Historia

Wiele osiągnęliśmy, ale stale się zmieniamy, by lepiej odpowiadać na potrzeby uczestniczek i uczestników naszych wydarzeń.

Nasza historia zaczęła się w roku 1997. Kraków przygotowywał się wtedy do roli Europejskiej Stolicy Kultury. W ramach obchodów zaplanowano ponad 570 wydarzeń kulturalnych. Potrzebna była instytucja, która je zorganizuje, skoordynuje działania, a także wypromuje nasze miasto w kraju i za granicą. Tak powstało Biuro Festiwalowe Kraków 2000. Osiem lat później zmieniliśmy swoją nazwę na Krakowskie Biuro Festiwalowe, od 2020 roku mówimy o sobie po prostu KBF. Nadal mamy ten sam cel – chcemy rozwijać kulturę w Krakowie i rozwijać się przez kulturę.

Pierwszym dyrektorem KBF był Bogusław Sonik, następnie tę funkcję pełniły Jolanta Róża Kozłowska, Agnieszka Gilarska, Magdalena Sroka, Izabela Błaszczyk oraz Magdalena Doksa-Tverberg. Obecnie dyrektorką KBF jest Carolina Pietyra. Naszą instytucję tworzyli i tworzą ludzie, którzy wnosili w jej działania własne doświadczenia i fascynacje, ale i potrafili nabyte u nas umiejętności wykorzystywać w dalszych etapach kariery na kluczowych stanowiskach państwowych i samorządowych, w organizacjach pozarządowych czy międzynarodowych sieciach kulturalnych. Na co dzień opowiadamy o naszej pracy w social mediach, prasie i spotkaniach w Pałacu Potockich, część z nas spotkacie też podczas realizacji wydarzeń, czyli na festiwalach.

Muzyka

Do naszych najstarszych marek należą doceniane przez światową krytykę wydarzenia muzyczne. Od 2000 roku w najkrótszą noc w roku razem z tysiącami krakowian i gości bawimy się na Wiankach. Na plenerowych scenach występowali przedstawiciele praktycznie wszystkich muzycznych gatunków, w tym gwiazdy sceny rozrywkowej, jak Marillion, Jamiroquai i Lenny Kravitz. Każdej jesieni od 2003 roku eksperymentujemy w ramach Sacrum Profanum. Na festiwalu wystąpili interesujący artyści młodego pokolenia, nestorzy awangardy oraz gwiazdy sceny alternatywnej: Aphex Twin, Jonny Greenwood, Kraftwerk, Mike Patton i Sigur Rós. Od 2004 roku atmosferę Wielkiego Tygodnia podkreśla festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia. Na wydarzenia organizowane w zabytkowych kościołach, w salach koncertowych czy w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce przyjeżdżają światowe sławy: Jordi Savall, René Jacobs, Fabio Biondi czy Leonardo García Alarcón. Natomiast maj od 2008 roku należy do Festiwalu Muzyki Filmowej znanego ze spektakularnych realizacji. Na organizowanym wspólnie z RMF Classic wydarzeniu goszczą zdobywcy Oscara i innych prestiżowych nagród, m.in.: Hans Zimmer, Volker Bertelmann, Elliot Goldenthal, Howard Shore, Jan A.P. Kaczmarek i Alexandre Desplat. Ponadto KBF jest partnerem Kraków Live Festival – letniego wydarzenia, podczas którego rozbrzmiewa szeroki wachlarz gatunków muzyki popularnej, od hip-hopu poprzez rock aż po electro.

Literatura

Od 2013 roku jesteśmy operatorem strategicznego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, który obejmuje szereg działań na rzecz autorów i autorek, branży wydawniczej oraz ogółu czytelniczek i czytelników. Wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego organizujemy poświęcony prozie Festiwal Conrada. Już od 2009 roku każdej jesieni do Krakowa przyjeżdżają pisarki i pisarze, by dyskutować o książkach i ważnych problemach współczesności. Na festiwalu gościli między innymi: Swietłana Aleksijewicz, Paul Auster, Martín Caparrós, Dorota Masłowska, Herta Müller, Wiesław Myśliwski, Amos Oz, Orhan Pamuk, Arundhati Roy, Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko i Serhij Żadan.

Również od 2009 roku organizujemy Festiwal Miłosza, dla którego inspiracją były wcześniejsze Krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu pod patronatem Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Ferida Duraković, Michael Ondaatje, Alice Oswald, Charles Simic – to zaledwie kilka spośród czołowych postaci światowej poezji, które uczestniczyły w festiwalowych wydarzeniach. Program Kraków Miasto Literatury UNESCO obejmuje ponadto takie projekty jak Szkoła Pisania KMLU, Szkoła czytania, rezydencje literackie i Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO dla pisarzy, tłumaczy i redaktorów.

Film

KBF to również film. W naszych strukturach działa zespół Krakow Film Commission, którego misją jest wspieranie produkcji filmowych na terenie całego województwa małopolskiego. Współpracujemy również z organizatorami tak ważnych wydarzeń, jak poświęcony głównie filmom dokumentalnym Krakowski Festiwal Filmowy. Z dumą angażujemy się w Międzynarodowy Festiwal Mastercard OFF CAMERA, który na kilkanaście dni zmienia Kraków w stolicę kina niezależnego.

Działania interdyscyplinarne

W 2021 roku, w stulecie urodzin Stanisława Lema – wybitnego pisarza i futurologa, który oddziałuje na masy czytelników na całym globie – zainicjowaliśmy Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa. Jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, łączące światy kultury, nauki i technologii, organizujemy wspólnie z Instytutem Polska Przyszłości. W trakcie debat, ekspozycji i warsztatów podejmujemy tematy, które zdefiniują świat w nadchodzących latach. W festiwalu wzięli udział między innymi prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, dr Sylwia Chutnik, prof. Aleksandra Przegalińska, Filip Springer, Adam Wajrak, prof. Karolina Wigura czy założyciel Wikipedii Jimmy Wales.

 

Pałac Potockich

Od 2021 roku jesteśmy współgospodarzem Pałacu Potockich. To kreatywna przestrzeń przy Rynku Głównym, otwarta dla mieszkańców i turystów. Pałac jest domem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i miejscem dyskusji w szerokim gronie czytelniczek i czytelników. Bogaty program obejmuje również kameralne wydarzenia ze świata muzyki, intermediów czy sztuk wizualnych, a także warsztaty i spotkania łączące, integrujące i zachęcające do wymiany doświadczeń rozmaite środowiska.

 

Wydawnictwa

KBF od lat prowadzi rozbudowaną działalność wydawniczą. Tworzymy dobrze znany mieszkańcom Krakowa portal Karnet, dostarczający informacji o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w mieście, a także oficjalny miejski portal turystyczny Kraków Travel. Redagujemy i wydajemy trzy czasopisma: dwujęzyczny magazyn „Kraków Culture”, specjalistyczny kwartalnik „Czas Literatury” oraz miesięcznik społeczno-kulturalny „Kraków i Świat”. Co więcej, wspieramy wartościowe nowości wydawnicze poprzez program patronacki Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

A jeszcze dawniej…

W przeszłości odpowiadaliśmy również za inne projekty, które cieszyły się dużą popularnością mieszkańców Krakowa i gości spoza miasta, takie jak Jarmark Świętojański, Krakowski Salon Sztuki czy Festiwal Pierogów. Organizowaliśmy ważny festiwal muzyki awangardowej – Opera Rara. Działaliśmy dla kultury także w obszarze turystyki: do listopada 2022 roku administrowaliśmy dziewięcioma punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków. Co więcej, odpowiadamy za stworzenie i uruchomienie Centrum Kongresowego ICE Kraków, którym zarządzaliśmy do września 2022 roku.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska