Powrót

Wokół Szopki – Spacerem po Krakowie

Okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z szopkami i zwyczajem odwiedzania ich w kościołach. Kraków natomiast szczególnie słynie z Konkursu Szopek Krakowskich, który rozpoczyna się każdego roku tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia. Zwycięskie dzieła pokazywane są później szerokiej publiczności na pokonkursowej wystawie prezentowanej w Celestacie (oddział Muzeum Krakowa).

Oprócz tego zarówno oryginalne dzieła krakowskich twórców wyróżnione w konkursach na przestrzeni lat, jak i wykonane specjalnie na tę okazję szopki wielkoformatowe umieszczone w specjalnych gablotach można oglądać w ramach projektu Wokół Szopki na krakowskich placach i w parkach, hotelach, księgarniach czy galeriach handlowych, witrynach sklepów, kawiarni i restauracji.

W programie tego wspólnego przedsięwzięcia KBF i Muzeum Krakowa znajduje się również specjalny spacer, w którym podążamy szlakiem tak prezentowanych szopek i szukamy ich związków z miastem. Krakowskie szopkarstwo wpisane zostało na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO – to pierwszy taki wpis odnoszący się do naszego kraju.

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner