Rok z KBF

Organizujemy festiwale muzyczne o międzynarodowej renomie: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Sacrum Profanum.

Tworzymy wyjątkowe wydarzenia literackie – Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada.

Realizujemy kameralne projekty, ale też ukochane święta krakowian, takie jak Wianki w Krakowie czy Gala Operetkowa.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczynamy sezon wielkanocnym Festiwalem Misteria Paschalia. To jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką renesansu, baroku i klasycyzmu w Europie, przyciągające melomanów artystyczną maestrią i refleksyjną atmosferą. Tuż przed festiwalem, pierwszego dnia wiosny, odbywa się koncert muzyki dawnej z okazji Early Music Day.

Maj przynosi widowiskowy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Co roku spotykamy się z najgorętszymi nazwiskami branży: wybitnymi kompozytorami, wykonawcami i reżyserami – wśród nich nie brakuje nigdy laureatów międzynarodowych nagród, w tym Złotych Globów i Oscarów. Pełne rozmachu koncerty, którym towarzyszą wizualizacje, zapewniają niezapomniane emocje.

Lato zawsze zaczynamy z przytupem! Gwiazdy i debiutanci, jazz, rock, folk i pop, brzmienia klubowe, a nawet silent disco – to wszystko wybrzmiewa na Wiankach w Krakowie. To święto muzyki i tradycji – pleciemy wianki i sięgamy do korzeni.

W lipcu Kraków staje się stolicą poezji, a to za sprawą Festiwalu Miłosza. Krakowskie sale konferencyjne, audytoria, księgarnie kameralne i kawiarnie zamieniają się w przestrzeń spotkań z autorami i autorkami z Polski i zagranicy. Odbywają się także wykłady, koncerty i warsztaty.

Gala Operetkowa wypełnia Nową Hutę dźwiękami najpiękniejszych arii i motywów z oper, operetek i musicali. Powaga i żart, wiedeński walc i taniec ludowy… operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza finezyjnie łączy.

W październiku, gdy Planty mienią się wszystkimi kolorami, czekamy na Festiwal Conrada. To miejsce spotkań pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników, profesjonalistów i entuzjastów, którzy inicjują intensywne dyskusje artystyczne i społeczne. Festiwalowi towarzyszą też warsztaty, pokazy filmowe, koncerty, wystawy czy spacery literackie.

Jesień to również czas muzyki współczesnej. Podczas Festiwalu Sacrum Profanum prezentujemy najnowsze odkrycia awangardy, kwestionujemy tradycję i eksperymentujemy. Wszystko po to, by odkrywać nowe światy muzyczne.

 

Kraków w grudniu to duch świąt Bożego Narodzenia i związana z nimi wyjątkowa tradycja doceniona przez UNESCO. Krakowskie szopki pojawiają się na ulicach, Plantach i skwerach, a także w restauracjach, galeriach handlowych czy instytucjach kultury. Przedsięwzięcie Wokół Szopki organizujemy wspólnie z Muzeum Krakowa.

Pomiędzy największymi wydarzeniami wciąż jesteśmy pełni twórczej energii. Przez cały rok moc wydarzeń odbywa się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 – wśród nich te realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kolejnym miejscem, które zaczyna tętnić życiem, jest dzielnica Wesoła, położona tuż za pierścieniem Plant. W Aptece Designu przy ulicy Kopernika 19A szeroko rozumiany design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem.

Jesteśmy współorganizatorem takich inicjatyw jak: Krakowski Festiwal Filmowy, Krakow Summer Animation Days, Festiwal Komiksu, Festiwal Literatury dla Dzieci oraz wielu inicjatyw branżowych m.in. Kongresu książki czy Czytającej Polski.

O tym, co planujemy w najbliższej przyszłości, dowiesz się, przechodząc do działu Aktualności.

Zapraszamy też na stronę KBF: Bilety.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska