Przejdź do treści
Powrót

Kwiecień w Aptece Designu

Kwiecień zawitał w pełni, a wraz z nim wiosna, która niesie ze sobą coraz dłuższe i cieplejsze dni, zachęcając do wychodzenia z domu. Warto zajrzeć w tym czasie do Apteki Designu, jedynego w swoim rodzaju miejsca na mapie Krakowa, w którym design spotyka się ze sztuką i nowymi technologiami!

Hasło pasma programowego realizowanego w Aptece Designu od kwietnia do czerwca 2024 roku brzmi „Zrównoważony rozwój”. Punktem wyjścia jest dla nas Agenda 2030 przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Określa 17 celów zrównoważonego rozwoju, które powinny zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Dotyczą one 5 obszarów: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Zrównoważony rozwój to przede wszystkim takie dbanie o świat i jego przemiany, by potrzeby obecnego pokolenia były zaspakajane w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska i potrzeb przyszłych pokoleń.

Kwietniowy program Apteki Designu skupia się wokół tych celów zrównoważonego rozwoju, które są szczególnie istotne dla Krakowa. „Wspólnie zadbamy o wiedzę, edukację i praktykę w zakresie zrównoważonych miast i społeczności. Podczas spotkań, debat i warsztatów zastanowimy się, w jaki sposób w praktyce wykorzystać zrównoważony rozwój w procesie projektowym i jak w ten proces zaangażować różne grupy społeczne: od dzieci, poprzez młodzież i osoby dorosłe, po seniorów” – mówi jedna z programerek Apteki Barbara Fijał.

Co jeszcze nas czeka?

Początek miesiąca przyniesie warsztaty kolażowe prowadzone przez Katarzynę Janotę, członkinię Grupy Roboczej (9 kwietnia). W pierwszym tygodniu kwietnia odbędzie się również zjazd studentów Międzyuczelnianej Akademii Klimatu (MAK). To unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu.

16 kwietnia, w ramach cyklu Meet the designer, spotkamy się z kolejną projektantką z Apteki Designu. Czarli Bajka – bo o niej mowa – artystką, graficzką, miłośniczką street artu, dla której szczególną inspiracją jest muzyka etniczna.

18 kwietnia pożegnamy „Pejzaż księżycowy”, czyli wystawę mrocznych, ale i pełnych magii oraz motywów roślinnych kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak. A już 20 kwietnia zapraszamy na wernisaż eskpozycji „Kolor, światło i cień” stanowiącej pracę dyplomową Katarzyny Skowron, studentki kierunku art&design na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN). Zobaczymy m.in. prace wykonane przez młodzież zmagającą się z problemami psychicznymi. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni Apteki Designu.

Jak zrealizować projekty kulturalne z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR)? I jakie wyzwania czekają w przyszłości organizatorów wydarzeń w związku z rozwojem technologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wraz z Fundacją Photon już 19 kwietnia. Z kolei 20 kwietnia, podczas warsztatów z Pawłem Mikołajczykiem (FIXIT SA / Change Pilots), zastanowimy się, jak wpisać zrównoważony rozwój w ramy projektowe. Natomiast 24 kwietnia nauczyciele, pracownicy instytucji kultury i wszyscy zainteresowani wykorzystaniem nowych narzędzi dydaktycznych do pracy z dziećmi będą mieli okazję zobaczyć na żywo, posłuchać, dotknąć i poczuć „na własnej skórze”, jak działa Musicon – innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne.

Pod koniec kwietnia Grupa Robocza zaprasza na spotkanie podsumowujące pierwszy etap prac w ramach Agrocybernetyki (25 kwietnia). Dowiemy się m.in., jak powstaje „agrolab” oraz czy w Aptece Designu mogą urosnąć… portugalskie pomidory i japońskie grzybki!

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Na większość z nich obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

 

PROGRAM:

4 kwietnia, 10.00–11.30
ELPIS: warsztaty artystyczne

Elpis to pochodzące z greckiej mitologii uosobienie nadziei. Jako jedyna została na dnie puszki Pandory, z której zostały uwolnione wszelkie nieszczęścia świata. Podczas warsztatów – opierających się na treści mitologicznej opowieści – stworzymy artystyczną instalację wykorzystującą, kolor, światło i cień, która będzie stanowić alternatywne zakończeniem tej historii. Warsztaty artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.

Prowadzenie: Katarzyna Skowron
Wydarzenie zamknięte dla grupy zorganizowanej

 

7 kwietnia, 9.00–14.00
Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)

MAK to unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni z istotnym wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające zmierzyć się z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski.

Wydarzenie zamknięte

 

9 kwietnia, 18.00
Warsztaty kolażowe towarzyszące wystawie „Pejzaż księżycowy”

Kolaż jako technika oferuje unikalną możliwość dekonstrukcji i mutowania zastanej rzeczywistości. A wiosna to dobry czas na takie małe mutacje i zmiany perspektywy… Zapraszamy na bardzo wyluzowane warsztaty kolażowe, które poprzedzi rozmowa o wizjach, marzeniach i pomysłach. Głównym celem tego spotkania jest wymiana myśli i złapanie oddechu. Co zabrać? Jeśli masz w zanadrzu jakieś kolorowe albumy, książki, gazety nadające się do pocięcia – zabierz je ze sobą. Można też wziąć ulubione nożyczki, klej, brokat – co tylko wydaje się nadawać do wyklejania. Można zabrać też ciasteczka/przekąski. Herbata będzie na miejscu.

Prowadzenie: Katarzyna Janota / Grupa Robocza
Poziom: kompetencje plastyczne ani talenty nie są wymagane
Limit osób: 15 (18+)

Organizator: KBF / Grupa Robocza
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

11 kwietnia, 10.00–11.30
Wyjątkowe Chwile: Rejs na archipelag marzeń

Zapraszamy na warsztaty twórcze inspirowane książką „M jak morze” Joanny Concejo. Podczas spotkania zanurzymy się w rozmyślaniach na temat nieskończonych możliwości. Inspirowani rozważaniami na temat horyzontu zdarzeń będziemy żeglować po oceanie wyobraźni i marzyć, licząc gwiazdy. Stworzymy piękne kolorowe instalacje oraz obrazy ilustrujące naszą podróż. Używać będziemy szlachetnego papieru, delikatnej palety barw i pięknej oprawy dla powstałych dzieł sztuki. Warsztaty literacko-artystyczne skierowane do młodzieży ze specjalnymi potrzebami.

Prowadzenie: Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski

Wydarzenie zamknięte dla grupy zorganizowanej

 

11 kwietnia, 18.00
Spotkanie Klubu Ilustratora

Hasło czwartego już twórczego spotkania krakowskiego środowiska ilustratorów brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas wymiany myśli będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje otrzymają Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.

Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!

 

16 kwietnia, 18.00
Meet the designer: Czarli Bajka

Tym razem poznacie Małgorzatę „Czarli” Bajkę – artystkę, graficzkę z wykształcenia, prywatnie miłośniczkę street artu. Muzyka – szczególnie związana z kulturą tradycyjną – jest dla niej nieustającą inspiracją. Tematykę ludową wykorzystuje szeroko: w ilustracji, projektowaniu graficznym, animacji i malarstwie ściennym. Projektuje okładki płyt, tworzy animacje do utworów muzycznych i wizualizacje do koncertów. Nieprzerwanie realizuje własny projekt „Malunki muzyczne”, w ramach którego tworzy murale inspirowane lokalną muzyką i kulturą. Nie lęka się eksperymentu i swobodnej ekspresji twórczej. Otwarta na świat i ludzi!

www.czarlibajka.com
www.instagram.com/czarlibajka/

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

18 kwietnia, 19.00
Finisaż wystawy „Pejzaż księżycowy” prezentującej kolaże Katarzyny Janoty do książki „Ciało Huty” Anny Cieplak

Zakończenie wystawy kilkunastu kolaży autorstwa Katarzyny Janoty, które są ilustracją poszczególnych rozdziałów książki „Ciało huty” Anny Cieplak. Wystawie towarzyszą dodatkowe elementy interaktywne i wizualne, przede wszystkim rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak. Wystawa jest pretekstem do postawienia pytań o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024), a towarzyszy jej refleksja o tym, jak wiedza o przeszłych wydarzeniach może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości.

Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

19 kwietnia, 18.00
Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) w projektach kulturalnych

Prezentacja projektów kulturalnych z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) zrealizowanych przez Fundację Photon

Organizator: Fundacja Photon
Wstęp wolny

 

20 kwietnia, 10.00–14.00
Jak wpisać zrównoważony rozwój w ramy projektowe? 

Warsztat praktyczny dla projektantów i wykładowców projektowania. Podczas zajęć dowiesz się, w jaki sposób w praktyce wykorzystać zrównoważony rozwój w procesie projektowym. Wykorzystamy narzędzia projektowania zrównoważonego i myślenia systemowego, aby na przykładach pokazać, jak projektować modele biznesowe, produkty i usługi tak, aby rozwiązania brały pod uwagę potrzeby całego ekosystemy oraz przynosiły korzyści zarówno dla biznesu jak i naszej planety.

Prowadzenie: Paweł Mikołajczyk FIXIT SA / Change Pilots

Organizator: KBF
Bilety: 49 zł; dostępne na kbfbilety.krakow.pl

 

20 kwietnia, 18.00
Wernisaż wystawy „Kolor, światło i cień”

Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.

Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron. Można ją oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni Apteki Designu.

Organizator: Katarzyna Skowron
Wydarzenie zamknięte (obowiązują zaproszenia)

24 kwietnia, 10.00–14.00
Musicon – spotkajmy się w Krakowie!

Poszukujesz nowych narzędzi dydaktycznych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? Interesujesz się innowacyjnymi metodami w edukacji lub terapii? Jesteś ciekawy, jak innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne produkowane na Śląsku zmienia polską edukację? Chciałbyś poznać możliwości pozyskania dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu do swojej placówki? 24 kwietnia w Aptece Designu będziesz miał(a) okazję zobaczyć na żywo, posłuchać, dotknąć i poczuć „na własnej skórze” jak działa Musicon – innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne. Jego skuteczność i efektywność w pracy z dziećmi ze SPE została przebadana naukowo!

Na spotkaniu dowiesz się:

  • Jak z jednego urządzenia mogą skorzystać różni specjaliści (nauczyciele wczesnoszkolni, przedszkolni, wspomagający, logopedzi, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, np. matematycy, muzycy).
  • Jak innowacyjne urządzenie i metoda pracy wpływają na rozwój poznawczy dzieci ze spektrum autyzmu, zaburzeniami mowy i dysleksją rozwojową?
  • Jak zwiększyć efektywność pracy nauczycieli i terapeutów?
  • Jak wykorzystać efekty projektu badawczo-rozwojowego do zmian w swojej placówce?

Poznacie nie tylko szczegóły finałowego eksperymentu z udziałem 300 dzieci z całej Polski, ale dowiecie się też, jak konkretne dane naukowe potwierdzają, że dzieci z Musiconem rozwijają się aż 2,5 razy szybciej!

Aby wziąć udział w wydarzeniu wypełnij formularz:

https://forms.gle/DDNDtZA5FPN8xaCd6

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/944717517356827]

Organizator: Musicon Club
Obowiązują zapisy

 

24 kwietnia, 18.00–20.00
Czy projektowanie uniwersalne się opłaca? Musicon – studium przypadku

Podczas spotkania dla branży projektowej dowiemy się, jak (i dlaczego) powstał Musicon. Jakie zmiany zostały wprowadzone w wyniku przeprowadzonych badań oraz jak przebiega proces wdrażania pomysłu do realizacji w placówkach edukacyjnych.

Przedstawiony zostanie program badawczy M-Terapia oraz usłyszymy m.in. o tym, jak Musicon wspiera rozwój umiejętności matematycznych, programistycznych uczniów i podnosi kwalifikacje nauczycieli.

Prowadzenie: Jakub Kozik

Jakub Kozik od 2015 roku aktywnie uczestniczy w rozwoju projektu Musicon. Jego długotrwałe zaangażowanie w dziedzinie projektowania, pasja edukacyjna oraz głęboka miłość do muzyki znacząco przyczyniły się do sukcesu tego innowacyjnego urządzenia. Kozik został uhonorowany nagrodą IF Design Award oraz znalazł się na liście „50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie” magazynu Brief, zdobywając także wiele innych prestiżowych wyróżnień. W latach 2006–2008 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (IWP), gdzie projektował m.in. siatkę vintage (część ekspozycji „Wiecznie Młode. Polski vintage”), logotypy dla subbrandów IWP (Centrum Design, DesignLab i Edusign), oraz współtworzył system identyfikacji wizualnej dla samego instytutu. Od 2009 roku prowadzi własne studio projektowe Zakład Struktur Użytkowych w Warszawie specjalizujące się w projektowaniu produktów, grafice użytkowej, identyfikacji wizualnej i produkcji wideo. Regularnie współpracuje z instytucjami takimi jak Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Instytut Sztuki PAN, Goethe-Institut i Teatrem Ochota.

Organizator: KBF / Musicon Club
Wstęp wolny. Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

25 kwietnia, 18.00
Agrocybernetyka_1: jak powstaje agrolab?

Agrocybernetyka to inicjatywa Grupy Roboczej, która z pomocą zrównoważonych technologii cyfrowych opracowuje innowacje związane z produkcją i konsumpcją żywności. „Nasza wizja zakłada harmonijną integrację technologii z przyrodą. Wierzymy, że w ten sposób zmienimy dotychczasowe podejście do rolnictwa, co przyniesie korzyści naszej planecie i jej mieszkańcom”, czytamy na stronie projektu. Podczas drugiego już spotkania poświęconego Agrocybernetyce dowiemy się m.in. czym jest agrolab i w jaki sposób powstaje.

Organizator: Grupa Robocza / KBF
Wstęp wolny. Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

30 kwietnia, 18.00
Finisaż wystawy „Kolor, światło i cień”

Wystawa jest pracą dyplomową studentki kierunku art&design na UKEN Katarzyny Skowron.

Światło i cień są częstymi symbolami przeciwieństw w literaturze czy innych tekstach kultury. Symboliką tą posługiwano się już w czasach starożytnych, wykorzystując ją np. do przedstawienia opozycji życia i śmierci. Wystawa jest wynikiem działań warsztatowych, na których nadaliśmy pojęciom światła, cienia i koloru nowe, bardziej personalne znaczenia.

Organizator: Katarzyna Skowron
Wstęp wolny. Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter