Powrót

Podcast KBF:bliżej

O PROJEKCIE

ODCINKI

POSŁUCHAJ NAS!

EKIPA

O PROJEKCIE

ODCINKI

POSŁUCHAJ NAS!

EKIPA

KBF: bliżej to opowieść o kulturze i sposobach jej postrzegania, które poznajemy poprzez spotkanie twórców i ekspertów. To zderzenie światów i perspektyw, rozmowa czasem burzliwa, a czasem zaskakująco zgodna. Podcast prowadzi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF z wieloletnim doświadczeniem pracy i rozmów na styku kultury, projektowania i biznesu. Dyskusja ma charakter uniwersalny, ale najbliższym kontekstem jest dla nas kultura w Krakowie. To pełna dobrej energii rozmowa o warunkach tworzenia i uczestnictwa w kulturze, która jest #bliżej odbiorców.

Podcast powstaje w zespole KBF, nagrywamy w Pałacu Potockich. Do usłyszenia!

SEZON 2

Joanna Orlik

Joanna Orlik

Po co istnieją instytucje kultury? Czy sztuczna inteligencja dobrze zna Kraków? Dlaczego badania są tak ważne dla sektora kultury?

Po krótkiej przerwie wracamy z podcastem KBF: bliżej. Nowy sezon zaczynamy od rozmowy Caroliny Pietyry z Joanną Orlik – dyrektorką Małopolskiego Instytutu Kultury, założycielką kwartalnika „Autoportret”, doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego, które wspólnie zastanawiają się nad rolą badań w kulturze, gromadzeniem know-how i nieustanną transformacją miasta, a także nad tym, jakie pułapki czyhają na obserwatorów procesów zachodzących wokół nas. W dyskusji nie zabrakło wątku sztucznej inteligencji, która może stać się ważnym sprzymierzeńcem na drodze do doskonalenia metodologii przeprowadzania i interpretacji badań.

SEZON 1

Adamus i Skulski

Adamus i Skulski

Czy bliskość lokali gastronomicznych jest ważna dla kultury? Czy nokturn Chopina może być częścią zwykłego życia? Dlaczego w kościołach powinny być toalety? W pierwszym odcinku podcastu KBF: bliżej rozmawiamy o projektowaniu doświadczenia koncertu. Gośćmi Caroliny Pietyry, dyrektorki KBF, są: Jan Tomasz Adamus – dyrygent, kreator kultury i dyrektor Capelli Cracoviensis oraz Wojciech Skulski – projektant doświadczeń klienta dla znanych marek.

Pokazujemy, że połączenie odległych światów może prowadzić do prostych rozwiązań. Zastanawiamy się, jak tworzyć autentyczne, bliskie życia i widzów wydarzenia artystyczne. Rozmawiamy o badaniach publiczności i sposobach na przekonywanie odbiorców do uczestnictwa w kulturze. A co wspólnego mają z tym wszystkim konie i samochody? Posłuchajcie sami!

Szczerski i Turaj

Szczerski i Turaj

O czym mogą porozmawiać dyrektor muzeum i wiceprezes firmy UX-owej? Jeśli łączy ich pasja do designu – o wszystkim! Od definicji piękna po projektowanie maszynek do golenia, od stron internetowych i aplikacji po nowe myślenie o roli muzeów. Andrzej Szczerski, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz Hubert Turaj, wiceprezes firmy Edisonda, udowadniają, że design i designerzy nie znają ograniczeń.

Czym jest projektowanie przyszłości? Czy Kraków jest stolicą polskiego designu? Czy każdy z nas może bywać projektantem? O tym wszystkim rozmawiają goście Caroliny Pietyry w drugim odcinku podcastu KBF: bliżej. Posłuchajcie sami!

Sosenko i Stępniewski

Sosenko i Stępniewski

Historia sztuki i medycyna – czy mają ze sobą coś wspólnego? W trzecim odcinku podcastu KBF: bliżej Carolina Pietyra jak zwykle łączy gości, którzy pozornie pochodzą z różnych światów. Tym razem w studiu podcastowym w Pałacu Potockich dyskusja toczy się w obszarze sztuki i nauk medycznych. Katarzyna Sosenko, historyczka sztuki i kolekcjonerka, oraz Stanisław Stępniewski, dyrektor Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, rozmawiają o tym, czy kontakt dzieci z kulturą buduje przyszły potencjał.

W jaki sposób obcowanie z różnymi światami wizualnymi i kodami kulturowymi inspiruje przyszłe decyzje i sposoby działania? Jak obiekty codziennego użytku zmieniają odbiór świata? I wreszcie – jak sztuka wpływa na proces leczenia? Zapraszamy do wysłuchania odcinka, po którym – mamy nadzieję – przyłączycie się do naszego postulatu: szpitale wypełnić sztuką!

Pikul i Pietraszewski

Pikul i Pietraszewski

To już czwarty odcinek podcastu KBF: bliżej. Jeśli zdążyliście poczuć się z nami miło i bezpiecznie, tym razem mamy dla was niespodziankę. Carolina Pietyra oraz jej goście: Dominika Pikul, neuronaukowczyni i Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum, zapraszają na eksperyment poznawczy i wyjście poza strefę komfortu!

Dlaczego tak trudno nam przekonywać się do nowych rzeczy? Co to znaczy, że eksperyment jest sposobem na tworzenie nowych połączeń neuronalnych? Jak muzyka współczesna zmienia nasz mózg i jaką wartość wnosi w życie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o neuronauce, eksperymentach muzycznych i kreatywności.

Mynarska i Rychlik

Mynarska i Rychlik

W piątym odcinku podcastu KBF: bliżej Carolina Pietyra rozmawia o dostępności w kulturze z Reginą Mynarską, związaną z Fundacją Pełni Kultury oraz Ewą Rychlik, liderką z centrum usług biznesowych PepsiCo w Krakowie. Czym jest kultura włączająca? Jak wyglądałoby miasto, gdyby większość osób poruszała się na wózkach lub używała Polskiego Języka Migowego? I czy dla nastolatków kultura to tylko TikTok i ChatGPT?

Jak zawsze w podcaście KBF: bliżej konfrontujemy pozornie odległe światy. Tym razem w studiu Pałacu Potockich rzeczywistość wielkiej korporacji spotkała się z punktem widzenia organizacji pozarządowej. Co oba spojrzenia mogą nam powiedzieć o kulturze i inkluzywności? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Lamża i Janicki

Lamża i Janicki

Do szóstego odcinka podcastu KBF: bliżej Carolina Pietyra zaprosiła Łukasza Lamżę, filozofa, dziennikarza naukowego i członka redakcji „Tygodnika Powszechnego” oraz Kubę Janickiego, dyrektora kreatywnego krakowskiej agencji reklamowej OPUS B i agencji konsultingowej Pierwszy Serwis z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu i wdrażaniu narracji marketingowych. Jaki temat połączył gości z tych odległych światów w studiu podcastowym Pałacu Potockich? To, co wspólne dla wszystkich światów od początku cywilizacji – snucie opowieści!

W listopadowej odsłonie podcastu mowa o budowaniu narracji, tworzeniu nowych rzeczywistości i promowaniu najlepszych wariantów możliwych scenariuszy. Czy marketing jest opowieścią o przyszłości? I czy narracje są w stanie generować przyszłość? O czym opowiadali pierwsi ludzie, patrząc w niebo? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka!

Erbel i Piaskowski

Erbel i Piaskowski

Warto inwestować w NFT czy lepiej w domy kultury? Czy po pandemii kultura jest bardziej slow, czy jest jak rozpędzona karuzela, w której nie widzimy siebie nawzajem? Kim są „pozytywne czarne łabędzie” i co może się wydarzyć, jeśli spotkamy takie osoby na swojej drodze? Co by się stało, gdyby pracownicy instytucji kultury i pracownicy korporacji na jeden dzień zamienili się miejscami?

W Pałacu Potockich w finałowym odcinku pierwszego sezonu podcastu KBF: bliżej rozmawiamy o miastotwórczej roli kultury, zbiorowej mądrości i konieczności tworzenia wspólnych przestrzeni pozwalających na zaangażowanie. Gośćmi Caroliny Pietyry są: socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskich odporności Joanna Erbel oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw kultury, socjolog, menedżer i animator kultury Robert Piaskowski.

POSŁUCHAJ NAS!

Słuchaj nas na swoich ulubionych platformach streamingowych!

 

Znajdziesz nas między innymi na:

 

 

EKIPA

Podcast powstaje w zespole KBF. Sami prowadzimy logistykę, tworzymy scenariusze odcinków, rejestrujemy i edytujemy materiał. Naszych zacnych gości zapraszamy do Pałacu Potockich, w którym nagrywamy rozmowy. Zapewniamy ciacha, kawę i dobrą atmosferę. Chcemy być #bliżej rozmówców i przede wszystkim Was – słuchaczy!

 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska