Powrót

Wokół Szopki – Spacerem po Krakowie

Okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z szopkami i zwyczajem odwiedzania ich w kościołach. Kraków natomiast szczególnie słynie z Konkursu Szopek Krakowskich, który każdego roku odbywa się tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia. Zwycięskie dzieła oglądać można później aż do lutego na pokonkursowej wystawie prezentowanej w Pałacu Krzysztofory (oddział Muzeum Krakowa).

Oprócz tego w ramach projektu Wokół Szopki na krakowskich placach i w parkach, hotelach, księgarniach czy galeriach handlowych, witrynach sklepów, kawiarni i restauracji można oglądać umieszczone w specjalnych gablotach dzieła krakowskich szopkarzy – zarówno te wyróżnione na przestrzeni lat w konkursach, jak i te wykonane specjalnie na tę okazję.

W programie wspólnego przedsięwzięcia KBF i Muzeum Krakowa znajduje się również specjalny spacer, w którym podążamy szlakiem tak prezentowanych szopek i szukamy ich związków z miastem. Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO – to pierwszy taki wpis odnoszący się do naszego kraju.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska