Przejdź do treści
Powrót

Nadchodzi Copernicus Festival!

Współczesne technologie kosmiczne, pasjonujący świat owadów czy nowoczesne interfejsy mózg-komputer – podczas Copernicus Festival (21–26 maja) zajrzymy do świata naukowych badań, skupiając się na tematyce nawiązującej do hasła tegorocznej edycji wydarzenia – „Maszyna”.

Copernicus Festival to wydarzenie które pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W ciągu sześciu dni będzie można usłyszeć wykłady wybitnych ekspertów, wziąć udział w angażujących dyskusjach czy warsztatach, a także zobaczyć inspirujące filmy i wystawy nawiązujące do tegorocznego hasła festiwalu.

Podczas tegorocznego Copernicus Festival w dniach 21–26 maja skupimy się na maszynach – przyjrzymy się zarówno rozwojowi technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie.

Czy nasze komórki i całe ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Czy zanurzenie w świat cyfrowy odpowiada za kryzys zdrowia psychicznego? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one… pojawianie się ludzi? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in.: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, a także Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Podczas pasma Konfrontacje” spotkamy się z czołowymi polskimi naukowcami, którzy poruszą intrygujące tematy z pogranicza nauki i filozofii. Z profesorami Markiem Kusiem i Karolem Życzkowskim zagłębimy się w tajemnice Wszechświata i poznamy prawa, które mogą nim rządzić od początku czasu, z kolei z Łukaszem Opalińskim i Mariuszem Gogólem porozmawiamy o komórkach (m.in. czy ich funkcje mogą być sprowadzone do pracy maszyny?), na poszukiwania życia w kosmosie zaproszą nas Marcin Gawroński i Anna Łosiak, a Jan K. Argasiński i Katarzyna Jaśko przedstawią możliwe wizje rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na przyszłość nauki.

Podczas pasma Śniadania Mistrzów” porozmawiamy z wybitnymi postaciami z obszaru nauki i kultury. Naszymi gośćmi będą m.in.: informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska, historyk Krzysztof Mikulski czy architekt Robert Konieczny – przedstawimy ich zainteresowania, twórczość oraz pasje. W programie Copernicus Festival zagości także gala konkursu Mądra Książka Roku, na której poznamy najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej w czterech różnych kategoriach. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w licznych warsztatach, wystawach czy pokazach filmowych.

Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Aktualne informacje dostępne są na stronie www.copernicusfestival.com.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter