Przejdź do treści
Powrót

Marzec w Aptece Designu

W marcu przekonamy się, że Apteka Designu to jedyne w swoim rodzaju miejsce spotkań i pracy dla projektantów oraz miłośników designu, które daje pole i przestrzeń dla eksperymentów. To tu odbywają się wydarzenia interdyscyplinarne i otwarte dla wszystkich – niezależnie od wieku!

Pierwszy powiew wiosny otworzy szeroko drzwi Apteki i pracowni naszych projektantów. Wszyscy zainteresowani tematem designu, sztuki, nowych technologii i futurystycznych wizji przyszłości będą mogli na własne oczy przekonać się, jak w poszpitalnym budynku funkcjonuje przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy, a także poćwiczyć własną wyobraźnię. Marcowy dzień otwarty wpisuje się również w miejskie obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego? Przyjdź 2 marca na dzień otwarty w Aptece Designu i przekonaj się, co łączy to miejsce z innymi krajami Unii Europejskiej!

Marzec to również ostatni miesiąc poświęcony tematowi nowych narracji. Spotykamy się z projektantami, analitykami trendów, strategami przyszłości, semiotykami kultury i futurystami po to, aby wspólnie zastanowić się, jak tworzyć nowe, bardziej przyjazne opowieści o przyszłości. Już 1 marca w ramach cyklu „Nowe narracje” spotkamy się z Marcinem Napiórkowskim i Krzysztofem Wróblewskim, z którymi porozmawiamy o roli storytellingu w budowaniu narracji o przyszłości. W marcu zaprosimy również wszystkich mieszkańców Krakowa i aktywistów miejskich na otwarte warsztaty dotyczące przyszłości Wesołej, m.in. organizowane przez Internationaler Bund Polska 6 marca „okrągłe stoły” poświęcone pomysłowi stworzenia na terenie dzielnicy ogrodów społecznych.

8 marca odbędzie się finisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” Fundacji Photon. Tydzień później 15 marca zapraszamy na wernisaż wystawy „Pejzaż księżycowy”, która prezentuje kolaże Katarzyny Janoty ilustrujące książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będą warsztaty spekulatywno-kolażowe prowadzone przez samą autorkę prac, poświęcone „możliwym przyszłościom” dzielnicy Wesoła.

W marcu kontynuujemy również współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie: w ramach wiosennej edycji Pro Arte 2024 studenci tej uczelni dowiedzą się, jak wygląda praca projektanta w instytucji kultury oraz niepłatny program stażowy na przykładzie KBF-u. Z kolei krakowscy licealiści spotkają się z Malwiną Antoniszczak i Joanną Krokosz (KROKANT), które zajmują się projektowaniem innowacji społecznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci, osób z niepełnosprawnościami. A już pod koniec marca zaprosimy seniorów do uczestnictwa w Uniwersytecie Wesoła, w ramach którego wspólnie z uczestnikami zbadamy, czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej.

Ponadto czekają nas wydarzenia skierowane do dzieci, a także miłośników rękodzieła i ceramiki!

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Na większość z nich obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

 

PROGRAM:

1 marca, 16.30
Nowe narracje: Jaka przyszłość dla nas? Narracje o przyszłości

Podczas spotkania z Marcinem Napiórkowskim i Krzysztofem Wróblewskim porozmawiamy o tym, czy możliwe jest tworzenie nowych opowieści o przyszłości. Co zrobić, by opowieści te nie były dychotomiczne i stronnicze, tylko otwarte na nowe możliwości i zmiany? Czy wizje przyszłości muszą od razu wiązać się z utopią, dystopią lub protopią? Dowiemy się również, jak storytelling może pomóc w budowaniu nowych narracji i jaką rolę pełni w tym wszystkim autor, narrator i bohaterowie. Zastanowimy się także, gdzie w tych obszarach odnajdziemy sprawczość, oraz jaką rolę odgrywają w tym wszystkim projektanci. Opowieść opowieścią, ale zmiana sama się nie dokona… Spotkanie poprowadzi Agata Bisping – Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF.

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
Wstęp wolny

 

2 marca 2024
15.00–19.00
Dzień otwarty Apteki Designu

Dzień otwarty Apteki Designu to przede wszystkim doskonała okazja, aby spotkać się i porozmawiać z pracującymi w niej projektantami. Na własne oczy przekonamy się, jak w poszpitalnym budynku powstała przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy oraz będziemy mogli poćwiczyć własną wyobraźnię. Zainteresowani renowacją mebli? Dobrze się składa, bo konsultacji udzieli jedna z designerek mająca swoją pracownię w Aptece Designu. Spragnieni sztuki? Czekają na nas aż dwie wystawy: jedna przygotowana przez Muzeum Zabawek, a druga przez Fundację Photon. Marcowy dzień otwarty wpisuje się również w miejskie obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Organizator: KBF
Wstęp wolny

 

6 marca
17.00–19.00
Greening the Blues: ogrody społeczne na Wesołej

W ramach projektu „Greening the Blues” Internationaler Bund Polska chce stworzyć ogród społeczny na Wesołej. Będzie on zaprojektowany i wykonany po konsultacji i z pomocą lokalnych mieszkańców. Do zbadania potrzeb i opinii wykorzystamy m.in. metodę „okrągłych stołów”, dzięki której powstanie przestrzeń do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych.

Organizator: Internationaler Bund Polska
Wstęp wolny

 

8 marca, 18.00
Finisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”
autor: Benjamin Vedrenne
kurator: Elwira Wojtunik-Láng

Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. W swoich pracach Benjamin Vedrenn skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami. Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Wystawa pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata tak, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która – wyposażona w ołówek i unikalny algorytm – stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.  Grafiki powstały w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.

Organizator wystawy: Fundacja Photon / KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

13 marca, 18.00
Spotkanie Klubu Ilustratora

Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasło czwartego już spotkania Klubu Ilustratora brzmi „Poznajmy się”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie miał ochotę, istnieje możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie. Podczas rozmowy będzie można wspólnie rysować i tworzyć. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem po zapisaniu się na wydarzenie.

Organizator: Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona!

 

15 marca, 18.00
„Pejzaż księżycowy”: wernisaż wystawy kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak

Wystawa kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało huty” Anny Cieplak. Zobaczymy na niej kilkanaście kolaży ilustrujących poszczególne rozdziały książki „Ciało huty”. Kolażom Katarzyny Janoty będą towarzyszyły dodatkowe elementy interaktywne i wizualne. Pojawią się rośliny – bardzo ważne bohaterki powieści Anny Cieplak – a także, idąc za sugestią autorki książki, zostaną postawione pytania o planowanie przyszłości „tu” (dzielnica Wesoła w Krakowie) i „teraz” (wiosna 2024). Podczas spotkania towarzyszącego wernisażowi, Agata Bisping porozmawia z Anną Cieplak o tym, jak refleksja nad przeszłymi wydarzeniami może wspierać wymyślanie i budowanie nowych, bardziej przyjaznych wizji przyszłości. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni.

Organizator wystawy: Grupa Robocza / KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
Wstęp wolny

21 marca 18.00
Meet the designer: Solemika

Otwarte spotkanie z Dominiką Jastrzębską, znaną jako Solemika! Solemika to pasja do tworzenia niebanalnych kompozycji z ręcznie robionych płytek ceramicznych. Nowatorskie projekty przy użyciu tradycyjnych technik i wyobraźni. Dominika zgromadziła najwięcej wiedzy o projektowaniu i tworzeniu ceramiki. Również w jej rodzinnych stronach „sole” kojarzą się dobrze z lokalnym skarbem wielickiej Kopalni Soli. Właśnie to słowo klucz tworzy markę, która mnoży znaczenia i wydobywa piękno architektury wnętrz.

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl
Wstęp wolny

 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter