Przejdź do treści
Powrót

Informacyjny i zwięzły informator o mieście – „Karnet” wraca!

Festiwale, muzyka klasyczna i rozrywkowa, teatr, literatura, sztuki wizualne, film, wydarzenia rodzinne, „a także”, „odkrywamy” – już same tytuły rozdziałów nowej odsłony „Karnetu” mówią same za siebie. Na 32 stronach w syntetyczny sposób zaprezentowano wybór ponad stu wydarzeń reprezentujących życie kulturalne Krakowa. Nowy numer magazynu można znaleźć w punktach sieci InfoKraków, a także w miejscach związanych z kulturą miasta.

Co zobaczyć w Krakowie, gdzie udać się na wystawę, koncert czy spektakl? Na kolejnych stronach nowej publikacji można zapoznać się z wyborem wydarzeń kulturalnych marca. Jest to nawiązanie do tradycji miesięcznika „Karnet”, który w latach 1996–2021 był dla krakowian głównym źródłem informacji o krakowskim życiu kulturalnym. Nieustająco prowadzony jest portal „Karnet” – dziś pod adresem karnet.krakowculture.pl – gdzie zamieszczane jest pełne spektrum krakowskich wydarzeń artystycznych. Jednak, jako że są czytelnicy, którzy wolą otrzymać kulturalne rekomendacje w postaci drukowanej, właśnie w takiej formie będą one również udostępniane wielbicielom krakowskiej kultury. W ręce krakowian trafia zatem „Karnet” w nowym wydaniu, i nawet jeśli ukazuje się w skromniejszej postaci niż przed laty, to przecież wciąż trzyma rękę na pulsie krakowskiego życia kulturalnego.

A chociaż marzec nie jest (wydawałoby się) szczytem krakowskiego sezonu, to przecież liczba możliwości oszałamia. Festiwale? W końcu marca odbywają się Krakowski Festiwal Komiksu i jedno z najważniejszych światowych wydarzeń muzyki dawnej, czyli towarzyszący nam od dwudziestu lat w czasie Wielkiego Tygodnia Festiwal Misteria Paschalia. W tym roku trzyletnią kadencję na stanowisku dyrektora artystycznego festiwalu rozpoczyna Vincent Dumestre, szef zespołu Le Poème Harmonique. Obok serii koncertów będzie można m.in. zapoznać się z bogactwem dawnych instrumentów klawiszowych prezentowanych w Pałacu Potockich. Cały marzec stał się natomiast Miesiącem Krakowianek: pod tą nazwą kryje się seria wydarzeń poświęconych wybitnym kobietom naszego miasta.

Wystawy? W marcu rozpoczyna się kolejna wielka wystawa w miejscu bliskim wszystkim Polakom: Wawel Wyspiańskiego! Cricoteka przywołuje postać polskiego prekursora sztuki performansu Jerzego Beresia, a po latach przygotowań otwiera się Muzeum KL Plaszow. Te  znaczące otwarcia dzieli przestrzeń… jednego tygodnia. Warto zajrzeć do właśnie otwartego po gruntownym remoncie Bunkra Sztuki i zobaczyć prezentację kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów podarowanej niedawno Krakowowi.

Teatr? Czekają nas ważne premiery w Starym Teatrze, teatrach Łaźnia Nowa, KTO, Ludowym i na Scenie STU, a wielkie emocje może wzbudzić Wesele Wyspiańskiego wyreżyserowane przez Maję Kleczewską w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Muzyka klasyczna? Tu również zadziwia obfitość krakowskiej propozycji: można wrócić do Johanna Sebastiana Bacha – nie tylko w ramach Dni Bachowskich organizowanych przez niezawodną Akademię Muzyczną, ale też dzięki Pasji według św. Jana w Centrum Kongresowym ICE Kraków w cyklu ICE Classic i z udziałem Jordiego Savalla. Swój wkład w marcowy program mają zarówno zespoły Capella Cracoviensis (oratorium Solomon Handla) i Sinfonietta Cracovia (nowy cykl Elektro Sinfonietta), jak i Filharmonia Krakowska. Tu, obok ciekawie zaprogramowanych wydarzeń repertuarowych można wysłuchać koncertów w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, realizowanego dziś w Warszawie, jednak powstałego w Krakowie i nigdy niezapominającego o swoich korzeniach.

Muzyka rozrywkowa? Od występu Skaldów w Nowohuckim Centrum Kultury, poprzez symfoniczny wieczór uznanego jazzmana Włodka Pawlika w krakowskiej Filharmonii, po wielkie koncerty i widowiska w Tauron Arenie Kraków (Sanah czy Daria Zawiałow) – a to tylko przykłady…! Na łamach „Karnetu” zaprezentowano także wybór koncertów z mocniejszymi brzmieniami (Metal Masters!).

A przecież są jeszcze spotkania z literaturą, wydarzenia taneczne i filmowe, Cracow Fashion Week, propozycje dla dzieci z premierą Teatru Groteska – jest w czym wybierać!

Końcówka marca zapowiada już święta: warto zajrzeć na Targi Wielkanocne i Jarmark św. Józefa, odwiedzić wystawę drzewek emausowych w Muzeum Krakowa – no i zaplanować (to już na samym początku kwietnia) wizytę na odpuście Emaus (tym razem wyjątkowo przy Błoniach) – oraz oczywiście na święcie Rękawki.

A to oznacza, że nadeszła wiosna!

Pliki do pobrania:

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter