Powrót

Apteka Designu

Naszym celem jest zrównoważona transformacja poszpitalnego miejsca w klaster kultury. Stawiamy na budowanie tożsamości młodych mieszkańców a tym samym tożsamości miasta przyszłości, budowanie relacji pomiędzy mieszkańcami i kawałkiem miasta oddanym w ich ręce. Na terenie Wesołej już od kilku lat organizujemy wydarzenia plenerowe: Wianki Święto Muzyki, pikniki rodzinne, kino plenerowe, wystawy sztuk wizualnych i koncerty alternatywne. W tym roku do portfolio wydarzeń dodajemy działania na rzecz ekologii, takie jak pasieka czy ogród społeczny.

Budynkiem, który otworzymy w 2023 roku jest dawna apteka na Wesołej. Postmodernistyczna bryła wyróżnia się na tle dziewiętnastowiecznej architektury dominującej w otoczeniu ul. Kopernika. Jej wnętrze jest podzielone na cztery poziomy, z których dwa środkowe: wysoki i niski parter będą dedykowane odpowiednio przestrzeni biurowej, czytelni, open space’owi, księgarni, sklepikowi i Klinice Zabawek, w której oprócz wystawy, będzie można nauczyć się jak naprawić lub zrobić zabawkę.

 

Niższy parter będzie przestrzenią eksperymentowania i prototypowania, służącą kołom naukowym ASP, projektantom pracującym piętro wyżej i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie. Aptekę pragniemy poświęcić designowi, a w niedalekiej przyszłości również innym obszarom z pozoru z nim niezwiązanym. Dążymy do tego, by Apteka Designu na Wesołej stała się miejscem spotkań sztuki z nauką, architekturą, webdesignem, technologiami, projektowaniem przemysłowym i aktywizmem. Miejscem życzliwym bez względu na wiek odbiorców i użytkowników i ich doświadczenie z projektowaniem. Będzie to inkubator myśli i eksperymentów dla innowatorów, którzy poszukują przestrzeni współpracy, by zaangażować się w najbardziej aktualne kwestie naszych czasów: ekologię i życie po komfortocenie.

 

W Aptece znajdzie się miejsce dla jej rezydentów: start up’ów, aktywistów i profesjonalnych projektantów. Ponadto będzie można zaglądnąć do stałych punktów programu Apteki: miejsca edukacji najmłodszych odbiorów, zakątka muzealnego związanego z projektowaniem zabawek, warsztatowni czytelni, księgarni i sal wykładowych.

Wkrótce ogłosimy nabór na pracownie dla projektantów-rezydentów. To od nich będzie zależało, czy będą chcieli stać się częścią Apteki Designu na trzy miesiące, rok czy dwa lata. W koszyku naszych świadczeń znajdą się wydzielone biura oraz miejsca do pracy we wspólnej przestrzeni. Dzięki preferencyjnym warunkom najmu będziemy mieć pewność, że Apteka Designu będzie aktywnym miejscem twórczej myśli.

Kulminacją tegorocznego działania Apteki Designu będzie odbywający się w jej wnętrzach festiwal, przypadający na listopad. Jednocześnie będzie to nowa odsłona cyklicznego wydarzenia Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie. Kilka weekendów, które spędzimy w gronie pasjonatów, teoretyków i praktyków designu, będą świetną okazją do poszukiwania tożsamości miejsca, jakim jest Apteka Designu. W formule #namiejscu odbędą się warsztaty praktyczne, targi publikacji niezależnych i printów, wykłady teoretyków i praktyków designu z Niemiec, Francji, Ukrainy i Polski, spotkania sieciujące, wydarzenia wizualne na zewnątrz Apteki Designu, a także społeczna wymiana książek o tematyce związanej z projektowaniem, czy dzielenie się jedzeniem. Wszystkie wydarzenia będą streamowane #online, co wzmocni dostępność do wydarzenia.

Wspierają nas

Miasto Kraków