Apteka Designu to jedyne w swoim rodzaju żywe laboratorium w samym sercu Wesołej: poszpitalnego kompleksu, który w przyszłości stanie się dzielnicą kreatywną.
Dawny apteczny budynek, w którym przez lata szpital produkował leki na własny użytek, służy teraz do pracy designerów, ale nie tylko. To miejsce otwarte i interdyscyplinarne, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od wieku: od przedszkolaków, przez grupy o specjalnych potrzebach, po młodzież, osoby dorosłe oraz seniorów.
Apteka Designu daje pole i przestrzeń dla eksperymentów. To punkt na mapie Krakowa, w którym projektanci, artyści, przedstawiciele nauki i kultury lub po prostu entuzjaści szeroko pojętego p
rojektowania mogą realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania wychodzące poza ramy standardowego projektowania. To wreszcie kreatywny hub, którego celem jest integracja społeczności projektowej i edukacja projektowa, podnoszenie kompetencji przyszłości a także działanie na styku branży naukowej, projektowej i kreatywnej.
Ogłaszamy wyniki konkursu! Call for Designers
To tutaj mieści się również Obserwatorium Trendów Dla Kultury, do zadań którego należy m.in. badanie trendów kulturowych, wdrażanie metodologii badań w działaniu partycypacyjnym oraz studia nad przyszłością.
Oprócz pracowni projektantów Apteka Designu mieści przytulną czytelnię, w której miłośnicy designu znajdą książkowe pozycje z zakresu projektowania i wzornictwa, ale także filozofii, psychologii i nowych technologii. Nasza czytelnia jest nie tylko przyjaznym miejscem pracy, ale i przestrzenią wytchnienia, gdzie można pozwolić sobie na luz.
Dzielnica kreatywna
Nowo powstała strefa jest częścią strategii rewitalizacji dzielnicy Wesoła w Krakowie. Dawny 9-hektarowy kompleks został odkupiony przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego w 2019 roku.
Głównym założeniem jest stworzenie na tym terenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa, wypełnionej funkcjami publicznymi, zielonej oraz zintegrowanej z historyczną częścią miasta. Miejsca takie jak Wesoła to już rzeczywistość wielu aglomeracji, jak Barcelona, Berlin czy Wiedeń.
Od momentu, kiedy Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podjęła się wyzwania, jakim jest rewitalizacja Wesołej, jednym z głównych zadań było opracowanie nowych zastosowań dla zabytkowych budynków w tym miejscu i tchnięcie w nie nowego życia. Uruchomienie Apteki Designu, która działa od 26 września 2023 roku, to symboliczny start i nadanie dynamiki całemu procesowi rewitalizacji.
Przestrzeń eksperymentu
Apteka Designu w swoim zamyśle ma być miejscem, wokół którego zaczyna integrować się środowisko szeroko pojętego designu w Krakowie.
– Apteka Designu na Wesołej jest miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty działań będą owocne zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – podkreśla dyrektorka KBF Carolina Pietyra.
Realizację tego celu zapewniają organizowane w tym miejscu spotkania dla branży oraz wspólne procesy projektowe wspierane przestrzenią żywą, dostosowaną do potrzeb projektantów repezentujących różne dziedziny i różne środowiska: uczelnie wyższe, kolektywy, NGO-sy, start-upy i przedsiębiorstwa.
Od dłuższego czasu trwa sieciowanie różnych stron dialogu o wspólnej przestrzeni, realizacji działań w Aptece Designu i jej otoczeniu oraz współpracy z licznymi partnerami, w tym z Capellą Cracoviensis i Spółdzielnią Muzyczną, które działają w budynku byłego klasztoru.
Program Pracowni i Co-workingu
Ogłaszamy wyniki konkursu! Call for Designers
W ramach Programu Pracowni i Co-workingu przestrzeń Apteki Designu jest udostępniana projektantom w zamian za zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju dzielnicy kreatywnej Wesoła. Do głównych celów programu należą: wzmocnienie pozycji środowiska projektowego w Krakowie, promocja i rozwój dzielnicy Wesoła, wsparcie debiutujących i doświadczonych designerów, a także nawiązywanie lokalnych, krajowych i międzynarodowych połączeń między dzielnicami kreatywnymi.
Wspólnie z projektantami zespół Apteki Designu podejmuje m.in. działania na rzecz wayfindingu, czyli zaprojektowania wizualnej orientacji przestrzennej dzielnicy.
Design, dla którego otwiera się przestrzeń Apteki, odróżnia się od sztuki czy rzemiosła, zabierając nas w podróż w potencjalną przyszłość i pomagając w budowaniu nowych narracji. Co może to dać społeczności lokalnej, przekonamy się poprzez program aktywności partycypacyjnych i edukacyjnych dla mieszkańców dzielnicy i inicjatyw sąsiedzkich Wesołej a także podczas dni otwartych i warsztatów organizowanych cyklicznie w tym miejscu.
Program wydarzeń Apteki w roku 2024 został podzielony na 4 kwartały tematyczne: „Nowe narracje”, „Zrównoważony rozwój”, „Niewidzialni” i „STS – Społeczeństwo – Nauka – Technologia”. Wokół tych wątków będzie się toczyć codzienność zarówno Apteki, jak i całej Wesołej. Szczegółowy systematycznie uzupełniany harmonogram znajdziecie poniżej.
PROJEKTANCI I PROJEKTANTKI
Joanna Rudzińska
Joanna Rudzińska
Joanna Rudzińska to absolwentka architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven na kierunku Industrial Design. Przez ostatnie dwa lata mieszkała w Holandii, gdzie z bliska obserwowała oddolne inicjatywy społeczne zmieniające część miasta w tzw. „creative-hub”. W Aptece wraz ze studiem NIOH NIOH pracuje nad projektami inteligentnych mebli biurowych, które wspierają zdrowe nawyki w środowisku pracy. Realizuje również cykl warsztatów z projektowania modułowego dla młodzieży „Lekcja z projektantem”.
Dominika Jastrzębska
Dominika Jastrzębska
Z wykształcenia architektka krajobrazu, z zawodu projektantka, która ukłon do natury i geometrii oddaje w ręcznie robionych detalach ceramicznych. Od 2015 kreuje własną markę Solemika. W oparciu o doświadczenie w portugalskiej manufakturze azulejos, tworzy przedmioty dekoracyjne i użytkowe, które wnoszą do domu radość i harmonię. W Aptece Designu szuka sposobu, aby wyjść z ceramicznym wzorem i kolorem w przestrzeń miejską dzielnicy Wesołej.
Katarzyna Sosenko
Katarzyna Sosenko
Historyczka sztuki, antykwariuszka, prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków prowadzącej Muzeum Zabawek w Krakowie, które gromadzi jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od samego początku Muzeum Zabawek rodziny Sosenków – które znalazło swoją siedzibę w Aptece Designu – jest tworzone jako miejsce nawiązywania relacji, dyskusji, twórczej pracy, odkrywania sensów i budowania znaczeń – strefa wzmacniania kompetencji społecznych.
Studio Widok
Studio Widok
Studio graficzne skupiające designerów z doświadczeniem w realizacji projektów m.in. dla gastronomii, przemysłu kosmetycznego i przestrzeni kultury. Ich praca ukierunkowana jest na współprace lokalne. Są przekonani, że to w prawdziwych spotkaniach między ludźmi, kryje się klucz do dobrej identyfikacji. Wierzą, że identyfikacja wizualna może poprawiać jakość życia. Biorą czynny udział w projektowaniu wayfindingu dla dzielnicy Wesoła.
Małgorzata Bajka
Małgorzata Bajka
Znana jako Czarli Bajka. Artystka, graficzka i streetartowczyni. Obecnie zajmuje się rozwijaniem projektów wykonywanych techniką kolażu, zarówno analogowo jak i cyfrowo, tworzy animacje do utworów muzycznych. Inspiruje ją świat, historie miejsc i ludzi, muzyka i otaczające ją dźwięki. W Aptece Designu prowadzi m.in. Klub Ilustratora, który jest miejscem wymiany doświadczeń i spotkań na żywo.
Fundacja Photon
Fundacja Photon
Przedstawiciel obszaru innowacji i nowych technologii. Łączy działalność kulturalną z nowymi technologiami i mediami cyfrowymi. Od momentu założenia działa w Krakowie na rzecz rozwoju sektora kreatywnego, współczesnej kultury i sztuki cyfrowej. Organizator Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab.
Malwina Antoniszczak
Malwina Antoniszczak
Projektantka wzornictwa, wykładowca na kierunku Design w Instytucie Sztuki i Designu na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jej obszary działalności to dostępność, projektowanie inkluzywne i projektowanie uniwersalne, których rozwój zakłada rozbudowaną współpracę z docelowymi użytkownikami z różnych grup społecznych. 1/2 duetu Krokant.
Grupa Robocza
Grupa Robocza
Realizuje projekty z różnych dziedzin szeroko pojmowanego designu: od projektowania społecznego, przez projektowanie produktów cyfrowych, UX design, projektowanie usług, po nadzorowanie procesów wdrożeniowych. Swoją wiedzą członkowie grupy dzielą się na różnych uczelniach oraz podczas wydarzeń branżowych. W Aptece Designu rozwijają m.in. projekt Agrocybernetyki.
PROGRAM
GRUDZIEŃ
2.12
debata
Jaki plan dla Wesołej? ThinkTank KRK Wspólnie dla Miasta
godz. 18.00 – 20.00
🌿 Jaki plan dla Wesołej? ThinkTank KRK Wspólnie dla Miasta
🔍 Co dalej z Wesołą? Jakie decyzje będą kluczowe dla rozwoju tego miejsca? Czy władze miasta wsłuchują się w głos mieszkańców?
Dołącz do nas w poniedziałek, 2 grudnia o 18:00 w Aptece Designu (ul. Kopernika 19a), by wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania i wypracować realne ścieżki współpracy między stroną społeczną a samorządem.
🎯 W programie:
✅ Aktualny status terenów Wesołej – co się dzieje i jakie plany są realizowane?
✅ Realizacja postulatów z konsultacji społecznych – co zostało zrobione, a co jeszcze przed nami?
✅ Dyskusja o “masterplanie” – czego możemy się spodziewać?
✅ Przyszłość terenów poklinicznych – nasze pomysły i wizje.
To doskonała okazja, by wspólnie podjąć działania na rzecz transparentnego i zrównoważonego rozwoju Wesołej. Twoje zdanie ma znaczenie!
💡 Razem zaplanujmy przyszłość Wesołej!
👉 Wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przyjdź, zabierz znajomych i weź udział w rozmowie, która może wpłynąć na przyszłość Krakowa.
Wstęp wolny
4.12
spotkanie
Premiera książki Geerta Lovinka „Wymieranie Internetu”
godz. 18.00
Ostatnia dekada była bardzo ciekawa, ale też męcząca. Doświadczyliśmy jej w działaniu – projektując, programując i wymyślając interfejsy. Doświadczyłyśmy też realnej społecznej siły rażenia znakomicie zaprojektowanych rozwiązań cyfrowych i zabójczej skuteczności zdehumanizowanej automatyzacji.
💡 Wydaje się, że bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dzisiaj głębokiej refleksji nad tym, czym powinny być technologie sprzyjające życiu. Potrzebujemy:
nowego słownika 📝
lepszej filozofii 🤔
projektantek 🎨
kreatywnych technologów 💻
osób programistycznych 👩💻👨💻
szerokiego, interdyscyplinarnego frontu działania 🌍
Dobrze by było w ciągu kolejnej dekady, wspólnymi siłami, przeciągnąć te moce na stronę wspólnych dóbr i wartościowych doświadczeń.
📌 Esej Lovinka jest znakomitym przyczynkiem do rozmowy o tym, jak jest – a jak chcielibyśmy, żeby było.
Podczas spotkania:
tłumaczki opowiedzą trochę o samym eseju ✍️
rozważamy wspólne czytanie na głos fragmentów 📚
Organizator: Grupa Robocza / KBF 👥
Zapraszamy! ✨
6.12 - 7.01.25
wystawa, 6.12 - wernisaż
„Magia zaklęta w szkle. Tradycja, sztuka i emocje w szklanych dekoracjach”
wernisaż o godz. 17.00
wystawa otwarta w godzinach otwarcia Apteki Designu
Czy można połączyć tradycję, sztukę i emocje? 🎨💫
Pewnie tak. Ale czy można je zamknąć razem w szklanych dekoracjach? Firma GlitterLab udowadnia, że zdecydowanie tak.
Produkty powstają tam dzięki połączeniu tradycyjnych technik rzemieślniczych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, oraz wysokiej jakości materiałów, takich jak żywica ✨ — drewno 🌳 — kryształy 💎 — metal ⚙️.
Każdy etap produkcji to pilnie strzeżona tajemnica, a ich dzieła doceniają uznani projektanci i międzynarodowe marki.
Z pasją, szacunkiem i należytą delikatnością traktują szkło – materiał trudny, ale jednocześnie bardzo szlachetny.
A w Aptece Designu będziemy mieć okazję podziwiać te małe, kruche dzieła sztuki przez cały okres świąteczny, aż do 7 stycznia. 🎄
GlitterLab nawiązuje do tradycji rzemieślniczych rozwiniętych wokół klasztoru na Jasnej Górze. Kontynuują te tradycje, tworząc unikalne szklane dekoracje, w których zaklęte są emocje i wspomnienia.
📅 Wystawę można oglądać do 7 stycznia w godzinach otwarcia Czytelni w Aptece Designu. Zapraszamy! ✨
9.12
Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK)
Praktycznie o trendach. Jak korzystać z raportów trendowych i jak je tworzyć? Insta live z Moniką Borycką i Mają Musznicką.
godz. 19.00
Już za chwilę czeka nas prawdziwy wysyp podsumowań 2024 roku i prognoz trendów na 2025 – ale jak z tych raportów korzystać, aby faktycznie przysłużyły się naszym działaniom? Na co zwracać uwagę w zalewie informacji? I jak w ogóle takie raporty powstają, skąd czerpie się do nich wiedzę?
O tym, jak najlepiej wykorzystać informacje z raportów i jak z nimi w ogóle pracować, porozmawiamy podczas pierwszego instagramowego live’a Apteki Designu już 9 grudnia. Dyskusję online z Moniką Borycką – obserwatorką trendów, specjalistką futures studies, opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Trendendwatching&Futures Studirs na AGH i założycielką marki @TRENDRADAR, oraz Mają Musznicką-Janiec – trend researcherką, strateżką i założycielką @TRENDIFY.lab, poprowadzi Agata Bisping z zespołu Obserwatorium Trendów dla Kultury. Live dostępny będzie na instagramowym koncie Apteki Designu (@apteka.designu), a w jego trakcie uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania gościom i prowadzącej własnych pytań.
Dołącz do live'a na IG Apteki Designu
10.12
debata
HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona "helowym" AI
godz. 18.00
Tytułowy związek chemiczny nie jest przypadkowym tworem – zwłaszcza spotykając się w Aptece 💊, gdzie rozpracujemy wspólnie z zaproszonymi osobami znaczenie metod i narzędzi AI w pracy umysłowej nastawionej na tzw. kreatywne 🎨, czy też innowacyjne efekty 💡.
Stąd lekkość, jaką może zapewnić Hel 🌬️ w metaforycznie ujętych możliwościach AI, będzie jednym z obszarów rozmowy, ale nie zabraknie też krytycznej analizy zastosowań AI 🤖. W końcu nie wszystkie kreatywne działania potrzebują unoszenia się.
Dlatego zastanowimy się, na ile “Helowe” AI jest szansą na lekkie, napędzane technologią kreatywne inicjatywy 🚀, zmieniające sposób, w jaki tworzymy, projektujemy i wyobrażamy sobie przyszłość 🌍.
Poza tym postawimy pytania o to, jak narzędzia AI wspierają pracę osób w różnych obszarach branży kreatywnej? 🎭 Jakie wyzwania etyczne ⚖️ i społeczne 🌐 stoją przed twórcami i twórczyniami przy wykorzystywaniu metod AI? To tylko kilka z wątków, jakie poruszymy w trakcie dyskusji 🗣️.
A dyskutować będziemy w następującym gronie:
Patrycja Rudnicka – doktorka nauk humanistycznych, cyberpsycholożka i badaczka UX. Adiunktka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Działa naukowo i dydaktycznie na pograniczu psychologii, technologii i dizajnu. Projektuje i nadzoruje badania UX dla polskich i światowych marek w agencji projektowo-badawczej Mobee Dick oraz, jako konsultant, doradza i wspiera badawczo instytucje, projektantów i start-upy. Uczy prowadzenia badań na studiach podyplomowych UXD/PD Uniwersytetu SWPS, mentoruje w DareIT.
Michał Sarapata – muzyk, producent, kompozytor, współtwórca duetu SARAPATA, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Nysie, w klasie prof. Jacka Meiry-Niedzieli. Jako instrumentalista współpracuje m.in. z Jakubem Żyteckim, Arkiem Kłusowskim oraz Agą Bigaj. Jako producent ma na koncie m.in. albumy oraz single wyprodukowane dla takich zespołów i artystów jak: Lor, Kiwi, Marika, Kizo, Sophie Coal, Asia Nawojska. Pisał muzykę teatralną m.in. dla Teatru Witkacego w Zakopanem, Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Kaana w Szczecinie, Teatru Storia w Starym Sączu, Teatru Druga Strefa w Warszawie oraz Teatru Miniatura w Gdańsku.
Agnieszka Zgud – projektantka, obecnie pracuje nad interfejsami do przetwarzania języka przy pomocy AI. Współzałożycielka kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza . Zajmuje się zrównoważonym rozwojem technologii, w tym etycznymi i społecznymi wyzwaniami sztucznej inteligencji. Prowadzi zajęcia na katowickiej ASP.
Online połączy się z nami:
Jolanta Chowańska-Różańska „Neutrinka” – fotografka, programistka i artystka 3D, absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, gdzie uzyskała tytuł magistra, a także Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Od lat łączy pasję do sztuki i technologii, eksplorując możliwości fotografii, wirtualnych przestrzeni oraz sztucznej inteligencji w tworzeniu cyfrowych tekstur i obiektów 3D. Współpracuje z prof. Michałem Ostrowickim (Sidey Myoo) w ramach Academia Electronica – eksperymentalnej, wirtualnej uczelni.
Moderacja: Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT, Zespół ds. Planu Równości Płci AGH) Seweryn Rudnicki (Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH, SoTechLab KSSiT, Hearts&Heads).
13.12
warsztaty partycypacyjne
Wesoła Instytucja Kultury
godz. 9.00
Jako możemy wspólnie korzystać z Wesołej – spotkanie dla Instytucji Kultury Krakowa, warsztaty partycypacyjne
wstęp wolny, zapisy: aptekadesignu@kbf.krakow.pl
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
16.12
jednodniowa wystawa
Ogród Owadorostów
godz. 18.00
„Przemierzała splecioną sieć jaskiń. Z daleka dobiegały ją ciche echa. Wszystkie rzeczy wznoszą się i upadają – szeptały czarne liście i węglaste kamienie. Kanciaste motyle zrywały się do lotu, muskając jej spocone czoło.”
Wystawa podsumowująca pierwszy etap projektu światotwórczego „Ogród Owadorostów” realizowanego przez Maję Starakiewicz, Grzegorza Kwieka, Katarzynę Janotę i Kamila Kuklę. Animacja, muzyka i tekst opowiedzą historię lunarpunkowego ogrodu, którym opiekuje się Pajęcza Matka. Toasty z herbaty, wernisaż i finisaż w jednym.
Sfinansowano przez Unię Europejską NextGeneretionUE.
Organizator: Grupa Robocza
Wstep wolny
LISTOPAD
6.11
Open Eyes Art Festival 2024
WOOLY & „Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje” - otwarcie wystaw
godz. 18.00
WOOLY
Projekt materiału przyjaznego środowisku, prezentowany poprzez koncepcje elementów wyposażenia wnętrz, ma na celu wprowadzenie innowacji dzięki zastosowaniu naturalnych włókien w biopolimerach. Inicjatywa ta jest wyrazem dążenia do tworzenia bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, które mogą znacząco ograniczyć ślad węglowy w przemyśle oraz zastąpić materiały które obecnie są szkodliwe dla środowiska. To ważny krok w stronę odpowiedzialnej produkcji, promujący świeże podejście do projektowania oraz realizacji rozwiązań, które wspierają ochronę środowiska.
Lista osób biorących udział w wystawie: Maria Krawczyk, Magdalena Kotulek, Jagoda Pilch
„Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje”
Opis projektu: Projekt pod tytułem “Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje” łączy trzy różne dziedziny, trzech różnych studentów, trzech różnych kierunków – konserwacji i restauracji dzieł sztuki, grafiki i form przemysłowych. Punktem wyjścia są zdjęcia mikroskopowe próbek drewna, ukazujące jego mikroskopową strukturę, a także fotografie pigmentów uzyskane podczas ich identyfikacji. Prezentowane na wystawie zdjęcia tworzą abstrakcyjne formy, które zainspirowały nas do stworzenia grafik. Zafascynowani materiałem badanym pod mikroskopem (drewnem), zdecydowaliśmy się wykonać je w technice drzeworytniczej. Naszym celem jest całkowite wciągnięcie widza w nasz Mikroświat, poprzez przekształcenie pustych czterech ścian w przestrzeń, która pozwoli poczuć, że te formy go otaczają, powiększone do skali człowieka Dodatkowo, w ramach projektu oferujemy warsztaty graficzne, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć własne grafiki.
Lista osób biorących udział w wystawie: Ida Wątor, Emilia Gędoś, Daniel Kopeć
Organizator: Open Eyes Art Festival /KBF
Wstęp wolny
7.11
warsztaty partycypacyjne
Bezpieczeństwo żywieniowe miast
godz. 9.00 – 11.30
Porozmawiamy o tym, czy miasta mogą być niezależne żywieniowo i spróbujemy znaleźć drogi, które do tego celu mogłyby nas zaprowadzić.
Organizator: KBF
Zapisy wkrótce.
8.11
warsztaty
„Forma”, promocja nowego numeru kwartalnika „Prototyp”
godz. 17.00 – 21.00
Wydarzenie organizowane przez kwartalnik Prototyp, zatytułowane „Forma” w cyklu „Zrób gazetę!”. Podczas wydarzenia powstanie oprawa graficzna do tekstów napisanych w trakcie poprzedniego spotkania. Uczestnicy wydarzenia w listopadzie będą mogli wyrzeźbić trójwymiarowe ilustracje z masy papierowej, lub udekorować wydrukowane rozkładówki gazety różnymi technikami rysunkowymi i graficznymi. Powstałe prace zostaną wydrukowane w kolejnym już 7 numerze kwartalnika.
Kwartalnik Prototyp to eksperymentalne czasopismo poświęcone zagadnieniom designu i sztuki redagowane i wydawana przez studentów kierunku Design na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. www.instagram.com/kwartalnik_prototyp
Organizator: Malwina Antoniszczak
Wstęp wolny
8.11.24 - 31.01.25
SZTUKA DO RZECZY
Upcykling Toys – zabawki z odpadów - wystawa
Zwiedzanie z oprowadzaniem kuratorskim:
– w weekendy w godzinach 12:00 – 16:00
lub po indywidualnym umówieniu: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Wystawa Upcykling Toys – zabawki z odpadów jest projektem edukacyjno-ekologicznym, który mówi o projektowaniu, tworzeniu i produkowaniu zabawek w kontekście adaptacji jako pracy nad przetwarzaniem materii. Wystawa zaprezentuje projekty dawnych zabawek będące efektem adaptacji i innowacji.
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wstęp wolny
12.11
dyskusja
Czy to się uda? Zrównoważony rozwój w sektorach mody i jedzenia
godz. 18.00
W analizach eksperckich ubrania i żywność są zwykle traktowane osobno, ale łączy je wiele. To między innymi materialność i niezbędność w życiu codziennym. Sektory żywności i mody oddziałują też na inne branże kluczowe dla rozwoju współczesnych miast, zwłaszcza na turystykę i usługi czasu wolnego. Te wszystkie cechy sprawiają, że oba sektory łączy jeszcze jedno: ogromny wpływ na środowisko: zużywanie zasobów oraz katastrofalne zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby.
Widoczne wśród konsumentów zainteresowanie produktami ekologicznymi sugerowałoby zmiany trendów w kierunku produktów lokalnych i bezodpadowych, a cyfryzacja branż – rosnące możliwości śledzenia łańcuchów dostaw.
Czy niszowe, lokalne rozwiązania w sektorach żywności i mody mają szanse stać się głównym nurtem? Jakie nowe rozwiązania podsuwa porównanie tych branż i czy mogą stać się one dla siebie wzajemnie inspirujące? Jakie kompetencje będą niezbędne w tworzeniu nowych miejsc pracy w branżach kreatywnych łączących zrównoważone modę i jedzenie? Czy zrównoważony rozwój sektorów żywności i mody jest w praktyce możliwy?
Punktem wyjścia w dyskusji na te tematy będą rezultaty projektu „Synergia mody i żywności dla zrównoważonego rozwoju” oraz wypowiedzi dwóch ekspertek: Moniki Boryckiej i Moniki Murzyn-Kupisz.
Debata odbywa się w ramach projektu Fashion & Food Synergy for Sustainability.
Organizator: KBF/Instytut Socjologii UJ
15.11 - 30.11
SZTUKA DO RZECZY
How open is design?
godz. 17.00
Internet, narzędzia cyfrowe, nowe metody wytwarzania zaburzyły wiele dotychczasowych porządków związanych z produkcją masową, prawami własności intelektualnej, opozycją oryginału i kopii czy producentów i konsumentów. (Prawie) każdy może wytwarzać, produkować, projektować. Czy jednak w praktyce projekty open source realizują utopię o dizajnie dostępnym dla wszystkich, demokratycznym?
Projekt How Open Is Design? to przegląd projektów, które poruszają powyższe zagadnienia i wpisują się w kategorie takie jak: innowacje społeczne (projektowanie społeczne), hakowanie, wytwarzanie (customizacja), aktywizm, otwarte licencje i DIY (zrób to sam). Jego celem jest próba odpowiedzi na szereg pytań związanych z otwartym dizajnem. Kto projektuje rozwiązania open source, a kto z nich korzysta? Jaki jest ich próg wejścia, biorąc pod uwagę czynniki takie jak cena, dostępność materiałów i technologii, wiedza i umiejętności? Czym się cechują wizualnie? Z jakich narzędzi, środowisk, programów i formatów korzystają? Projekt How Open is Design? został zainaugurowany w maju 2023 roku wystawą w ramach Łódź Design Festival i od tej pory jest nadal rozwijany. Jego celem jest dyskusja o otwartym projektowaniu, a także krytyczna refleksja na temat wizji i konceptów projektów w otwartym dostępie, a ich realną przydatnością, gospodarnym wykorzystaniem materiałów i szansą, że „ktoś to wykona”. Poprzez samodzielne wykonanie projektów open design testujemy pomysły i rozmyślamy na temat tego, jak sprawić, żeby otwarty projekt trafił do swojego odbiorcy.
Istotnym elementem projektu był artykuł dla formy.xyz, w którym zostało podsumowane doświadczenie tworzenia wystawy i zostały sformułowane „robocze wskazówki”, które mogą przyczynić się do wiarygodnego realizowania projektów w trybie otwartym. Trzecia odsłona wystawy poszerzona została o projekty wybrane w ramach dwóch open call (do projektantów/studentów kierunków projektowych na projekty w duchu open oraz design w kategoriach: innowacje społeczne, wytwarzanie i customizacja, hakowanie, aktywizm / na realizacje DIY, czyli zrób to sam, dla wszystkich, amatorów, majsterkowiczów, twórców).
Organizator: Stowarzyszenie Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych (KAFE)
Wstęp wolny
15.11
warsztaty
Innowacje społeczne - jak projektować? Haki, heurystyki i triki
godz. 15.00
Podczas warsztatu zajmiemy się wyzwaniami związanymi z projektowaniem innowacji społecznych. Najpierw zmierzymy się z pytaniem, czym innowacje społeczne w ogóle są. My definiujemy je po prostu jako nisko kosztowe rozwiązania problemów, które dotykają określonej społeczności lub grupy społecznej, wymyślane, testowane i wdrażane przez same osoby zainteresowane, przy minimalnym wsparciu urzędów, przedsiębiorstw, agencji projektanckich etc. Innowacje społeczne często korzystają z mało zaawansowanych technologii, mimo to bywają niezwykle przydatne.
W trakcie warsztatu zapoznamy się z szeregiem innowacji społecznych spoza Europy (na warsztat weźmiemy innowacje z Afryki Subsaharyjskiej, które pomagają ludziom w sferze zdrowia publicznego, dostępu do wody pitnej, bezpieczeństwa, równouprawnienia etc.) i wspólnie ocenimy ich potencjał. Wreszcie, poznamy i przećwiczymy kilka prostych technik, które pozwalają samodzielnie projektować innowacje społeczne i je upowszechniać. Podzielimy się też sztuczkami, które podpatrzeć można u ludzi zajmujących się facylitacą tego typu procesów.
prowadzenie:
Joanna Suchomska – socjolożka związana z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Instytutem Socjologii UMK w Toruniu. Moderatorka warsztatów, facylitatorka procesów społecznych, inicjatorka i obserwatorka działań międzysektorowych na rzecz zmian społecznych, badaczka społeczna, szczególnie w nurcie badań w działaniu.
Łukasz Afeltowicz – KSSiT AGH w Krakowie, filozof przełamany na socjologa, parał się społecznymi studiami nad nauką i technologią, partycypacyjnymi badaniami w działaniu, a aktualnie żywo zainteresowany ekologią społeczną i socjologią środowiska; jego aktualne zainteresowania jako badacza społecznego obejmują odpady, energetykę i beton
16.11
SZTUKA DO RZECZY
Warsztaty kolażu fotograficznego
godz. 10.00
To okazja do twórczego zreinterpretowania fotografii i stworzenia własnych narracji łączących fotografie, rysunki i tekst. Wykorzystamy możliwości, jakie daje kolaż, do stworzenia graficznych kompozycji, a punktem kulminacyjnym będzie wielkoformatowa praca, która pozostanie w Aptece Designu, by stać się czasowo jej integralną częścią.
Prowadzenie: Bizzaro Studio
Odbiorcy: młodzież i dorośli, 10 uczestników
16.11
SZTUKA DO RZECZY
Tworzenie map fantastycznych światów
godz. 12.00-17.30
Warsztaty obejmują krótki wstęp teoretyczny o obrazie świata, jaki wyłania się z map pochodzących z różnych okresów historycznych i kręgów kulturowych, o konwencjach wizualnych oraz roli map w tekstach kultury (szczególnie w grach wideo) i światotwórstwie jako dziedzinie twórczości. Część praktyczna to rysowanie mapy fantastycznego świata wymyślonego przez uczestnika/uczestniczkę w oparciu o kartę pracy i materiały pomocnicze. Ćwiczenie rysunkowe obejmuje aspekt światotwórczy, ale także stylizację rysunku, liternictwo czy możliwość wykorzystania mapy w innych mediach (np. hipotetycznym komiksie, grze itp.).
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i są przeznaczone dla młodzieży (14-18 lat).
Prowadzenie: Grupa Robocza
Odbiorcy: młodzież (14-18 lat), 15 uczestników
Przebieg: 2 bloki po 2,5h
16.11
SZTUKA DO RZECZY
Czy można zaprojektować przyszłość? Proste i skomplikowane technologie, czyli o naszych imaginariach na temat technologii zmieniających świat
godz. 17.00
Temat dyskusji nawiązuje do tematu czwartego kwartału Apteki Designu: STS – społeczeństwo – nauka – technologia. Chcemy podyskutować o społecznych imaginariach na temat wielkich i spektakularnych oraz małych i niepozornych technologii. Gdzie pokładamy nasze nadzieje na rozwiązanie naszych dużych problemów? Gdzie widzimy źródła zmiany? Jak imaginaria socjo-techniczne wpływają na to, co robimy, gdzie inwestujemy pieniądze?
Prelegenci:
ŁUKASZ AFELTOWICZ
KSSiT AGH w Krakowie, filozof przełamany na socjologa, parał się społecznymi studiami nad nauką i technologią, partycypacyjnymi badaniami w działaniu, a aktualnie żywo zainteresowany ekologią społeczną i socjologią środowiska; jego aktualne zainteresowania jako badacza społecznego obejmują odpady, energetykę i beton.
ALEKSANDRA WAGNER
Instytucie Socjologii UJ w Krakowie, socjolożka i koordynatorka sekcji Environment and Society w European Sociological Association. Prowadzi badania nad społecznymi aspektami transformacji energetycznej. Obecnie zaangażowana jest w pionierski projekt pływających platform energetycznych (FAMOS, Blue Economy European Partnership), badania związane z równością płci w sektorze energetycznym (Genesys, Horizon Europe), modelami dekarbonizacji w Europie i Chinach (Pantheon, Horizon) oraz testowaniem innowacyjnych rozwiązań dla elektromobilności w mieście (Developing Urban Transition). Pomysłodawczyni i współautorka aplikacji Plug &Chill, którą rozwija w ramach programu akceleracyjnego UJ. W Instytucie Socjologii, wraz z Marią Świątkiewicz-Mośny koordynuje ich autorski program specjalizacji Komunikowanie: Człowiek i technologie, który w ramach szerszej inicjatywy KEY to the future uzyskał finansowanie z FERS.
DAGMARA STASIOWSKA
AGH w Krakowie, doktorantka w dyscyplinie Inżynierii Biomedycznej. W ramach doktoratu prowadzi badania nad przydatnością modelu komputerowego rodziny pszczelej w kontekście podróży kosmicznych, poszukując tym samym odpowiedzi na pytanie “czy pszczoły będą towarzyszyć nam na Marsie?”. Zatrudniona w Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie jest odpowiedzialna za dokumentację techniczną projektu MXene in LEO, mającego w przyszłym roku polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Odpowiada również za angażowanie studenckich kosmicznych kół naukowych do zadań popularyzatorskich realizowanych w ramach międzynarodowego konsorcjum UNIVERSEH. Była członkini koła naukowego AGH Space Systems, w ramach którego założyła i kierowała pracami zespołu eksperymentów rakietowych i balonowych.
Pszczelarka z przypadku i miłośniczka nauki z wyboru.
Organizator: KBF / So Tech Lab AGH
Odbiorcy: młodzież i dorośli (do 50 osób)
wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl
23.11
SZTUKA DO RZECZY
Apteczny escape room
godz. 14.00, 15.00, 16.00. 17.00
wejściówki:
● godz. 14.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 15. 00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 16.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 17.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
Pewnego dnia na Wesołej otw14orzy się specjalny Escape Room. Jego scenariusz będzie oparty o treści edukacyjnej aplikacji TUSer wspierającej trening umiejętności społecznych. Opiekę nad wyzwaniem będzie sprawował Myszor – bohater, który odnalazł zaginiony Złoty Ser, zaginiony podczas kradzieży w najbardziej znanym na świecie Muzeum Sera. Zadaniem dzieci uczestniczących w wyzwaniu będzie skuteczna współpraca w wyzwaniach i zabawach. Tylko dzięki niej będą w stanie rozwikłać kolejną zagadkę i pomóc Myszorowi w odkryciu prawdy.
***
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i jest przeznaczone dla dzieci (8 – 12 lat)
Przebieg: max. 5 osób w grupie, możliwe 4 grupy
Realizacja: Grupa Robocza
Odbiorcy: dla dzieci
23.11
SZTUKA DO RZECZY
Apteczne rekonstrukcje, warsztaty projektowe z druku 3D
godz. 10.00-13.00
Warsztaty poprzedzi 30-minutowy wykład wprowadzający na temat dostępnych technologii druku 3D oraz materiałów. Zajęcia stanowią wprowadzenie do projektowania obiektów przestrzennych pod kątem wytwarzania w technologii druku 3D. Uczestnicy poznają podstawy obsługi drukarki 3D w technologii FDM, wezmą udział w ćwiczeniu projektowym w grupach lub indywidualnie w zależności od poziomu oraz liczby uczestników.
Na koniec zostanie uruchomiony wydruk wybranego ćwiczenia projektowego.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, szczególnie dla studentów kierunków technicznych i projektowych oraz osób zainteresowanych modelowaniem 3D i technologiami wytwarzania
Czas trwania: 180 minut
Realizacja: Rudzińska DESIGN / NIOH NIOH
wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl
24.11
SZTUKA DO RZECZY
Spotkanie sztuki z szarą codziennością – spojrzenie kolekcjonera na polskie wzornictwo powojenne
godz. 12.00–13.00 oraz 17.00–18.00
Lata powojenne w polskim wzornictwie to czas szczególny. Przemycanie działań artystycznych pod strzechy i próby „ubarwiania” szarej peerelowskiej rzeczywistości to charakterystyczne cechy wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Dziś słowo „dizajn” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Zachwycamy się ćmielowskimi figurkami, szkłem prof. Horbowego czy użytkową ceramiką z Mirostowic. Wiele obecnych projektów meblarskich wprost nawiązuje do prostego, nieraz wręcz ascetycznego klimatu powojennych mebli. Zainteresowanie wzornictwem daje przestrzeń do komponowania wnętrz dużo ciekawszych niż przejedzone pomysły z wszechobecnych „sieciówek” i uzupełniania ich o piękne i funkcjonalne przedmioty. Pozwala na zgłębienie walorów artystycznych rzeczy projektowanych często przez plastyków jako uzupełnienie ich działań w zakresie sztuki unikatowej. Sprzyja też rozwojowi kolekcji wzornictwa o zróżnicowanych kierunkach. Jedne zbiory koncentrują się na bardzo konkretnej materii, jak meble, szkło czy ceramika, inne próbują uchwycić właściwości lokalne czy regionalne, a jeszcze inne skupiają się na konkretnych nazwiskach artystów/projektantów, wkraczając w obszary sztuki unikatowej.
Celem wykładu jest przybliżenie tematyki powojennego wzornictwa, w szczególności szkła i ceramiki oraz podzielenie się refleksjami dotyczącymi kolekcjonowania dizajnu. Z przykładami „rzeczy” będzie można się również zapoznać na żywo.
Prowadzenie: Bartosz Łuszczek, pasjonat i kolekcjoner powojennego wzornictwa
Wstęp wolny
24.11
SZTUKA DO RZECZY
Odkrywki – swobodna rozmowa o doświadczeniach przy projektowaniu wnętrz w historycznej tkance
godz. 16.00–17.00
Odkrywki to spotkanie, na którym architektki Olga Sajnóg-Dąbek oraz Ewelina Ziółkowska-Jacyków podzielą się doświadczeniami i wyzwaniami, jakie napotykają przy adaptacji wnętrz w starym budownictwie, zarówno w kwestiach technicznych, jak i estetycznych. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak osiągnąć balans między nowym a starym i opowiedzą o procesie projektowym w przypadku wnętrz w starej tkance.
Prowadzenie: Spoiwo Studio (Olga Sajnóg-Dąbek, Ewelina Ziółkowska-Jacyków).
Spoiwo Studio to krakowska pracownia projektowa założona w 2014 roku przez Olgę Sajnóg-Dąbek i Ewelinę Ziółkowską-Jacyków, działająca zarówno w zakresie wnętrz prywatnych jak i komercyjnych. W portfolio pracowni znajdziemy liczne realizacje wnętrz krakowskich kamienic, stylistycznie łączące współczesne wzornictwo z elementami vintage. Choć priorytetem dla Spoiwa zawsze jest funkcja to starają się działać z poszanowaniem dla historii i kontekstu danego wnętrza, niejednokrotnie angażując do współpracy lokalnych rzemieślników i artystów.
Wstęp wolny
24.11
SZTUKA DO RZECZY
Obiekty – Targi Vintage Designu / Objects – Cracow Vintage Design Fair
godz. 12.00-18.00
Mieszkamy nowocześnie, ale zarazem zależy nam, aby wnętrza miały duszę, chcemy, aby wtopiła się w teraźniejszość. Dlatego styl vintage jest modnym trendem wnętrzarskim, który inspiruje każdego, kto kocha historię, poszukuje korzeni i lubi je podkreślać w swoim otoczeniu. Na targach „Obiekty” zadbamy o drugie życie starych przedmiotów poprzez przywrócenie im piękna, funkcjonalności oraz znalezienie nowych właścicieli. Poprzez targi chcemy promować ideę upcyklingu oraz ekologicznego podejścia do aranżacji wnętrz. Naszą misją będzie promocja kultury i sztuki we współpracy z instytucjami z Krakowa, Polski i zagranicy. Wydarzenie służy propagowaniu wśród mieszkańców Krakowa idei aktywnego uczestnictwa oraz sprzyja wymianie wiedzy w gronie osób zainteresowanych historią kultury. Na targi zaprosimy wystawców z całej Polski rozkochanych w dizajnie z połowy ubiegłego stulecia.
Organizator: Monika Skwarczyńska
Wstęp wolny
26.11
SZTUKA DO RZECZY
Mural Kolażowy
godz. 17.00
Warsztaty poprzedzające powstanie muralu o Wesołej, podczas których uczestnicy wykonają szkicowe kolażowe projekty własnych murali. Zostaną one zaprezentowane obok muralu, tworząc miniwystawę towarzyszącą w przestrzeniach Apteki Designu. W kolejnych dniach (25–29.11) odbędzie się tworzenie muralu inspirowanego archiwalnymi zdjęciami Krakowa i dzielnicy Wesoła, a także współczesnym nowym „obliczem” Wesołej, łączącego przeszłość z wizją przyszłości, czyli tym jak Wesoła mogłaby wyglądać. Mural będzie nawiązywał do techniki kolażu, która opiera się na ponownym wykorzystaniu elementów, ich recyklingu i adaptacji.
Realizacja: Czarli Bajka
Odbiorcy: młodzież i dorośli
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Obowiązują zapisy.
30.11
SZTUKA DO RZECZY
Łatanie dziur. Kilkuetapowe działanie kojące dla krajobrazu Wesołej
godz. 10.00
Warsztaty z tworzenia mozaiki dla max. 10 osób Uczestnicy podzieleni na 2 grupy będą pracować nad projektem mozaiki stanowiącej uzupełnienie dziury w krajobrazie, w chodnikach. Zespoły będą wyposażone w narzędzia do tworzenia i montażu mozaiki ceramicznej. Efektem będą 2 mozaiki przygotowane do zainstalowania w przestrzeni ulicznej.
W kolejnych dniach nastąpi instalacja w krajobrazie i montaż ceramiki w płytach chodnikowych.
Prowadzący: Solemika
Odbiorcy: do szerokiego grona odbiorców (niekoniecznie profesjonalistów)
wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl
PAŹDZIERNIK
5.10
warsztaty
Etno na Wesołej: Fajerki – tradycyjne wycinanki regionu krakowskiego
godz. 11.00 – 13.00
Wycinanki to jedne z piękniejszych ozdób wiejskiej izby. Pewnie większość z nas kojarzy charakterystyczne, wielokolorowe łowickie koguty czy kurpiowskie drzewka, jednak inspiracją do naszych warsztatowych działań będą te mniej znane, nieco zapomniane już „fajerki” – wycinanki z regionu krakowskiego, które powstawały poprzez wycięcie w białym arkuszu wzoru, najczęściej w postaci drzewka i podłożenie pod niego papieru w jednym lub kilku kolorach. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli skorzystać z gotowych wzorów inspirowanych tradycyjnymi „fajerkami”, ale będzie również możliwość stworzenia własnej kompozycji przy użyciu szablonów. Warsztaty dedykowane są osobom od 12. roku życia. Będziemy pracować głównie nożykami do papieru, dlatego młodsi uczestnicy są zaproszeni do wspólnej pracy z opiekunami. Warsztaty poprowadzi Klaudia Jakubowska – absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, członkini stowarzyszenia „Grupa Mosaic” zrzeszającego młodych krakowskich twórców. Działa w obszarze sztuki ludowej – tworzy, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, współpracuje w ramach projektów i festiwali (Re, Etnomania, EtnoKraków/Rozstaje). Głównie interesuje ją karpacki haft krzyżykowy, „pająki”, czyli ludowe ozdoby – przestrzenne konstrukcje ze słomy zawieszane pod sufitem, a od niedawna także tradycyjne wycinanki.
Organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
Wstęp wolny
9.10
warsztaty
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów, pod szyldem KLUBU ILUSTRATORA. Październikowe spotkanie przebiegnie pod hasłem: „Przyszłość Klubu Ilustratora i osób kreatywnych w dzielnicy Wesoła i Aptece Designu”. Ale nie będziemy tylko rozmawiać. Podczas rozmów wykonamy szkice z natury, czyli będziemy rysować siebie nawzajem.Zabierzcie zestawy do rysowania i malowania.
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy
10.10
warsztaty partycypacyjne
Współmieszkanie na Wesołej? – PROWOTYP
godz. 9.00 – 11.30
Porozmawiamy o tym, jak może działać Coliving i jak udostępnić przestrzeń do zamieszkania na Wesołej bez budowania nowych obiektów?
Prowotyp to to prototyp, którego zadaniem jest prowokacja i skłonienie odbiorców i odbiorczyń do głębszej refleksji
Organizator: KBF
Zapisy: aptekadesignu@kbf.krakow.pl
Obowiązują zapisy
11.10
warsztaty
Warsztaty wzmacniające odporność psychiczną mieszkańców Krakowa w ramach Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego
godz. 12.00 – 16.00
„Wzmacnianie odporności psychicznej poprzez pracę z wartościami i elementy psychodramy”: prow. dr Roman Solecki (pedagog, psychoterapeuta, logoterapeuta), mgr Maja Łuczywek (psycholog)
„7 dźwigni do sensu życia”: dr Jolanta Kraśniewska (mediator, logoterapeutka), mgr Michał Kuś (psycholog, psychoterapeuta)
Warsztaty mają na celu wzmacnianie odporności psychicznej mieszkańców. Podczas warsztatów uczestnicy będą poznawali czynniki ryzyka i czynniki chroniące wpływające na kondycję psychiczną, popracują w ramach strategii edukacyjnej na rozwijaniem umiejętności psychospołecznych w zakresie wzmacniania odporności psychicznej, zostaną wykorzystane elementy arteterapii i pracy z działem (teatr, ruch, muzyka).
Organizator: Krakowski Instytut Logoterapii
Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/pJ7MLxgtTsDiuF4t9
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.
13.10
finisaż wystawy
„Projektowe Safari na Wesołej”
godz. 16.00
Wystawa prac młodzieży z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dokumentacja procesu ko-kreacyjnego wraz z koncepcyjnym prototypem.
Organizator: Fundacja Przyszłość Neurologii / Joanna Rudzińska & Filip Czapla
Wstęp wolny
17.10 - 20.10
13. edycja Patchlab Digital Art Festival w Aptece Designu
W programie:
CHROMOSPHERE FULLDOME
data: 17.10 – 20.10 | 12:00-18:00, 20:00-22:00
miejsce: kopuła 360°| Wesoła.
Specjalny program immersyjnych projekcji i koncertów audiowizualnych w kopule 360° umieszczonej na łące przed Apteką Designu (Kopernika 19a) w nowej dzielnicy kreatywnej Wesoła.
Amplifying Sustainability: A Green Deal Symposium for AV Digital Arts
data: 18.10 | 12:00-15:00
Dyskusja panelowa ma na celu przyjrzenie się wpływowi sektora audiowizualnych sztuk cyfrowych na środowisko, podkreślając pilną potrzebę zrównoważonych praktyk w celu zmniejszenia śladu węglowego. Spotkanie poprowadzi Christina Cantemir i odbędzie się w j. angielskim.
Wstęp wolny.
ARTIST’S TALK: Designing Immersive Experiences Beyond Taboos | Victorine van Alphen _NL
data: 19.10 | 16:00-17:00
Spotkanie z holenderską artystką i filozofką Victorine van Alphen, twórczynią nagrodzonego hybrydowego doświadczenia IVF-X. Posthuman Parenting in Hybrid Reality, prezentowanego podczas festiwalu Patchlab. Victorine opowie o swojej metodologii w projektowaniu interdyscyplinarnych doświadczeń immersyjnych, które umożliwiają wyjście ze strefy tabu, hakując konwencje społeczne. Spotkanie poprowadzi Marcin Maciejewski i odbędzie się w j. angielskim.
Wstęp wolny.
Tworzenie filmów sferycznych – warsztaty
data: 20.10 | 12:00-13:30
miejsce: kopuła 360° | Wesoła.
Rezerwacja miejsc, prowadzenie Natalia Oliwiak _PL.
17.10 - 26.10
wystawa w ramach 13. edycji Patchlab Digital Art Festival
TIMÉE - immersyjna instalacja audiowizualna
godz. 12:00-18:0o
instalacja immersyjna TIMÉE | Guillaume Marmi _FR
Timée to immersyjna instalacja audiowizualna francuskiego artysty Guillaume’a Marmina, inspirowana dialogiem Platona Timaeus, który rozwija starożytną koncepcję Muzyki Sfer. Zgodnie z nią odległości między planetami odpowiadają harmonijnym interwałom muzycznym, a cały Układ Słoneczny jest uporządkowany jak doskonała partytura, podzielona na oktawę, kwintę, kwartę i ton.
Przy tworzeniu instalacji Marmin i Philippe Gordiani współpracowali z Centrum Badawczym Astrofizyki w Lyonie. Timée łączy dźwięk, projekcje, światło i dym, tworząc efemeryczną przestrzeń zbudowaną z wiązek światła i przestrzennych fal dźwiękowych.
Instalację można oglądać w galerii dolnej Apteki Designu, w nowej kreatywnej dzielnicy Wesoła w Krakowie.
Wstęp wolny.
18.10 - 6.11
wystawa
"Korzenie szczęścia"
Wernisaż wystawy: 17 października 2024, godz. 18:00
Zwiedzanie z oprowadzaniem kuratorskim:
– w weekendy w godzinach 12:00 – 16:00
– w tygodniu w godzinach 10:00 – 14:00
lub po indywidualnym umówieniu: kontakt@gmuzeumzabawekrakow.pl
Wystawa łączy historyczną zabawkę z zagadnieniami z dziedziny
psychologii i zdrowia emocjonalnego, jako inspiracja do podjęcia
dialogu i refleksji na temat kształtowania emocjonalnego dzieci, oraz
wpływu określonego modelu dzieciństwa na odbieranie i postrzeganie
szczęścia.
Szczegóły na stronie internetowej Muzeum Zabawek i w mediach
społecznościowych. https://muzeumzabawekrakow.pl/aktualnosci/
Organizator: Muzeum Zabawek
Obowiązuje rezerwacja terminów.
22.10
Spotkanie autorskie z Basilem Michelem wokół książki „Dzielnice kreatywne i kulturalne”
godz. 18.00
Książka ta jest pierwszą polską publikacją opisującą zagadnienie powstawanie i rozwoju dzielnic kreatywnych i kulturalnych. Kiedyś dzielnice artystyczne pojawiały się spontanicznie, stworzone oddolnie. Czy taka dzielnica mogłaby powstać na Wesołej w Krakowie? Która z już istniejących dzielnic kreatywnych mogłaby być inspiracją w tym procesie. W książce francuski badacz Basil Michel podaje liczne przykłady dzielnic kreatywnych i artystycznych z całego świata. Opisuje ich sukcesami, ale i wyzwania, trudności, a czasem niepowodzeniami z jakimi te miejsca się spotykają. Książka będzie niezwykle cenną lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych wyzwaniami jakie stoją przed polskimi miastami. Może wskazać rozwiązania i pomóc uniknąć niepowodzeń. Książka ilustrowana zarówno zdjęciami jak i wykresami i mapami dzielnic kreatywnych i kulturalnych z całego świata.
tłumaczenie konsekutywne
Organizator: KBF
Wstęp wolny, do pobrania darmowe wejściówki.
Spotkanie odbywa się w ramach Dużych i małych letnich opowieści. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
23.10
warsztaty patycypacyjne
Co sprawia, że się angażujemy?
godz. 17.30 – 20.00
Co sprawia, że się angażujemy, czyli jakie mamy potrzeby i marzenia, a co jest dla nas przeszkodą lub stanowi barierę w angażowaniu się w działania aktywizująca społeczność w dzielnicy miasta.
Organizator: KBF
Obowiązują zapis poprzez pobranie darmowej wejściówki.
23.10 i 24.10
warsztaty
31. MFF Etiuda&Anima w Aptece Designu
Apteka Designu – Sala konferencyjna
godz. 10.00 – 14.00
Animacja – sztuka pisania obrazami: od pomysłu do scenariusza, czyli kreatywna podróż scenarzysty po animowanym świecie
Prowadzenie: Alicja Witkowska, Magdalena Wleklik
Apteka Designu – Przestrzeń co-workingowa
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty krytyki filmowejProwadzenie: Nancy Denney-Phelps
Obwiązują zapisy.
24.10
spotkanie programowe
Społeczna Misja Kosmiczna
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy
25.10
spotkanie
O projektowaniu i sztucznej inteligencji – spotkanie wokół najnowszego numeru czasopisma FORMY
godz. 18.00
Zapraszamy do Apteki Designu na premierę jesiennego numeru pisma „Formy”, poświęconego sztucznej inteligencji (AI) i jej oddziaływaniu na projektowanie.
Redaktor numeru Piotr Hojda opowie o jego zawartości a następnie autorki i autorzy wezmą udział w rozmowie o tym, jak sztuczna inteligencja już wpływa – i będzie wpływała na dizajn. Zastanowimy się też wspólnie nad sposobami wykorzystania AI w projektowaniu oraz edukacji projektowej oraz możliwymi rolami projektantów w kształtowaniu narzędzi AI.
Panel dyskusyjny: Maja Drożdż, Agnieszka Zgud, Kuba Kulesza, Piotr Hojda, prow. Katarzyna Janota
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki do pobrania wkrótce.
Spotkanie odbywa się w ramach Dużych i małych letnich opowieści. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
29.10
dyskusja
Czy nowe technologie wytwarzają nierówności społeczne?
godz. 18.00
Dyskusja dotycząca wpływu technologii na społeczeństwo z udziałem ekspertów.
Pierwszemu spotkaniu organizowanemu w ramach działań Zespołu ds. Planu Równości Płci AGH, SoTechLab przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią przy współpracy z Apteką Designu w dzielnicy Wesoła, przyświecać będzie pytanie: „Czy maszyny mogą myśleć?”. Postawione przez Alana Turinga pytanie w artykule z 1950 pozostaje wciąż aktualne i zapętlane. Choć sam autor od początku zaznacza, że poszukiwanie odpowiedzi w zdefiniowaniu kategorii „maszyny” i „myślenia” to absurdalna ścieżka. Jednak od momentu upowszechnienia dużych modeli językowych (np. GPT, BERT, T5) zasilających generatywną AI pytania o definicje powracają – co to jest inteligencja, świadomość, sztuczność?
W dyskusji wezmą udział:
– Kuba Kulesza – Projektant i producent rozwiązań cyfrowych. Współzałożyciel i koordynator kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza, w ramach którego pełni rolę technologa kreatywnego. Kierownik projektu Agrocybernetyka.
– Marcin Krzanicki – Doktor nauk humanistycznych, projektant UX, wykładowca AGH i SWPS – specjalizujący się (nie tylko) w dostępności cyfrowej, prelegent, mentor
– dr Dota Szymborska – filozofka, etyczka i socjolożka, wykładowczyni akademicka (Uniwersytet WSB Merito), członkini Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w Ministerstwie Cyfryzacji
– Martyna Wiącek – data scientist w Aigorythmics, doktorantka Matematyki Stosowanej w Szkole Doktorskiej AGH
– Moderacja: Agata Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF, Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT) i Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT, Zespół ds. Planu Równości Płci AGH)
Organizator: KBF
Wstęp wolny, do pobrania darmowe wejściówki.
29.10 - 8.11
wystawa (odsłona II)
„Wyjątkowe chwile”
Wystawa zdjęć z “Wyjątkowych Literackich Chwil”, które odbywały się w Pałacu Potockich oraz Aptece Designu na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Spotkania te były pełne wielu emocji, mocnych przeżyć i szczerych uśmiechów. Inspirowani pięknymi książkami, podróżowaliśmy po krainach wyobraźni i wrażliwości. Bawiliśmy się, tworzyliśmy i przeżywaliśmy chwile, które stały się naszymi wspólnymi wspomnieniami. Wystawa przedstawia bohaterów i bohaterki tamtych spotkań: dzieci, młodzież i nauczycieli / nauczycielki.
Organizator: KBF
Wstęp wolny
WRZESIEŃ
1.09
pokaz filmowy (łąka na Wesołej)
Recepta na dostępne kino: Niebezpieczni dżentelmeni
godz. 20.00
W ramach wydarzenia „Recepta na dostępne kino – przegląd filmowy w Aptece Designu” zapraszamy na pokaz „Niebezpiecznych dżentelmenów” z audiodeskrypcją w systemie AudioMovie dla osób słabowidzących i niewidomych, tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz napisami dla niesłyszących. Przed filmem odbędzie się spotkanie z aktorem Grzegorzem Mielczarkiem, który wcielił się w rolę Karola Szymanowskiego. Spotkanie poprowadzi Dagmara Romanowska.
Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem…
Wstęp wolny
4.09
spacer
Ślady Wesołej: Spacerem po niewidzialnym Krakowie (z tłumaczeniem na PJM)
godz. 17.00
Spacer architektoniczny po dzielnicy Wesoła w Krakowie, towarzyszący finisażowi wystawy „Niewidzialni” w Aptece Designu, to wydarzenie, które łączy odkrywanie historii tej części miasta z refleksją nad przestrzenią miejską i jej użytkownikami. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać nie tylko przeszłość Wesołej, ale także jej transformację urbanistyczną i społeczną. Podczas spaceru stworzona zostanie „krzywa wrażeń” – osobista mapa emocji i doznań związanych z otoczeniem, co pozwoli lepiej zrozumieć, jak różnorodne potrzeby powinny być uwzględniane w procesach tworzenia miasta. Ta refleksja nad miejską przestrzenią i jej użytkownikami sprawi, że spacer stanie się nie tylko odkrywaniem historii Wesołej, ale także lekcją wrażliwości na otaczający nas świat.
Prow. Magdalena Milert
Spacer jest częścią projektu „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
4.09
spotkanie
Klub Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów, pod szyldem KLUBU ILUSTRATORA.
Kolejne letnie spotkanie na którym będziemy rysować siebie nawzajem. Jeśli pogoda pozwoli spotkanie znów będzie plenerowe. Zabierzcie przenośne zestawy do rysowania, malowania i piknikowania
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy
6.09
wystawa
Finisaż wystawy „Niewidzialni”
godz. 18.00
Wystawa w ramach projektu „Duże i małe letnie opowieści” odkrywa przed zwiedzającymi niewidoczne na co dzień elementy miasta, które często umykają naszej uwadze. Skupia się na marginalizowanych grupach społecznych, owadach, roślinach, zwierzętach oraz zmysłach i emocjach, które tworzą pełen obraz miejskiego życia.
Projekt „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
Organizator: KBF
7.09
spacer
Ślady Wesołej: Spacerem po niewidzialnym Krakowie (z audiodeskrypcją)
godz. 11.00
Spacer architektoniczny po dzielnicy Wesoła w Krakowie, towarzyszący finisażowi wystawy „Niewidzialni” w Aptece Designu, to wydarzenie, które łączy odkrywanie historii tej części miasta z refleksją nad przestrzenią miejską i jej użytkownikami. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać nie tylko przeszłość Wesołej, ale także jej transformację urbanistyczną i społeczną. Podczas spaceru stworzona zostanie „krzywa wrażeń” – osobista mapa emocji i doznań związanych z otoczeniem, co pozwoli lepiej zrozumieć, jak różnorodne potrzeby powinny być uwzględniane w procesach tworzenia miasta. Ta refleksja nad miejską przestrzenią i jej użytkownikami sprawi, że spacer stanie się nie tylko odkrywaniem historii Wesołej, ale także lekcją wrażliwości na otaczający nas świat.
Prow. Magdalena Milert
Spacer jest częścią projektu „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
6.09 - 7.09
warsztaty
II konferencja naukowo-szkoleniowa. Tożsamość i niepewność. Psychiatria psychoterapia nastolatków i młodych dorosłych. Procesy przejścia w rodzinie, terapii i leczeniu
Tematem obecnej edycji są zagadnienia związane z wszystkimi tymi aspektami, które wiążą się z procesami przejścia i zmiany w obszarze naszej pracy. W trakcie konferencji refleksji poddamy zmieniający się świat w którym funkcjonujemy zarówno my jak i nasi pacjenci. Zastanowimy się nad nowymi wyzwaniami w farmakoterapii i psychoterapii zaburzeń psychicznych. Zmieniający się świat to także zmieniająca się rodzina, kontekst społeczny i miejsce jakie w skomplikowanym współczesnym świecie zajmuje psychiatria.
Więcej na: https://tozsamosciniepewnosc.conrego.app/
Obowiązuje rejestracja.
Obowiązuje rejestracja
9.09
wystawa
Wernisaż wystawy "Wyjątkowe chwile"
godz. 18.00
Zapraszamy na wystawę zdjęć z “Wyjątkowych Literackich Chwil”, które odbywały się w Pałacu Potockich oraz Aptece Designu na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Spotkania te były pełne wielu emocji, mocnych przeżyć i szczerych uśmiechów. Inspirowani pięknymi książkami, podróżowaliśmy po krainach wyobraźni i wrażliwości. Bawiliśmy się, tworzyliśmy i przeżywaliśmy chwile, które stały się naszymi wspólnymi wspomnieniami.
Wystawa przedstawia bohaterów i bohaterki tamtych spotkań: dzieci, młodzież i nauczycieli / nauczycielki. Na zdjęciach z warsztatów udało się uchwycić nie tylko osoby, ale także ich uczucia: radość, strach, odwagę, podekscytowanie oraz mieszankę emocji, znanych każdemu artyście.
Organizator: KBF
12.09
spotkanie
Pogadanka warsztatowa z redesignem: Solemika (Dominika Jastrzębska) x Wooddude (Miłosz Grabowski)
godz. 17.00
Otwarta dyskusja o powojennym designie z prezencją warsztatową o renowacji i redesignie starych mebli. Będziemy rozmawiać i pokazywać. Czym jest dla nas dobry design i jak dodać starociom nowego blasku?
Podczas spotkania zaprezentujemy meble przed renowacją i pomysły na ich odnowę.
Porozmawiamy o powojennym designie: dlaczego jest cenny, dlaczego jest dobry, dlaczego nie powinniśmy wyrzucać a wskrzeszać, czy to klasycznie, czy nadając meblowi nową twarz, nowy rozdział w życiu, które nadal, dzięki nam będzie trwać, a nie odejdzie w zapomnienie.
O podejściu zero waste, wartości recyklingowania, o przerażającej masowej produkcji mebli na parę miesięcy / parę lat.
Miłosz opowie o designie lat minionych w oparciu o swoje doświadczenie w pracowni renowacji mebli. W towarzystwie mebli przed i po renowacji opowie o etapach pracy związanej z renowacją, narzędziach, pracy stolarsko-tapicerskiej.
Wspólnie z Dominiką, która na co dzień tworzy biżuterię do wnętrz, ozdobne lustra i płytki, zaproponują nowe pomysły na odnowę starych mebli. Nasza projektantka opowie o kolorach, wzorach i ceramice jako remedium w terapiach dla mebli i nowych pomysłach na renowacje.
Poszukamy wspólnej pasji do tworzenia piękna w klasycznych ramach.
Będzie trochę klasycznie dla zainteresowanych renowacją i trochę z polotem dla poszukujących unikatowego designu w duchu zrównoważonego rozwoju.
19.09
warsztaty
Warsztaty malowania płytek z Solemiką
Kameralne warsztaty malowania tradycyjnych azulejos, czyli płytek ceramicznych bardzo popularnych w Portugalii na których będzie można dowiedzieć się jak przenieść szkic i jak malować nieoczywistymi szkliwami, których kolory zobaczymy dopiero po wypaleniu.
Na warsztatach będziemy oglądać kolorowe lizbońskie ulice, malować, rozmawiać i dużo się uśmiechać. Solemika odkryje przed Wami odrobinę magii.
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Warsztaty płatne.
Obowiązują zapisy
25.09
spotkanie
Krakowska Sieć Dostępności: spotkanie koordynatorów dostępności
godz. 10.00 – 12.00
Cykliczne spotkanie osób koordynujących dostępność i pracujących na rzecz dostępności w krakowskich instytucjach kultury.
Organizator: KBF
Zapisy: barbara.zajac@kbf.krakow.pl
Obowiązują zapisy
25.09
spotkanie
Spotkanie założycielskie Społecznej Misji Kosmicznej
godz. 18.00
Habitat Wesoła to miejsce, gdzie Kraków spotyka się z kosmosem. W samym sercu dzielnicy Wesoła, łączymy lokalną kulturę z kosmiczną ideą, tworząc przestrzeń dla innowacji, nauki i regeneracji. Społeczna misja kosmiczna to zalążek inicjatywy, która może stać się przygodą dla kilku kolejnych pokoleń. W przeciwieństwie do programów rządowych czy eksperymentów multimilionerów, jest skierowana do każdej i każdego z nas.
Dzięki różnego rodzaju doświadczeniom związanym z technologiami kosmicznymi, społeczna misja kosmiczna będzie też budowała świadomość wyzwań, na które musimy odpowiedzieć tutaj, na Ziemi.
Prow. Kuba Kulesza / Grupa Robocza
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
26.09
warsztaty
Warsztaty partycypacyjne: Dzielnica kreatywna, czyli jaka? Czego chcemy i potrzebujemy dla kreatywnego rozwoju Wesołej?
godz. 9.00 – 11.30
Kolejna odsłona warsztatów, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, aktywistów i pracowników kultury. Ich celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań na rzecz rewitalizacji dzielnicy Wesoła – poszpitalnego kompleksu, które miasto Kraków chce przekształcić w dzielnicę kreatywną.
Temat spotkania:
Dzielnica kreatywna, czyli jaka? Czego chcemy i potrzebujemy dla kreatywnego rozwoju Wesołej?
Obowiązują zapisy.
26.09
spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie z Marcinem Wichą wokół książki Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu
godz. 18.00
W rozmowie z Marcinem Wichą zapytamy o to, czym jest projektowanie, dlaczego przestał kochać design, jakie poleca kierunki zwiedzania i czego nie wyrzucił. Skupimy się na Gościnnych występach. Kawałkach o projektowaniu.
Prow. Carolina Pietyra
W ramach projektu „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
27.09
wystawa
Wernisaż wystawy "Projektowe Safari na Wesołej”
godz. 19.00
Wystawa prac młodzieży z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dokumentacja procesu ko-kreacyjnego wraz z koncepcyjnym prototypem.
Organizator wydarzenia: Fundacja Przyszłość Neurologii oraz Joanna Rudzińska & Filip Czapla (NIOH NIOH)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
28.09
w ramach Dużych i małych letnich opowieści
Plenerowe urodziny Apteki Designu
Dekorowanie ubrań – Haüs of Śliczninek Pop-up
godz. 14.00-18.00 (do wyczerpania materiałów)
Stacja, w której każda osoba może przy pomocy szablonów i farby do tkanin nanieść ilustracyjną dekorację na przyniesione ubrania i inne przedmioty (torby, poduszki itp.). Do wyboru będzie ok. 6 wzorów i kolorów.
Prowadzenie: Grupa Robocza
Cyjanotypia – urodzinowe kartki
godz. 14.00-18.00 (do wyczerpania materiałów)
Stacja, na której połączymy kilka technik: wykorzystamy negatywy cyfrowe, na których znajdziemy wizualne reprezentacje charakterystycznych detali Apteki Designu, połączymy je z elementami roślinnymi z łąki na Wesołej, by stworzyć unikalne analogowe wydruki wykorzystujące szlachetne techniki fotograficzne.
Prowadzenie: Studio Bizzaro
Malowanie Doniczek
godz. 14.00-15.30
Stacja ceramiczna, na której własnoręcznie będzie można ozdobić ręcznie wykonaną i wypaloną przez Solemikę ceramiczną doniczkę. Po warsztatach prace zostaną zabezpieczone i wypalone na tzw. kamionkę (1250 °C) dzięki czemu będą trwałe i łatwe w pielęgnacji.
Prowadzenie: Solemika
Materia litery
godz. 14.00-16.00
Stacja, na której będzie można nie tylko poznać, ale samemu włączyć się w proces projektowania unikalnych, ręcznie wykonanych znaków typograficznych (liter i cyfr).
Prowadzenie: Studio Widok
Typografia na płytkach
godz. 16.00-18.00
Stacja typograficzna. Na warsztatach powstaną ceramiczne tabliczki z numeracją i oznaczeniem budynków na Wesołej. Typografia stworzona wspólnie ze Studiem Widok posłuży za stemple i wzory, które po przeniesieniu na glinę zmaterializują wizję o wyjątkowym Wayfindingu Wesołej.
Prowadzenie: Solemika
Otwarta Orkiestra Hałasów, warsztaty dźwiękowe
godz. 16.00-17.00
Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na wspólne muzykowanie na przedmiotach dnia codziennego w nawiązywaniu do zero waste.
Prowadzenie: Spółdzielnia Muzyczna
Koncert – w stylu muzyki Steve’a Reicha, Philipa Glassa
godz. 17.30
Realizacja: Spółdzielnia Muzyczna
Regulamin wydarzenia jest dostępny tutaj: BRNB42200BE5542_000872
W ramach projektu „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Wstęp wolny
28.09
Dzień Otwarty Apteki Designu
Otworzymy drzwi do miejsca, gdzie szeroko rozumiany design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem, gdzie zastanawiamy się, jak projektować w zrównoważony sposób. Będzie to zatem doskonała okazja, aby spotkać się i porozmawiać z pracującymi tam projektantami,
zobaczyć jak w ciągu roku przestrzenie poszpitalnej Apteki zmieniły się w przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy, przećwiczyć swoją wyobraźnię, odkryć Safari na Wesołej czy odwiedzić Muzeum Zabawek.
Oprowadzanie po Aptece Designu
godz. 15.00 – 18.30 (zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach)
Stacja Rzeczywistość AR
godz. 14.00-19.00
Podczas spotkania będzie okazja do zobaczenia kilku projektów w rozszerzonej rzeczywistości, zrealizowanych przez fundację, m.in. grę miejską E-LEM-ENTY i SOL.AR.IS.
Fundacja Photon jest przedstawicielem obszaru innowacji i nowych technologii. Łączy działalność kulturalną z nowymi technologiami i mediami cyfrowymi. Od momentu założenia działa w Krakowie na rzecz rozwoju sektora kreatywnego, współczesnej kultury i sztuki cyfrowej. Jest oficjalnym organizatorem Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab.
Prowadzenie: Fundacja Photon
Stacja Wystawa: Projektowe Safari
godz. 14.00-19.00
Wystawa prac młodzieży z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dokumentacja procesu ko-kreacyjnego wraz z koncepcyjnym prototypem.
Fundacja Przyszłość Neurologii – główny organizator projektu.
Oprowadzenie po wystawie: Joanna Rudzińska i Filip Czapla
Stacje Szczęście: „Drzewko szczęścia”
godz. 14.00 i 16.00 (dwie tury)
Warsztaty „Drzewko szczęścia”, które będą poprzedzone krótkim kuratorskim wprowadzeniem do wystawy oraz oprowadzaniem po wystawie „Korzenie szczęścia” prezentowanej w przestrzeniach Muzeum Zabawek.
Drzewko szczęścia to symbol od lat zakorzeniony w wielu kulturach i religiach na całym świecie. Swoje najpopularniejsze znaczenie – jako drzewka przynoszącego bogactwo i obfitość, zawdzięcza chińskiej legendzie o drzewie porośniętym pieniędzmi, które spadały na ziemię przy najmniejszym wietrze. W naszych domach często stawiamy drzewko szczęścia – czy to roślinę czy takie wykonane samodzielnie, aby zapewnić domostwu szczęście i dobrobyt, a także radość i pozytywną energię. Na warsztatach wykonamy własne kolorowe drzewko szczęścia z różnych materiałów, które kojarzą nam się z dziecięcą kreatywnością i radością. Zastanowimy się również nad tym, co symbolizuje stworzone przez nas drzewko, czym jest dla każdego z nas szczęście i jakie są jego korzenie.
Prowadzenie: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wstęp wolny
29.09
pokaz filmowy
Recepta na dostępne kino: Sonata
godz. 18.00
W ramach wydarzenia „Recepta na dostępne kino – przegląd filmowy w Aptece Designu” zapraszamy na pokaz „Sonaty” z audiodeskrypcją w systemie AudioMovie dla osób słabowidzących i niewidomych, tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz napisami dla niesłyszących.
„Sonata”, reż. Bartosz Blaschke
Grzegorz Płonka (Michał Sikorski) po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr), odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać Sonatę księżycową Beethovena.
Organizatorzy: KBF, Kraków dla Wszystkich, Apteka Designu
Wstęp wolny
SIERPIEŃ
1.08
warsztaty
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów, pod szyldem KLUBU ILUSTRATORA.
Kolejne letnie spotkanie na którym będziemy rysować siebie nawzajem. Jeśli pogoda pozwoli spotkanie znów będzie plenerowe. Zabierzcie przenośne zestawy do rysowania, malowania i piknikowania
Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z Mają Starakiewicz – wykładowczynią w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP, projektantką, ilustratorką i autorką tekstów o kulturze wizualnej, członkinią kolektywu Grupa Robocza.
https://maja.starakiewicz.pl/
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy.
9.08
wystawa
"Niewidzialni" - wernisaż wystawy
godz. 18.00
Wystawa „Niewidzialni” odkrywa przed zwiedzającymi niewidoczne na co dzień elementy miasta, które często umykają naszej uwadze. Skupia się na marginalizowanych grupach społecznych, owadach, roślinach, zwierzętach oraz zmysłach i emocjach, które tworzą pełen obraz miejskiego życia.
W projektowaniu przestrzeni miejskich często bagatelizowane są kluczowe aspekty, takie jak dostępność dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, bezpieczne i komfortowe miejsca dla osób starszych oraz potrzeby rodzin z małymi dziećmi. Wystawa zwraca uwagę na te pomijane kwestie, podkreślając, jak ważne jest uwzględnienie różnorodności użytkowników miejskiej przestrzeni.
Ponadto, „Niewidzialni” porusza wymiary sensoryczne miejskiego życia. Kontrola nad poziomem hałasu, oświetlenie dostosowane do naturalnych rytmów dobowych, czyste powietrze i przyjemne zapachy to elementy, które mają ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie, a które zazwyczaj są marginalizowane w procesach urbanistycznych.
Wystawa kładzie również nacisk na zrównoważoną koegzystencję z lokalnym ekosystemem. Ochrona miejsc życia dzikiej fauny i flory oraz zapewnienie zielonych przestrzeni dostępnych dla wszystkich mieszkańców są często pomijane na rzecz rozwoju budownictwa i komercyjnych interesów. “Niewidzialni” przypominają, jak istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem miasta a dbałością o środowisko naturalne.
Poprzez interaktywne instalacje, fotografie i prezentacje, wystawa “Niewidzialni” zachęca do refleksji nad tym, co w mieście niewidzialne, ale nie mniej ważne.
Wystawa potrwa do 6 września 2024, można ją oglądać w godzinach otwarcia Apteki Designu.
Autorka i kuratorka wystawy: Magdalena Milert
Projekt dofinansowany z programu Kultura Interwencje Narodowego Centrum Kultury
13.08
w ramach Dużych i małych letnich opowieści
Podaj dalej!, spotkanie dla dzieci z Aldoną Radomską-Paluchowską
godz. 10.00
W książkach „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej!” poznajemy mieszkańców Wesołej. Są to zwyczajni ludzi i nasi sąsiedzi, którzy dzięki współpracy i solidarności, dokonują niezwykłych rzeczy. Na spotkaniu stworzymy postaci, które chcielibyśmy spotkać na kartach trzeciej części przygód o dzieciakach z Wesołej.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Duże i małe letnie opowieści”. W książkach „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej!” poznajemy mieszkańców Wesołej. Są to zwyczajni ludzi i nasi sąsiedzi, którzy dzięki współpracy i solidarności, dokonują niezwykłych rzeczy. Na spotkaniu stworzymy postaci, które chcielibyśmy spotkać na kartach trzeciej części przygód o dzieciakach z Wesołej. A może będziemy to my? Zastanowimy się nad wyzwaniami przed, jakimi stoi Wesoła i razem odkryjemy, jak możemy wprowadzać zmiany w naszej społeczności, czerpiąc inspirację, m.in. z literackich bohaterów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
21.08
w ramach Dużych i małych letnich opowieści
Smaczny spacer rodzinny po Wesołej
godz. 10.00
Kulinarny spacer śladami bohaterów książek „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej!” prowadzony przez autorkę książek Aldonę Radomską-Paluchowską. Celem tej interaktywnej wycieczki smakami Wesołej jest zbudowanie tożsamości mieszkańców Wesołej.
Wydarzenia w ramach projektu „Duże i małe letnie opowieści”. Kulinarny spacer śladami bohaterów książek „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej!” prowadzony przez autorkę książek Aldonę Radomską-Paluchowską. Celem tej interaktywnej wycieczki smakami Wesołej jest zbudowanie tożsamości mieszkańców Wesołej. Podczas spaceru uczestnicy poznają dzielnicę, jej historię, kulturę oraz lokalnych przedsiębiorców. Odwiedzenie miejsc ważnych dla historii i życia dzielnicy połączone ze wspólnym posiłkiem.
Start spaceru: sprzed Apteki Designu .
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
22.08
Warsztaty ceramiczne z Solemiką
godz. 17.00 – 19.00
Kameralne warsztaty z udziałem gliny, form, wałków i patyczków, na których poznacie tradycyjne techniki rzeźbiarskie pomocne przy tworzeniu wzorów na ceramice.
Efektem waszej pracy będzie komplet 4 dekoracyjnych podkładek, które świetnie zaprezentują się na waszym stole pojedynczo, jak i złożone ze sobą – utworzą jedną większą podkładkę np. na ciepłe naczynie.
Podczas warsztatów poznamy niezwykłą technikę o wdzięcznej nazwie “aresta-viva”, która jest od wieków używana w Portugalii przy produkcji tradycyjnych płytek ceramicznych.
Nie zabraknie również muzyki, przekąsek i klimatu rodem z Lizbony.
Warsztaty odbędą się w formie dwóch spotkań po 2 godziny.
I spotkanie 22 sierpnia (czwartek) godz. 17:00-19:00 // tworzenie wzoru w formie gipsowej
II spotkanie 29 sierpnia (czwartek) godz. 17:00-19:00 // robienie podstawek z gliny z wykorzystaniem zrobionej formy.
Koszt udziału: 250 zł/osoby, obejmuje 2 spotkania.
Dla osób, które brały udział w warsztatach malowania płytek a zniżka -20%
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Cena warsztatów: 250 zł
26.08 - 30.08
warsztaty
Ćwiczenia z wyobraźni: półkolonie dla dorosłych
Chcesz poznać nowe sposoby na rozwijanie własnej kreatywności? Zależy Ci na rozwoju dzielnicy Wesoła? Czujesz, że badania naukowe to Twój konik? Zapraszamy do Apteki Designu na półkolonie dla dorosłych – twórczy początek wakacji gwarantowany!
Spotykamy się od 26 do 30 sierpnia, od pn. do pt. w godz. 17:00 – 20:00 i w pięciu blokach będziemy wypracowywać, projektować i prototypować przyszłość dzielnicy Wesoła.
W ramach badań realizowanych do doktoratu wdrożeniowego we współpracy KBF i AGH, chcemy stworzyć Uniwersytet Wesoła – 6 grup badawczo-wdrożeniowych, które zrealizują z nami „Ćwiczenia z Wyobraźni”. Podczas pięciu spotkań, na których w formie warsztatów, spacerów badawczych i przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość zbadamy, czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej, poznamy trendy i sygnały zmian, które mogą mieć wpływ na te potrzeby, wyobrazimy sobie najbardziej pożądaną przyszłość dla tego miejsce, zbudujemy prototyp tego wyobrażenia.
Półkolonie dla dorosłych zostały dofinansowane z budżetu Rady Dzielnicy II – Grzegórzki.
LIPIEC
1.07
wystawa
„Polowanie na królika” – pokaz dyplomowy Emilii Mirochy (KSA)
godz. 17.00
Wystawa dyplomowa, która eksploruje temat dążenia i poszukiwania celu. Prace przedstawiają metaforyczną podróż, ukazującą wyzwania i triumfy w pogoni za marzeniami. Emilia Mirocha jest pasjonatką fotografii. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej, konceptualnej oraz modowej. Moje prace odzwierciedlają jej zamiłowanie do uchwycenia piękna natury, tworzenia unikalnych koncepcji oraz eksploracji estetyki mody.
Organizator: KBF/KSA
Wstęp wolny
Wstęp wolny
2.07
wystawa
„Imperfekcjonizm” – wernisaż wystawy dyplomowej Mateusza Łopaty (KSA)
godz. 17.00
„Imperfekcjonizm” to wystawa opowiadająca o niedoskonałościach. Tym, jak sprawiają one, że rzeczy są piękne oraz wyjątkowe, unikatowe. Tym, jak tworzą w pewnym sensie historię danego obiektu, nadają mu charakter.
Za pomocą tych właśnie uroków imperfekcji staram przekonać do akceptacji ich jako części życia, a nawet odbierania ich jako zalety i uwolnienie się dzięki temu od pułapki chorobliwego perfekcjonizmu. Wystawa składa się ze zdjęć wykonanych polaroidem. Medium znanym ze swoich niedoskonałości i wyjątkowego klimatu, który dzięki nim tworzy. Efekty uzyskane na zdjęciach stworzone zostały poprzez celowe popełnianie błędów, modyfikacje poprzez np. zaginanie czy rozcinanie, a w niektórych przypadkach powstały zupełnie przypadkowo.
Autor: Mateusz Łopata
Promotor: Rafał Idczak
Wstęp wolny
Wystawę można oglądać do 14 lipca!
Wstęp wolny
3.07
warsztaty
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów.
To kolejne spotkanie pod hasłem: „Poznajmy wesołą okolicę”. Jeśli pogoda pozwoli wybierzemy się na spacer po najbliższej okolicy w celu znalezienia nieoczywistych inspiracji do szkiców. Najbliższe otoczenie Apteki Designu nadaje się idealnie do szwendania i relaksowania. Zabierzcie przenośne zestawy do rysowania, malowania i piknikowania! Podczas spotkania będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia.
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy
9.07
Zatrzymaj lato na Wesołej – warsztaty ceramiczne z Solemiką
godz. 9.30–12.30
Czym pachnie lato na Wesołej? Czy możemy te unikalne letnie impresje zachować na jesienne i zimowe dni? Zapraszamy na powolny spacer w poszukiwaniu zielonych inspiracji, podczas którego przyjrzymy się wesołym detalom: liściom, kwiatom i lipcowej pogodzie!
Poszukamy i zatrzymamy ulotne akcenty lata, które chcielibyśmy pamiętać również jesienią i zimą. A uda nam się to za pomocą magii ceramicznego rzemiosła. Pracować będziemy w małych grupach, a wykonane prace staną się podstawą, by na jesienie załatać chodnikowe dziury. Brak ograniczeń wiekowych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach jedynie w towarzystwie osoby dorosłej (należy wtedy pobrać dwie wejściówki).
11.07
Warsztaty malowania płytek z Solemiką
godz. 17.00–19.00
Kameralne warsztaty malowania tradycyjnych azulejos, czyli płytek ceramicznych bardzo popularnych w Portugalii na których będzie można dowiedzieć się jak przenieść szkic i jak malować nieoczywistymi szkliwami, których kolory zobaczymy dopiero po wypaleniu.
Na warsztatach będziemy oglądać kolorowe lizbońskie ulice, malować, rozmawiać i dużo się uśmiechać. Solemika odkryje przed Wami odrobinę magii.
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Cena warsztatów: 100 zł
15–19.07
Archi-przygody 2024 – warsztaty architektoniczne dla dzieci (7-10 lat)
Jak powstają domy, szkoły, centra handlowe czy inne budynki? Jakich narzędzi w swojej pracy używa architekt? Czy projektowanie przestrzenie jest trudne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas wakacyjnych warsztatów architektonicznych „Archi-przygody” dla dzieci w wieku szkolnym (od 7 d 10 lat!).
„Archi-przygody” nie tylko odsłaniają tajniki architektury, ale także otwierają drzwi do fascynującego świata projektowania oraz poznawania swojej okolicy. Odkryj razem z nami, jak budowle kształtują nasze otoczenie i wpływają na nasze wspólne doświadczenia!
Zapraszamy do zapisów na warsztaty, które odbędą się w Aptece Designu (ul. Kopernika 19a) w dniach 15–19 lipca 2024, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00–12.30.
Dlaczego warto wziąć udział? To doskonała okazja, by:
· poznać podstawowe zasady projektowania budynków i przestrzeni miejskich,
· nauczenia się, jak powstają plany architektoniczne i jak przełożyć je na konstrukcje w rzeczywistości,
· wziąć udział w kreatywnych zadaniach i ćwiczeniach, które rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne,
· spotkać innych pasjonatów architektury i stworzyć wspólnie niezwykłe projekty.
„Archi-przygody” są częścią programu Narodowego Centrum Kultury, co pozwala nam zapewnić wysoki poziom zajęć oraz profesjonalne materiały dla uczestników. Warsztaty poprowadzi architektka Paulina Marszał.
Warsztaty będą odbywać się w dwóch blokach po 1,5 godziny. Przewidziana jest przerwa na II śniadania, które dzieci przynoszą ze sobą. Na miejscu nie ma możliwości zakupu jedzenia.
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Organizator: KBF
18.07
wystawa
Finisaż wystawy Małgorzaty „Czarli” Bajki „Bezkres”
godz. 18.00 – 21.00
Temat wystawy – bezkres – rozumiany jako przestrzeń i brak granic, które artystka przekracza, tworząc własne światy. Dzięki łączeniu obrazów z przeszłości, zdjęć archiwalnych i tych zaczerpniętych z wyobraźni tworzy kolaże, które będzie można zobaczyć na wystawie w Aptece Designu. Są one inspirowane muzyką i kulturą tradycyjną, która jest jej bardzo bliska i ma duży wpływ na jej pracę. W nawiązaniu do jej więzi z muzyką na wystawie zaprezentowane zostaną też zaprojektowane przez Czarli Bajkę okładki płyt CD i winylowych oraz zdjęcia murali z cyklu „Malunki muzyczne”.
Małgorzata „Czarli” Bajka to artystka, graficzka z wykształcenia, miłośniczka street artu. Jest także jedną z projektantek i projektantów, tworzących zespół Apteki Designu w Krakowie. Muzyka i sztuka ludowa są dla niej nieustającą inspiracją. Tematykę tę wykorzystuje szeroko: w ilustracji, projektowaniu graficznym, animacji i malarstwie ściennym.
Organizator: KBF / Czarli Bajka
Wstęp wolny
21.07
Duże i małe letnie opowieści
godz. 16.00 – 20.00
Storytelling w otoczeniu kojącej ciszą natury, uważna obserwacja miejskiej przyrody i wspólna analiza zachodzących w niej zmian – to zapowiedź aktywności, które złożą się na pierwszą odsłonę Dużych i małych letnich opowieści. W niedzielę, 21 lipca Wesoła zaprasza wszystkich, którzy szukają ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu i chcą odetchnąć od nadmiaru bodźców!
Program:
1. Tandemy – przejażdżki rowerowe po Wesołej z przewodnikiem.
Ruszają spod Apteki Designu. Zapisy mailowe: piotr.krazala@kbf.krakow.pl
– 16.00 – 4 rowery – zapisy dla 4 osób, również z niepełnosprawnością wzroku
– 17.00 – 4 rowery – zapisy dla 4 osób, również z niepełnosprawnością wzroku
– 18.00 – 4 rowery – zapisy dla 4 osób, również z niepełnosprawnością wzroku
2. Nie(dzielny) laulaja
Warsztaty dźwiękowo-ruchowe połączone z opowieścią – Krystian Truchalski. Spotkanie ze storytellerem – plener obok Apteki Designu
– 16.00-18.00 – wstęp wolny
3. Wesołe rysowanki
Kids in Kraków, stoliczki do rysowania, zwierzątka, plener przed Apteką
– 16.00-20.00 – wstęp wolny
4. Wieczorne spacery przyrodnicze po Wesołej
Start spod Apteki designu, prowadzenie Anna Machacz;
– 18.00 – wejściówki na kbf.bilety, liczba miejsc ograniczona
– 19.00 – wejściówki na kbf.bilety, liczba miejsc ograniczona
Organizator: KBF
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).
21.07
film
Recepta na dostępne kino – pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
godz. 18.00
Przegląd współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz odbędzie się dzięki uprzejmości Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, gospodarza przestrzeni. Kolejne pokazy odbędą się: 21 lipca, 1 września oraz 29 września, w Międzynarodowy Dzień Głuchych.
Audiodeskrypcję podczas pokazu będzie można odsłuchać przez aplikację AudioMovie. Aby to zrobić, pobierz darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu Play lub App Store oraz weź ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu otrzymasz od nas kod QR, po zeskanowaniu go audiodeskrypcją będzie dostępna w aplikacji.
Jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta na pokaz filmu prosimy o zgłoszenie poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402) to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF. Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Asystent będzie też obecny podczas pokazu w Aptece Designu, ul. Kopernika 19A.
„Ikar. Legenda Mietka Kosza”
Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.
Film powstał w koprodukcji z KBF w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie.
Wstęp wolny
25.07
Warsztaty malowania płytek z Solemiką
godz. 17.00–19.00
Kameralne warsztaty malowania tradycyjnych azulejos, czyli płytek ceramicznych bardzo popularnych w Portugalii na których będzie można dowiedzieć się jak przenieść szkic i jak malować nieoczywistymi szkliwami, których kolory zobaczymy dopiero po wypaleniu.
Na warsztatach będziemy oglądać kolorowe lizbońskie ulice, malować, rozmawiać i dużo się uśmiechać. Solemika odkryje przed Wami odrobinę magii.
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Cena warsztatów: 100 zł
26.07
wystawa
„Nie wychodzę z domu bez kawy i aparatu” – wernisaż wystawy fotografii Mateusza Zimnocha x premiera Fotokawy
godz. 16.00
Czy kawa i fotografia mają ze sobą coś wspólnego?
W 1995 roku w Rochester Institute of Technology grupa studentów postanowiła wymyślić sposób, by wywołać film fotograficzny przy użyciu artykułów gospodarstwa domowego. Po wielu próbach i błędach, w końcu udało im się stworzyć miksturę, która działa jak wywoływacz.
Podstawą tej mikstury była kawa.
Sami nigdy byśmy na to nie wpadli. Ale w zespole Dobrej Palarni Kawy jest ktoś, kto na fotografii analogowej zna się tak dobrze, jak my na espresso. Kto codziennie przemierza krakowskie ulice z aparatem u boku i termosem przelewu w plecaku. Razem z nim stworzyliśmy dla Was niezwykły projekt.
Mateusz Zimnoch – fotograf, twórca wideo, YouTuber i miłośnik jasno palonych kawek – wykonał dla Was 36 fotografii na tradycyjnym, czarno-białym filmie. Każda z nich przedstawia budynek Kina Świt – jednego z najpiękniejszych obiektów w urbanistycznym krajobrazie Nowej Huty. I każda z nich została wywołana przy użyciu ziaren, które znajdziecie w paczce „Fotokawy”.
Wybraliśmy Kolumbię Ombligon – rzadko spotykaną odmianę botaniczną, która w smaku zupełnie nie przypomina klasycznej kawy. Jeśli potraficie sobie wyobrazić Hubbę Bubbę o smaku owoców tropikalnych, którą ktoś przemienił w herbaciany napar, to wiecie już, czego spodziewać się po filiżance Ombligona. Kiedy pierwszy raz spróbowaliśmy tej kawki, aż nie mogliśmy uwierzyć własnym kubkom smakowym.
Ta paczka to podróż przez dwa inspirujące światy, w których kawa nie smakuje jak gorzkie kakao, a fotografia nie powstaje w aplikacji na smartfonie. Nie możemy się doczekać, aż wyruszycie w nią razem z nami!
Przez cały czas trwania wydarzenia będzie trwała degustacja różnych kaw z Dobrej Palarni Kawy.
Dostępne też będzie stoisko z limitowanymi printami fine art z fotografiami Mateusza Zimnocha.
Wystawę będzie można obejrzeć do 1 sierpnia 2024 roku w godzinach otwarcia Apteki Designu.
CZERWIEC
31.05 – 14.06
Wystawa
Queerowe otwarcie
Wystawa czynna 1–16.06 od poniedziałku do piątku od godz. 9.00–15.00 oraz w weekendy od godz. 15.00–20.00
Proces zdrowienia, osiąganie pełni swoich możliwości nie jest drogą ani łatwą, ani szybką. A jego skuteczność zależy przede wszystkim od dobrej diagnozy.
Odpowiedzi na to fundamentalne pytanie „na co chorujemy?” postanowili poszukać organizatorzy wystawy Queerowe otwarcie, której wernisaż odbędzie się w Aptece Designu już 31 maja. To już druga odsłona niezależnej wystawy queerowej sztuki wizualnej w Krakowie. Tym razem tematem przewodnim jest „Healing Queer”. Zobaczymy różnorodne, dziwaczne i przejmująco prawdziwe historie queerowego bólu i uzdrowienia.
„Nasza wystawa to opowieść o poszukiwaniu zdrowego azylu w świecie, dla którego queerowość wciąż jest smutną jednostką chorobową; a także o odnajdywaniu zdrowego ciała, zdrowych relacji z bliskimi i z własną queerową tożsamością” – zapowiadają organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Queerowy Maj i Fundacja Sztuka Niezależna.
Wystawa przeznaczona jedynie dla osób dorosłych!
Wstęp wolny
01.06
Wydarzenia dziecięce
Magiczny Dzień Dziecka
godz. 11.00–15.00
Nikt nie zna się na zabawie tak dobrze, jak dzieci! Magiczny Dzień Dziecka (1 czerwca) będzie okazją, by samodzielnie zaprojektować talię kart, a potem pod czujnym okiem iluzjonisty Michała Kulika nauczyć się kilku karcianych sztuczek!
Wstęp wolny
6.06
Warsztaty
Warsztaty partycypacyjne
godz. 9.00–11.00
Kolejna odsłona warsztatów, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, aktywistów i pracowników kultury. Ich celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań na rzecz rewitalizacji dzielnicy Wesoła – poszpitalnego kompleksu, które miasto Kraków chce przekształcić w dzielnicę kreatywną.
Tematem spotkania będzie „Bezpieczna przestrzeń”. Zastanowimy się, jak rozumiemy bezpieczeństwo na Wesołej, jakie widzimy rozwiązania zwiększające poczucie bezpieczeństwa. Spotkanie z udziałem streetworkerów.
Wstęp wolny
Zapisy: kontakt@wesola.krakow.pl
Wstęp wolny
6.06
Warsztaty malowania płytek z Solemiką
godz. 17.00–19.00
Kameralne warsztaty malowania tradycyjnych azulejos, czyli płytek ceramicznych bardzo popularnych w Portugalii na których będzie można dowiedzieć się jak przenieść szkic i jak malować nieoczywistymi szkliwami, których kolory zobaczymy dopiero po wypaleniu.
Na warsztatach będziemy oglądać kolorowe lizbońskie ulice, malować, rozmawiać i dużo się uśmiechać. Solemika odkryje przed Wami odrobinę magii.
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Cena warsztatów: 100 zł
6.06
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów.
To kolejne spotkanie pod hasłem: „Poznajmy wesołą okolicę”. Jeśli pogoda pozwoli wybierzemy się na spacer po najbliższej okolicy w celu znalezienia nieoczywistych inspiracji do szkiców. Najbliższe otoczenie Apteki Designu nadaje się idealnie do szwendania i relaksowania. Zabierzcie przenośne zestawy do rysowania, malowania i piknikowania.
Podczas spotkania będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia.
Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Wstęp wolny
7.06
Warsztaty
Jak tworzyć, żeby nie naruszać praw innych osób?
godz. 18.00
Działalność twórcza w XXI w., gdzie dostęp do twórczości i skala jej ekspansji są niemal nieograniczone, nie jest prostą sprawą. Możliwość naruszenia praw innych twórców przy łatwości wykrycia takich procederów stanowi nie lada wyzwanie dla środowiska kreatywnego. Podczas warsztatu wyjaśnimy, czym są, czym się różnią i jakie konsekwencje kryją się za określeniami inspiracja, plagiat, opracowanie czy twórczość równoległa, a także postaramy odpowiedzieć na pytanie stanowiące tytuł spotkania.
Spotkanie warsztatowe łączy się ze wznowieniem publikacji Prawo autorskie dla projektantów Wydawnictwo Od nowa. Podczas spotkania będzie możliwość nabywać egzemplarz książki.
Prowadzenie: Weronika Bednarska i Maryla Bywalec / SO IN LAW
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
12.06
Spotkanie
ODWOŁANE! Dlaczego promujemy dizajn? Formy.xyz
godz. 18.00
Debata o najnowszym numerze czasopisma „Formy”. Jest to internetowe pismo o dizajnie wydawane przez Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie.
„Żadne jednorazowe akcje nie zmienią powszechnej percepcji dizajnu. Ewolucja tego myślenia jest możliwa poprzez wieloletnie działania na różnych polach” – pisze we wstępie do najnowszego numeru Piotr Hojda, redaktor naczelny „Form”.
Zapraszamy do ożywionej dyskusji!
Prowadzenie: Piotr Hojda
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
13.06
Spotkanie
Meet the designer: Krokant (Joanna Krokosz i Malwina Antoniszczak)
godz. 18.00
Kolejne spotkanie z naszego cyklu. Tym razem rozmawiamy z duetem Krokant.
Joanna Krokosz oraz Malwina Antoniszczak zajmują się projektowaniem inkluzywnym, czyli projektowaniem innowacji społecznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci, osób z niepełnosprawnościami.
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
14.06
Wystawa
Wernisaż wystawy „Otwarte miasto / Open City ”
godz. 18.00
Niezwykłe wydarzenie artystyczne – Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City – zagości na terenie „Wesołej” na kilka miesięcy. To wyjątkowe miejsce przekształci się w przestrzeń, gdzie sztuka współczesna wniknie w codzienność Krakowa.
Dzięki inicjatywie „Otwarte Miasto”, sztuka wychodzi poza galerie, stając się dostępna dla każdego, bez względu na wiek czy pochodzenie. Interakcja z przestrzenią miejską na nowych, nieoczekiwanych zasadach oferuje niesamowite doświadczenia dla wszystkich uczestników.
Zapraszamy na wernisaż i spacer po „Wesołej”
Więcej na: https://armk.pl/wystawa-otwarte-miasto
Organizator: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, KBF, ZZM, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, Prezydent Miasta Lublin, Teatr KTO w Krakowie
Wstęp wolny
Wstęp wolny
15.06
Konferencja
eden: ogrody nowego internetu
godz. 9.00–16.00
Interdyscyplinarna konferencja o nowym internecie. Grupa Robocza zaprosiła do Apteki Designu osoby na co dzień tworzące i opisujące nowe technologie informacyjne. Każda z nich przedstawi swój punkt widzenia na obecny stan rzeczy, wspólnie przeanalizujemy możliwe scenariusze i opracujemy strategie odzyskiwania sprawczości i skutecznego działania w rzeczywistości zdominowanej przez procesy obliczeniowe.
Konferencja skierowana jest do wszystkich osób, które na co dzień mają kontakt z nowymi technologiami. Jej głównym celem jest zestawienie różnych perspektyw i opracowanie nowej narracji na bieżący stan rzeczy w kontekście gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych.
Tegoroczna edycja edenu będzie krążyć wokół zagadnień sztucznej inteligencji i platform społecznościowych. Przyjrzymy się alternatywom dla świata renderowanego przez gigantów technologicznych. Poznamy przekorne, czasem wywrotowe, teorie i praktyki partycypacji w rzeczywistości cyfrowej i wspólnie zastanowimy się, dokąd to wszystko zmierza i czy warto tam iść.
Swoją obecność na wydarzeniu potwierdzili:
*prof. Michał Krzykawski – filozof techniki (Uniwersytet Śląski, Pracownia Współtwórcza)
*Piotrek Butlewski – product designer (Flying Bisons)
*Kat Zavada – digital art curator, artist & researcher (ASP Kraków) www
*Paweł Nowak – experience and service design consultant (WUD Silesia)
*Katarzyna Drożdżal – psycholożka, badaczka i projektantka (WUD Silesia)
*Dorota Głowacka – prawniczka (Fundacja Panoptykon)
*Katarzyna Szymielewicz – prawniczka (Fundacja Panoptykon)
*Anna Marjankowska – community manager (Hafnar Haus)
*Arnar Sigurðsson – software designer and developer (missions.dev)
*Marcin Nowicki – art director and designer (NOVIKI)
*Katarzyna Nestorowicz – art director and designer (NOVIKI)
Organizator: Grupa Robocza/KBF
16.06
13. Dzielnicowa Sąsiedzka Wyprzedaż Garażowa
godz. 11.00–15.00
Spotkamy się w niedzielę 16 czerwca na Łące przy Aptece Designu. W specjalnie wyznaczonym miejscu będzie można wystawić rzeczy na sprzedaż. Zachęcamy wszystkich do odnalezienia w swoich domach piwnicach, garażach i pawlaczach niepotrzebnych już bibelotów, drobiazgów, książek, płyt, małych mebli.
O formie transakcji decydujecie Wy! Oczywiście ceny nie powinny być wygórowane… Do udziału zapraszamy wyłącznie osoby prywatne. Wyprzedaż ma charakter spontanicznej akcji sąsiedzkiej integrującej lokalną społeczność, sprzedawane przedmioty nie podlegają podatkowi VAT. Zabrania się handlu przedmiotami niedopuszczonymi do sprzedaży lub wymagającymi koncesji (np. broń, alkohol). Prosimy o przyniesienie kocyka, ceraty lub stoliczka w celu ekspozycji przedmiotów. Ze względu na wspaniałe okoliczności przyrody zachęcamy do piknikowania, zabrania ze sobą kocyków, jadła i napitku, a nawet akcesoriów sportowych. Tegoroczna edycja to wielka akcja integracja!
Zgłoszenia:
krakowskawyprzedazgarazowa@gmail.com
Organizatorzy: KBF, Krakowska Sąsiedzka Wyprzedaż Garażowa
Partner Wspierający: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Wstęp wolny
18.06
Dyplom Karoliny Gołby: „Herbata z Truskawkami”
godz. 19.00
Wystawa dyplomowa traktująca o młodości, kobiecości i delikatności we współczesnym świecie, a także o odkrywaniu ich w sobie, w bliskich mi kobietach oraz moim otoczeniu.
Truskawki od dawna są moją wielką namiętnością oraz pseudonimem artystycznym i nieustannie kojarzą mi się z kruchością, ciepłem i właśnie kobiecością. Zdjęcia stworzyłam, przyglądając się otaczającym mnie kobietom i starając się zrozumieć ich problemy oraz starania odnalezienia siebie. Nieustannie inspiruje mnie ich walka z niemożliwymi oczekiwaniami społeczeństwa i próby bycia w prawdzie ze sobą.
Obróbka zdjęć podkreślić miała prawdziwe piękno moich modelek oraz emocje, którymi emanowały – pewność siebie, spokój, radość.
Autorka: Karolina Gołba
Promotorka: mgr sztuki Monika Mroczkowska-Białasik
O autorce:
Fotografia pasjonuje mnie od wielu lat, dlatego dwa lata temu postanowiłam przekuć tą pasję w zawód. Uwielbiam fotografię portretową, interesuje mnie też aspekty artystyczne i etyczne obróbki zdjęć portretowych. Moim drugim fotograficznym “konikiem” jest fotografia industrialna i odnajdywanie nieoczywistych szczegółów otoczenia, w którym żyjemy na co dzień.
Wstęp wolny
19.06
Dyplom Karoliny Stefańskiej: „Mind of its Own – umysł jako stworzyciel rzeczywistości”
godz. 19.00
Pokaz dyplomowy rzeźby Karoliny Stefańskiej (Wydział Rzeźby ASP).
„Wszystko co wiemy o sobie i świecie opieramy na własnych pojęciach, tworzonych w naszych umysłach. Świat przez nas poznany to świat wyobrażony. Każdy wyobrażający jest osobnym bytem i mimo istnienia obok siebie, można by twierdzić, że każdy człowiek żyje w swoim własnym świecie, poznawalnym tylko przez niego samego” – mówi autorka pracy.
Organizator: ASP/KBF
Wstęp wolny
Wstęp wolny
21.06
„Bezkres”. Wernisaż wystawy Małgorzaty „Czarli” Bajki
godz. 18.00
Temat wystawy – bezkres – rozumiany jako przestrzeń i brak granic, które artystka przekracza, tworząc własne światy. Dzięki łączeniu obrazów z przeszłości, zdjęć archiwalnych i tych zaczerpniętych z wyobraźni tworzy kolaże, które będzie można zobaczyć na wystawie w Aptece Designu. Są one inspirowane muzyką i kulturą tradycyjną, która jest jej bardzo bliska i ma duży wpływ na jej pracę. W nawiązaniu do jej więzi z muzyką na wystawie zaprezentowane zostaną też zaprojektowane przez Czarli Bajkę okładki płyt CD i winylowych oraz zdjęcia murali z cyklu „Malunki muzyczne”.
Podczas wernisażu nie zabraknie muzyki: na otwarcie wystawy zagra zespół Swada!
Małgorzata „Czarli” Bajka to artystka, graficzka z wykształcenia, miłośniczka street artu. Jest także jedną z projektantek i projektantów, tworzących zespół Apteki Designu w Krakowie. Muzyka i sztuka ludowa są dla niej nieustającą inspiracją. Tematykę tę wykorzystuje szeroko: w ilustracji, projektowaniu graficznym, animacji i malarstwie ściennym. Projektuje okładki płyt, tworzy animacje do utworów muzycznych i wizualizacje do koncertów. Nieprzerwanie realizuje własny projekt „Malunki muzyczne”, w ramach którego tworzy murale inspirowane lokalną muzyką i kulturą. Nie lęka się eksperymentu i swobodnej ekspresji twórczej. Otwarta na świat i ludzi.
Zobacz stronę: czarlibajka.com
Wystawa otwarta w godzinach otwarcia Czytelni (pn., śr. 12.00-15.00, wt., cz., pt. 9.00-13.00 oraz w dniach 22-23.06 podczas wydarzenia „Miasto Reaktywacja”) do 19 lipca 2024.
Wydarzenie towarzyszy wydarzeniu „Miasto Reaktywacja” odbywającej się w dniach 22-23 maja w Aptece Designu.
Organizator: KBF / Czarli Bajka
Wstęp wolny. Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
20.06
Warsztaty partycypacyjne
godz. 9.00–11.00
Kolejna odsłona warsztatów, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, aktywistów i pracowników kultury. Ich celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań na rzecz rewitalizacji dzielnicy Wesoła – poszpitalnego kompleksu, które miasto Kraków chce przekształcić w dzielnicę kreatywną.
Tym razem zajmiemy się projektowaniem wayfindingu (systemu wskazywania drogi i miejsc) dla Wesołej w przestrzeni miejskiej, prototypowaniem i testowaniem rozwiązań z mieszkańcami, komunikacją wizualną w dzielnicy.
Prowadzi: Carolina Pietyra
Wstęp wolny
Zapisy: kontakt@wesola.krakow.pl
Wstęp wolny
21.06
Wystawa
Zioła, kwiaty i inne ofiary
godz. 19.00–20.30
Wernisaż wystawy prac studentów, studentek oraz pedagożek kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.
Wstęp wolny
Wstęp wolny
22–23.06
Miasto Reaktywacja
godz. 10.00–14.30
Często podkreśla się rolę zieleni w procesie rewitalizacji nieużytków miejskich. A czy można to zrobić w inny sposób? Jaki efekt osiągniemy, gdy w procesie rewitalizacji miejskich nieużytków pierwsze skrzypce będzie grała kultura? To ważne pytanie zwłaszcza z punktu widzenia rozwoju dzielnicy Wesoła. Odpowiedzi na nie poszukamy 22 i 23 czerwca podczas konferencji Miasto Reaktywacja. Wydarzenie obfitować będzie w dyskusje o kreatywnym zmienianiu przestrzeni miejskiej, o wpływie rewitalizacji na ekosystem miasta, a także o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i potrzebami mieszkańców. Poszukamy również recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie nieużytków w tkankę miejską. Wydarzenie wspierane jest przez HEMI (Hub for the Exchange of Music Innovation – międzynarodowy projekt wspierany przez Kreatywną Europę) i odbędzie się w Aptece Designu w ramach krakowskich Wianków.
W programie:
*Rewitalizacja przestrzeni postindustrialnych przez muzykę i kulturę
*Dyskusja: Artyści promują przestrzeń, przestrzeń promuje artystów
*Wpływ zrewitalizowanych przestrzeni na ekosystem miasta.
*Cicho czy głośno? Jak wypromować i komunikować nową przestrzeń w mieście?
*Dyskusja: Gdzie się gra? O Muzyce elektronicznej i scenie klubowej.
*Przestrzeń jako doświadczenie.
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
24–28.06
Warsztaty badawcze
Ćwiczenia z wyobraźni – półkolonie dla dorosłych
godz. 9.00–12.00
Chcesz poznać nowe sposoby na rozwijanie własnej kreatywności? Zależy Ci na rozwoju dzielnicy Wesoła? Czujesz, że badania naukowe to Twój konik? Zapraszamy do Apteki Designu na półkolonie dla dorosłych – twórczy początek wakacji gwarantowany!
Spotykamy się od 24 od 28 czerwca, od pn. do pt. i w pięciu blokach będziemy wypracowywać, projektować i prototypować przyszłość dzielnicy Wesoła.
Czym są ćwiczenia z wyobraźni?
To warsztat projektowo-badawczy wykorzystujący metodykę Futures Thinking, którego wyniki pomogą w próbie wypracowania sposobów na społeczną rewitalizację dzielnicy Wesoła.
Futures Thinking jest metodą projektową, a zarazem sposobem myślenia i rozwiązywania wyzwań. To spekulacja na temat możliwych przyszłości. Tutaj swobodnie można zadawać pytania: „a co, jeśli?” lub „co by było, gdyby”? Głównym narzędziem, jakiego się używa w tej metodzie, jest właśnie wyobraźnia poruszana sygnałami zmian i trendami, które już dzisiaj mówią nam, jak może wyglądać przyszłość – a może przyszłości?
Futures Thinking nie jest metodą przewidywania przyszłości, ale myśleniem o konsekwencjach, jakie mają nasze dzisiejsze działania w przyszłości. To myślenie o tym, jak zmienia się świat i w którą stronę zmierzają wszystkie zmiany, oraz jak możemy na nie odpowiedzieć dzisiaj.
Co będziemy robić?
W czasie półkolonii będziemy projektować przyszłość dzielnicy Wesoła. Patrząc na to, jak wygląda otoczenie, mieszkańcy, ich potrzeby, a także jak może wyglądać przyszłość i marzenia (lub ich brak) kolejnych pokoleń, zaprojektujemy działania, produkty, usługi, które pomogą zrealizować te wizje.
Na koniec warsztatu zrealizujemy prototyp(y), które staną się częścią wystawy pokazującej pomysły na zagospodarowanie tej dzielnicy. Wybrane prototypy – po zakończeniu całego projektu badawczego – być może zostaną wdrożone na Wesołej.
Jaki jest cel?
Chcemy sprawić, by teren poszpitalnego obszaru miasta na nowo otworzył się na działania i aktywności mieszkańców. Dlatego też poszukamy odpowiedzi na pytania: Jak sprawić, żeby w dzielnicy Wesoła pojawili się aktywni mieszkańcy, którzy chcieliby mieć wpływ na kształt tego miejsca i spędzać w nim czas?
Czego potrzebujemy?
Waszego czasu i zaangażowania w działanie! Potrzebujemy 5 dni po 3h na wspólne warsztaty projektowo-badawcze. Cenna jest dla nas perspektywa mieszkańca: eksperta i praktyka spędzania czasu wolnego w mieście. W całym procesie badamy działanie przyszłości jako wyzwalacza kreatywności, czynnika angażującego do wspólnych obywatelskich działań. Pokażemy, jak można wykorzystać język projektowy i sztuki w budowaniu rozwiązań dla mieszkańców miast wychylonych w przyszłość. Wasza perspektywa będzie cennym uzupełnieniem realizowanych badań.
Potrzebne będą: otwartość, zaangażowanie, nastawienie na współpracę, a także zgoda na udział w procesie badawczym i wykorzystania efektów prac w pracy doktorskiej i codziennej aktywności KBF.
Półkolonie dla dorosłych zostały dofinansowane z budżetu Rady Dzielnicy II – Grzegórzki.
24–28.06
Warsztaty
Projektujemy zmysłami – warsztaty dla dzieci towarzyszące półkolonii dla dorosłych
godz. 9.00–12.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy jesteśmy w stanie sami zaprojektować, stworzyć świat, który będzie nas otaczał? Podczas pięciu warsztatowych dni zaprojektujemy świat wszystkimi zmysłami, wykorzystując dotyk, wzrok, smak, węch i słuch. Jak? Przekonajcie się sami!
Dowiem się także, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. I w ten sposób zrealizujemy marzenia o świecie przyjaznym sensorycznie!
Warsztaty kreatywne dla dzieci zostały dofinansowane z budżetu Rady Dzielnicy II – Grzegórzki.
HARMONOGRAM:
24.06, start: godz. 9.00
Wzrok – warsztaty i spacer fotograficzny
Fotografia umysłu, czyli obserwuję, zdjęcie zrobię i wywołam w głowie sobie!
Dawniej fotografia była zupełną odwrotnością dzisiejszej. Twórca najpierw obserwował, kontemplował, kadrował i z uważnością uwieczniał swoją obserwację. Obraz powstawał w głowie autora, a samo zdjęcie było właściwie zwieńczeniem tego procesu.
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak interesujący jest świat dookoła nas, jak wiele radości może dać nam obserwacja pozornie błahych rzeczy oraz nauczą się obróbki drewna, aby było bezpieczne w użytkowaniu. Samodzielnie przeprowadzą obserwację otoczenia
i wykonają drewniane aparaty fotograficzne.
prow. Michał Kowalski / EkoChatka
25.06, start: godz. 9.00
Węch – dzika apteczka, warsztaty zielarskie
Poczuj radość! Czy radość i szczęście mają zapach? Jak często czuliście lato?
Doświadczanie świata zmysłami jest niezwykłe, dlatego zapraszamy Was na warsztaty, podczas których, dzięki węchowi zagłębimy się w terapeutyczną przestrzeń natury. To będzie przygoda pełna zapachów ziół, kwiatów i owoców.
prow. Anna Machacz / CelEdu
26.06, start: godz. 9.00
Dotyk – majsterkowanie i tor sensoryczny
Podczas ładnej pogody nasi rodzice i dziadkowie najchętniej bawili się na podwórku. Ich ręce dotykały różnych faktur i były gotowe na wszelkie doznania sensoryczne. Jeśli jednak padał deszcz, spędzali czas w domu, bawiąc się zabawkami, w większości wykonanymi z drewna, lub grając w proste gry planszowe. I właśnie do tych doznań sensorycznych nawiążemy podczas warsztatów, których celem jest zachęcenie najmłodszych do spędzania czasu bez kontaktu z nowymi technologiami, rozwinięcie zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz pobudzenie kreatywności uczestników. Dzieci zapoznają się z różnymi fakturami i przygotują mini tor sensoryczny.
prow. Michał Kowalski / EkoChatka
27.06, start: godz. 9.00
Smak – kreatywne śniadanie na talerzu
Dzieci nauczą się planować zdrowe posiłki, wybierać odpowiednie składniki oraz nabędą wiedzę, jakie produkty wspierają ich energię podczas codziennych aktywności.
Będzie też okazja, by tych produktów posmakować, zobaczyć, jak obróbka termiczna zmienia ich smak, a na koniec – zrobić sałatkę według własnego przepisu!
prow. Ewelina Koźlak / Edukacja na talerzu
28.06, start: godz. 9.00
Słuch – warsztaty muzyczne i tworzenie orkiestry
Czy wiecie, że muzyka może szumieć jak fale albo brzęczeć jak komar?
Jeśli nie wiecie, będziecie mogli się o tym przekonać na warsztatach, podczas których spróbujemy opisać nastroje muzyki, a następnie przeniesiemy na język sztuki, tworząc dzieła plastyczne. A jak to się nam uda, to spróbujemy również zaprojektować instrumenty muzyczne. Będziemy robić grzechotki, tamburyny, bębenki, a może nawet uda się zbudować jakiś instrument strunowy? No i oczywiście będziemy na nich wszystkich grać!
prow. Agnieszka Dzidek i Barbara Fijał / Kids in Kraków
25.06
Spotkanie
Meet the designer: Studio Widok
godz. 18.00
Grupa projektantów, którzy pomagają markom i inicjatywom odnaleźć swój własny, niepowtarzalny język wizualny, łącząc obszary brandingu, identyfikacji wizualnej, kierunku artystycznego i działań internetowych. Budują spójne projekty, które są widoczne.
Organizator: KBF
Wstęp wolny
28–30.06
Warsztaty z tworzenia teorii spiskowych / AGENDA 2030
pt.: godz. 16.00-20.00
sb.–nd.: godz. 12.00-18.00
Prowadzenie: Kat Zavada
Projekt bazuje na Interrogative Conspiracy Theory – metodzie polegającej na badaniu wybranego zjawiska za pomocą stworzenia o nim teorii spiskowej. W czasie warsztatów osoby uczestniczące stworzą teorie spiskowe na temat wybranego przez siebie zagadnienia. Do pracy wykorzystamy łatwo dostępne narzędzia sztucznej inteligencji (m.in. Chat GPT, Stable Doodle, Stable Diffusion). Efektem będzie wizualne przedstawienie teorii (np. w formie diagramu, tekstu lub mini eseju wideo).
Do udziału w warsztatach potrzebny jest własny komputer lub smartfon. Nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie lub umiejętność obsługi programów. Praca odbywać się będzie w grupie lub indywidualnie.
Kat Zavada: kuratorka sztuki cyfrowej, artystka, badaczka internetu i cyber-kmieciówa. Część kolektywu Nerdka. Stypendystka Fulbright Junior Research Award 2024-2025. Obecnie realizuje doktorat „Technofeudalizm – kartografie cyfrowych monarchii” na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie z praktyki kuratorskiej (sztuka współczesna) w The Glasgow School of Art.
Projekt jest realizowany dzięki w ramach programu Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2024.Organizator: Kat Zavada/Grupa Robocza
Wstęp wolny!
Obowiązują zapisy: kat.zavada@gmail.com
Wstęp wolny; zapisy: kat.zavada@gmail.com
30.06
Dzień Otwarty Apteki Designu
godz. 16.00–20.00
W czerwcu po raz trzeci, na zakończenie kwartału poświęconego zrównoważonemu rozwojowi, odbędzie się Dzień Otwarty Apteki Designu (30 czerwca). Projektanci otworzą szeroko drzwi do swoich pracowni i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące ich codziennej pracy. Będzie to również świetna okazja, by na własne oczy przekonać się, jak przestrzenie poszpitalnego laboratorium i miejsca dystrybucji leków zmieniły się w przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy. Dzień zakończy pokaz filmowy w ramach kina plenerowego na Wesołej!
Program:
*otwarte pracownie projektantów
*zwiedzanie Muzeum Zabawek
*oprowadzanie po Aptece Designu
*oprowadzanie kuratorskie po wystawie kolaży Bezkres Czarli Bajki (godz. 16.00–19.00)
*pokaz plenerowy Filmu dla kosmitów (start: godz. 20.00)
Wstęp wolny
30.06
Film
Recepta na dostępne kino – pokaz plenerowy obrazu „Film dla kosmitów”
godz. 20.00
Pokaz plenerowy filmu, w reżyserii Piotra Stasika, odbędzie się na łące przed Apteką Designu.
Trzynastoletni, zamknięty w sobie, ale bardzo pomysłowy Jeremi całe dnie spędza przed ekranem telefonu, tworząc filmy i wrzucając je do sieci. Kiedy mama zawozi go na wakacje do dziadka, chłopiec zaszywa się w leśnym domku na drzewie. Gdy wszystko wskazuje na to, że zanudzi się tam na śmierć, na jego drodze staje… robot, który przekazuje mu misję do wykonania: wypełniając tajemnicze polecenia, ma stworzyć film, który poleci w kosmos! Jest tylko jeden problem – jedno z zadań polega na tym, że trzeba znaleźć sobie kogoś do pomocy… Czy Jeremi, któremu nigdy nie brakuje niesamowitych pomysłów, otworzy się na innych i odważy na prawdziwą przyjaźń?
reżyseria: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik, Łukasz Czapski
produkcja: Polska
Wstęp wolny
MAJ
8.05
Rozzieleńmy się. Budowanie Ogrodu Społecznego na Wesołej
godz. TBC
Projekt obejmie różnorodne aktywności ogrodnicze, takie jak warsztaty tworzenia ogrodów i dbania o rośliny oraz spotkania, podczas których będzie można podzielić się swoją wiedzą na temat ogrodnictwa. A wszystko po to, by na terenie wokół Apteki Designu powstały ogrody społeczne oraz łąka kwietnia. Działania we współpracy z IB Polska.
Organizator: IB Polska
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
9.05
Warsztaty
„Chcemy z Tobą zaprojektować wspólną Wesołą” – warsztaty partycypacyjne
godz. 9.00–11.00
Tym razem będziemy mapować potrzeby mieszkańców dzielnicy Grzegórzki.
Prowadzenie: Carolina Pietyra i Agata Bisping
Wstęp wolny, zapisy: kontakt@wesola.krakow.pl
Wstęp wolny
9, 16, 23.05
Warsztaty
Ćwiczenia z wyobraźni (dla seniorów)
godz. 9.00–12.00
W ramach badań realizowanych do doktoratu wdrożeniowego we współpracy KBF i AGH, chcemy stworzyć Uniwersytet Wesoła, czyli spotkania, na których w formie warsztatów, spacerów badawczych i przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość, zbadamy czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej. Poznamy trendy i sygnały zmian, które mogą mieć wpływ na te potrzeby, wyobrazimy sobie najbardziej pożądaną przyszłość dla tego miejsca, zbudujemy prototyp tego wyobrażenia.
Organizator: KBF
Wydarzenie dla grupy zorganizowanej
Wstęp wolny
9.05
Spotkanie
Meet the designer: Joanna Rudzińska
godz. 18.00
Projektantka wzornictwa z nutką architektoniczną w duchu slow-tech & innowacyjne studio projektowania, wytwarzania i prototypowania. Specjalizuje się w projektowaniu dla witalności w przestrzeni biurowej. W ramach tej gałęzi powstał m.in. modułowy mebel do aktywnych spotkań – Momentum, stacja do relaksacji w miejscu pracy – Reload Booth oraz składana przegroda dźwiękowa – Miural, inspirowana japońskimi ściankami Shoji. Przy tych projektach współpracowałam z partnerami t.j. Ahrend czy ABB, zawsze mając na uwadze użytkowników i wciągając ich w kreatywny proces projektowy. W Aptece Designu kontynuuje swoje projekty dla aktywności w miejscu pracy. W tej pracowni powstaje właśnie druga iteracja mebla Momentum, który będzie testowany z pracownikami biurowymi.
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
16.05
Warsztaty
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”
godz. 9.30–11.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste? Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69. najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych (dzieci w wieku od 5 do 9 lat). Jedna wejściówka obejmuje jedną grupę do 20 osób!
Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl [wyprzedane]
Wyprzedane!
16.05
Warsztaty
Warsztaty malowania płytek z Solemiką
godz. 17.00–19.00
Kameralne warsztaty malowania tradycyjnych azulejos, czyli płytek ceramicznych bardzo popularnych w Portugalii na których będzie można dowiedzieć się jak przenieść szkic i jak malować nieoczywistymi szkliwami, których kolory zobaczymy dopiero po wypaleniu.
Na warsztatach będziemy oglądać kolorowe lizbońskie ulice, malować, rozmawiać i dużo się uśmiechać. Solemika odkryje przed Wami odrobinę magii.
Organizator: Solemika
Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy: dominika@solemika.com
Obowiązują zapisy
16.05
Spotkanie Klubu Ilustratora
godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasło czwartego już spotkania Klubu Ilustratora brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas rozmowy będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
17.05
Muzeonocka – Nocowanka w Muzeum Zabawek
godz. 16.00–24.00
Z okazji Nocy Muzeów 2024 Muzeum Zabawek mieszczące się w Aptece Designu przygotowało na ten wieczór moc atrakcji dla dzieci!
W programie wydarzenia „Muzeonocka – Nocowanka w Muzeum” znalazły się:
*nocne oprowadzanie z kuratorem po wystawie „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”,
*bajki na dobranoc czytane misiom i lalkom przez Marka Sosenko w specjalnie przygotowanej scenografii dawnego dziecięcego pokoju,
*warsztaty „Nocny Lampion” : godz. 19.30 i 21.00
Warsztaty pt. „Nocny Lampion” towarzyszą wydarzeniu Noc Muzeów 2024 w Muzeum Zabawek przy Aptece Designu. Muzeum Zabawek przygotowało na ten wieczór moc atrakcji dla dzieci!
Przed nocnym odpoczynkiem będzie można własnoręcznie wykonać przedmiot, który przedłuży magię tej wyjątkowej nocy: lampion nakładany na lampkę nocną lub elektryczny tealight. W Muzeum Zabawek uczymy przez zabawę. Historyczne zabawki, które opowiadają nam o świecie i czasach, które minęły, są też pretekstem do budowania szacunku do ręcznie wykonanych przedmiotów i nabywania nowych umiejętności.
Prowadząca:
Paulina Paździera – ilustratorka, rysowniczka i projektantka graficzna ilustrująca książeczki dla dzieci i projekty edukacyjne. W subtelny i autorski sposób opowiada historie za pomocą obrazów. Zajmuje ją również pasja do krawiectwa, robótek ręcznych i prac koncepcyjnych.
Limit uczestników warsztatów: 14 osób
18.05
Wydarzenie plenerowe
JADALNY Kraków Fest
godz. 10.00–16.00
Tematem wiodącym wokół którego toczyć się będą tegoroczne wydarzenia jest „Wspólny stół i relacje”. Oba te tematy w naturalny sposób przenikają się nawzajem. Przy wspólnym stole spotykamy się by dzielić się jedzeniem. Jedzeniem, z którym łączą nas relacje – wspomnienia smaków z dzieciństwa, zapachy ulubionych potraw, ale które bywa także obarczone różnymi trudnymi emocjami. Nasza relacja z żywnością to również szacunek do niej, okazywany przez jej uprawianie, przyrządzanie, ale również niemarnowanie.
Piknik „Jadalny Kraków FEST” jest okazją do spotkania wokół wspólnego stołu i wspólnego celebrowania oraz pogłębianie wiedzy związanej z tematyką jedzenia właśnie.
Harmonogram ramowy wydarzenia Jadalny Kraków Fest 2.0:
Godz. 10.00–11.00 oraz 11.00–12.00
„Rytmiczne wierszowanki – „Lokomotywa”. Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Godz. 12.00–13.00 oraz 15.00–16.00
Pokaz filmów „Posłuchaj wegańskich biznesów” oraz „Katastrofa na talerzu”
Godz. 13.00–14.00
Rozzieleńmy się – Posiejmy razem łąkę kwietną. IB Polska
Godz. 10.00–12.00 oraz 14.00–16.00
„Drugie życie jedzenia, czyli małe co nieco o strzępkach, zarodniach i generalnie grzybach.” Kuźnia/ Ośrodek Kultury Norwida
Godz. 10.00–16.00
*„Czy dziedzictwo można zjeść?” Międzynarodowe Centrum Kultury
*„Ogród przyjazny dla klimatu” Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
*„Przyprawy dookoła świata” oraz „Jadalny Kraków dla zwierząt” IB Polska wraz z UNHCR w ramach projektu „Rozzeleńmy się”
*„To lubię!” Muzeum Narodowe w Krakowie
*„Drzewo życia” Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
*„Gotuję nie marnuję!” Foodsharing Kraków
*„Jadalne zielone balkony” Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Stoiska informacyjne:
*Wawelska Kooperatywa Spożywcza
*UMK Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia – Inicjatywa Lokalna.
W godzinach 12.00–13.00 oraz 15.00–16.00 zapraszamy na pokaz filmów „Posłuchaj wegańskich biznesów” oraz „Katastrofa na talerzu” dzięki współpracy i uprzejmości REV INSTITUTE oraz Fundacji Green Festival. Filmy będą prezentowane z napisami i z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Przez cały dzień do dyspozycji najmłodszych uczestników wydarzenia dostępny będzie też jedyny w swoim rodzaju „Ogrodniczy Plac Zabaw” na którym dzieciaki będą mogły zamienić się w prawdziwych Małych Ogrodników w Wielkim Mieście i przy pomocy taczek, łopatek, grabek, doniczek i konewek stworzyć swój własny wymarzony ogród.
Organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Współorganizatorzy: KBF, Agencja Rozwoju Miasta
Wstęp wolny, wydarzenie plenerowe
Wstęp wolny
18.05
Film
JADALNY Kraków Fest: pokazy filmowe
godz. 15.00–16.00
Na zakończenie pikniku Jadalny Kraków Fest w Aptece Designu odbędzie się pokaz dwóch filmów: „Posłuchaj wegańskich biznesów” oraz „Katastrofa na talerzu”.
„Posłuchaj wegańskich biznesów” to film dokumentalny pokazujący przyszłość jedzenia. Z jakimi wyzwaniami mierzą się ci, którzy chcą produkować dobrej jakości, zdrowe oraz przyjazne zwierzętom i klimatowi jedzenie? Założyciel największej w Polsce grupy żywności plant-based Well Well, założycielki It’s bean! marzące fasolowej mleczarni, inwestujący w przyszłość jedzenia FoodTech.ac, naukowcy i partnerzy z Yoush, a także pionierka farm wertykalnych w Polsce opowiadają o swoich wyzwaniach, sukcesach i marzeniach.
Czas trwania: 30 minut
„Katastrofa na talerzu”. Ten film to opowieść o mapie kosztów współczesnej produkcji żywności i mapa rozwiązań dla naszych talerzy. Planeta, zdrowie, aktywizm, nauka, przyszłość kolejnych pokoleń, dzika przyroda, bioróżnorodność…
Czas trwania: 36 minut
Filmy będą prezentowane z napisami i z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Organizator: KBF / Zarząd Zieleni Miejskiej
Wstęp wolny
Wstęp wolny
21.05
Spotkanie
Meet the designer: Fundacja Photon
godz. 18.00
Tym razem spotykamy się z przedstawicielem obszaru innowacji i nowych technologii. Fundacja Photon łączy działalność kulturalną z nowymi technologiami i mediami cyfrowymi. Od momentu założenia działa w Krakowie na rzecz rozwoju sektora kreatywnego, współczesnej kultury i sztuki cyfrowej. Jest organizatorem Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab.
Organizator: KBF
Wstęp wolny, wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
23.05
Warsztaty
„Wytchnienie” – warsztaty partycypacyjne
godz. 9.00–11.00
Podczas warsztatów zastanowimy się nad rolą i funkcją przyrody i dźwięku oraz podejmiemy pracę nad skojarzeniami z dziedzictwem szpitalnym Wesołej.
Wstęp wolny, zapisy: kontakt@wesola.krakow.pl
Wstęp wolny
23.05
Wykład
Pasmo towarzyszące Copernicus Festival: „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”
godz. 18.00
Wykład interaktywny Katarzyny Sosenko z Muzeum Zabawek Kraków opowiadający o zasadach fizyki za pomocą zabawki, o rozwoju kompetencji przyszłości za pomocą edukacji artystycznej.
Organizator: KBF / Copernicus Festival
Wstęp wolny
Wstęp wolny
24.05
Wykład
Pasmo towarzyszące Copernicus Festival: „Maszyny filmowe Juliana Antonisza”
godz. 18.00
Wykład Malwiny Antoniszczak z Instytutu Sztuki i Designu UKEN, a zarazem projektantki tworzącej zespół Apteki Designu. Zaprezentuje ona dorobek Juliana Józefa Antoniszczaka, reżysera pełnych surrealistycznego humoru animacji, konstruktora maszyn służących do tworzenia filmów bez użycia kamery oraz współzałożyciela Studia Filmów Animowanych w Krakowie. Córka artysty opowie m.in. o warsztacie taty-artysty, o jego fascynacji ciało-mechanizmem, który bierze czynny udział w procesie tworzenia i odbiorze filmu. Ciekawiło go bowiem nie tylko eksperymentowanie na taśmie filmowej, ale i testowanie wrażliwości i wytrzymałości widza.
Organizator: KBF / Copernicus Festival
Wstęp wolny
Wstęp wolny
28.05
Spotkanie
Jak radzić sobie z nadmiarem produkowanej żywności?
godz. 18.00
Najwięcej jedzenia marnuje się w miastach – nie dbamy o nie, nie zdając sobie przy tym sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni żywieniowo od gospodarstw rolnych.
Wątek nadprodukcji żywności oraz tego, jak sobie z nią poradzić, podejmiemy podczas spotkania z Anną Szwają i Ewą Protasiewicz z Pracowni Projektowania Alternatywnego ASP w Krakowie oraz Aleksandrem Baronem – jednym z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni młodego pokolenia, właścicielem krakowskiej restauracji Kapłony i Szczeżuje.
Wstęp wolny
KWIECIEŃ
4.04
ELPIS: warsztaty artystyczne
Godz. 10.00–11.30
Elpis to pochodzące z greckiej mitologii uosobienie nadziei. Jako jedyna została na dnie puszki Pandory, z której zostały uwolnione wszelkie nieszczęścia świata. Podczas warsztatów – opierających się na treści mitologicznej opowieści – stworzymy artystyczną instalację wykorzystującą, kolor, światło i cień, która będzie stanowić alternatywne zakończeniem tej historii. Warsztaty artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.
Prowadzenie: Katarzyna Skowron
Wydarzenie zamknięte
7.04
Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)
Godz. 9.00–14.00
MAK to unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni z istotnym wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające zmierzyć się z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski.
Wydarzenie zamknięte
9.04
Warsztaty kolażowe towarzyszące wystawie „Pejzaż księżycowy”
Godz. 18.00
Kolaż jako technika oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. A wiosna to dobry czas na takie małe mutacje i zmiany perspektywy… Zapraszamy na bardzo wyluzowane warsztaty kolażowe, które poprzedzi rozmowa o wizjach, marzeniach i pomysłach. Głównym celem tego spotkania jest wymiana myśli i złapanie oddechu. Co zabrać? Jeśli masz w zanadrzu jakieś kolorowe albumy, książki, gazety nadające się do pocięcia – zabierz je ze sobą. Można też wziąć ulubione nożyczki, klej, brokat – co tylko wydaje się nadawać do wyklejania. Można zabrać też ciasteczka/przekąski. Herbata będzie na miejscu.
Prowadzenie: Katarzyna Janota / Grupa Robocza
Poziom: kompetencje plastyczne ani talenty nie są wymagane
Limit osób: 15 (18+)
Organizator: KBF / Grupa Robocza
11.04
Ćwiczenia z wyobraźni (dla seniorów)
Godz. 9.00–12.00
W ramach badań realizowanych do doktoratu wdrożeniowego we współpracy KBF i AGH, chcemy stworzyć Uniwersytet Wesoła, czyli spotkania, na których w formie warsztatów, spacerów badawczych i przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość. Badamy czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej. Poznamy trendy i sygnały zmian, które mogą mieć wpływ na te potrzeby, wyobrazimy sobie najbardziej pożądaną przyszłość dla tego miejsca, zbudujemy prototyp tego wyobrażenia.
Organizator: KBF
Wydarzenie dla grupy zorganizowanej
Wstęp wolny
11.04
Wyjątkowe Chwile: Rejs na archipelag marzeń
Godz. 10.00–11.30
Zapraszamy na warsztaty twórcze inspirowane książką „M jak morze” Joanny Concejo. Podczas spotkania zanurzymy się w rozmyślaniach na temat nieskończonych możliwości. Inspirowani rozważaniami na temat horyzontu zdarzeń będziemy żeglować po oceanie wyobraźni i marzyć, licząc gwiazdy. Stworzymy piękne kolorowe instalacje oraz obrazy ilustrujące naszą podróż. Używać będziemy szlachetnego papieru, delikatnej palety barw i pięknej oprawy dla powstałych dzieł sztuki. Warsztaty literacko-artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.
Prowadzenie: Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski
Wydarzenie zamknięte
11.04
Spotkanie Klubu Ilustratora
Godz. 18.00
Hasło czwartego już twórczego spotkania krakowskiego środowiska ilustratorów brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas wymiany myśli będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje otrzymają Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy
12.04
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”
Godz. 9.30–11.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste? Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69. najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych (dzieci w wieku od 5 do 9 lat). Jedna wejściówka obejmuje jedną grupę do 20 osób!
Organizator: KBF
Wejściówki wyprzedane
15.04
Rola otwartych przestrzeni kreatywnych typu Makerspace i FabLab w rozwoju Ekonomii Społecznej
Wydarzenie prowadzone przez Stowarzyszenie Wytwórnia w ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej.
Organizator: Stowarzyszenie Wytwórnia
Zapisy: mkucinska@rops.krakow.pl
Wstęp wolny
16.04
Meet the designer: Czarli Bajka
Godz. 18.00
Tym razem poznacie Małgorzatę „Czarli” Bajkę – artystkę, graficzkę z wykształcenia, prywatnie miłośniczkę street artu. Muzyka – szczególnie związana z kulturą tradycyjną – jest dla niej nieustającą inspiracją. Tematykę ludową wykorzystuje szeroko: w ilustracji, projektowaniu graficznym, animacji i malarstwie ściennym. Projektuje okładki płyt, tworzy animacje do utworów muzycznych i wizualizacje do koncertów. Nieprzerwanie realizuje własny projekt „Malunki muzyczne”, w ramach którego tworzy murale inspirowane lokalną muzyką i kulturą. Nie lęka się eksperymentu i swobodnej ekspresji twórczej. Otwarta na świat i ludzi!
www.czarlibajka.com
www.instagram.com/czarlibajka/
Organizator: KBF
18.04
Warsztaty partycypacyjne: program działań dla szpitali i pacjentów
godz. 9.00-11.30
Wspólne prace nad wypracowaniem programu działań dla szpitali i pacjentów na Wesołej na 2024 r.
Prowadzenie: Carolina Pietyra
Organizator: KBF
Zapisy: patrycja.piskorska@kbf.krakow.pl
Wstęp wolny
18.04
Finisaż wystawy „Pejzaż księżycowy” prezentującej kolaże Katarzyny Janoty do książki „Ciało huty” Anny Cieplak
Godz. 19.00
Zakończenie wystawy kilkunastu kolaży autorstwa Katarzyny Janoty, które są ilustracją poszczególnych rozdziałów książki „Ciało huty” Anny Cieplak. Wystawie towarzyszą dodatkowe elementy interaktywne i wizualne, przede wszystkim rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak. Wystawa jest pretekstem do postawienia pytań o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024), a towarzyszy jej refleksja o tym, jak wiedza o przeszłych wydarzeniach może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości.
Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF
20.04
Jak wpisać zrównoważony rozwój w ramy projektowe?
Godz. 10.00–14.00
Warsztat praktyczny dla projektantów i wykładowców projektowania. Podczas zajęć dowiesz się, w jaki sposób w praktyce wykorzystać zrównoważony rozwój w procesie projektowym. Wykorzystamy narzędzia projektowania zrównoważonego i myślenia systemowego, aby na przykładach pokazać, jak projektować modele biznesowe, produkty i usługi tak, aby rozwiązania brały pod uwagę potrzeby całego ekosystemy oraz przynosiły korzyści zarówno dla biznesu jak i naszej planety.
Prowadzenie: Paweł Mikołajczyk FIXIT SA / Change Pilots
Organizator: KBF
20.04
Wernisaż wystawy „Kolor, światło i cień”
Godz. 18.00
Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.
Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron. Można ją oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni Apteki Designu.
Organizator: Katarzyna Skowron
Wydarzenie zamknięte
23.04
Kooperatywy zmieniają Twój świat. Spotkanie z cyklu: Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu
Godz. 17.30–19.00
Ciężko Ci znaleźć polskie ziemniaki lub cebulę? Nie wiesz kto i jak produkuje Twoje jedzenie? Chcesz wspierać ekologicznych rolników? Spotkanie będzie idealną okazją, by właśnie o tym rozmawiać. Dowiecie się jak kupować dobre jedzenie prosto od rolnika i rolniczki, jak budować dobre relacje między miastem a wsią, czym są w ogóle kooperatywy spożywcze i jak działają w Polsce. O tym wszystkim opowiedzą przedstawiciele kooperatywy spożywczej Dobrze, która od ponad 10 lat zrzesza sklepy ze zdrową, lokalną i sezonową żywnością w Warszawie.
Naszymi rozmówczyniami będą:
Marta Sykut – jestem w Kooperatywie Dobrze od początku, chociaż z kilkuletnią przerwą, podczas której poznawałam od środka różne aspekty aspekty produkcji i dystrybucji żywności, od organicznej piekarni z własnym młynem, po bar oferujący wyłącznie lokalne piwa kraftowe. Robię to, bo skracanie łańcucha dostaw żywności wpływa korzystnie na klimat na Ziemi i w naszych społecznościach.
Kaśka Maciąg – Kooperatywa Dobrze, do Kooperatywy dołączyłam ponad 10 lat temu, szybkim marszobiegiem ze spółdzielczego ogródka tworzonego z grupą znajomych. Trafiłam z pobudek czysto hedonistycznych, poszukując prawdziwego, pełnego smaku jedzenia, które znałam z wakacji spędzanych w małym gospodarstwie babci, w nadwiślańskiej wsi pod Kozienicami. Od tamtego momentu w Koopie przeszłam większość możliwych zadań i funkcji, angażując się w przeróżne projekty i napawając jej zmiennością i różnorodnością. Do gotowania i wspólnego jedzenia mam stosunek – pewnie niezdrowo – emocjonalny. Ale nie zamierzam tego zmieniać, raczej zarażać dalej
Ewa Kopczyńska – Wawelska Kooperatywa Spożywcza, członkini Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej, prywatnie i zawodowo zaangażowana na w działania na rzecz lepszych systemów żywnościowych. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizuje projekty badawcze poświęcone społecznym wymiarom jedzenia. Autorka książki “Jedzenie I inne rzeczy. Antropologia zmiany w systemach żywnościowych.
Organizator: ZZM w Krakowie
Spotkanie w wersji stacjonarnej oraz on line.
Organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
24.04
Musicon – spotkajmy się w Krakowie!
Godz. 10.00–14.00
Poszukujesz nowych narzędzi dydaktycznych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? Interesujesz się innowacyjnymi metodami w edukacji lub terapii? Jesteś ciekawy, jak innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne produkowane na Śląsku zmienia polską edukację? Chciałbyś poznać możliwości pozyskania dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu do swojej placówki? 24 kwietnia w Aptece Designu będziesz miał(a) okazję zobaczyć na żywo, posłuchać, dotknąć i poczuć „na własnej skórze” jak działa Musicon – innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne. Jego skuteczność i efektywność w pracy z dziećmi ze SPE została przebadana naukowo!
Na spotkaniu dowiesz się:
Jak z jednego urządzenia mogą skorzystać różni specjaliści (nauczyciele wczesnoszkolni, przedszkolni, wspomagający, logopedzi, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, np. matematycy, muzycy).
Jak innowacyjne urządzenie i metoda pracy wpływają na rozwój poznawczy dzieci ze spektrum autyzmu, zaburzeniami mowy i dysleksją rozwojową?
Jak zwiększyć efektywność pracy nauczycieli i terapeutów?
Jak wykorzystać efekty projektu badawczo-rozwojowego do zmian w swojej placówce?
Poznacie nie tylko szczegóły finałowego eksperymentu z udziałem 300 dzieci z całej Polski, ale dowiecie się też, jak konkretne dane naukowe potwierdzają, że dzieci z Musiconem rozwijają się aż 2,5 razy szybciej!
Aby wziąć udział w wydarzeniu wypełnij formularz:
https://forms.gle/DDNDtZA5FPN8xaCd6
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/944717517356827]
Organizator: Musicon Club
24.04
Czy projektowanie uniwersalne się opłaca? Musicon – studium przypadku
Godz. 18.00–20.00
Podczas spotkania dla branży projektowej dowiemy się, jak (i dlaczego) powstał Musicon. Jakie zmiany zostały wprowadzone w wyniku przeprowadzonych badań oraz jak przebiega proces wdrażania pomysłu do realizacji w placówkach edukacyjnych.
Przedstawiony zostanie program badawczy M-Terapia oraz usłyszymy m.in. o tym, jak Musicon wspiera rozwój umiejętności matematycznych, programistycznych uczniów i podnosi kwalifikacje nauczycieli.
Prowadzenie: Jakub Kozik
Jakub Kozik od 2015 roku aktywnie uczestniczy w rozwoju projektu Musicon. Jego długotrwałe zaangażowanie w dziedzinie projektowania, pasja edukacyjna oraz głęboka miłość do muzyki znacząco przyczyniły się do sukcesu tego innowacyjnego urządzenia. Kozik został uhonorowany nagrodą IF Design Award oraz znalazł się na liście „50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie” magazynu Brief, zdobywając także wiele innych prestiżowych wyróżnień. W latach 2006–2008 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (IWP), gdzie projektował m.in. siatkę vintage (część ekspozycji „Wiecznie Młode. Polski vintage”), logotypy dla subbrandów IWP (Centrum Design, DesignLab i Edusign), oraz współtworzył system identyfikacji wizualnej dla samego instytutu. Od 2009 roku prowadzi własne studio projektowe Zakład Struktur Użytkowych w Warszawie specjalizujące się w projektowaniu produktów, grafice użytkowej, identyfikacji wizualnej i produkcji wideo. Regularnie współpracuje z instytucjami takimi jak Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Instytut Sztuki PAN, Goethe-Institut i Teatrem Ochota.
Organizator: KBF / Musicon Club
25.04
Agrocybernetyka_1: jak powstaje agrolab?
Godz. 18.00
Agrocybernetyka to inicjatywa Grupy Roboczej, która z pomocą zrównoważonych technologii cyfrowych opracowuje innowacje związane z produkcją i konsumpcją żywności. „Nasza wizja zakłada harmonijną integrację technologii z przyrodą. Wierzymy, że w ten sposób zmienimy dotychczasowe podejście do rolnictwa, co przyniesie korzyści naszej planecie i jej mieszkańcom”, czytamy na stronie projektu. Podczas drugiego już spotkania poświęconego Agrocybernetyce dowiemy się m.in. czym jest agrolab i w jaki sposób powstaje.
Organizator: Grupa Robocza / KBF
30.04
Finisaż wystawy „Kolor, światło i cień”
Godz. 18.00
Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron.
Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.
Organizator: Katarzyna Skowron
30.04
Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) w projektach kulturalnych
Godz. 18.00
Prezentacja projektów kulturalnych z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) zrealizowanych przez Fundację Photon.
Organizator: Fundacja Photon
Wstęp wolny
TBC
Lekcja z projektantem
Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości. Można zgłosić klasę na warsztaty, po zgłoszeniu termin ustalany jest indywidualnie.
Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF
Wydarzenie na grup zorganizowanych (uczniów szkół ponadpodstawowych), zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl
Wydarzenie zamknięte
MARZEC
1.03
Nowe narracje: Jaka przyszłość dla nas? Narracje o przyszłości
Godz. 16.30–18.00
Podczas spotkania z Marcinem Napiórkowskim i Krzysztofem Wróblewskim porozmawiamy o tym, czy możliwe jest tworzenie nowych opowieści o przyszłości. Co zrobić, by opowieści te nie były dychotomiczne i stronnicze, tylko otwarte na nowe możliwości i zmiany? Czy wizje przyszłości muszą od razu wiązać się z utopią, dystopią lub protopią?
Dowiemy się również, jak storytelling może pomóc w budowaniu nowych narracji i jaką rolę pełni w tym wszystkim autor, narrator i bohaterowie. Zastanowimy się także, gdzie w tych obszarach odnajdziemy sprawczość oraz jaką rolę odgrywają w tym wszystkim projektanci. Opowieść opowieścią, ale zmiana sama się nie dokona…
Spotkanie poprowadzi Agata Bisping – Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF.
Marcin Napiórkowski
Profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim. Wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. Pracował w polskich i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących wyobrażeń o relacji przeszłości i przyszłości oraz społecznego postrzegania nowych technologii. Jest autorem kilku popularnych książek m.in. „Turbopatriotyzmu” i „Kodu kapitalizmu”. Regularnie publikuje też w Tygodniku Powszechnym. Tata trójki dzieci. Jak tylko znajduje chwilę, to dzieli się ciekawymi znaleziskami na blogu www.mitologiawspolczesna.pl.
Krzysztof Wróblewski
Krzysztof Wróblewski ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2006 roku pracuje w branży reklamowej i filmowej. Obecnie jest związany z produkcjami audiowizualnymi w Laniakea Pictures. Prowadzi również warsztaty na temat storytellingu w filmie i animacji, eksploruje możliwości nowych technologii w produkcji treści oraz analizuje, na jakie sposoby są konstruowane i opowiadane współczesne historie. Kiedy nie pracuje, poluje na co bardziej intrygujące filmy i seriale fantastyczne, i stara się krytykować te dobre oraz bronić słabsze. Bezustannie powiększa swoją kolekcję sag fantasy, a także ogrzewa własne dzieci ogniem popkulturowego kaganka oświaty.
Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
2.03
Dzień otwarty Apteki Designu
Godz. 15.00–19.00
W marcu otwieramy drzwi do Apteki Designu, w której szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. To właśnie tutaj zacierają się wszelkie granice i możliwa jest nawet… wyprawa na Marsa!
Dzień otwarty Apteki Designu to doskonała okazja, aby spotkać się i porozmawiać z rezydującymi w niej projektantami. Na własne oczy przekonacie się, jak w poszpitalnym budynku powstała przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy oraz będziecie mogli poćwiczyć własną wyobraźnię! Zainteresowani renowacją mebli? Dobrze się składa, bo konsultacji udzieli jedna z naszych projektantek. Spragnieni sztuki? Czekają na was aż dwie wystawy: jedna przygotowana przez Muzeum Zabawek, a druga przez Fundację Photon.
Marcowy dzień otwarty wpisuje się również w miejskie obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego? Przyjdź 2 marca do Apteki Designu i przekonaj się, co łączy to wyjątkowe miejsce z innymi krajami Unii Europejskiej, zwłaszcza Francją, Holandią czy Portugalią!
Program:
15.00–18.00 | Otwarte pracownie projektantów: Rudzińska design, Czarli Bajka, Solemika, Fundacja Photon, Muzeum Zabawek Kraków, Grupa Robocza, Studio Widok, Krokant
15.00–18.00 |„Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”, zwiedzanie wystawy; autor: Benjamin Vedrenne, kurator: Elwira Wojtunik-Láng (Fundacja Photon)
15.00–19.00 | Otwarta czytelnia
16.00 | „Ćwiczenia z wyobraźni”, zajęcia designerskie dla dzieci
16.00–18.00 | „Terapia dla mebla”, konsultacje Solemiki
Organizator: KBF
Wstęp wolny
Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.
Wstęp wolny
6.03
Lekcja z projektantem
Godz. 11.00–12.30
Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości.
Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
6.03
Greening the Blues: ogrody społeczne na Wesołej
Godz. 17.00–19.00
W ramach projektu „Greening the Blues” Internationaler Bund Polska chce stworzyć ogród społeczny na Wesołej. Będzie on zaprojektowany i wykonany po konsultacji i z pomocą lokalnych mieszkańców. Do zbadania potrzeb i opinii wykorzystamy m.in. metodę „okrągłych stołów”, dzięki której powstanie przestrzeń do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych.
Organizator: Internationaler Bund Polska
Wstęp wolny
8.03
Finisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”
Godz. 18.00
autor: Benjamin Vedrenne
kurator: Elwira Wojtunik-Láng
Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. W swoich pracach Benjamin Vedrenn skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami. Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Wystawa pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata tak, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która – wyposażona w ołówek i unikalny algorytm – stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie. Grafiki powstały w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.
Organizator wystawy: Fundacja Photon / KBF
Wstęp wolny
9.03
Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)
Godz. 9.00–20.00
MAK to w skali Polski unikatowa inicjatywa trzech uczelni, która ma istotne wsparcie ze strony sektora bankowego i biznesu, i jest ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski.
Więcej informacji: https://mak.agh.edu.pl
Organizator: AGH Kraków
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
12.03
Wayfinding Wesołej: warsztaty projektowe
Godz. 12.00–16.00
Warsztaty dla projektantów z Apteki Designu, którzy pochylą się nad tematem oznaczenia dróg dojścia do instytucji znajdujących się na terenie Wesołej.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
13.03
Spotkanie Klubu Ilustratora
Godz. 18.00
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasło czwartego już spotkania Klubu Ilustratora brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas rozmowy będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!
Wstęp wolny
15.03
DesignEdu Lab – spotkanie 1
Godz. 16.30
Spotkanie dla wykładowców i wykładowczyń pracujących na kierunkach związanych z projektowaniem.
Organizator: Grupa Robocza
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
15.03
„Pejzaż księżycowy”: wernisaż wystawy kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak
Godz. 18.00
Wystawa kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało huty” Anny Cieplak. Zobaczymy na niej kilkanaście kolaży ilustrujących poszczególne rozdziały książki „Ciało huty”. Kolażom Katarzyny Janoty będą towarzyszyły dodatkowe elementy interaktywne i wizualne. Pojawią się rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak – a także, idąc za sugestią autorki książki, zostaną postawione pytania o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024). Podczas spotkania towarzyszącego wernisażowi, Agata Bisping porozmawia z Anną Cieplak o tym, jak refleksja nad przeszłymi wydarzeniami może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni.
W poszukiwaniu magicznej codzienności
„»Ciało huty« opowiada o przemianach przyrody, ale jest też wehikułem w przyszłość”.
[Anna Cieplak]
„Ciało huty” to opowieść biegnąca w poprzek i na przekór czasowi. Pokazuje, jak ściśle splatają się ze sobą cykle życia przestrzeni, roślin, maszyn i ludzi. Każe nam zmierzyć się z pytaniem o to, jaka jest rola solidarności międzyludzkiej i międzygatunkowej w wymyślaniu lepszej przyszłości. Może stanowić inspirację do pomyślenia na nowo naszego postrzegania relacji między przyrodą a techniką. I jak twierdzi autorka książki: „Jeżeli nie zaplanujemy sobie przyszłości tu i teraz, to ona nie nadejdzie”.
Kolaż, siekanina, wycinanka
„Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zmienić los, potnij słowa, niech stworzą nowy świat. (…) Cięcie rwie i zakłóca tyranię słowa i czasu”.
[Rafał Księżyk, „23 cięcia dla Williama Burroughsa”]
„Kolaż, jako technika, oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. W ilustracjach do poszczególnych rozdziałów „Ciała Huty” starałam się uchwycić elementy magiczne, które najsilniej przemawiały do mnie podczas lektury, i połączyć je z fragmentami zebranych przez Anię materiałów archiwalnych. Zależało mi na tym, żeby nie ilustrować dosłownie tego, co już zostało powiedziane.”
[Katarzyna Janota]
Katarzyna Janota
Projektantka produktu i strateżka w aplikacji TUSER. Uczy projektowania na AGH, WSE i SWPS. Prezeska Zarządu Fundacji Grupa Robocza. Członkini rady Fundacji Pracownia Współtwórcza. Regularnie pojawia się na różnych wydarzeniach i opowiada o projektowaniu życiocentrycznym, memetycznych silnikach czy potrzebie nowych opowieści. Wierzy w moc oddolnych eksperymentów i w to, że sporo rzeczy można jeszcze naprawić, jeśli tylko odpowiednio wyćwiczyć mięsień zwany wyobraźnią.
Anna Cieplak
Pisarka, animatorka kultury, pedagożka. Pracowała jako specjalistka ds. projektów społecznych. Inicjatorka Szkoły Reportażu dla Młodzieży im. Lidii Ostałowskiej. Autorka powieści m.in. „Ma być czysto”, „Rozpływaj się” i „Ciało huty”. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzi zajęcia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku sztuka pisania. Prezeska Zarządu Fundacji Pracownia Współtwórcza.
Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF
Wstęp wolny
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
19.03
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”
Godz. 10.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste? Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69. najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych (dzieci w wieku od 5 do 9 lat). Jedna wejściówka obejmuje jedną grupę do 20 osób!
Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
21.03
Praca projektanta w instytucji kultury
Godz. 10.00–12.00
Spotkanie w ramach wiosennej edycji Pro Arte 2024, podczas którego studenci ASP w Krakowie dowiedzą się, jak wygląda praca projektanta w instytucji kultury oraz program stażowy (niepłatny) w instytucji kultury na przykładzie KBF-u.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
22.03
Jak się studiuje design w Krakowie?
Godz. 9.30 i 10.30
Spotkanie dla młodzieży licealnej z Malwiną Antoniszczak i Joanną Krokosz, które zajmują się projektowaniem inkluzywnym, czyli projektowaniem innowacji społecznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci, osób z niepełnosprawnościami.
Organizator: KROKANT
Wydarzenie dla grup zorganizowanych
Zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl
Wstęp wolny
21.03
Meet the designer: Solemika
Godz. 18.00
Otwarte spotkanie z Dominiką Jastrzębską, znaną jako Solemika! Solemika to pasja do tworzenia niebanalnych kompozycji z ręcznie robionych płytek ceramicznych. Nowatorskie projekty przy użyciu tradycyjnych technik i wyobraźni. Dominika zgromadziła najwięcej wiedzy o projektowaniu i tworzeniu ceramiki. Również w jej rodzinnych stronach „sole” kojarzą się dobrze z lokalnym skarbem wielickiej Kopalni Soli. Właśnie to słowo klucz tworzy markę, która mnoży znaczenia i wydobywa piękno architektury wnętrz.
Organizator: KBF
Wstęp wolny
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
LUTY
1.02
Lekcja z projektantem
Godz. 9.00-11.00
Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe skierowane do młodzieży ze szkół średnich. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości.
Organizatorzy: RUDZIŃSKA design / KBF
Zgłoszenia grup: barbara.fijal@kbf.krakow.pl
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
1.02
Wykład
"Nowe Narracje": Wszystkie odcienie antropocenu. Jak historia kolorów wpływa na przyszłość?
Godz. 18.00
Jeśli myślisz, że kolory to tylko dekoracja, to przyjdź na spotkanie i przekonaj się, co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia, jakim jest kolor. Kolory odgrywały i wciąż grają ważne funkcje w kulturze, naturze, sztuce, przemyśle. Wykład z prezentacją w formie otwartej rozmowy ma na celu poruszenie tematów związanych ze znaczeniem kolorów i ich materialnych nośników oraz ich wpływu na środowisko i kulturę. Uczestnicy wysłuchają historii z odległych okresów historycznych, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością barw tworzonych przez człowieka. Wykład ma obudzić świadomość, skąd się biorą kolory i jakie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.
Prowadząca: Olka Barczak (ur. 1979 r.) – Color designer (lub po prostu pani od kolorów), architektka wnętrz, prowadzi bloga o projektowaniu (www.collageBlog.pl). Organizatorka wielu kursów, warsztatów i szkoleń dla branży kreatywnej. Autorka książki pt. „#kolor”, była kolorofobka, synestetka, jednoosobowe biuro promocji teorii barw.
Organizatorzy: POP-UP Studio / KBF
Wejściówki będzie można pobrać na www.kbfbilety.krakow.pl
Obowiązują wejściówki
2.02
Jak zrobić gazetę? – Premiera trzeciego numeru kwartalnika „Prototyp”
Godz. 17.00-22.00
Z okazji wydania trzeciego numeru „Prototypu”, w ramach interaktywnego performance’u, redakcja kwartalnika z udziałem widowni przeprowadzi cały proces tworzenia gazety od zbierania tekstów i grafik, przez skład i druk, aż po szycie i bigowanie. Powstanie nadprogramowe, krótsze i bardziej eksperymentalne wydanie.
W typowym numerze drukowane są teksty o sztuce, ciekawych wydarzeniach artystycznych i ważnych przykładach designu na świecie, z ilustracjami młodych krakowskich artystów. Tym razem jednak redaktorzy „Prototypu” postawią formę nad treścią, proces nad efektem końcowym. Uczestnicy będą mogli stworzyć podczas eventu kolaże, ilustracje i teksty oraz podejrzeć daleki od perfekcji proces, podczas którego czwórka samouków zamienia zebrane materiały w skończoną gazetę.
W trakcie wydarzenia będzie można zdobyć nowy numer kwartalnika, kartki świąteczne i plakaty, a także zobaczyć naszą historię na wystawie błędów drukarskich z poprzednich numerów i zjeść ogórka.
„Prototyp” to gazeta założona przez Studenckie Koło Naukowe PROTOTYP Instytutu Sztuki
i Designu UKEN. Redakcja kwartalnika “Prototyp”: Konrad Pokrywka, Mila Antoniszczak, Hubert Grzyb, Zuzia Pruchniak
Harmonogram:
17:00 – Rozpoczęcie wydarzenia i tworzenia, podanie tematu gazety
18:30 – Prezentacja gazety i redakcji
19:30 – Koniec zbierania treści, początek druku
22:00 – Zakończenie wydarzenia, rozdanie egzemplarzy autorskich
Organizatorzy: Malwina Antoniszczak / KROKANT
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/343935928590870
Wstęp wolny
Wstęp wolny
3-4.02
wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
7.02
warsztaty
Szkoła kultury
Godz. 10.00
Warsztaty partycypacyjne dla młodzieży z XIII LO w Krakowie.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
8.02
Spotkanie Klubu Ilustratora
Godz. 18.30
Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasłem trzeciego już spotkania Klubu Ilustratora będzie: “POZNAJMY SIĘ”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać, w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo będzie możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie.
Spotkanie wypada w Tłusty Czwartek, więc zachęcamy gości do przyniesienia smakołyków :). Podczas rozmowy będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Organizatorzy: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy
9.02
Jak projektować działania edukacyjne dla dzieci?
Godz. 9.00-13.00
Spotkanie krakowskich edukatorów o projektowaniu działań edukacyjnych dla dzieci (4-10 lat) w kontekście zmieniającego się świata wokół nas. Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad tym, czego obecnie potrzebuję dzieci, jak przybliżać im kulturę, jak dostosować ją do ich bardziej lub mniej specjalnych potrzeb. Wspólne spotkanie w formule warsztatowej przyczyni się do nowego spojrzenia na działania edukacyjne, a w ich rezultacie powstaną ciekawe pomysły działań edukacyjnych „szytych na miarę”.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte
Zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl
Obowiązują zapisy
9.02
Wernisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”
Godz. 18.00
autor: Benjamin Vedrenne _FR
kurator: Elwira Wojtunik-Láng
„Planeta Mars jest, po Ziemi i Księżycu, trzecim najbardziej znanym, najczęściej badanym i najdokładniej mapowanym światem przez ludzkość”. Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. Dlaczego o tym opowiadamy i jaką historię przedstawiają prace Benjamina Vedrenna, który skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami?
Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Ale tak jak podróżujemy w niezbadane zakątki Ziemi palcem po mapie, tak wystawa „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która wyposażona w ołówek i unikalny algorytm, stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.
Siedem grafik powstało w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.
Organizator wystawy: Fundacja Photon
wstęp wolny, wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni
10.02
Wykład „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”
Godz. 16.00
O koncepcie wystawy opowiadającej o zasadach fizyki za pomocą zabawki, o rozwoju kompetencji przyszłości za pomocą edukacji artystycznej oraz kilka informacji z teorii edukacji przekaże Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek.
Model edukacyjny wystawy pt. „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką” stworzony został zgodnie z myślą filozoficzną Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Muzeum Zabawek w swojej działalności podejmuje bardzo ciekawe tematy kuratorskie wystaw. Nie są to wystawy skoncentrowane na samym obiekcie, ale raczej wokół pewnej idei, dlatego wykraczają one poza tradycyjne, monograficzne projekty.
Hasłem przewodnim projektu jest “sprawczość”, a sama wystawa zainspirowana została designem zabawki, czyli jej anatomią oraz ideą projektowania obiektu użytkowego, który wymaga połączenia urody i powierzchownej atrakcyjności przedmiotu ze stroną techniczną, czyli komfortem użytkowania.
Wystawa łączy historię wynalazków techniki z przedmiotami codziennego użytku, jakimi są zabawki. Stąd prezentowanie wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych jest przekazywane w sposób humanistyczny.
Wstęp wolny
Wstęp wolny
10-11.02
Wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
13.02
Meet the designer: Grupa Robocza
Godz. 18.00
„Meet the Designer” to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy projektantów – rezydentów, którzy realizują swoje projekty w Aptece Designu w ramach programu rezydencji na Wesołej. Drugie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 13 lutego o godz. 18.00. Przyjdź, posłuchaj, poznaj projektowanie.
Tym razem zapraszamy na otwarte spotkanie z Grupą Roboczą – interdyscyplinarnym zespołem eksperckim, który zajmuje się doradztwem i badaniami w obszarze szeroko pojętego projektowania oraz nowych technologii. O projektach, praktykach i narzędziach kolektywu opowie Kuba Kulesza, projektant, współzałożyciel i członek zarządu Grupy Roboczej.
Kolejne spotkanie (w marcu) należeć będzie do Czarli Bajki.
Obowiązują wejściówki
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
15.02
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”
Godz. 10.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?
Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Spotkanie grup zorganizowanych (dzieci w wieku 5-8 lat)
Organizator: KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
Obowiązują wejściówki
17-18.02
Wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
22.02
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”
Godz. 10.00
Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?
Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Spotkanie grup zorganizowanych (dzieci w wieku 5-8 lat)
Organizator: KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
Obowiązują wejściówki
24-25.02
Wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
28.02
Agrocybernetyka 0: Pozytywne wizje rolnictwa przyszłości
Godz. 18.00
Jedzenie stoi za wszelkimi funkcjami ludzkiej aktywności. Zasila nasze ciała i umysły, kształtuje strukturę społeczeństw i relacje z naturą. W obliczu zmian klimatu, degradacji środowiska i niestabilności globalnych systemów żywnościowych, potrzebujemy nowych wizji rolnictwa przyszłości.
Czym jest projektowanie systemowe i spekulatywne w kontekście produkcji i konsumpcji żywności? Jaką rolę może odegrać w tym procesie każdy z nas? W jaki sposób technologie informacyjne mogą wspierać nas we wdrażaniu pozytywnych wizji rolnictwa? O solarpunkowej wizji rolnictwa miejskiego i eksperymentach realizowanych w ramach programu agrocybernetyki opowie Kuba Kulesza z Grupy Roboczej.
Druga część prezentacji będzie poświęcona dyskusji na temat działań planowanych w Aptece Designu podczas najbliższego sezonu uprawowego.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które pragną aktywnie współtworzyć zrównoważone systemy żywnościowe!
Organizatorzy: Grupa Robocza / KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
STYCZEŃ
2-31.01
wystawa
"Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo"
Zapraszamy na wystawę Archiwum Państwowego prezentującą mało znane materiały dotyczące tej części Krakowa, m.in. unikalne fotografie, projekty architektoniczne oraz dokumenty kartograficzne. Zwiedzający będą mogli zapoznać się nie tylko z historią dawnego przedmieścia Krakowa, a następnie jego dzielnicy, ale także z wieloma ważnymi budynkami i miejscami, częściowo już nieistniejącymi. Narracja wystawy prowadzi wzdłuż czterech głównych ulic dzielnicy: Kopernika, Lubicz, Westerplatte i Wielopole. Wśród zaprezentowanych obiektów szczególne miejsce zajmują projekty budowli związanych ze służbą zdrowia, które wyróżniają dzielnicę i plasują ją w czołówce najciekawszych i najbardziej różnorodnych rozwiązań urbanistycznych tego typu w Polsce.
Organizator: KBF
Zwiedzanie wystawy możliwe w godzinach otwarcia Apteki Designu, wstęp wolny.
Wstęp wolny
6-7.01
wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny.
Wstęp wolny
9.01
Lekcja z projektantem
Godz. 10.00-12.00
Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe dla młodzieży z II LO. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości. Lekcje z projektantem są częścią pasma programowego „Nowe Narracje”.
Organizator: RUDZIŃSKA design / KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
9.01
warsztaty
Szkoła kultury
Godz. 10.00–12.00
Warsztaty partycypacyjne dla młodzieży z XIII LO w Krakowie.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
11.01
Terapia dla mebla
Godz. 13.00–18.00
Indywidualne konsultacje w pracowni Solemiki, w czasie których będzie można zasięgnąć porady w sprawie renowacji mebli.
Organizator: Solemika
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
13-14.01
wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
16.01
dyskusja
Przyszłości dla branży kreatywnej 2024.
Godz. 18.00
Rozmowę o tym, jak potraktować przyszłości jako narzędzie w pracy projektowej, z Moniką Borycką i Marcinem Maciejewskim poprowadzi Agata Bisping.
Przyszłość, a raczej możliwe do wyobrażenia sobie przyszłości często traktowane są jako element życzeniowy, mocno nieprzewidywalny, a w związku z tym nieprzydatny. Podczas spotkania z Moniką Borycką (Trendradar) i Marcinem Maciejewskim chcemy porozmawiać o tym, jak potraktować przyszłości jako narzędzie, z którego warto korzystać w pracy projektowej. Porozmawiamy o raportach trendowych – z początkiem roku pojawia się mnóstwo rekomendacji, zestawień trendów, kierunków, w których należy (?) podążać – które wybrać, jak je czytać, po co się nimi zajmować? Co można z nich wyczytać dla branży kreatywnej i miast na 2024? Jak z nich korzystać w codziennej pracy? Jak przełożyć trendy na wzrost kreatywności – czy da się to zrobić? Spotkanie poprowadzi Agata Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF).
Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
18.01
Spotkanie Klubu Ilustratora
Godz. 18.30
Organizatorzy: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.
Tym razem na spotkaniu porozmawiamy o braku inspiracji, blokadzie twórczej, wypaleniu. Czy często dotykają nas takie problemy i jak sobie z nimi radzimy? A może was ten temat nie dotyczy? Zawsze macie pomysły i energię do pracy twórczej? Podczas rozmowy będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Obowiązują zapisy
20-21.01
Wystawa
"Jak to działa" - zabawki napędzane nauką
Godz. 12.00-16.00
Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, która pokazuje to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosiliśmy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.
Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny
Wstęp wolny
25.01
Warsztaty
Miejskie Rozdanie – zagraj o swoją przyszłość
Godz. 9.00–13.00
Warsztaty w ramach programu Erasmus+, podczas których młodzież tworzy wieloosobową, symulacyjną grę planszową o zarządzaniu miastem.
Organizator: Pospolite Ruszenie / KBF
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
26.01
DesignEdu Lab - spotkanie 0
Godz. 16.30
Spotkanie dla wykładowców i wykładowczyń pracujących na kierunkach związanych z projektowaniem.
Organizator: Grupa Robocza
Wydarzenie zamknięte
Wydarzenie zamknięte
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Godziny otwarcia Apteki Designu:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 15.00
oraz weekendy – podczas wydarzeń
Apteka Designu znajduje się w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Mikołaja Kopernika 19A
Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM.
KBF przygotował audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Pliki do pobrania:
Opis dojścia do Apteki Designu
Partnerami Apteki Designu są: Homla, Dobra Palarnia Kawy
KONTAKT
Napisz do nas:
aptekadesignu@kbf.krakow.pl