Na warsztatach będziemy mieć okazję poznać w teorii elementy muzykoterapii oraz doświadczyć jej na sobie. Porozmawiamy o tym czym jest muzykoterapia i co na jej temat mówią badania.
Dowiemy się jak wygląda (oraz jak nie wygląda) muzykoterapia w praktyce, kiedy można ją stosować, jak rozpoznać dobrze prowadzone sesje muzykoterapii oraz jak samodzielnie możemy korzystać z muzyki, aby wspomagać rozwój dziecka – w przedszkolu, w gabinecie, w żłobku czy w domu.
Z warsztatów skorzystają osoby pracujące na co dzień z dziećmi w wieku 0-9 lat, ale także rodzice, studenci i wszyscy zainteresowani tematem muzykoterapii.
12.03
warsztaty
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów, pod szyldem KLUBU ILUSTRATORA.
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Wstęp wolny
15.03
warsztat w języku angielskim
Habitat Wesoła – Earth 2.0: Establishing a New Colony / Nowa Kolonia
godz. 10.00
To explore and prototype a regenerative system using the framework of 8 forms of capital.
This workshop invites participants to envision an alternative economic system for a future society by applying the 8 forms of capital framework.
Warsztat ma na celu zachęcić uczestników do zaprojektowania alternatywnego systemu ekonomicznego dla społeczeństwa przyszłości, opierając się na koncepcji 8 form kapitału.
Eksploracja i prototypowanie systemu przepływu wartości o charakterze regeneratywnym przy wykorzystaniu metody 8 form kapitału.
Więcej informacji: https://habitatwesola.pl/
Warsztaty w języku angielskim. Bilety: 20 zł
18.03
spotkanie
Odsłuch w ciemno, vol. 3
godz. 20.05
Otwarty odsłuch albumu muzycznego w całkowitej ciemności i całkowitym skupieniu. Wybór albumu jest niespodzianką. Po Odsłuchu zapraszamy na herbatę i rozmowę.
Organizator: SLOT Kraków
Wstęp wolny
19.03
warsztaty partycypacyjne
Kwartał kultury: Mapa przestrzeni literackich miasta
godz. 14.45
zapisy na: zaproszenia@kbf.krakow.pl
Obowiązują zapisy
21.03
premiera książki
Międzynarodowy Dzień Barw: „100 kolorów z lamusa”, premiera
godz. 18.00
Czy wiesz jaki to kolor szamowy, besowiutki, wiatrowy albo udo nimfy?
To kolory, które dzieląc los setek innych, trafiły do kolorystycznego lamusa, czyli w niepamięć. 21 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Barw. Święto kolorów to doskonała okazja, by spotkać się w Aptece Designu i poznać fascynujące historię 100 intrygujących kolorów z lamusa, podczas premiery książki “Pani od kolorów” Olki Barczak, pt.: „100 kolorów z lamusa, czyli jak działa kolor”. Spotkanie ma charakter wykłady połączonego z rozmową z uczestnikami. Autorce będzie miło, jeśli przyniesiesz ze sobą coś w ulubionym odcieniu – kto wie, może będzie w kolorze gagatkowi, jacynktowym albo dzikim?
O autorce:
Olka „UltraMaryna” Barczak – (ur. 1979 r.) color designer, architektka. Mieszka i pracuje w Krakowie. Twórczyni wielu projektów edukacyjnych z zakresu teorii barw oraz kursów, warsztatów i szkoleń dla branży kreatywnej. Autorka książek popularnonaukowych o kolorach i podcastu dla projektantów „Homo Aesteticus”. Prywatnie optysemiska, multipotencjonalistka. Była kolorofobka. Od urodzenia synestetka. O kolorach potrafi mówić bez końca.
27.03
Warsztaty z Kraków Film Commission
Spotkania z Animacją #1
godz. 18.00
Inicjatywa “Spotkań Animacji” skierowana do wszystkich, którzy pragną aktywnie działać w tej dziedzinie – zarówno na polu komercyjnym, jak i artystycznym. Szczególny nacisk kładziemy na wsparcie osób rozpoczynających swoją drogę jako profesjonalni reżyserzy i reżyserki oraz animatorzy i animatorki. Celem jest stworzenie społeczności opartej na wymianie wiedzy i doświadczeń.
Pierwsze spotkanie poświęcone będzie zebraniu organizacyjnemu oraz weryfikacji założeń inicjatywy w dialogu z uczestnikami. Kolejne edycje wzbogacone zostaną o spotkania z uznanymi twórcami branży animacji, takimi jak Izabela Plucińska, Wiola Sowa, Zbigniew Czapla, Marcin Podolec czy Tomasz Popakul. Dzięki ich obecności uczestnicy będą mieli okazję poznać kulisy ich pracy, początki kariery oraz wyzwania, z którymi mierzą się na co dzień.
Każde spotkanie podzielone będzie na dwie części – pierwsza obejmie prelekcję zaproszonego gościa, po której nastąpi otwarta dyskusja przy wspólnym stole. Spotkania mają stanowić przestrzeń do prezentacji projektów, wzajemnej motywacji i ich wspólnego rozwijania.
Organizator: Kraków Film Commission
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Apteka Designu znajduje się w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Mikołaja Kopernika 19A
Godziny otwarcia Apteki Designu:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 15.00
oraz weekendy – podczas wydarzeń
Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM.
Znajdziecie tu również audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni,
który pozwala na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Pliki do pobrania:
KONTAKT

Napisz do nas:
aptekadesignu@kbf.krakow.plPROGRAM
MARZEC
1-2.03
warsztaty - wystawa - 24h Ideaton
Weekend Przyszłości
Zapraszamy na pierwsze krakowskie obchody Światowego Dnia Przyszłości w Aptece Designu
✨ Czym jest Światowy Dzień Przyszłości?
World Futures Day to globalna inicjatywa zapoczątkowana w 2014 roku przez Millennium Project, która zachęca ludzi na całym świecie do refleksji i rozmów o przyszłości, które mogą owocować realnym działaniem już teraz 🌍💬
Co roku, 1 marca, odbywa się 24-godzinna globalna dyskusja online, łącząca uczestników z różnych stref czasowych 🕒
Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości o znaczeniu przyszłości, promowanie kompetencji futures literacy (kompetencja antycypowania różnych przyszłości i korzystania z nich tu i teraz) i tworzenie przestrzeni do dzielenia się pomysłami i różnymi perspektywami 🤔🔮
𝐂𝐨 𝐰 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐢𝐞?
📅 𝟏 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚
🕧 10.00-14.00
𝐅𝐮𝐭𝐮𝐫𝐞𝐬 𝐋𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐲 𝐋𝐚𝐛𝐨𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐲 „Przyszłości uczenia się 2040”, prow. Martyna Mroczka
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2YecRTYVW
Warsztaty z kreowania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się oraz eksploracji różnych przyszłości. Przeznaczone dla osób nauczających, edukujących i studiujących. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
Darmowe wejściówki: tutaj
🕧 12.00-18.00
𝐊𝐨𝐬𝐦𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 – Spójrz w górę – instalacja artystyczna
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/7On94wQpO
Instalacja „Kosmoterapia – Spójrz w górę” – to przestrzeń na doświadczenie kosmicznej perspektywy, czas na spojrzenie w gwiazdy i refleksję nad tym, jak wygląda teraźniejszość, gdy spojrzymy na nią z dystansu. Zapraszamy, aby choć przez 10 minut oderwać się do tego, co tu i teraz.
Wstęp wolny.
🕧 12.00-16.00
𝐎𝐝 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐋𝐞𝐦𝐚 – zabawki, które przewidziały przyszłość – zwiedzania wystawy Muzeum Zabawek
Link: https://muzeumzabawekrakow.pl/
Kosmos od zawsze fascynował zarówno dorosłych, jak i dzieci. To przestrzeń marzeń, wielkich odkryć i nieskończonych pytań o przyszłość ludzkości. Najnowsza wystawa Muzeum Zabawek zabierze Was w podróż przez historie wizjonerów – naukowców i twórców, którzy zmienili sposób, w jaki patrzymy na wszechświat.
Bilety wstępu: normalny – 16 zł, ulgowy – 14 zł
🕧 od 13:00
𝐈𝐝𝐞𝐚𝐭𝐨𝐧 – Misja: Przyszłość żywności [24h]
Tematem ideatonu jest spojrzenie w przyszłość kulinariów z perspektywy teraźniejszości – zastanowimy się, jakie będą przyszłe rytuały związane z jedzeniem? Jakie wyzwania mogą pojawić się w kontekście nowych składników, technologii produkcji i zmieniającego się stylu życia?
Więcej o wydarzeniu: https://fb.me/e/2yRaLwj56
🕧 17.00
Halo, tu przyszłość #1 Wyobraźmy sobie…
Halo, tu przyszłość – to nowy cykl spotkań społeczności zainteresowanej przyszłością, zarówno praktyków futures studies, foresightu czy trendwatchingu, jak i wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia.
Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1692922824910673
📅 𝟐 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚
🕧 11.00-13.00
𝐅𝐮𝐭𝐮𝐫𝐞𝐬 𝐏𝐥𝐚𝐲𝐠𝐫𝐨𝐮𝐧𝐝 / Plac Zabaw Przyszłości
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/F4r1cRMAH
– gra dla dzieci i młodzieży w wieku 11–15 lat
Gra, podczas której uczestnicy odkryją, jak można myśleć o przyszłości i ją współtworzyć. Dzięki pracy na interaktywnych stacjach tematycznych młodzi uczestnicy zmierzą się z kreatywnymi wyzwaniami, rozwiązując zagadki, projektując wynalazki i tworząc wspólny kolaż przyszłości.
Pobierz darmową wejściówkę: tutaj
🕧 11.00-17.00
𝐊𝐨𝐬𝐦𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 – Spójrz w górę – instalacja artystyczna
Opis wyżej ⏫
🕧 12.00-16.00
𝐎𝐝 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐋𝐞𝐦𝐚 – zabawki, które przewidziały przyszłość – zwiedzania wystawy Muzeum Zabawek
Opis wyżej ⏫
🕧 13.30 (14.00)
Ogłoszenie wyników: I Ideatonu Społecznej Misji Kosmicznej. Misja: Przyszłość Żywności
1.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Futures Literacy Laboratory "Przyszłości uczenia się 2040"
godz. 10.00-14.00
Tematem Futures Literacy Laboratory (FLL) 1 marca są “Przyszłości uczenia się 2040”.
Warsztaty z kreowania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się oraz eksploracji różnych przyszłości. Przeznaczone dla osób nauczających, edukujących i studiujących. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
Porozmawiamy o tym, jakie zmiany na świecie wpłynęły na to, że uczymy się inaczej, jak powinno zmienić się nasze podejście do uczenia się i nauczania. Przewidywanym efektem warsztatów są nowe metody nauki i podejścia do nauczania opracowane przez uczestniczki i uczestników. Całość poprzedzona krótkim wykładem.
—–
Uczestnicy warsztatów otrzymają na koniec certyfikat poświadczający udział w warsztatach.
—–
Co to Futures Literacy Laboratory (FLL)?
To specjalnie zaprojektowane warsztaty, które pomogą uczestnikom rozwijać kompetencję futures literacy (zdolność do myślenia o różnych scenariuszach przyszłości i świadomego ich kształtowania). W trakcie warsztatów uczestnicy eksplorują różne przyszłości i swoje własne założenia. FLL to nie tylko teoretyczna refleksja, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie, które rozwija kreatywność, zdolność do innowacji i radzenia sobie z niepewnością.
—–
Prowadząca:
Martyna Mroczka
Obserwatorka trendów w edukacji, facylitatorka Futures Literacy Laboratory, edukatorka nauczycieli, lektorka języka niemieckiego oraz polskiego jako obcego, wykładowczyni i konsultantka edukacyjna, a po godzinach — skrzypaczka. Jej misją jest przybliżanie osobom uczącym (się) kompetencji futures literacy – biegłości w przyszłościach, by mogły czerpać z wyobrażonych przyszłości pełnymi garściami tu i teraz. Zaangażowana w międzynarodowe projekty edukacyjne oraz programy rozwoju zawodowego nauczycieli.
1-15.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Kosmoterapia - Spójrz w górę
Instalacja do obejrzenia:
• 1 marca: 12 – 18
• 2 marca: 11 – 17
• Do 15 marca – od pon – pt: 9 -15
Instalacja „Kosmoterapia – Spójrz w górę” – to przestrzeń na doświadczenie kosmicznej perspektywy, czas na spojrzenie w gwiazdy i refleksję nad tym, jak wygląda teraźniejszość, gdy spojrzymy na nią z dystansu. Zapraszamy, aby choć przez 10 minut oderwać się do tego, co tu i teraz.
Wstęp wolny.
Co nam przyświecało przy tworzeniu wystawy?
Człowiek nieustannie poszukuje sposobów na kolonizację innych planet, jakby to miało rozwiązać problemy Ziemi i jej zasobów, które tak nieodpowiedzialnie eksploatujemy. Współczesne wyzwania zdają się popychać nas ku podróżom kosmicznym, ale zapominamy, że Ziemia już jest częścią kosmosu. Jesteśmy integralną częścią wszechświata, który staramy się podbić. Jak wygląda ludzkie życie z perspektywy kosmosu? Może nadszedł czas, by odłożyć telefon, oderwać się od codziennych spraw i spojrzeć na naszą planetę z perspektywy nie tylko przyszłości, ale i nieskończoności. Zamiast ciągłego patrzenia w dół, na ekran, zachęcamy do spojrzenia w górę.
Instalacja artystyczna przygotowana przez Habitat Wesoła: Społeczną Misję Kosmiczną. Więcej o projekcie: https://habitatwesola.pl/
Wstęp wolny
1.03-2.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
24h Ideaton - Misja: Przyszłość Żywności
Jakie są przyszłościowe formy spędzania czasu wolnego z jedzeniem?
24-godzinne wydarzenie, podczas którego uczestnicy biorą udział w prelekcjach ekspertów z różnych branż, podejmują konkretne wyzwania i opracowują pomysły, produkty, rozwiązania oraz prototypy, a następnie prezentują wyniki pracy – najlepsze rozwiązania zostaną nagrodzone. Przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe dla trzech zwycięskich projektów oraz wyróżnienia .
Tematem ideatonu jest spojrzenie w przyszłość kulinariów z perspektywy teraźniejszości – zastanowimy się, jakie będą przyszłe rytuały związane z jedzeniem? Jakie wyzwania mogą pojawić się w kontekście nowych składników, technologii produkcji i zmieniającego się stylu życia?
Program Ideatonu – szczegółówy program zamieścimy wkrótce.
Zespół może składać się od jednej do trzech osób. Jedną wejściówkę pobieramy dla jednego zespołu. Wejściówki dostępne od poniedziałku 24 lutego.
Co mieć ze sobą?
Laptop + potrzebne rzeczy do przygotowania projektu, coś do notowania
Co zapewnia organizator?
Przybory papiernicze, miejsce do pracy i odpoczynku , wodę, herbatę, kawę , dostęp do książek o projektowaniu , internet .
REGULAMIN: https://tinyurl.com/5bun7p5n
—
Współorganizatorzy: Masters Catering, WOMAI – Centrum nauki i zmysłów
1.03
Wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Co łączy projektowanie badań i przyszłość gastronomii? - Warsztaty Centrum Badań Mózgu UJ
godz. 15.00-15.30
Smak – niedoceniony zmysł poznawczy
Czy smak to tylko przyjemność z jedzenia? A może kryje w sobie coś więcej? Studenci Koła Naukowego Kognitywistyki UJ zapraszają na prelekcję, podczas której opowiedzą, jak smak wpływa na nasze poznanie, pamięć i emocje. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego ten często pomijany zmysł odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu i jak mózg interpretuje bodźce smakowe.
Po prelekcji odbędą się interaktywne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie sprawdzić, jak działa ich zmysł smaku.
O kole (prelegenci):
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki UJ działa nieprzerwanie od 2012 roku, zrzeszając pasjonatów ludzkiego umysłu i procesów poznawczych. Naszą misją jest zgłębianie tajników kognitywistyki oraz dzielenie się wiedzą z innymi – zawsze w ciekawy i przystępny sposób!
godz. 15.30 – 16.30
Neurofitness, nerw błędny i układ pokarmowy. Jak ćwiczenia układu nerwowego wspierają trawienie?
Nerw błędny pełni wyjątkową funkcję, ponieważ odpowiada za połączenie ciała i umysłu, reguluje pracę narządów wewnętrznych, wpływa na pracę mózgu i samopoczucie. Stres, napięcie i negatywne emocje mogą zakłócać tę komunikację, prowadząc do problemów trawiennych. Na wykładzie dowiesz się, jak nerw błędny wpływa na nasze życie i jak możemy wspierać jego zdrowie za pomocą neurofitnessu, czyli technik relaksacyjnych regulujących pracę układu nerwowego. Poznasz też ćwiczenia, które poprzez redukcję stresu zwiększają aktywność nerwu błędnego i jednocześnie wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego.
***
Anna Pałasz – absolwentka neurobiologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, certyfikowana instruktorka fitness. Specjalizuje się w technikach relaksacyjnych, treningu zdrowego kręgosłupa oraz treningu uważności. Aktualnie zajmuje się tworzeniem materiałów szkoleniowych dla firm na temat technik redukcji stresu. W mediach społecznościowych promuje neurofitness – ćwiczenia relaksacyjne wspierające regulację układu nerwowego.
Wstęp wolny
1.03
Wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Halo, tu przyszłość #1 Wyobraźmy sobie…
godz. 17.00
Halo, tu przyszłość – to nowy cykl spotkań społeczności zainteresowanej przyszłością, zarówno praktyków futures studies, foresightu czy trendwatchingu, jak i wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia. To zaproszenie do rozmowy o mapowaniu tego, co nadchodzi, pogłębienia swojej wiedzy, poznania nowych metod, podzielenia się swoja pracą i przemyśleniami. To także platforma do nowych odkryć na temat jutra – tego, jak będziemy żyć, pracować, spędzać wolny czas i nawiązywać relacje. Wreszcie to miejsce bezpiecznego spotkania na żywo, szczerej rozmowy, budowania społeczności, nawiązania nowych relacji oraz tworzenia nieoczekiwanych połączeń i wspólnych projektów wokół przyszłości.
Pierwsze spotkanie będzie to kreatywna wymiana myśli wokół roli wyobraźni w badaniu i tworzeniu przyszłości. Zastanowimy się:
# Jak wspólnie wspólnie możemy wyobrażać sobie przyszłość? – Future Collective Intelligence, Agata Bisping)
# Jak wyobrazić sobie relację z technologią przyszłości, która jeszcze nie istnieje? – Future Artificial Intelligence, Ada Florentyna Pawlak
# Dlaczego trendy stały się trendy i co to oznacza dla naszej wyobraźni? Oraz czy w dobie AI i kultury copy-paste umiemy sobie jeszcze wyobrażać i po co to robić? – Future Flâneur, Monika Borycka
Co będziemy robić:
Zderzymy różne perspektywy, podyskutujemy o sposobach pracy z wyobraźnią w mapowaniu przyszłości, zostawimy otwartą furtkę do wspólnego odkrywania i wyobrażania sobie – spotkania z cyklu Halo, tu przyszłość to przestrzeń tworzenia nieoczekiwanych połączeń wokół przyszłości i rama do wspólnego wypełnienia.
* Halo, tu przyszłość to projekt slowly made by humans: TrendRadar & Apteka Designu
Goście:
Agata Bisping (Obserwatorium trendów dla kultury KBF, AGH)
Ada Florentyna Pawlak (antropolożka technologii, SWPS, AGH, UŁ)
Monika Borycka (badaczka trendów, TrendRadar, AGH)
Dla kogo:
Dla wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o przyszłości, sposobach jej badania i tworzenia.
2.03
wydarzenie w ramach Weekendu Przyszłości
Plac Zabaw Przyszłości / Futures Playground
godz. 11.00-13.00
Gra dla dzieci i młodzieży (11–15 lat)! 🚀
Gra pełna wyobraźni, kreatywności i odwagi, podczas której uczestnicy odkryją, jak można myśleć o przyszłości i ją współtworzyć. 🔮✨
💡 Na interaktywnych stacjach tematycznych czekają:
🔍 Zagadki do rozwiązania
🔧 Projektowanie wynalazków
🎨 Tworzenie wspólnego kolażu przyszłości
To nie tylko zabawa, ale i rozwój wyobraźni, pracy zespołowej i umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami! 💪🌍
6.03
warsztaty zamknięte
Akademia Młodego Krakowianina: Dostępność w kulturze
godz. 9.00
Warsztaty dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy
Obowiązują zapisy
10.03
Apteka Sensu
Jak muzyka wspiera rozwój dziecka? - czyli o muzykoterapii w praktyce
godz. 18.00
Na warsztatach będziemy mieć okazję poznać w teorii elementy muzykoterapii oraz doświadczyć jej na sobie. Porozmawiamy o tym czym jest muzykoterapia i co na jej temat mówią badania.
Dowiemy się jak wygląda (oraz jak nie wygląda) muzykoterapia w praktyce, kiedy można ją stosować, jak rozpoznać dobrze prowadzone sesje muzykoterapii oraz jak samodzielnie możemy korzystać z muzyki, aby wspomagać rozwój dziecka – w przedszkolu, w gabinecie, w żłobku czy w domu.
Z warsztatów skorzystają osoby pracujące na co dzień z dziećmi w wieku 0-9 lat, ale także rodzice, studenci i wszyscy zainteresowani tematem muzykoterapii.
12.03
warsztaty
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów, pod szyldem KLUBU ILUSTRATORA.
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Wstęp wolny
15.03
warsztat w języku angielskim
Habitat Wesoła – Earth 2.0: Establishing a New Colony / Nowa Kolonia
godz. 10.00
To explore and prototype a regenerative system using the framework of 8 forms of capital.
This workshop invites participants to envision an alternative economic system for a future society by applying the 8 forms of capital framework.
Warsztat ma na celu zachęcić uczestników do zaprojektowania alternatywnego systemu ekonomicznego dla społeczeństwa przyszłości, opierając się na koncepcji 8 form kapitału.
Eksploracja i prototypowanie systemu przepływu wartości o charakterze regeneratywnym przy wykorzystaniu metody 8 form kapitału.
Więcej informacji: https://habitatwesola.pl/
Warsztaty w języku angielskim. Bilety: 20 zł
18.03
spotkanie
Odsłuch w ciemno, vol. 3
godz. 20.05
Otwarty odsłuch albumu muzycznego w całkowitej ciemności i całkowitym skupieniu. Wybór albumu jest niespodzianką. Po Odsłuchu zapraszamy na herbatę i rozmowę.
Organizator: SLOT Kraków
Wstęp wolny
19.03
warsztaty partycypacyjne
Kwartał kultury: Mapa przestrzeni literackich miasta
godz. 14.45
zapisy na: zaproszenia@kbf.krakow.pl
Obowiązują zapisy
21.03
premiera książki
Międzynarodowy Dzień Barw: „100 kolorów z lamusa”, premiera
godz. 18.00
Czy wiesz jaki to kolor szamowy, besowiutki, wiatrowy albo udo nimfy?
To kolory, które dzieląc los setek innych, trafiły do kolorystycznego lamusa, czyli w niepamięć. 21 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Barw. Święto kolorów to doskonała okazja, by spotkać się w Aptece Designu i poznać fascynujące historię 100 intrygujących kolorów z lamusa, podczas premiery książki “Pani od kolorów” Olki Barczak, pt.: „100 kolorów z lamusa, czyli jak działa kolor”. Spotkanie ma charakter wykłady połączonego z rozmową z uczestnikami. Autorce będzie miło, jeśli przyniesiesz ze sobą coś w ulubionym odcieniu – kto wie, może będzie w kolorze gagatkowi, jacynktowym albo dzikim?
O autorce:
Olka „UltraMaryna” Barczak – (ur. 1979 r.) color designer, architektka. Mieszka i pracuje w Krakowie. Twórczyni wielu projektów edukacyjnych z zakresu teorii barw oraz kursów, warsztatów i szkoleń dla branży kreatywnej. Autorka książek popularnonaukowych o kolorach i podcastu dla projektantów „Homo Aesteticus”. Prywatnie optysemiska, multipotencjonalistka. Była kolorofobka. Od urodzenia synestetka. O kolorach potrafi mówić bez końca.
27.03
Warsztaty z Kraków Film Commission
Spotkania z Animacją #1
godz. 18.00
Inicjatywa “Spotkań Animacji” skierowana do wszystkich, którzy pragną aktywnie działać w tej dziedzinie – zarówno na polu komercyjnym, jak i artystycznym. Szczególny nacisk kładziemy na wsparcie osób rozpoczynających swoją drogę jako profesjonalni reżyserzy i reżyserki oraz animatorzy i animatorki. Celem jest stworzenie społeczności opartej na wymianie wiedzy i doświadczeń.
Pierwsze spotkanie poświęcone będzie zebraniu organizacyjnemu oraz weryfikacji założeń inicjatywy w dialogu z uczestnikami. Kolejne edycje wzbogacone zostaną o spotkania z uznanymi twórcami branży animacji, takimi jak Izabela Plucińska, Wiola Sowa, Zbigniew Czapla, Marcin Podolec czy Tomasz Popakul. Dzięki ich obecności uczestnicy będą mieli okazję poznać kulisy ich pracy, początki kariery oraz wyzwania, z którymi mierzą się na co dzień.
Każde spotkanie podzielone będzie na dwie części – pierwsza obejmie prelekcję zaproszonego gościa, po której nastąpi otwarta dyskusja przy wspólnym stole. Spotkania mają stanowić przestrzeń do prezentacji projektów, wzajemnej motywacji i ich wspólnego rozwijania.
Organizator: Kraków Film Commission