Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak bardzo duże miasta uzależnione są od wsi i gospodarstw rolnych? Kraków nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co więcej, to właśnie w miastach marnujemy najwięcej żywności, a zmiany klimatyczne i cywilizacyjne sprawiają, że ilość pozyskiwanego jedzenia będzie coraz mniejsza.
Punktem wyjścia do przygotowania majowego programu Apteki Designu była zatem próba odpowiedzi na pytanie, co z tym faktem zrobić już teraz i jak przygotować miasta do tego, by były choć w pewnym stopniu żywieniowo samowystarczalne.
Zrównoważony rozwój
W maju w Aptece Designu kontynuujemy zaplanowane na drugi kwartał pasmo programowe. „Zrównoważony rozwój”, odwołując się do rezolucji ONZ, w której zawarto 17 celów zrównoważonego rozwoju dla świata. Tym razem przyjrzymy się drugiemu z nich, który brzmi: „Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo”.
500 milionów małych gospodarstw rolnych na świecie, zależnych przede wszystkim od opadów deszczu, zaspokaja do 80% światowego zapotrzebowania na żywność w znacznej części rozwijającego się świata. Co się stanie, gdy przyjdą susze i transformacje klimatyczne? Czym będą żywić się mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków, które są pod tym względem zależne od gospodarstw rolnych? Czy możemy już teraz przygotować się na spodziewane zagrożenia?
Nadszedł czas, aby przyjrzeć się sposobom produkcji, spożycia i dystrybucji żywności. Podczas majowych spotkań, debat, warsztatów, projekcji filmowych czy wydarzeń plenerowych zastanowimy się, jak radzić sobie z nadmiarem produkowanej żywności, a także zadbać o bezpieczeństwo żywieniowe i nie marnować jedzenia.
JADALNY Kraków Fest
Już 18 maja w ramach JADALNY Kraków Fest wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej będziemy odkrywać potencjał Krakowa jako „jadalnego” miasta. Tematem, wokół którego toczyć się będą wydarzenia, jest „Wspólny stół i relacje”. Oba zestawione w nim wątki w naturalny sposób przenikają się nawzajem. Jedzeniem się dzielimy, łączą nas z nim relacje, wspomnienia smaków z dzieciństwa, zapachy ulubionych potraw… Nasza relacja z żywnością to również szacunek okazywany przez uprawianie, przyrządzanie, a także niemarnowanie jedzenia.
W programie imprezy JADALNY Kraków Fest znalazły się m.in. warsztaty projektowania ogrodu przyjaznego dla klimatu, warsztaty sadzenia kompozycji roślin jadalnych, warsztaty literackie oraz muzyczne. Oprócz tego w trakcie pikniku będzie można posmakować pysznej wegańskiej kuchni oraz nabyć produkty ekologiczne od Targu Pietruszkowego.
Oprócz tego w Aptece Designu odbędzie się pokaz dwóch filmów dokumentalnych poruszających temat jedzenia: „Posłuchaj wegańskich biznesów” i „Katastrofa na talerzu”. Ich twórcy skupiają się na wyzwaniach, które stoją przed producentami żywności, oraz zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadprodukcja jedzenia. Filmy będą prezentowane z napisami oraz tłumaczeniem PJM. Partnerem pokazów są Rev Institute oraz Green Film Festival w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Jak nie marnować jedzenia?
Najwięcej jedzenia marnuje się w miastach – nie dbamy o nie, nie zdając sobie przy tym sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni żywieniowo od gospodarstw rolnych. Wątek nadprodukcji żywności oraz tego, jak sobie z nią poradzić, podejmiemy również 28 maja podczas spotkania z Anną Szwają i Ewą Protasiewicz z Pracowni Projektowania Alternatywnego ASP w Krakowie oraz Aleksandrem Baronem – jednym z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni młodego pokolenia, właścicielem krakowskiej restauracji Kapłony i Szczeżuje.
Miejskie ogrodnictwo, łąkomat i… słoikomat
Program wydarzeń w Aptece Designu będzie również oscylował wokół troski o samowystarczalność miast w produkcji żywności. Aby jednak tego dokonać, zaczynamy od podstaw – zazieleniania miasta i siania łąk kwietnych. IB Polska w ramach akcji „Rozzieleńmy się” podejmie różnorodne aktywności ogrodnicze, takie jak warsztaty tworzenia ogrodów i dbania o rośliny oraz spotkania, podczas których będzie można podzielić się swoją wiedzą na temat ogrodnictwa. W wyniku tych działań na terenie wokół Apteki Designu powstaną w przyszłości ogrody społeczne oraz łąka kwietna – z myślą o pszczołach, które są gwarantem przetrwania środowiska. Ponadto w maju koło Apteki Designu pojawi się łąkomat, a już wkrótce we współpracy z krakowskim Bistro Słoiki w Aptece Designu znajdzie się pierwszy w Krakowie, eksperymentalny słoikomat wpisujący się w naszą misję foodsharingu i niemarnowania jedzenia.
To już kolejny miesiąc projektu Agrocybernetyka, w ramach którego projektanci z Grupy Roboczej przeprowadzają w dawnych laboratoriach aptecznych eksperyment mający na celu sprawdzenie, jakie koszty musiałoby ponieść miasto, pozyskując własne uprawy oraz czy grzybnia może zastąpić… światłowód! Więcej informacji znajdziecie na stronie www.grupa.robocza.org.
Edukacja projektowa
W maju w Aptece Designu będziemy też oczywiście realizować naszą główną misję: edukacji projektowej i myślenia spekulatywnego o problemach świata, przyszłości, a także o trendach. Będziemy rozmawiać o tym, co projektowanie zmienia w ludziach i jak zaprojektować na nowo świat. Służą nam do tego odbywające co miesiąc warsztaty „Ćwiczenia z wyobraźni” dla grup zorganizowanych seniorów, dzieci i młodzieży, a także spotkania z cyklu „Meet the designer”. Tym razem porozmawiamy z Joanną Rudzińską (9 maja), projektantką wzornictwa w duchu slow-tech, wytwarzania i prototypowania, specjalizującą się w projektowaniu prozdrowotnym dla przestrzeni biurowych. Z kolei 21 maja poznamy bliżej Fundację Photon – organizatora cieszącego się dużą popularnością krakowskiego Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. A już 16 maja Dominika Jastrzębska z pracowni Solemika zaprasza 16 maja na kameralne warsztaty malowania płytek ceramicznych, słynnych portugalskich azulejos. Uwaga! Liczba miejsc mocno ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń.
Oprócz tego zapraszamy też na kolejną rundę warsztatów partycypacyjnych 9 i 23 maja poświęconych tematowi rewitalizacji dzielnicy Wesoła. Każdy może wziąć w nich udział, wysyłając uprzednio swoje zgłoszenie na adres kontakt@wesola.krakow.pl.
Copernicus Festival w Aptece Designu!
Po raz pierwszy Apteka Designu wchodzi we współpracę z Copernicus Festival (21–26 maja) – zapraszamy na dwa wykłady interaktywne w ramach pasma towarzyszącego. Poprowadzą je Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja, „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”), która opowie o tym, jak tłumaczyć zasady fizyki za pomocą zabawki, oraz Malwina Antoniszczak (24 maja, „Maszyny filmowe Juliana Antonisza”) – córka artysty i wynalazcy mówić będzie o jego warsztacie, w tym fascynacji ciało-mechanizmem odgrywającym istotną rolę zarówno w procesie tworzenia, jak i odbiorze filmów Antonisza.
***
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie w całości na stronie internetowej Apteki Designu. Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco! www.aptekadesignu.pl
Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.
Informacje o Aptece Designu oraz pracujących w niej projektantach znajdują się na stronie KBF: tutaj.
Obserwujcie nas: www.instagram.com/apteka.designu
Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF
Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):
poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00
Uwaga! W dniach 1–3 oraz 30 maja czytelnia będzie zamknięta!