Przejdź do treści
Powrót

Muzycznie Wokół Szopki 2023

W witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach – w tym roku blisko 40 szopek stanie w przestrzeni miejskiej Krakowa. Z pomocą darmowego spacerownika będzie można oglądać je we własnym rytmie, a zorganizowane spacery dostarczą dodatkowych opowieści o wybranych bajkowych konstrukcjach. Szopki będziemy podziwiać już od 8 grudnia.

Szopka krakowska czerpie inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa, a jej wyjątkowość tkwi w fantazyjnym łączeniu stylów, mieszaniu porządków i postaci z różnych światów. Wśród tych ostatnich nie brakuje najróżniejszych „muzykantów” – od przygrywających na skrzypcach i trąbach aniołów po krakowskich andrusów. Dlatego trasa spaceru Wokół Szopki została w tym roku skomponowana z muzycznych motywów Krakowa i osnuta wokół charakterystycznych miejsc oraz postaci związanych z naszym miastem. Wędrując po Starym Mieście (według renesansowego kronikarza Marcina Bielskiego jego zarys widziany z lotu ptaka przypomina kształt lutni) oraz jego okolicach, będziemy wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll. Wytężmy wzrok i – wspomagając się dostępnym na internetowej stronie akcji spacerownikiem – poszukajmy w szopkach postaci związanych z Krakowem kompozytorów, wykonawców, ulicznych grajków.

Przemierzanie emanującego zimową energią miasta, aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, pokazywanie gościom i turystom odświętnie przystrojonego Krakowa – to doskonałe pomysły na grudzień w Krakowie. Każdy zrobi to w swoim tempie i stylu – bez wytchnienia lub powoli, z przystankiem na gorącą czekoladę czy aromatyczną kawę. Szopki można podziwiać, jak tylko się chce, ale najważniejsze jest, by wspólnie cieszyć się świątecznym czasem.

14 grudnia o godzinie 12.00 z Placu Świętego Ducha wyruszy spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spacer jest bezpłatny, nie ma konieczności pobierania wejściówek.

Tegoroczna odsłona projektu Wokół Szopki oferuje także zorganizowane możliwości spędzenia czasu w baśniowym świecie wykreowanym przez krakowskich szopkarzy oraz bliższego poznania związanych z nim ciekawostek. 17 grudnia o godzinie 12.00 ( bilety dostępne od 08.12.2023 r.) oraz 26 grudnia o godzinie 16.00 (bilety dostępne  od 19.12.2023 r.) odbędą się spacery z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacery obowiązują zapisy i bilety w cenie 5zł, które można kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze jest bezpłatny.

Z kolei 6 stycznia 2024 roku tradycyjnie zapraszamy na spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi nas muzycznym szlakiem Wokół Szopki. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, a szczegółowe informacje dostępne będą na stronie muzeumkrakowa.pl. Dodatkowo muzeum zaprasza na oglądanie wystawy pokonkursowej szopek krakowskich do Pałacu Krzysztofory od 11 grudnia 2023.

Szczegóły dotyczące pozostałych spacerów, na które zaprasza KBF, można znaleźć na stronie wokolszopki.pl.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF, Muzeum Krakowa.

Partner główny wydarzenia: Galeria Kazimierz 

Partnerzy: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Galeria Bronowice, Suempol, Wodociągi Miasta Krakowa 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter