Powrót

Apteka Designu

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT

W Krakowie powstało miejsce, gdzie szeroko rozumiany design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Apteka Designu jest częścią strategii rewitalizacji dzielnicy Wesoła. Uroczyste otwarcie budynku wraz z czytelnią odbyło się 26 września, a od października do pracowni wprowadzają się designerzy!

W 2019 roku Kraków kupił od Szpitala Uniwersyteckiego ponad 9-hektarową działkę wraz z nieruchomościami: dawnymi klinikami i budynkami poszpitalnymi. Naszym głównym założeniem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa, którzy od samego początku współdecydowali o tym, jak będzie wyglądać ta dzielnica – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa. Naszym wspólnym celem było stworzenie prawdziwie kreatywnej przestrzeni, wypełnionej funkcjami publicznymi, zielonej oraz zintegrowanej z historyczną częścią miasta. Miejsca takie jak Wesoła to już rzeczywistość wielu aglomeracji, jak Barcelona, Berlin czy Wiedeń. Wierzę, że Wesoła stanie się wizytówką Krakowa, jak Rynek czy Kazimierz – podkreśla Majchrowski.

Jednym z pierwszych etapów rewitalizacji dzielnicy jest nadanie nowej funkcji budynkowi dawnej apteki przy ulicy Kopernika. Apteka Designu na Wesołej stanie się miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty działań będą owocne zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – przekonuje Carolina Pietyra – dyrektorka KBF. Bardzo się cieszę, że możemy już zaprosić Państwa do tego wyjątkowego miejsca – dodaje.

Postmodernistyczna bryła Apteki Designu wyróżnia się na tle dziewiętnastowiecznej architektury dominującej na Wesołej. Wnętrze budynku podzielone jest na kilka poziomów. Wysoki parter będzie mieścić pracownie designerów i przestrzeń co-workingową oraz czytelnię. Niski parter stanie się przestrzenią warsztatową oraz miejscem eksperymentowania i prototypowania, służącym kołom naukowym ASP, projektantom pracującym piętro wyżej i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie.

Rodzaj designu, dla którego otwiera się przestrzeń Apteki, odróżnia się od sztuki czy rzemiosła, zabierając nas w podróż w potencjalną przyszłość i pomagając w budowaniu nowych narracji. Co design może dać społeczności lokalnej, przekonamy się poprzez program aktywności partycypacyjnych i edukacyjnych dla mieszkańców dzielnicy i inicjatyw sąsiedzkich dzielnicy Wesoła, a także podczas dni otwartych i warsztatów organizowanych cyklicznie w tym miejscu.

 

Apteka Designu jest również miejscem, wokół którego zintegruje się środowisko szeroko pojętego designu w Krakowie. Realizację tego celu zapewnią planowane spotkania dla branży oraz wspólne procesy projektowe wspierane przestrzenią żywą, dostosowaną do potrzeb projektantów repezentujących różne dziedziny i różne środowiska: uczelnie wyższe, kolektywy, NGOsy, autorytety i początkujących, start-upy i przedsiębiorstwa. W listopadzie odbędzie się tutaj pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą Design w Krakowie, która wpisuje się w miesiąc działań miejskich Sztuka do Rzeczy. Miejsce będzie miało głównie branżowy charakter, ale w jego profilu mieści się również oferta dla lokalnej społeczności, osób zainteresowanych designem, młodzieży i dorosłych. Aptekę Designu będzie można regularnie odwiedzać w ramach dni otwartych, a za jej zarządzanie odpowiedzialny będzie KBF.

Od momentu, kiedy Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podjęła się wyzwania, jakim jest rewitalizacja Wesołej, jednym z głównych zadań było opracowanie nowych zastosowań dla zabytkowych budynków w tym miejscu i tchnięcie w nie nowego życia. Bardzo cieszymy się, że ten cel udaje się zrealizować – tłumaczy Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest Partnerem projektu. Uruchomienie Apteki Designu to symboliczny start i nadanie dynamiki całemu procesowi rewitalizacji – dodaje.

W sierpniu został ogłoszony konkurs na udział w  Programie Pracowni i Co-workingu w Aptece Designu. Wśród wyłonionych zgłoszeń znaleźli się projektanci działający na pograniczu aktywizmu i designu oraz projektanci produktu i usług. W zamian za możliwość  pracy w przestrzeniach apteki nowi lokatorzy będą też dzielić się efektami swojej pracy na rzecz dzielnicy. Szkoła kultury i warsztaty dla młodzieży i dorosłych to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w Aptece Designu jeszcze w tym roku.

 

Gospodarzem przestrzeni jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która zaprasza do dzielnicy Wesoła.

PROGRAM

LISTOPAD

8.11

Warsztaty

Warsztaty z projektowania dla osób z dysfunkcją wzroku

Godz. 12.00–15.00

Warsztaty zamknięte dla grupy studentów kierunku Design UKEN.

Prowadzenie: Malwina Antoniszczak i Fundacja Szansa dla Niewidomych

9–16.11

Wystawa

Jak to działa? Historia mechanizmów w miniaturze

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie

Tegoroczny motyw przewodni Sztuki do Rzeczy „Sprawczość” podejmie również Muzeum Zabawek w Krakowie, które od listopada gości w Aptece Designu. Sprawczość to wprawianie w ruch. Jak przedstawia się to zjawisko w kontekście designu i wzornictwa dla najmłodszych? Muzeum po raz pierwszy zaprezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji będzie towarzyszyć warstwa graficzna, która pokaże to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmocnią przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosimy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

 

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

 

11-12.11

Wykłady i warsztaty

Design w Krakowie

W listopadzie odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą Design w Krakowie, która wpisuje się w miesiąc działań miejskich Sztuka do Rzeczy.  Kilka weekendów, które spędzimy w gronie pasjonatów, teoretyków i praktyków designu, będą świetną okazją do poszukiwania tożsamości miejsca, jakim jest Apteka Designu. W formule #namiejscu odbędą się warsztaty praktyczne, targi publikacji niezależnych i printów, wykłady teoretyków i praktyków designu z Niemiec, Ukrainy i Polski, spotkania sieciujące, wydarzenia wizualne na zewnątrz Apteki Designu, a także społeczna wymiana książek o tematyce związanej z projektowaniem, czy dzielenie się jedzeniem. Wszystkie wydarzenia będą streamowane #online, co wzmocni dostępność do wydarzenia.

 

Zapoznaj się z programem wydarzenia.

 

Bezpłatne wejściówki można będzie pobierać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl oraz w aplikacji KBF: PLUS od 6 listopada od godz. 12.00.

 

Wszystkie wykłady i debaty będą streamowane na kanale YouTube KBF.

11-26.11

Wystawa

Jednostka urojona

Autorskie projekty zrealizowane w Pracowni Grafiki Książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Co łączy śmierć ćmy z wyginięciem jelenia olbrzymiego, a tajemniczą wieś Żytno z Antarktydą? Ile dni leżymy bezproduktywnie w ciągu średniej długości życia? Z ilu krain składa się Ruda Śląska? Ile tekstów kultury można zmieścić w nocniku?

„Jednostka urojona” (łac. „imaginarius”) to pojęcie z obszaru algebry abstrakcyjnej, którego dokładnego znaczenia nie podejmujemy się tu wyjaśniać. W dużym uproszczeniu: matematyczne jednostki urojone to rodzaj wyobrażonych liczb, które wykraczają poza znany zbiór liczb rzeczywistych. Podobnie prace zrealizowane w pracowni wykraczają poza klasyczne rozumienie książki, podążając przede wszystkim za nieskrępowaną wyobraźnią autorów, ich wnikliwymi konstrukcjami myślowymi i poczuciem humoru, tworząc oryginalne narracje artystyczne.

Warto zauważyć, że nieposkromionej swobodzie „imaginatio” (wyobraźni) towarzyszy do pewnego stopnia matematyczna dyscyplina wyrażająca się w precyzyjnie zaprojektowanych proporcjach formatów, wartościach marginesów, starannie określonych liczbach stron i składek, co niewątpliwie wpływa na ostateczny odbiór prezentowanych prac.

 

Uczestnicy wystawy:

Lena Achtelik

Dagmara Kreska Cieślica

Martyna Gaszczyk-Nowok

Magdalena Kuczko

Gabriela Palicka

Aleksandra Szlęk

Bartosz Zaskórski

 

Koncepcja wystawy:

dr hab. Bogna Otto-Węgrzyn

Katarzyna Wolny-Grządziel

Aleksandra Szlęk

 

12.11

Warsztaty

Warsztaty Nowohucka Siła Sprawcza/Naprawcza: Haft intuicyjny z tłumaczeniem na PJM

Godz. 10.00–12.00

Organizator: Ośrodek Kultury Norwida w ramach Weekendu Rzemiosła

Prowadzenie: Paulina Maciaszek

Warsztaty będą opierać się na intuicyjnym wyszywaniu muliną na płótnie przygotowanym z tkanin z drugiego obiegu. Cykl Nowohucka Siła Sprawcza/Naprawcza, czerpiąc z lokalnych tradycji nowohuckiego rzemiosła i wzornictwa, skupia się wokół naprawiania przedmiotów oraz nadawania im nowego użytkowego i artystycznego wymiaru. Paulina Maciaszek przeprowadzi uczestniczki i uczestników warsztatów przez podstawy techniczne hafciarskiego rzemiosła i pomoże połączyć je z potencjałem indywidualnej wyobraźni. Zaproponowane ćwiczenia, narzędzia i ściegi będą inspirować, stopniowo uwalniać kreatywność i budzić moc.

Wstęp wolny.

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl

18.11

Dobra o kawie przy kawie

Godz. 12.00

Zapraszamy na spotkanie z Dobrą kawą przy kawie.

 

Jest to pierwsze tego typu spotkanie organizowane w Aptece Designu – ul. Kopernika 19 a
Dobra Palarnia Kawy zaprasza wszystkich ciekawych smaku i aromatu miłośników kawy.

 

Na spotkaniu:
– porozmawiamy o kawie, skąd się bierze i jak powstaje
– porozmawiamy o jej świeżości i przechowywaniu
– wypalimy przy was próbkę kawy i później jej spróbujemy
– omówimy i przeprowadzimy proces oceny kawy w formie cuppingu
– na spotkaniu będzie możliwość spróbowania kaw między innymi z Gwatemali, Kolumbii, Brazylii, Meksyku jak i kawy bezkofeinowej
– Na koniec panel dyskusyjny, gdzie chętnie odpowiemy na Wasze pytania!

25.11

Premiera książki pt. Dzielnice kulturalne i kreatywne

Premiera książki pt. Dzielnice kulturalne i kreatywne 

Godz. 16:00–17:00

Premiera książki Basile’a Michela Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym

Rozmowa Caroliny Pietyry i Artura Celińskiego.

Spotkanie będzie również okazją do nabycia książki.

25-26.11

Wykłady i warsztaty

Design w Krakowie

Wykłady i warsztaty

W listopadzie odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą Design w Krakowie, która wpisuje się w miesiąc działań miejskich Sztuka do Rzeczy. Kilka weekendów, które spędzimy w gronie pasjonatów, teoretyków i praktyków designu, będą świetną okazją do poszukiwania tożsamości miejsca, jakim jest Apteka Designu. W formule #namiejscu odbędą się warsztaty praktyczne, targi publikacji niezależnych i printów, wykłady teoretyków i praktyków designu z Niemiec, Ukrainy i Polski, spotkania sieciujące, wydarzenia wizualne na zewnątrz Apteki Designu, a także społeczna wymiana książek o tematyce związanej z projektowaniem, czy dzielenie się jedzeniem. Wszystkie wydarzenia będą streamowane #online, co wzmocni dostępność do wydarzenia.

 

Zapoznaj się z programem wydarzenia.

 

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl oraz w aplikacji KBF: PLUS.

Wszystkie wykłady i debaty będą streamowane na kanale YouTube KBF.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Apteka Designu powstała w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Kopernika 19A.

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

Poniedziałki i środy: 13.00-16.00
Wtorki, czwartki, piątki: 9.00-13.00

Uwaga! 20 listopada (poniedziałek) Apteka Designu będzie nieczynna.

 

 

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.

 

Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM. 

KONTAKT