Powrót

WESOŁA

O DZIELNICY

REZYDENCI

PROGRAM

KONTAKT

O DZIELNICY

REZYDENCI

PROGRAM

KONTAKT

Wesoła to dawna osada przy bramach Krakowa, która z czasem stała się częścią rozwijającego się miasta. Obecnie znajduje się w samym centrum Krakowa, tuż obok Starego Miasta i Kazimierza. Przez wiele lat działały tu liczne placówki medyczne, z których największą był Szpital Uniwersytecki. Po przeniesieniu większości oddziałów szpitala do nowej siedziby, miasto wykupiło część terenów Wesołej, by rozpocząć ich przekształcanie w nową przestrzeń miejską.

Wesoła po wykupieniu terenów przez miasto

Dawny obszar szpitalny, który przez dekady pełnił funkcje głównie medyczne, ma zostać przekształcony w pierwszą w Polsce dzielnicę kreatywną. Rewitalizacja ma na celu zachowanie dziedzictwa historycznego i architektonicznego, ale jednocześnie dostosowanie obszaru do nowoczesnych potrzeb miasta.

Partycypacja  

W spotkaniach dotyczących przyszłości Wesołej biorą udział mieszkańcy, naukowcy, przedstawiciele kultury, edukacji, biznesu, urzędnicy i lokalni aktywiści. Celem warsztatów jest wspólne wypracowanie optymalnych rozwiązań na rzecz rewitalizacji dzielnicy Wesoła z uwzględnieniem charakteru miejsca (cisza, dużo zieleni), potrzeb i oczekiwań obecnych mieszkańców i użytkowników (instytucje kultury, oddziały szpitalne, uczelnie, itp.), a także możliwości zagospodarowania/przystosowania już istniejących budynków do nowych funkcji. 

Sprawdź, jak pracujemy nad wspólną Wesołą!

Kogo znajdziesz na Wesołej?

ul. Kopernika 19

ul. Kopernika 19

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa Spółka z o.o. (ARMK) to spółka komunalna należąca do Gminy Miejskiej Kraków. Jej głównym celem jest realizacja kluczowych dla miasta projektów, zgodnie ze „Strategią Rozwoju Krakowa: Tu chcę żyć. Kraków 2030”.

Do podstawowych zadań Spółki należą:

  • zarządzanie i administrowanie nieruchomościami,
  • zarządzanie procesami rewitalizacji,
  • opracowywanie koncepcji urbanistycznych, tworzenie modeli finansowania,
  • pozyskiwanie zewnętrznych środków bezzwrotnych,
  • najem obiektów będących w zasobie Spółki.

Jednym z głównych obszarów działalności ARMK jest zagospodarowanie ponad 9 ha terenów dzielnicy Wesoła nabytych przez Gminę Miejską Kraków od Szpitala Uniwersyteckiego.

Spółka odpowiada również za budowę Centrum Muzyki w Krakowie oraz za zagospodarowanie terenów inwestycyjnych w strefach rozwoju gospodarczego „Kraków Nowe Miasto Płaszów – Rybitwy” i „Kraków Airport Balice”.

Więcej dowiesz się na:

 

ul. Kopernika 19A

ul. Kopernika 19A

Apteka Designu daje pole i przestrzeń dla eksperymentów. To tutaj projektanci, artyści, przedstawiciele nauki i kultury mogą realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania wychodzące poza ramy standardowego projektowania.

To kreatywny hub, którego celem jest integracja społeczności projektantów i edukacja projektowa, podnoszenie kompetencji przyszłości, a także działanie na styku branży naukowej, projektowej i kreatywnej.

Więcej dowiesz się na:

ul. Kopernika 15B

ul. Kopernika 15B

KBF to gminna instytucja kultury, która działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej i branży spotkań. Główne obszary działalności to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka i edukacja.

KBF jest organizatorem i promotorem takich wydarzeń jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki oraz wielu innych. Jest również operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.

Więcej dowiesz się na:

ul. Kopernika 19

ul. Kopernika 19

Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK) to jednostka interdyscyplinarna w strukturze KBF, która prowadzi działalność badawczą, artystyczną, edukacyjną i społeczną.

OTK monitoruje i bada zachowania, preferencje i style życia odbiorców kultury, zmieniające się pod wpływem technologii i zmian społecznych. Na tej podstawie przygotowuje rekomendacje i scenariusze przyszłości, które pozwalają na szybszą adaptację do zmieniających się potrzeb.

Więcej dowiesz się na:

ul. Kopernika 19

ul. Kopernika 19

ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

Stowarzyszenie Rozstaje realizuje międzynarodowe projekty festiwalowe, edukacyjne, koncertowe i fonograficzne. Imperatyw działań Stowarzyszenia to aktywność na rzecz tradycji zagrożonych, wspieranie inicjatyw artystycznych kształtujących postawę tolerancji, integracji, międzykulturowego dialogu i porozumienia na gruncie sztuki.

Stowarzyszenie promuje artystów polskiej i międzynarodowej sceny etno, world music, etnojazz. Organizuje festiwal EtnoKraków/Rozstaje (dotąd nieprzerwanie 27 edycji) i cykliczne projekty: StrefaEtno/StrefaJazz, Etno na Wesołej, Dom Tańca Kraków, Stara Szkoła. www.rozstaje.pl www.facebook.com/RozstajeCrossroads

Więcej dowiesz się na:

ul. Kopernika 19

ul. Kopernika 19

Strefa Nowa – to sala koncertowa, przestrzeń warsztatowa i wernisażowa – prowadzona przez Jana i Joannę Słowińskich i animatorów Stowarzyszenia Rozstaje.

 

Program artystyczny Strefy Nowej – to promocja artystów kultywujących tradycje najstarszych źródeł kultury muzycznej (StrefaEtno), muzyków sceny jazzowej i sceny muzyki improwizowanej (StrefaJazz, StrefaOtwarta) i artystów sceny piosenki literackiej. W Strefie organizowane są również potańcówki i warsztaty obejmujące naukę polskich tańców tradycyjnych (Dom Tańca Kraków), jak i tańców z różnych regionów Europy i innych kontynentów. Klub Strefa od początku działalności zorganizował blisko 900 wydarzeń: koncertów, inicjatyw edukacyjnych, warsztatów muzycznych, potańcówek, wernisaży, spotkań autorskich – w ramach inicjatyw własnych, stowarzyszenia Rozstaje i innych organizatorów i partnerów.

Więcej dowiesz się na:

 

ul. Kopernika 19

ul. Kopernika 19

Spółdzielnia Muzyczna jest jednym z najprężniej działających polskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Muzycy gościli m.in. na takich festiwalach jak MaerzMusik w Berlinie, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadcie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum, Unsound czy Musica Polonica Nova.

Zespół otrzymał prestiżową Ensemble Prize przyznawaną przez Ernst von Siemens Musikstiftung oraz nominacje do nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej i Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna.

Więcej dowiesz się na:

Co u nas w GRUDNIU?

1.12

Muzeum Zabawek w Aptece Designu

Upcykling Toys – zabawki z odpadów

2.12

Apteka Designu

Jaki plan dla Wesołej? ThinkTank KRK Wspólnie dla Miasta

🌿 Jaki plan dla Wesołej? ThinkTank KRK Wspólnie dla Miasta

 

🔍 Co dalej z Wesołą? Jakie decyzje będą kluczowe dla rozwoju tego miejsca? Czy władze miasta wsłuchują się w głos mieszkańców?

 

Dołącz do nas w poniedziałek, 2 grudnia o 18:00 w Aptece Designu (ul. Kopernika 19a), by wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania i wypracować realne ścieżki współpracy między stroną społeczną a samorządem.

 

🎯 W programie:

✅ Aktualny status terenów Wesołej – co się dzieje i jakie plany są realizowane?
✅ Realizacja postulatów z konsultacji społecznych – co zostało zrobione, a co jeszcze przed nami?
✅ Dyskusja o “masterplanie” – czego możemy się spodziewać?
✅ Przyszłość terenów poklinicznych – nasze pomysły i wizje.

 

To doskonała okazja, by wspólnie podjąć działania na rzecz transparentnego i zrównoważonego rozwoju Wesołej. Twoje zdanie ma znaczenie!

 

📅 Kiedy? 2 grudnia 2024 (poniedziałek)
🕕 O której? 18:00 – 20:00
📌 Gdzie? Apteka Designu, ul. Kopernika 19a

 

💡 Razem zaplanujmy przyszłość Wesołej!

👉 Wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przyjdź, zabierz znajomych i weź udział w rozmowie, która może wpłynąć na przyszłość Krakowa.

 

4.12

Apteka Designu

Premiera książki Geerta Lovinka „Wymieranie Internetu”

godz. 18.00

Ostatnia dekada była bardzo ciekawa, ale też męcząca. Doświadczyliśmy jej w działaniu – projektując, programując i wymyślając interfejsy. Doświadczyłyśmy też realnej społecznej siły rażenia znakomicie zaprojektowanych rozwiązań cyfrowych i zabójczej skuteczności zdehumanizowanej automatyzacji.

 

💡 Wydaje się, że bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dzisiaj głębokiej refleksji nad tym, czym powinny być technologie sprzyjające życiu. Potrzebujemy:

nowego słownika 📝

lepszej filozofii 🤔

projektantek 🎨

kreatywnych technologów 💻

osób programistycznych 👩‍💻👨‍💻

szerokiego, interdyscyplinarnego frontu działania 🌍

 

Dobrze by było w ciągu kolejnej dekady, wspólnymi siłami, przeciągnąć te moce na stronę wspólnych dóbr i wartościowych doświadczeń.

 

📌 Esej Lovinka jest znakomitym przyczynkiem do rozmowy o tym, jak jest – a jak chcielibyśmy, żeby było.
Podczas spotkania:

tłumaczki opowiedzą trochę o samym eseju ✍️

rozważamy wspólne czytanie na głos fragmentów 📚

 

Organizator: Grupa Robocza / KBF 👥

Zapraszamy! ✨

4.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty Joanny Słowińskiej

godz: 20:00 – 22:00

 

kolejne spotkanie: 11.12, 18.12

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
koszt:
70 zł – pojedyncze wejście | 200 zł – karnet 4 spotkania (płatność na miejscu)

 

Warsztaty zarówno dla osób, które nie mają doświadczeń wokalnych, jak i tych praktykujących śpiew – dla nich spotkanie będzie okazją do udoskonalenia techniki, m.in. poprzez ćwiczenia oparte na utworach ze skarbnicy pieśni tradycyjnych Polski centralnej, Podkarpacia i pogranicza wschodniego.

 

Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy… Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie!

Joanna Słowińska

5.12

Strefa Nowa

koncert charytatywny dla Mudity

godz.: 18:00

organizator: Stowarzyszenie Mudita
koszt: wolne datki / wydarzenie charytatywne

Stowarzyszenie Mudita wspiera opiekunki i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im wytchnienie, pomoc w codziennych wyzwaniach, i wsparcie psychologiczne.

 

Zapraszamy na charytatywne wydarzenie z udziałem zespołów Daj Ognia i grupy Dola (z prapremierową, pierwszą koncertową odsłoną ich wspólnego projektu!), świątecznymi targami i innymi atrakcjami. Dochód z wydarzenia wesprze działania statutowe Stowarzyszenia Mudita.

‘Dark folk’ i ‘folk alternatywa’ – w taki sposób najczęściej określane jest brzmienie krakowskiego Daj Ognia. Muzyka zespołu wykrzesana jest z tęsknoty za urojoną wioską zbudowaną z wyobrażeń i romantycznych fantazmatów narosłych gdzieś między Polską a Skandynawią.
Z pomocą archaicznych instrumentów wykorzystywanych na tych terenach, z teatralnym sznytem, przeplatają melodie pełne melancholijnej tęsknoty z taneczną transowością. Autorskie kompozycje Daj Ognia przywołują ogień rave’ów czasów minionych.

6.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | Sarama + Gudar

godz.: 20:00

 

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

 

koszt: 40 zł w przedsprzedaży / 50 zł w dniu koncertu

 

Mikołajkowy wieczór pełen muzyki przenoszącej do innego świata. Na scenie Sarama oraz Gudar.

Muzyka Saramy to folkowa podróż przez emocje i tradycje. Zespół zaprezentuje przedpremierowe utwory z nadchodzącej płyty – dźwięki suki biłgorajskiej, liry korbowej, gitary akustycznej i handpanu stworzą jedyną w swoim rodzaju opowieść, z echem portugalskich inspiracji, pełne mroku i tajemnicy.

Gudar to mistrz handpanu, którego melodyjne brzmienie mają wprowadzać publikę w stan wewnętrznego spokoju. Zagra zarówno swój program, jak i pojawi się na scenie z Saramą…
W planie wiele niespodzianek!

6.12 - 7.01.25

Apteka Designu

„Magia zaklęta w szkle. Tradycja, sztuka i emocje w szklanych dekoracjach”

wernisaż o godz. 17.00

 

wystawa otwarta w godzinach otwarcia Apteki Designu

 

Czy można połączyć tradycję, sztukę i emocje? 🎨💫

 

Pewnie tak. Ale czy można je zamknąć razem w szklanych dekoracjach? Firma GlitterLab udowadnia, że zdecydowanie tak.

 

Produkty powstają tam dzięki połączeniu tradycyjnych technik rzemieślniczych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, oraz wysokiej jakości materiałów, takich jak żywica ✨ — drewno 🌳 — kryształy 💎 — metal ⚙️.

 

Każdy etap produkcji to pilnie strzeżona tajemnica, a ich dzieła doceniają uznani projektanci i międzynarodowe marki.

 

Z pasją, szacunkiem i należytą delikatnością traktują szkło – materiał trudny, ale jednocześnie bardzo szlachetny.

 

A w Aptece Designu będziemy mieć okazję podziwiać te małe, kruche dzieła sztuki przez cały okres świąteczny, aż do 7 stycznia. 🎄

 

GlitterLab nawiązuje do tradycji rzemieślniczych rozwiniętych wokół klasztoru na Jasnej Górze. Kontynuują te tradycje, tworząc unikalne szklane dekoracje, w których zaklęte są emocje i wspomnienia.

 

📅 Wystawę można oglądać do 7 stycznia w godzinach otwarcia Czytelni w Aptece Designu. Zapraszamy! ✨

7.12

Apteka Designu

Fabryka prezentów. Chwila wytchnienia, magia tworzenia

7-8.12

Muzeum Zabawek w Aptece Designu

Upcykling Toys – zabawki z odpadów

7-8.12

Strefa Nowa

StrefaEtno x Lepiej w podróży | pieśni życzące z Żywiecczyzny| prowadzi Brygida Sordyl

godz.: 11.00- 17.30

 

organizator: Lepiej w podróży


koszt: od 450 zł

 

zapisy: mendel.marzena@gmail.com

 

Zapraszamy na weekendowy warsztat z pieśniami życzącymi z regionu Żywiecczyzny.

W programie kolędy, pastorałki i pieśni winszujące – czyli wszystko w temacie Godnich Świąt. Uczymy się sposobami, które nie wymagają wykształcenia muzycznego i nie podlegają żadnemu systemowi oceniania. Chcemy ten czas spędzić zarówno przyjemnie, jak i kreatywnie. Poziom warsztatów: niepodstawowy. Przede wszystkim zapraszamy osoby, którym zdarzyło się już kiedyś śpiewać, zainteresowane śpiewem tradycyjnym.

Warsztat poprowadzi Brygida Sordyl etnomuzykolog, altowiolistka, śpiewaczka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich.

8.12

siedziba Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble

OPEN SPACE // warsztaty

godz. 14:00-17:00

 

ul. Kopernika 19, wejście nr 4

 

Spotkania są adresowane do osób komponujących, którzy_re chcą sprawdzić możliwości i rozszerzone techniki instrumentalne, poeksperymentować i porozmawiać z nami na tematy nurtujące twórczynie i twórców.

8.12

siedziba Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble

OPEN SPACE // koncert

godz. 18:00

 

ul. Kopernika 19, wejście nr 4

 

Ostatni koncert w ramach OPEN SPACE w tym roku kalendarzowym, wieńczący nasze warsztaty dla osób komponujących. Koncert otwarty dla wszystkich, nie tylko dla uczestników warsztatów. W programie: W programie usłyszymy:

 

Ryō Noda – Improvisation I, II, III na saksofon altowy (1972)

Jasna Veličković Remote – Me na dwa piloty i trzy cewki elektromagnetyczne (2018)

Dan Tramte – G®¡ND na saksofon altowy, perkusję i elektronikę (2014)

Krzysztof Guńka, saksofon

Aleksander Wnuk, perkusja/obiekty/elektronika

 

 

 

9.12

Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK)

Praktycznie o trendach. Jak korzystać z raportów trendowych i jak je tworzyć? Insta live z Moniką Borycką i Mają Musznicką.

godz. 19.00

 

Już za chwilę czeka nas prawdziwy wysyp podsumowań 2024 roku i prognoz trendów na 2025 – ale jak z tych raportów korzystać, aby faktycznie przysłużyły się naszym działaniom? Na co zwracać uwagę w zalewie informacji? I jak w ogóle takie raporty powstają, skąd czerpie się do nich wiedzę?

 

O tym, jak najlepiej wykorzystać informacje z raportów i jak z nimi w ogóle pracować, porozmawiamy podczas pierwszego instagramowego live’a Apteki Designu już 9 grudnia. Dyskusję online z Moniką Borycką – obserwatorką trendów, specjalistką futures studies, opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Trendendwatching&Futures Studirs na AGH i założycielką marki @TRENDRADAR, oraz Mają Musznicką-Janiec – trend researcherką, strateżką i założycielką @TRENDIFY.lab, poprowadzi Agata Bisping z zespołu Obserwatorium Trendów dla Kultury. Live dostępny będzie na instagramowym koncie Apteki Designu (@apteka.designu), a w jego trakcie uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania gościom i prowadzącej własnych pytań.

10.12

Apteka Designu

HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona "helowym" AI

godz. 18.00

 

Tytułowy związek chemiczny nie jest przypadkowym tworem – zwłaszcza spotykając się w Aptece 💊, gdzie rozpracujemy wspólnie z zaproszonymi osobami znaczenie metod i narzędzi AI w pracy umysłowej nastawionej na tzw. kreatywne 🎨, czy też innowacyjne efekty 💡.

 

Stąd lekkość, jaką może zapewnić Hel 🌬️ w metaforycznie ujętych możliwościach AI, będzie jednym z obszarów rozmowy, ale nie zabraknie też krytycznej analizy zastosowań AI 🤖. W końcu nie wszystkie kreatywne działania potrzebują unoszenia się.

 

Dlatego zastanowimy się, na ile “Helowe” AI jest szansą na lekkie, napędzane technologią kreatywne inicjatywy 🚀, zmieniające sposób, w jaki tworzymy, projektujemy i wyobrażamy sobie przyszłość 🌍.

 

Poza tym postawimy pytania o to, jak narzędzia AI wspierają pracę osób w różnych obszarach branży kreatywnej? 🎭 Jakie wyzwania etyczne ⚖️ i społeczne 🌐 stoją przed twórcami i twórczyniami przy wykorzystywaniu metod AI? To tylko kilka z wątków, jakie poruszymy w trakcie dyskusji 🗣️.

A dyskutować będziemy w następującym gronie:

 

Patrycja Rudnicka – doktorka nauk humanistycznych, cyberpsycholożka i badaczka UX. Adiunktka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Działa naukowo i dydaktycznie na pograniczu psychologii, technologii i dizajnu. Projektuje i nadzoruje badania UX dla polskich i światowych marek w agencji projektowo-badawczej Mobee Dick oraz, jako konsultant, doradza i wspiera badawczo instytucje, projektantów i start-upy. Uczy prowadzenia badań na studiach podyplomowych UXD/PD Uniwersytetu SWPS, mentoruje w DareIT.

Michał Sarapata – muzyk, producent, kompozytor, współtwórca duetu SARAPATA, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Nysie, w klasie prof. Jacka Meiry-Niedzieli. Jako instrumentalista współpracuje m.in. z Jakubem Żyteckim, Arkiem Kłusowskim oraz Agą Bigaj. Jako producent ma na koncie m.in. albumy oraz single wyprodukowane dla takich zespołów i artystów jak: Lor, Kiwi, Marika, Kizo, Sophie Coal, Asia Nawojska. Pisał muzykę teatralną m.in. dla Teatru Witkacego w Zakopanem, Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Kaana w Szczecinie, Teatru Storia w Starym Sączu, Teatru Druga Strefa w Warszawie oraz Teatru Miniatura w Gdańsku.

Agnieszka Zgud – projektantka, obecnie pracuje nad interfejsami do przetwarzania języka przy pomocy AI. Współzałożycielka kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza . Zajmuje się zrównoważonym rozwojem technologii, w tym etycznymi i społecznymi wyzwaniami sztucznej inteligencji. Prowadzi zajęcia na katowickiej ASP.

Online połączy się z nami:

Jolanta Chowańska – Jolanta Chowańska-Różańska „Neutrinka” – fotografka, programistka i artystka 3D, absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, gdzie uzyskała tytuł magistra, a także Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Od lat łączy pasję do sztuki i technologii, eksplorując możliwości fotografii, wirtualnych przestrzeni oraz sztucznej inteligencji w tworzeniu cyfrowych tekstur i obiektów 3D. Współpracuje z prof. Michałem Ostrowickim (Sidey Myoo) w ramach Academia Electronica – eksperymentalnej, wirtualnej uczelni.

Moderacja: Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT, Zespół ds. Planu Równości Płci AGH) Seweryn Rudnicki (Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH, SoTechLab KSSiT, Hearts&Heads).

11.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty Joanny Słowińskiej

godz: 20:00 – 22:00

 

kolejne spotkanie: 18.12



organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
koszt:
70 zł – pojedyncze wejście | 200 zł – karnet 4 spotkania (płatność na miejscu)

 

Warsztaty zarówno dla osób, które nie mają doświadczeń wokalnych, jak i tych praktykujących śpiew – dla nich spotkanie będzie okazją do udoskonalenia techniki, m.in. poprzez ćwiczenia oparte na utworach ze skarbnicy pieśni tradycyjnych Polski centralnej, Podkarpacia i pogranicza wschodniego.

 

Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy… Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie!

Joanna Słowińska

13.12

warsztaty partycypacyjne

Wesoła Instytucja Kultury

godz. 9.00


Jako możemy wspólnie korzystać z Wesołej – spotkanie dla Instytucji Kultury Krakowa
, warsztaty partycypacyjne 

 

wstęp wolny, zapisy: aptekadesignu@kbf.krakow.pl 

14.12

siedziba Capella Cracoviensis

Spółdzielnia Muzyczna – KONTEKSTY

godz. 19:30

 

ul. Kopernika 19, wejście nr 2, sala klawesynowa

 

koncert promocyjny monograficznej płyty “KONTEKSTY” z muzyką Zygmunta Krauzego

14.12

Strefa Nowa

StrefaJazz | Przedświąteczny Muzyczny Gabinet Terapeutyczny: Monika Borzym i Krzysztof Dys

godz. 20.00

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
koszt: 120 zł w przedsprzedaży / 140 zł w dniu koncertu

 

Muzyczny Gabinet Terapeutyczny Live to spotkanie z wokalistką, psycholożką i seksuolożką Moniką Borzym. Autorka programu wraz z pianistą Krzysztofem Dysem interdyscyplinarnie zadba o Państwa dobrostan psychiczny: muzyka, którą dla Państwu zaproponują, ukoi skołatane nerwy i rozbudzi wielobarwne emocje. Emocji tego wieczoru nie musimy się bać, ponieważ przez cały czas pozostaniemy pod profesjonalną, czułą opieką Moniki.

 

Monika Borzym – autorką programu ‘Muzyczny Gabinet Terapeutyczny’ oraz projektu ‘Terapia Kulturą’, jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia (ur. 1990). Monika urodziła się w Warszawie, tu skończyła również szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w USA na kierunkach jazz, interpretacja, aranżacja.

14-15.12

Muzeum Zabawek w Aptece Designu

Upcykling Toys – zabawki z odpadów

15.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | Orient | vol. 7 | Ibrahim Trio

godz.: 20:00

 

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
koszt: 65 zł w przedsprzedaży / 80 zł w dniu koncertu
bilety: tbc

 

StrefaEtno | Orient to cykl kameralnych koncertów, moderowany przez Wassima Ibrahima.

 

Doktor muzyki, pieśniarz i kompozytor pochodzący z Syrii zaprasza do współpracy wybitnych muzyków, proponując wyjątkowe, tematyczne koncerty poświęcone wybranym regionom Orientu. Tym razem na scenie: Ibrahim Trio – dynamiczna gra kultur i stylów z orientalnym etnojazzem w samym sercu projektu.

Ibrahim Trio to wyjątkowa fuzja trzech mistrzowskich solistów – Wassima Ibrahima (oud, wokal), Joachima Mencla (lira korbowa, fortepian) i Szymona Madeja (perkusja).

Sercem ich repertuaru jest orientalny etnojazz, gatunek łączący bogate wschodnie melodie i rytmy ze współczesnymi interpretacjami jazzowymi.

Eklektyczna mieszanka instrumentów tria, od starożytnego oudu i liry korbowe,j po nowoczesną jazzową perkusję i fortepian, tworzy dźwiękowy gobelin, który jest równie zawiły, co uduchowiony.

 

Koncert promował będzie debiutanckie wydawnictwo tria: Live at Manggha (East Meets West.

16.12

Apteka Designu

Ogród Owadorostów - jednodniowa wystawa

godz. 18.00

 

 Przemierzała splecioną sieć jaskiń. Z daleka dobiegały ją ciche echa. Wszystkie rzeczy wznoszą się i upadają  szeptały czarne liście i węglaste kamienie. Kanciaste motyle zrywały się do lotu, muskając jej spocone czoło.” 

 

Wystawa podsumowująca pierwszy etap projektu światotwórczego Ogród Owadorostów” realizowanego przez Maję Starakiewicz, Grzegorza Kwieka, Katarzynę Janotę i Kamila Kuklę. Animacja, muzyka i tekst opowiedzą historię lunarpunkowego ogrodu, którym opiekuje się Pajęcza Matka. Toasty z herbaty, wernisaż i finisaż w jednym.

  

Sfinansowano przez Unię Europejską NextGeneretionUE. 

 

Organizator: Grupa Robocza 

18.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty Joanny Słowińskiej

godz: 20:00 – 22:00

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie


koszt:
70 zł – pojedyncze wejście | 200 zł – karnet 4 spotkania (płatność na miejscu)

 

Warsztaty zarówno dla osób, które nie mają doświadczeń wokalnych, jak i tych praktykujących śpiew – dla nich spotkanie będzie okazją do udoskonalenia techniki, m.in. poprzez ćwiczenia oparte na utworach ze skarbnicy pieśni tradycyjnych Polski centralnej, Podkarpacia i pogranicza wschodniego.

 

Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy… Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie!

Joanna Słowińska

19.12

Apteka Designu

Społeczna Misja Kosmiczna - spotkanie nr 3

20.12

Strefa Nowa

Andre Bachleda | Voyage

godz. 20.00

 

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie


koszt: 50 zł w dniu koncertu / 60 zł w przedsprzedaży


bilety: tbc

 

Koncert promocyjny najnowszego albumu: Andre Bachleda | Voyage,

wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, połączony z wernisażem

wystawy plac malarskich artysty. Wejdźmy w mikrokosmos Andre: przestrzeń

wielowymiarową, nieoczywistą, pełną emocji i niepowtarzalną.

André Bachleda – gitara, śpiew

Marcin Leśniak – skrzypce

Jakub Cywiński – kontrabas

Andrzej Bachleda dorastał w rodzinie muzyków i narciarzy, w góralskich klimatach i

tradycji. W wieku 5 lat zaczął naukę gry na fortepianie pod okiem dziadka, śpiewaka

muzyki klasycznej, tenora Andrzeja Bachledy Curuś, dzięki któremu poznał i

regularnie spotykał wspaniałych muzyków, przyjaciół dziadka: Wojciecha Kilara,

Stanisława Skrowaczewskiego, czy Mikołaja Górckiego, który został i jest do dziś

jego mentorem. To dzięki ukochanemu dziadkowi Andrzej przesiąkł muzyką

romantyczną, zwłaszcza z pieśniami Shuberta, Shumanna, Karłowicza, Chopina… W

1982 roku wyjechał z rodziną do Francji, do miasteczka pod Mont Blanc. W wieku 13

lat rozpoczął naukę gry na gitarze, która… jest łatwiejsza do zabierania na koncerty

niż fortepian. Dwa lata później grał już koncerty z pierwszą grupą The Moonflowers,

później z grupą Sansara. Głównie rock progresywny w stylu King Crimson, czy Pink

Floyd. Z zespołami nagrał dwa albumy. W tym czasie dużo komponował, zwłaszcza

na gitarę klasyczną. W 1997 roku otrzymał stypendium muzyczne na Uniwersytecie

w Denver i postanowił zakończyć przygodę z narciarstwem choć jeszcze w 2000

wrócił do Europy by startować w pucharach świata. W 2004 roku porzucił karierę

sportowca, by poświęcić się muzyce.

21.12

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty pieśni ukraińskich z Sofią Herian

godz.: 11:00-17:30

 

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie


koszt: 250 zł

 

zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl

 

Tematem warsztatów są archaiczne kolędy przedchrześcijańskie, pieśni okresu bożonarodzeniowego, wielogłosowe pieśni cerkiewne, szczedriwki, małanki i pieśni życzące, a także pieśni związane z obrzędem wodzenia kozy.

 

Sofia Herian – ukraińska folklorystka i śpiewaczka, muzyk i nauczycielka ukraińskiego śpiewu tradycyjnego. Absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (Katedra Folklorystyki i Etnografii). Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie nauczania muzyki ludowej.
Swoje działania badawcze na wsiach wołyńskich prowadzi od 1998 r. Jej dorobkiem jest m.in. młodzieżowy zespół folklorystyczny ”Передзвін” (1999-2006 miasto Kowel, obw. Wołyński), którego członkowie do dziś kontynuują swoją przygodę z pieśnią ludową, a także zespół pieśni tradycyjnej ”Кросна” (2007-2012 miasto Kijów). W 2012 roku przeniosła się do Krakowa. Utworzyła tu kilka grup wokalnych, prowadzi regularne zajęcia z zakresu tradycyjnego śpiewu ukraińskiego, a od niedawna – także tańców. Współzałożycielka, wokalistka i liderka zespołu Traditune.

28.12

Strefa Nowa

Żywa Kolęda Podgórska | finał

godz.: 20:30

 

organizator: ŻyWa Pracownia

 

Żywa Kolęda Podgórska wyrusza w Kraków po raz czwarty! Dołączcie do nas by wspólnie odkurzyć dawne melodie i wprowadzić je z przytupem na ulice miasta! Wraz z Podgórskim Jeleniem, Szopką Bezdomną, Żywą Trupą Kolędniczą i cudownymi Przyjaciółmi Żywej Pracowni nieść będziemy światło i uśmiechy przez krakowskie zaułki – by z kolędą na dłużej zagościć w Strefie Nowej na Wesołej. Odpędzimy co złe, pożyczymy co dobre – na ten Nowy Rok!

 

Przez cały grudzień zapraszamy Was do intensywnych przygotowań w ŻyWej Pracowni.
Przed nami również:

–  trzy Otwarte Spotkania Kolędnicze, podczas których Anna Sitko oraz Żywa Trupa Kolędnicza zapoznają Was z nowym repertuarem kolęd i pastorałek

–  trzy warsztaty rękodzielnicze pod hasłem “Stwórz swoją kolędniczą personę” – Norka, Michał i Adam pomogą Wam stworzyć podstawowy zestaw kolędniczy inspirowany tradycjami przesilenia zimowego z Polski i nie tylko – maskę, gwiazdę kolędniczą oraz rytualne brzęczadła.

– – –

28 XII 2024 (sobota) / 17:30 – zbiórka w Żywej Pracowni / 18:30 – wymarsz / 20:30 – wielki finał: Strefa Nowa na Wesołej (wstęp wolny)

– – –

 

Wydarzenie „Podgórska kolęda wyrusza w Kraków” jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

Co u nas w LISTOPADZIE?

3.11

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

RYTMICZNE WIERSZOWANKI: J. Brzechwa: “Pstryk”

godz. 10:00 i 11:45

 

siedziba Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble Kopernika 19, wejście nr 4

 

RYTMICZNE WIERSZOWANKI są to spotkania dla dzieci, podczas których udźwiękawiamy znane wiersze polskich poetów. Wykorzystujemy naturalny potencjał najmłodszych uczestników do improwizacji, razem muzykujemy w oparciu o elementy „body music”, a kończymy zabawę wspólnym mini koncertem.

 

Jedna wejściówka zapewnia wstęp dla dziecka i opiekuna
Wiek dzieci 3-7 lat. Ilość miejsc ograniczona.

6.11

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty Joanny Słowińskiej

godz: 20:00 – 22:00

 

Warsztaty zarówno dla osób, które nie mają doświadczeń wokalnych, jak i tych praktykujących śpiew – dla nich spotkanie będzie okazją do udoskonalenia techniki,
m.in. poprzez ćwiczenia oparte na utworach ze skarbnicy pieśni tradycyjnych Polski centralnej, Podkarpacia i pogranicza wschodniego.

 

„Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy… Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie!” [Joanna Słowińska]

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

6.11

Apteka Designu

Open Eyes Art Festival 2024: WOOLY & „Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje” - otwarcie wystaw

godz. 18.00

 

WOOLY 

 

Projekt materiału przyjaznego środowisku, prezentowany poprzez koncepcje elementów wyposażenia wnętrz, ma na celu wprowadzenie innowacji dzięki zastosowaniu naturalnych włókien w biopolimerach. Inicjatywa ta jest wyrazem dążenia do tworzenia bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, które mogą znacząco ograniczyć ślad węglowy w przemyśle oraz zastąpić materiały które obecnie są szkodliwe dla środowiska. To ważny krok w stronę odpowiedzialnej produkcji, promujący świeże podejście do projektowania oraz realizacji rozwiązań, które wspierają ochronę środowiska.
Lista osób biorących udział w wystawie: Maria Krawczyk, Magdalena Kotulek, Jagoda Pilch 

  

„Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje” 

 

Opis projektu: Projekt pod tytułem “Mikroświat Drzeworytu: Organiczne Inspiracje” łączy trzy różne dziedziny, trzech różnych studentów, trzech różnych kierunków – konserwacji i restauracji dzieł sztuki, grafiki i form przemysłowych. Punktem wyjścia są zdjęcia mikroskopowe próbek drewna, ukazujące jego mikroskopową strukturę, a także fotografie pigmentów uzyskane podczas ich identyfikacji. Prezentowane na wystawie zdjęcia tworzą abstrakcyjne formy, które zainspirowały nas do stworzenia grafik. Zafascynowani materiałem badanym pod mikroskopem (drewnem), zdecydowaliśmy się wykonać je w technice drzeworytniczej. Naszym celem jest całkowite wciągnięcie widza w nasz Mikroświat, poprzez przekształcenie pustych czterech ścian w przestrzeń, która pozwoli poczuć, że te formy go otaczają, powiększone do skali człowieka Dodatkowo, w ramach projektu oferujemy warsztaty graficzne, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć własne grafiki. 

Lista osób biorących udział w wystawie: Ida Wątor, Emilia Gędoś, Daniel Kopeć  

 

Organizator: Open Eyes Art Festival /KBF 

6.11 - 21.11

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

OPEN ART 2024 w ramach Open Eyes Art Festival

Wernisaż:  06.11, godz. 18:00

 

Godziny otwarcia:

6.11. – 18.00-21.00

7.11. – 15.00-20.00

8.11. – 17.00-23.00 (koncert)

9.11. – 12.00-20.00

10.11. – 12.00-20.00

12-15.11. – 15.00-20.00

16.11. – 17.00-23.00 (koncert)

17.11.  – 15.00-20.00

19-21.11. – 15.00-20.00

Ostatnie wejście na wystawę pół godziny przed zamknięciem budynku.

Wystawa OPEN ART 2024 prezentuje ponad 20 projektów artystycznych i konserwatorskich, współtworzonych przez studentów ASP w Krakowie, skupiając się na wielowymiarowym znaczeniu miejsca –fizycznego i niematerialnego. Czy możliwy jest rozwój przestrzeni niematerialnej, dającej poczucie przynależności, wspólnoty i bezpieczeństwa, bez swojego kawałka miejsca?

 

Kuratorki: Natalia Mecnarowska-Legutko, Magdalena Tryba

 

Wstęp bezpłatny (poza koncertami)

7.11

Apteka Designu

Bezpieczeństwo żywieniowe miast, warsztaty partycypacyjne

godz. 9.00 – 11.30

 

Porozmawiamy o tym, czy miasta mogą być niezależne żywieniowo i spróbujemy znaleźć drogi, które do tego celu mogłyby nas zaprowadzić. 

 

Organizator: KBF   

8.11

KBF

Sacrum Profanum 2024: Fool for a Song Autorski cykl piosenek Barbary Kingi Majewskiej

godz. 20.30

 

Zastanawialiście się kiedyś, po co są piosenki? Na to i wiele innych pytań o tożsamość artystki, wykonawczyni czy wokalistki odpowiedzi szuka Barbara Kinga Majewska. Może pamiętacie ją ze zmysłowego piosenkowego projektu Bardo z Bartkiem Wąsikiem z 2018 roku? Albo z Adonis Gamut wykonanego z Marcinem Maseckim w 2020 roku? I jeszcze z wielu wcześniejszych zapadających w pamięć koncertów, na których zawsze odciska znak własnego niepodrabialnego stylu, tak w cudzych, jak i swoich utworach. Tym razem zaprezentuje nowy, autorski cykl piosenek I’m a fool for a song.

Jest to suita tematów i tańców, z powracającą sarabandą, kujawiakiem, scherzo i innymi, o hotelach, żebrach, portretach, kamieniołomach…

 

Barbara Kinga Majewska – I’m a fool for a song na głos i pianino (2024) 40 ’[premiera światowa]

 

Barbara Kinga Majewska – głos, pianino

 

Miejsce: Aula, Kopernika 15

 

 

8.11

Apteka Designu

„Forma”, promocja nowego numeru kwartalnika „Prototyp” - warsztaty

godz. 17.00 – 21.00

 

Wydarzenie organizowane przez kwartalnik Prototyp, zatytułowane „Forma” w cyklu „Zrób gazetę!”. Podczas wydarzenia powstanie oprawa graficzna do tekstów napisanych w trakcie poprzedniego spotkania. Uczestnicy wydarzenia w listopadzie będą mogli wyrzeźbić trójwymiarowe ilustracje z masy papierowej, lub udekorować wydrukowane rozkładówki gazety różnymi technikami rysunkowymi i graficznymi. Powstałe prace zostaną wydrukowane w kolejnym już 7 numerze kwartalnika.  

 

Kwartalnik Prototyp to eksperymentalne czasopismo poświęcone zagadnieniom designu i sztuki redagowane i wydawana przez studentów kierunku Design na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. www.instagram.com/kwartalnik_prototyp

 

Organizator: Malwina Antoniszczak 

8.11

KBF

Sacrum Profanum 2024: Sung Stories

godz. 18.00

 

Tego wieczora oddamy przestrzeń Wesołej śpiewanym historiom, w tym fantastycznej muzyce ze świata Rocronde – wykona ją Arthur Chambry, który sięgnie po samodzielnie wykonane instrumenty dęte. Następnie Harry Górski-Brown na „zabawkowych” dudach zagra autentyczne melodie szkockich gór. Przekonajmy się czy wszystko śpiewa!

 

Cz. I, godz. 18:00

Nadal trudno powiedzieć, czy La Seuz jest modlitwą, plotką, alarmem czy głosem metafizycznym, ale jesteśmy pewni, że składa się z dźwięków powiązanych z wiatrem i powietrzem. Na planecie Rocronde czasami usłyszysz śpiewające drzewa lub stare piszczące wodorosty, ale przede wszystkim spotkasz śpiewające społeczności. Aby zrozumieć, czym jest La Seuz, poszukaj Pastours (głuchoniemych gigantów), posłuchaj ludu Azmate (wspólnoty wędrownych śpiewaków), uderz w skały Montodeau i chłoń ich wibracje. Wszystko się łączy, wibruje w każdym kamyku lub strumieniu świata Rocronde. Zabierze Was do niego Arthur Chambry, snując opowieści folk fantasy swym bardowskim głosem i instrumentami dętymi DIY.

 

Arthur Chambry – La Seuz chap. 32 (2024) 40’ [premiera polska]

 

Arthur Chambry – dudy, piszczałki, dęte, głos

 

Miejsce: Kuchnia, Wesoła, ul. Kopernika 19

 

Cz. II, godz. 19:00

Harry Górski-Brown, Szkot o polskich korzeniach, przywiezie swoje „zabawkowe” małe szkockie dudy. Zagra na nich, a także na skrzypcach i zaśpiewa dawne pieśni gaelickie o niezwykle emocjonalnym przekazie. Sneachd’ Air Drum Uachdar opowiada o wszystkim tym, co zrobilibyśmy z miłości do kogoś. Z kolei Dùthaich MhicAoidh to lament nad przesiedleniami Gaelów z krainy Mackay, które miały miejsce w XVIII i XIX wieku i znane są pod nazwą Highland Clearances. Górski-Brown efektami i elektroniką wpisze te pieśni w na wskroś współczesną eksperymentalno-popową estetykę.

 

Harry Górski-Brown – FISHER PRICE PIPES na głos, skrzypce, dudy i elektronikę (2022) 40’ [premiera polska]

 

Harry Górski-Brown – głos, skrzypce, dudy, elektronika

 

Miejsce: Kuchnia, Wesoła, ul. Kopernika 19

 

 

8.11.24 - 31.01.25

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Upcykling Toys – zabawki z odpadów - wystawa

Zwiedzanie z oprowadzaniem kuratorskim:
– w weekendy w godzinach 12:00 – 16:00
lub po indywidualnym umówieniu: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl

 

Wystawa Upcykling Toys – zabawki z odpadów jest projektem edukacyjno-ekologicznym, który mówi o projektowaniu, tworzeniu i produkowaniu zabawek w kontekście adaptacji jako pracy nad przetwarzaniem materii. Wystawa zaprezentuje projekty dawnych zabawek będące efektem adaptacji i innowacji. 

 

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie 

9.11

KBF

Sacrum Profanum 2024: (All)Ready

godz. 18.00

 

Młode talenty z krakowskiej Akademii Muzycznej zaprezentują swoje oryginalne kompozycje.

Młodzi szukają odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy wykonywać muzykę na żywo?”, „Czy kompozytor ma kontrolę?”, „Precyzja czy improwizacja?”. Jeden z nich w krzywym zwierciadle ukazuje dzisiejsze realia polityczne, przyrównując je do wydarzeń z czasów KOR-u, a drugi wręcz przeciwnie – nie podejmuje próby przekazania żadnej wiadomości.

 

Zapraszamy na koncert debiutantów z krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. Muzyka tych wybranych studentek i studentów wykonaniu świetnie przygotowanych koleżanek i kolegów z uczelni jest absolutnie gotowa na konfrontację z publicznością. Nie od dziś festiwal Sacrum Profanum wspiera lokalne środowisko muzyki współczesnej, szczególnie młodych. Ten wybór jest naszym wyróżnieniem, znakiem jakości dla tych artystek i artystów, których twórczość obiecująco wpisuje się w profil festiwalu.

 

Arthur Kauffmann – Player[i] na altówkę, wiolonczelę, trąbkę i live electronics (2024) 11’

Damian Raźny – Polski ReKonsensus na live electronics, live video (2024) 7’

Zofia Marzec – Show me a photo of music na flet, live electronics i live video (2024) 7’

Michał Smajdor – do i have control? na klarnet, skrzypce i sampler (2024) 8’

Jakub Borodziuk – another piece about some chemical reaction na trąbkę, puzon, sampler i live electronics (2024) 11’

 

Melisa Skubisz – skrzypce

Zuzanna Kowalska – wiolonczela

Faustyna Nowak – altówka

Huai Kuo, Mikołaj Semik – trąbka

Michał Sinkowski – puzon

Dominik Krywoborodenko – klarnet

Bozhena Hamar – flet

Damian Raźny, Noemi Banach, Igor Sikorski, Nathan Scibiwolk – live electronics, live video

 

Opieka merytoryczna nad kompozytorami – dr hab. Mateusz Bień i dr hab. Piotr Peszat.

Opieka merytoryczna nad muzykami – dr hab. Danuta Augustyn i dr Aleksander Wnuk.

 

Miejsce: Strefa na Wesołej, ul. Kopernika 19

 

 

9.11

KBF

Sacrum Profanum 2024: Eksperymentuj! w Aptece Designu

godz. 11:00

 

Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania z dźwiękiem bez uprzedzeń, z otwartością na przypadek. Działania będą prowadzone w obrębie umownych gatunków takich jak ambient, techno, noise i nie tylko. Na osoby biorące udział w wydarzeniu czekają̨ trzy strefy: strefa eksperymentu elektroakustycznego, strefa elektroniczna zawierająca urządzenia modularne, semi-modularne, groveboxy, syntezatory oraz strefa wirtualna, czyli działania z użyciem profesjonalnych bibliotek instrumentów wirtualnych (w tym orkiestrowych).

Zapraszamy osoby, które mają w sobie ciekawość; nie trzeba być muzykiem/muzyczką, artystką/artystą dźwiękowym, aby wziąć udział w wydarzeniu. Wszyscy są mile widziani, niezależnie od poziomu (muzycznego) zaawansowania.

Prowadzenie: Jędrzej Siwek

 

Będzie głośno! Warto mieć w pogotowiu zatyczki do uszu. Wydarzenie dla osób w wieku od 18 lat i wyżej.

 

 

9.11

KBF

Sacrum Profanum 2024: Autotune

godz. 19.30

 

Drugiego wieczora masz szansę odnaleźć siebie i zestroić się z trzema zupełnie różnymi wizjami muzyki. Najpierw Piotr Kurek połączy hawajskie legendy z średniowiecznymi pieśniami, a Jędrzej Siwek zadebiutuje nową kompozycją instrumentalną. Na koniec Apartment House zabierze nas w medytacyjną podróż, od sielankowych dźwięków liry korbowej po refleksję nad końcem świata.

 

Cz. I

Piotra Kurka możecie znać z solowej twórczości, pełnej użycia głosu i wokaliz, utrzymanej w postpopowej stylistyce, albo jeszcze z Piętnastki, w której można było odnaleźć jeszcze folkowe tropy i fantazje. Na Sacrum Profanum usłyszycie jego nowy słowno-muzyczny utwór napisany dla Barbary Kingi Majewskiej i Apartment House, w którym hawajskie legendy połączą się z tradycją średniowiecznych chansons de geste (pieśni o czynie), a wątki z książki Davida Diopa At Night All Blood Is Black z tematem odcięcia od korzeni i tęsknoty. Utwór powstał z inicjatywy Antona Lukoszevieze zafascynowanego muzyką na płycie Peach Blossom Kurka.

Wcześniej wysłuchamy partytury instrumentalnej Jędrzeja Siwka, który po raz pierwszy stworzył kompozycję dla innych wykonawców. Pewnie pamiętacie zeszłoroczne Requiem Jędrzeja – po tym materiale ku naszej radości sam wziął się za komponowanie na instrumenty. Sacrum Profanum wydaje się idealnym miejscem, by zaprezentować efekty.

 

 

Jędrzej Siwek – There Is Nothing You Can See That Is Not a Flower na kwartet smyczkowy i keyboard (2024) 5 ’[premiera światowa]

Piotr Kurek – nowy utwór* na sopran, kwartet smyczkowy i keyboard (2024) 30 ’[premiera światowa]

 

Barbara Kinga Majewska – sopran

Apartment House

 

* zamówienie Sacrum Profanum

 

Cz. II

Wraz z powrotem Apartment House na scenę zmienimy zupełnie aurę i zanurzymy się w medytacji. Zaczniemy od transkrypcji muzyki Jema Finera z liry korbowej na kwintet fortepianowy. W jego sielankowej, choć surowej i nieoszlifowanej muzyce z pewnością można się zatracić. Na koniec koncertu pomedytujemy wspólnie nad słowem end, słuchając Scrolling to Zero Rafała Zapały, utworu quasi-użytkowego do praktykowania medytacji w domu lub na koncercie. Pochylimy się nad końcem nie koncertu, a… świata, który znamy. Nieuchronnie nadchodzi, więc usiądź spokojnie i się zrelaksuj. Oddychaj…

 

Nota Rafała Zapały:

Z refleksji Thackera wyrasta także kompozycja Scrolling to Zero na organy lub keyboard, elektronikę i głosy publiczności, która bierze udział w medytacji nad nieuchronną katastrofą: It’s the end. Just sit still, relax and breathe… Medytację prowadzi głos, który zachęca słuchaczy do wspólnego intonowania jednego słowa: end.

Tym razem wykorzystałem nie technologię, ale narzędzia terapeutyczne, techniki oddechowe oraz koncepcję deep listening Pauline Oliveros do wytworzenia wspólnotowego doświadczenia organicznego, wręcz fizycznego bycia razem w obliczu zagrożenia. Interesuje mnie nasycenie koncertu jakąś nową rytualnością. Dlatego często, trochę subwersywnie, przejmuję takie postreligijne zbiorowe rytuały, psychologiczne grupy wsparcia itp.

 

 

Jem Finer – Hrdy-Grdy (transkrypcja Kerry’ego Yonga) na kwartet smyczkowy i keyboard (2024) 20 ’[premiera polska]

Rafał Zapała – Scrolling to zero wersja na głos, kwartet smyczkowy, Philicordę i elektronikę (2018–2024) 15 ’[premiera światowa]

Barbara Kinga Majewska – głos

Apartment House

 

Miejsce: Kuchnia, Wesoła, ul. Kopernika 19

 

 

10.11

Strefa Nowa

StrefaOtwarta | Śpiewamy dla Niepodległej

godz: 17:00

koszt: 40 zł w przedsprzedaży / 50 zł w dniu koncertu

Kiedyś o nią walczono, aby dzisiaj móc dla niej śpiewać. Fundacja Artystyczna Cantito
zaprasza na koncert pt. “Śpiewamy dla niepodległej”. W Strefie Nowej usłyszymy
pieśni patriotyczne – te znane, i mniej znane – w ciekawych aranżacjach,
zachęcających do wspólnego śpiewania. Przybywajcie, wraz z rodziną i znajomymi, i
razem zaśpiewajmy dla niepodległej.

 

W koncercie wystąpią artyści Fundacji Cantito:
Monika Flaga – śpiew
Natalia Kaczor – flet, skrzypce, śpiew
Elżbieta Kuzio – śpiew
Agnieszka Łozińska – śpiew
Mateusz Popis – perkusja
Karol Radwan – fortepian
Adrian Wyka – gitara basowa, śpiew

10.11

Strefa Nowa

StrefaEtno | Elettro Mascarimirì

godz.: 21:00

koszt: 40 zł w przedsprzedaży / 50 zł w dniu koncertu

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie X ARRA Produzioni
Mediterranee

Elettro Mascarimirì to oryginalny live & DJ Claudio Cavallo – leadera salentyńskiego
zespołu Mascarimirì. Mieszanka urokliwych melodii i cięższych brzmień. Koncert
porwie Was w muzyczną podróż po południowych Włoszech i wybrzeżu Morza
Śródziemnego, gdzie Tammurriate Campane i Tarantelle z Kalabrii pozwolą na pełne
zanurzenie w nurt electro Pizzica Pizzica i śródziemnomorskich romskich brzmień.
To nowy projekt Mascarimirì, w którym muzyka Salento ewoluuje, przenosząc się z
potańcówek tradycyjnych na współczesne imprezy klubowe. Symbolem programu jest
okrąg – kształt tradycyjnego salentyńskiego bębna, winyla i dzisiejszej płyty CD.

12.11

Apteka Designu

Czy to się uda? Zrównoważony rozwój w sektorach mody i jedzenia - dyskusja

godz. 18.00

 

W analizach eksperckich ubrania i żywność są zwykle traktowane osobno, ale łączy je wiele. To między innymi materialność i niezbędność w życiu codziennym. Sektory żywności i mody oddziałują też na inne branże kluczowe dla rozwoju współczesnych miast, zwłaszcza na turystykę i usługi czasu wolnego. Te wszystkie cechy sprawiają, że oba sektory łączy jeszcze jedno: ogromny wpływ na środowisko: zużywanie zasobów oraz katastrofalne zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby.   

 

Widoczne wśród konsumentów zainteresowanie produktami ekologicznymi sugerowałoby zmiany trendów w kierunku produktów lokalnych i bezodpadowych, a cyfryzacja branż – rosnące możliwości śledzenia łańcuchów dostaw.   

 

Czy niszowe, lokalne rozwiązania w sektorach żywności i mody mają szanse stać się głównym nurtem?  Jakie nowe rozwiązania podsuwa porównanie tych branż i czy mogą stać się one dla siebie wzajemnie inspirujące? Jakie kompetencje będą niezbędne w tworzeniu nowych miejsc pracy w branżach kreatywnych łączących zrównoważone modę i jedzenie? Czy zrównoważony rozwój sektorów żywności i mody jest w praktyce możliwy?   

 

Punktem wyjścia w dyskusji na te tematy będą rezultaty projektu „Synergia mody i żywności dla zrównoważonego rozwoju” oraz wypowiedzi dwóch ekspertek: Moniki Boryckiej i Moniki Murzyn-Kupisz. 

 

Debata odbywa się w ramach projektu Fashion & Food Synergy for Sustainability. 

 

Organizator: KBF/Instytut Socjologii UJ   

 

wejściówki dostępne wkrótce: www.kbfbilety.krakow.pl 

15.11

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

WIELOZMYSŁ: koncert dla osób głuchych i słyszących

godz. 18:00

 

Zwieńczenie projektu „Słownik dźwięków wyobrażonych – Wielozmysł”. Warsztaty, które odbyły się w październiku, to propozycja poszerzenia oferty kulturalnej o działania inkluzywne, włączające grupy głuchych i słyszących do wspólnego odbierania muzyki dzięki narzędziom do odbioru dźwięków przez wibracje oraz stworzeniu metaforycznego opisu podstawowych parametrów dźwięku. 15 listopada odbędzie się koncert, w ramach którego zostanie wykonana kompozycja “Słownik dźwięków wyobrażonych – Wielozmysł” Piotra Peszata.

15.11

Strefa Nowa

StrefaEtno | ORIENT vol. 6

godz.: 20:00

 

koszt: 65 zł w przedsprzedaży / 80 zł w dniu koncertu

W listopadowej odsłonie cyklu Strefa Etno | ORIENT zagra syryjski kwartet „Akun”,
prezentujący muzykę z Syrii i Libanu.
Cykl moderuje Wassim Ibrahim, doktor muzyki, pieśniarz i kompozytor pochodzący z
Syrii zapraszając do współpracy wybitnych muzyków i proponując wyjątkowe,
tematyczne koncerty poświęcone wybranym regionom Orientu. Każde spotkanie to
muzyczna podróż przez wiele krajów i krain, archaiczne melodie opowiadające
historię starożytnych kultur: perskiej, tureckiej czy aramejskiej.

 

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

15.11

Apteka Designu

Innowacje społeczne - jak projektować? Haki, heurystyki i triki - warsztaty

godz. 15.00

 

Podczas warsztatu zajmiemy się wyzwaniami związanymi z projektowaniem innowacji społecznych. Najpierw zmierzymy się z pytaniem, czym innowacje społeczne w ogóle są. My definiujemy je po prostu jako nisko kosztowe rozwiązania problemów, które dotykają określonej społeczności lub grupy społecznej, wymyślane, testowane i wdrażane przez same osoby zainteresowane, przy minimalnym wsparciu urzędów, przedsiębiorstw, agencji projektanckich etc. Innowacje społeczne często korzystają z mało zaawansowanych technologii, mimo to bywają niezwykle przydatne.

 

W trakcie warsztatu zapoznamy się z szeregiem innowacji społecznych spoza Europy (na warsztat weźmiemy innowacje z Afryki Subsaharyjskiej, które pomagają ludziom w sferze zdrowia publicznego, dostępu do wody pitnej, bezpieczeństwa, równouprawnienia etc.) i wspólnie ocenimy ich potencjał. Wreszcie, poznamy i przećwiczymy kilka prostych technik, które pozwalają samodzielnie projektować innowacje społeczne i je upowszechniać. Podzielimy się też sztuczkami, które podpatrzeć można u ludzi zajmujących się facylitacą tego typu procesów. 

 

prowadzenie:  

 

Joanna Suchomska – socjolożka związana z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Instytutem Socjologii UMK w Toruniu. Moderatorka warsztatów, facylitatorka procesów społecznych, inicjatorka i obserwatorka działań międzysektorowych na rzecz zmian społecznych, badaczka społeczna, szczególnie w nurcie badań w działaniu. 

  

Łukasz Afeltowicz – KSSiT AGH w Krakowie, filozof przełamany na socjologa, parał się społecznymi studiami nad nauką i technologią, partycypacyjnymi badaniami w działaniu, a aktualnie żywo zainteresowany ekologią społeczną i socjologią środowiska; jego aktualne zainteresowania jako badacza społecznego obejmują odpady, energetykę i beton.
 

wejściówki do pobrania wkrótce na: www.kbfbilety.krakow.pl 

15.11 - 30.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY How open is design?

godz. 17.00

 

Internet, narzędzia cyfrowe, nowe metody wytwarzania zaburzyły wiele dotychczasowych porządków związanych z produkcją masową, prawami własności intelektualnej, opozycją oryginału i kopii czy producentów i konsumentów. (Prawie) każdy może wytwarzać, produkować, projektować. Czy jednak w praktyce projekty open source realizują utopię o dizajnie dostępnym dla wszystkich, demokratycznym? 

 

Projekt How Open Is Design? to przegląd projektów, które poruszają powyższe zagadnienia i wpisują się w kategorie takie jak: innowacje społeczne (projektowanie społeczne), hakowanie, wytwarzanie (customizacja), aktywizm, otwarte licencje i DIY (zrób to sam). Jego celem jest próba odpowiedzi na szereg pytań związanych z otwartym dizajnem. Kto projektuje rozwiązania open source, a kto z nich korzysta? Jaki jest ich próg wejścia, biorąc pod uwagę czynniki takie jak cena, dostępność materiałów i technologii, wiedza i umiejętności? Czym się cechują wizualnie? Z jakich narzędzi, środowisk, programów i formatów korzystają? Projekt How Open is Design? został zainaugurowany w maju 2023 roku wystawą w ramach Łódź Design Festival i od tej pory jest nadal rozwijany. Jego celem jest dyskusja o otwartym projektowaniu, a także krytyczna refleksja na temat wizji i konceptów projektów w otwartym dostępie, a ich realną przydatnością, gospodarnym wykorzystaniem materiałów i szansą, że „ktoś to wykona”. Poprzez samodzielne wykonanie projektów open design testujemy pomysły i rozmyślamy na temat tego, jak sprawić, żeby otwarty projekt trafił do swojego odbiorcy.

Istotnym elementem projektu był artykuł dla formy.xyz, w którym zostało podsumowane doświadczenie tworzenia wystawy i zostały sformułowane „robocze wskazówki”, które mogą przyczynić się do wiarygodnego realizowania projektów w trybie otwartym. Trzecia odsłona wystawy poszerzona została o projekty wybrane w ramach dwóch open call (do projektantów/studentów kierunków projektowych na projekty w duchu open oraz design w kategoriach: innowacje społeczne, wytwarzanie i customizacja, hakowanie, aktywizm / na realizacje DIY, czyli zrób to sam, dla wszystkich, amatorów, majsterkowiczów, twórców). 

 

Organizator: Stowarzyszenie Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych (KAFE) 

16.11

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

OPEN SPACE

godz. 14:00-17:00

 

Spotkania są adresowane do osób komponujących, którzy_re chcą sprawdzić możliwości i rozszerzone techniki instrumentalne, poeksperymentować i porozmawiać z nami na tematy nurtujące twórczynie i twórców.

 

Zapisy przez maila, więcej informacji o wydarzeniu: https://fb.me/e/B6WDupplR

16.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Tworzenie map fantastycznych światów

godz. 12.00-17.30 

 

Warsztaty obejmują krótki wstęp teoretyczny o obrazie świata, jaki wyłania się z map pochodzących z różnych okresów historycznych i kręgów kulturowych, o konwencjach wizualnych oraz roli map w tekstach kultury (szczególnie w grach wideo) i światotwórstwie jako dziedzinie twórczości. Część praktyczna to rysowanie mapy fantastycznego świata wymyślonego przez uczestnika/uczestniczkę w oparciu o kartę pracy i materiały pomocnicze. Ćwiczenie rysunkowe obejmuje aspekt światotwórczy, ale także stylizację rysunku, liternictwo czy możliwość wykorzystania mapy w innych mediach (np. hipotetycznym komiksie, grze itp.). 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i są przeznaczone dla młodzieży (14-18 lat). 

Prowadzenie: Grupa Robocza 

Odbiorcy: młodzież (14-18 lat), 15 uczestników  

Przebieg: 2 bloki po 2,5h 

16.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Czy można zaprojektować przyszłość? Proste i skomplikowane technologie, czyli o naszych imaginariach na temat technologii zmieniających świat

godz. 17.00

Temat dyskusji nawiązuje do tematu czwartego kwartału Apteki Designu: STS – społeczeństwo – nauka – technologia. Chcemy podyskutować o społecznych imaginariach na temat wielkich i spektakularnych oraz małych i niepozornych technologii. Gdzie pokładamy nasze nadzieje na rozwiązanie naszych dużych problemów? Gdzie widzimy źródła zmiany? Jak imaginaria socjo-techniczne wpływają na to, co robimy, gdzie inwestujemy pieniądze?  

 

Prelegenci: 

 

ŁUKASZ AFELTOWICZ 

KSSiT AGH w Krakowie, filozof przełamany na socjologa, parał się społecznymi studiami nad nauką i technologią, partycypacyjnymi badaniami w działaniu, a aktualnie żywo zainteresowany ekologią społeczną i socjologią środowiska; jego aktualne zainteresowania jako badacza społecznego obejmują odpady, energetykę i beton. 

 

ALEKSANDRA WAGNER 

Instytucie Socjologii UJ w Krakowie, socjolożka i koordynatorka sekcji Environment and Society w European Sociological Association. Prowadzi badania nad społecznymi aspektami transformacji energetycznej.  Obecnie zaangażowana jest w pionierski projekt pływających platform energetycznych (FAMOS, Blue Economy European Partnership), badania związane z równością płci w sektorze energetycznym (Genesys, Horizon Europe), modelami dekarbonizacji w Europie i Chinach (Pantheon, Horizon) oraz testowaniem innowacyjnych rozwiązań dla elektromobilności w mieście (Developing Urban Transition). Pomysłodawczyni i współautorka aplikacji Plug &Chill, którą rozwija w ramach programu akceleracyjnego UJ. W Instytucie Socjologii, wraz z Marią Świątkiewicz-Mośny koordynuje ich autorski program specjalizacji Komunikowanie: Człowiek i technologie, który w ramach szerszej inicjatywy KEY to the future uzyskał finansowanie z FERS. 

DAGMARA STASIOWSKA 

AGH w Krakowie, doktorantka w dyscyplinie Inżynierii Biomedycznej. W ramach doktoratu prowadzi badania nad przydatnością modelu komputerowego rodziny pszczelej w kontekście podróży kosmicznych, poszukując tym samym odpowiedzi na pytanie “czy pszczoły będą towarzyszyć nam na Marsie?”. Zatrudniona w Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie jest odpowiedzialna za dokumentację techniczną projektu MXene in LEO, mającego w przyszłym roku polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Odpowiada również za angażowanie studenckich kosmicznych kół naukowych do zadań popularyzatorskich realizowanych w ramach międzynarodowego konsorcjum UNIVERSEH. Była członkini koła naukowego AGH Space Systems, w ramach którego założyła i kierowała pracami zespołu eksperymentów rakietowych i balonowych. 

Pszczelarka z przypadku i miłośniczka nauki z wyboru. 

 

Organizator: KBF / So Tech Lab AGH 

Odbiorcy: młodzież i dorośli (do 50 osób) 

16.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Warsztaty kolażu fotograficznego

godz. 10.00

 

To okazja do twórczego zreinterpretowania fotografii i stworzenia własnych narracji łączących fotografie, rysunki i tekst. Wykorzystamy możliwości, jakie daje kolaż, do stworzenia graficznych kompozycji, a punktem kulminacyjnym będzie wielkoformatowa praca, która pozostanie w Aptece Designu, by stać się czasowo jej integralną częścią.

 

Prowadzenie: Bizzaro Studio 

 

Odbiorcy: młodzież i dorośli, 10 uczestników 

16.11

OPEN SPACE - KONCERT

godz. 18.00

 

Kolejny koncert, tym razem wieńczący nasze warsztaty dla osób komponujących.
Wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych!

Na drugim koncercie wystąpi trio Spółdzielni w składzie:
Małgorzata Mikulska – flet
Tomasz Sowa – klarnet
Aleksandra Płaczek – fortepian
W programie usłyszymy:
Alex Mincek – Stems na fortepian solo
Lena Michajłów – niestałość na flet solo
Donald Martino – A set na klarnet solo
Guillaume Connesson: Techno-Parade na flet, klarnet i fortepian

 

wstęp wolny, więcej informacji o wydarzeniu:
https://fb.me/e/25Qx3tfvF

16-17.11

Strefa Nowa

StrefaEtno | warsztaty śpiewu z zespołem Łada

godz.: 13.00 – 16.30

organizator: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

koszt: 450 zł

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty pieśni bojkowskich i łemkowskich, prowadzone
przez Zofię Zaborowską i Kacpra Siejkowskiego. Prócz poznania pięknych melodii,
będzie to okazja do zapoznania się z kontekstem historycznym i etnograficznym
pieśni, a także do ćwiczenia emisji głosu charakterystycznego dla regionu.
W programie pojawią się również kolędy!

17.11

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

SPACER DŹWIĘKOWY

godz. 13:00

 

Dla wszystkich, którym bliska jest przestrzeń miejska Krakowa, wychodzimy naprzeciw z ofertą SPACERU DŹWIĘKOWEGO. W latach 70. XX wieku kanadyjski kompozytor, ekolog i edukator Raymond Murray Schafer zaproponował koncepcję “soundwalku” – grupowej wycieczki, podczas której wspólnie odkrywamy dźwięki otoczenia i dzielimy się nimi. Podczas spacerów zapraszamy do wspólnego odkrywania dźwięków Wesołej.

 

forma zapisów: mailowo na adres ensemble@spoldzielniamuzyczna.com

 

17.11

Strefa Nowa

StrefaJazz | Stanisław Słowiński Quintet | Polish Jazz Masters

godz.: 20.00

koszt: od 145 zł

Serdecznie zapraszamy na niezwykły premierowy koncert formacji Stanisław
Słowiński – jednego z czołowych zespołów polskiej sceny jazzowej. W programie
niezapomniane kompozycje najważniejszych twórców polskiego jazzu: Komeda –
Seifert – Stańko – Trzaskowski.
Quintet tworzą muzycy o niezwykle bogatym portfolio; laureaci międzynarodowych
konkursów i plebiscytów. Wielokrotnie angażowani w projekty z udziałem artystów o
międzynarodowej renomie, takich jak m.in.: Tomasz Stańko, Hadrien Feraud, Greg
Osby, Daniel Bjarnason, Diego Navarro, Zbigniew Namysłowski.
W trakcie symfonicznego tournee po najlepszych polskich salach koncertowych [m.in.
NOSPR, NFM, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska] zespół da jedyny tej
jesieni kameralny koncert! Zapraszamy na ten niezwykły wieczór pełen muzyki, która
zdefiniowała status “Polish Jazz” na międzynarodowej arenie!

Stanisław Słowiński – skrzypce
Zbyszek Szwajdych – trąbka
Franciszek Raczkowski – piano
Szymon Frankowski – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

23.11

Strefa Nowa

StrefaEtno | Joanna Słowińska i Zofia Słowińska: Droga

godz.: 20.00

koszt: 50 zł w przedsprzedaży / 60 zł w dniu koncertu

Droga. Osobna i wspólna. Przedtem, teraz i potem. Do źródeł, do celu. Pieśni mają moc odnawiania.

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce, bęben obręczowy
Zosia Słowińska-Brózda – śpiew, basy, bęben obręczowy

 

 

23.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Apteczny escape room

godz. 14.00, 15.00, 16.00. 17.00

 

wejściówki:

● godz. 14.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 15. 00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 16.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…
● godz. 17.00: https://kbfbilety.krakow.pl/…/apteczny-escape-room…

 

Pewnego dnia na Wesołej otw14orzy się specjalny Escape Room. Jego scenariusz będzie oparty o treści edukacyjnej aplikacji TUSer wspierającej trening umiejętności społecznych. Opiekę nad wyzwaniem będzie sprawował Myszor – bohater, który odnalazł zaginiony Złoty Ser, zaginiony podczas kradzieży w najbardziej znanym na świecie Muzeum Sera. Zadaniem dzieci uczestniczących w wyzwaniu będzie skuteczna współpraca w wyzwaniach i zabawach. Tylko dzięki niej będą w stanie rozwikłać kolejną zagadkę i pomóc Myszorowi w odkryciu prawdy. 

*** 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i jest przeznaczone dla dzieci (8 – 12 lat) 

Przebieg: max. 5 osób w grupie, możliwe 4 grupy 

Realizacja: Grupa Robocza  

Odbiorcy: dla dzieci  

23.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Apteczne rekonstrukcje, warsztaty projektowe z druku 3D

godz. 10.00-13.00

 

Warsztaty poprzedzi 30-minutowy wykład wprowadzający na temat dostępnych technologii druku 3D oraz materiałów. Zajęcia stanowią wprowadzenie do projektowania obiektów przestrzennych pod kątem wytwarzania w technologii druku 3D. Uczestnicy poznają podstawy obsługi drukarki 3D w technologii FDM, wezmą udział w ćwiczeniu projektowym w grupach lub indywidualnie w zależności od poziomu oraz liczby uczestników.
Na koniec zostanie uruchomiony wydruk wybranego ćwiczenia projektowego. 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Sztuka do rzeczy – dizajn w Krakowie i są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, szczególnie dla studentów kierunków technicznych i projektowych oraz osób zainteresowanych modelowaniem 3D i technologiami wytwarzania 

Czas trwania: 180 minut 

Realizacja: Rudzińska DESIGN / NIOH NIOH 

wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl 

23-24.11

Strefa Nowa

StrefaEtno| pieśni Orientu z Wassimem Ibrahimem | intensywny warsztat weekendowy

godz.: 11:00 – 17:30

organizator: Lepiej w podróży
koszt: od 550 zł
zapisy: mendel.marzena@gmail.com

“Każdy ma swój charakter, swoje uczucia, język i tło muzyczne. Nasze reakcje czy
radzenie sobie z rzeczywistością są powiązane z dzieciństwem, językiem matki i
geograficznymi korzeniami każdego z nas. Zwłaszcza tradycje muzyczne wiążemy ze
szkołą, z regionem, obecnością muzyki i naszą aktywnością. Spotkajmy się i podzielmy
językiem muzycznym, a może będziemy mogli uczestniczyć we wspieraniu jedności
między ludźmi na świecie poprzez Muzykę i Miłość. Jeśli chcesz krzyczeć, śpiewać,
mówić (a nawet płakać), dołącz do nas. Zapraszamy na warsztaty muzyki orientalnej,
w trakcie których będziemy śpiewać i podejmować gry muzyczne.” [Wassim Ibrahim]

Warsztat kierowany jest do grupy średniozaawansowanej.

24.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Spotkanie sztuki z szarą codziennością – spojrzenie kolekcjonera na polskie wzornictwo powojenne

godz. 12.00–13.00 oraz 17.00–18.00 

 

Lata powojenne w polskim wzornictwie to czas szczególny. Przemycanie działań artystycznych pod strzechy i próby „ubarwiania” szarej peerelowskiej rzeczywistości to charakterystyczne cechy wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Dziś słowo „dizajn” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Zachwycamy się ćmielowskimi figurkami, szkłem prof. Horbowego czy użytkową ceramiką z Mirostowic. Wiele obecnych projektów meblarskich wprost nawiązuje do prostego, nieraz wręcz ascetycznego klimatu powojennych mebli. Zainteresowanie wzornictwem daje przestrzeń do komponowania wnętrz dużo ciekawszych niż przejedzone pomysły z wszechobecnych „sieciówek” i uzupełniania ich o piękne i funkcjonalne przedmioty. Pozwala na zgłębienie walorów artystycznych rzeczy projektowanych często przez plastyków jako uzupełnienie ich działań w zakresie sztuki unikatowej. Sprzyja też rozwojowi kolekcji wzornictwa o zróżnicowanych kierunkach. Jedne zbiory koncentrują się na bardzo konkretnej materii, jak meble, szkło czy ceramika, inne próbują uchwycić właściwości lokalne czy regionalne, a jeszcze inne skupiają się na konkretnych nazwiskach artystów/projektantów, wkraczając w obszary sztuki unikatowej. 

 

Celem wykładu jest przybliżenie tematyki powojennego wzornictwa, w szczególności szkła i ceramiki oraz podzielenie się refleksjami dotyczącymi kolekcjonowania dizajnu. Z przykładami „rzeczy” będzie można się również zapoznać na żywo. 

 

Prowadzenie: Bartosz Łuszczek, pasjonat i kolekcjoner powojennego wzornictwa 

24.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Odkrywki – swobodna rozmowa o doświadczeniach przy projektowaniu wnętrz w historycznej tkance

godz. 16.00–17.00 

 

Odkrywki to spotkanie, na którym architektki Olga Sajnóg-Dąbek oraz Ewelina Ziółkowska-Jacyków podzielą się doświadczeniami i wyzwaniami, jakie napotykają przy adaptacji wnętrz w starym budownictwie, zarówno w kwestiach technicznych, jak i estetycznych. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak osiągnąć balans między nowym a starym i opowiedzą o procesie projektowym w przypadku wnętrz w starej tkance. 

 

Prowadzenie: Spoiwo Studio (Olga Sajnóg-Dąbek, Ewelina Ziółkowska-Jacyków).
Spoiwo Studio to krakowska pracownia projektowa założona w 2014 roku przez Olgę Sajnóg-Dąbek i Ewelinę Ziółkowską-Jacyków, działająca zarówno w zakresie wnętrz prywatnych jak i komercyjnych. W portfolio pracowni znajdziemy liczne realizacje wnętrz krakowskich kamienic, stylistycznie łączące współczesne wzornictwo z elementami vintage. Choć priorytetem dla Spoiwa zawsze jest funkcja to starają się działać z poszanowaniem dla historii i kontekstu danego wnętrza, niejednokrotnie angażując do współpracy lokalnych rzemieślników i artystów. 

 

24.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Obiekty – Targi Vintage Designu / Objects – Cracow Vintage Design Fair

godz. 12.00-18.00

 

Mieszkamy nowocześnie, ale zarazem zależy nam, aby wnętrza miały duszę, chcemy, aby wtopiła się w teraźniejszość. Dlatego styl vintage jest modnym trendem wnętrzarskim, który inspiruje każdego, kto kocha historię, poszukuje korzeni i lubi je podkreślać w swoim otoczeniu. Na targach „Obiekty” zadbamy o drugie życie starych przedmiotów poprzez przywrócenie im piękna, funkcjonalności oraz znalezienie nowych właścicieli. Poprzez targi chcemy promować ideę upcyklingu oraz ekologicznego podejścia do aranżacji wnętrz. Naszą misją będzie promocja kultury i sztuki we współpracy z instytucjami z Krakowa, Polski i zagranicy. Wydarzenie służy propagowaniu wśród mieszkańców Krakowa idei aktywnego uczestnictwa oraz sprzyja wymianie wiedzy w gronie osób zainteresowanych historią kultury. Na targi zaprosimy wystawców z całej Polski rozkochanych w dizajnie z połowy ubiegłego stulecia.

 

Organizator: Monika Skwarczyńska 

26.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Mural Kolażowy

godz. 17.00

 

Warsztaty poprzedzające powstanie muralu o Wesołej, podczas których uczestnicy wykonają szkicowe kolażowe projekty własnych murali. Zostaną one zaprezentowane obok muralu, tworząc miniwystawę towarzyszącą w przestrzeniach Apteki Designu. W kolejnych dniach (25–29.11) odbędzie się tworzenie muralu inspirowanego archiwalnymi zdjęciami Krakowa i dzielnicy Wesoła, a także współczesnym nowym „obliczem” Wesołej, łączącego przeszłość z wizją przyszłości, czyli tym jak Wesoła mogłaby wyglądać. Mural będzie nawiązywał do techniki kolażu, która opiera się na ponownym wykorzystaniu elementów, ich recyklingu i adaptacji. 

Realizacja: Czarli Bajka   

Odbiorcy: młodzież i dorośli 

 

Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com 

30.11

Apteka Designu

SZTUKA DO RZECZY Łatanie dziur. Kilkuetapowe działanie kojące dla krajobrazu Wesołej

godz. 10.00

 

Warsztaty z tworzenia mozaiki dla max. 10 osób Uczestnicy podzieleni na 2 grupy będą pracować nad projektem mozaiki stanowiącej uzupełnienie dziury w krajobrazie, w chodnikach. Zespoły będą wyposażone w narzędzia do tworzenia i montażu mozaiki ceramicznej. Efektem będą 2 mozaiki przygotowane do zainstalowania w przestrzeni ulicznej. 

 

W kolejnych dniach nastąpi instalacja w krajobrazie i montaż ceramiki w płytach chodnikowych. 

 

Prowadzący: Solemika 

Odbiorcy: do szerokiego grona odbiorców (niekoniecznie profesjonalistów) 

wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl 

Masz pytanie?

Napisz do nas: marketing@armk.pl

Bądź na bieżąco!

Zaobserwuj profil Wesołej na Instagramie!

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska