Historia

KBF powstał w 1997 roku jako gminna instytucja kultury. Pierwszym celem ówczesnego Biura Festiwalowego Kraków 2000 była organizacja serii prestiżowych wydarzeń z praktycznie wszystkich dziedzin kultury: ten pięcioletni program związany był z przyznaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury roku 2000. Przedsięwzięcia tamtego okresu, w tym kilkadziesiąt festiwali, ugruntowały naszą pozycję jako znaczącego organizatora wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie. Unikalne w skali kraju doświadczenia, kontakty i know-how zadecydowały o podtrzymaniu działalności Biura po roku 2000. Pod nazwą Krakowskie Biuro Festiwalowe funkcjonowaliśmy od 2005 roku.

Dziś mówimy o sobie po prostu KBF, czyli kultura, biznes, festiwale. To główne obszary, które definiują to, kim jesteśmy i jaka jest nasza misja w mieście.

Zajmujemy się realizacją i promocją wielkich imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich znajdują się prestiżowe i doceniane przez światową krytykę wydarzenia muzyczne – od podkreślającego atmosferę Wielkiego Tygodnia festiwalu Misteria Paschalia, poprzez eksperymentalne koncerty Sacrum Profanum po spektakularny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, uważany za najważniejszy festiwal poświęcony screen music na świecie. KBF był również współorganizatorem ważnego awangardowego festiwalu – Opera Rara. Jesteśmy operatorem strategicznego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz organizatorem poświęconego prozie Festiwalu Conrada i prezentującego współczesną poezję Festiwalu Miłosza. Prowadzimy dobrze znany mieszkańcom Krakowa portal Karnet, dostarczający informacji o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w mieście, dawniej wydawany w wersji papierowej, a obecnie dostępny online. W naszych strukturach działa też Krakow Film Commission, którego misją jest wspieranie produkcji filmowych na terenie Krakowa oraz całego województwa małopolskiego. Nie zapominamy o najmłodszych mieszkańcach miasta – portal Kids in Kraków to platforma gromadząca informacje o najlepszych inicjatywach dla dzieci – oraz osobach o specjalnych potrzebach: jesteśmy wydawcą skierowanego do nich i ich opiekunów profilu Kraków dla Wszystkich. Jesteśmy także promotorem takich projektów kulturalnych jak Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera czy Kraków Live Festival. W naszą działalność wpisuje się prezentacja spektakli teatralnych, dlatego od lat wspieramy Festiwal Boska Komedia. Odpowiadamy także za widowiska i imprezy dla wielotysięcznej publiczności, takie jak Wianki – Święto Muzyki, a także te nieco bardziej niszowe oraz realizowane na mniejszą skalę, jak kina plenerowe czy Krakowskie Kiermasze Książki.

Odpowiadaliśmy również za zakończone już projekty, które cieszyły się dużą popularnością mieszkańców Krakowa i gości spoza miasta: Jarmark Świętojański, Pikniki Krakowskie, Krakowski Salon Sztuki. Działaliśmy dla kultury także w obszarze turystyki: do listopada 2022 roku administrowaliśmy dziewięcioma punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków. Wciąż wydajemy i obsługujemy portal Kraków Travel.

Od 2021 roku jesteśmy współgospodarzem Pałacu Potockich, kreatywnej przestrzeni przy Rynku Głównym, otwartej dla mieszkańców i turystów, a przede wszystkim domu dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Od roku 2022 KBF jest również wydawcą kwartalnika „Czas Literatury” oraz miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków i Świat”.

Od zawsze najważniejsi są dla nas odbiorcy naszych wydarzeń i projektów, ale lubimy też, gdy nasze działania spotykają się z podziwem konkursowych jury.

W 2016 roku, dzięki aplikacji złożonej przez KBF w imieniu Miasta Krakowa i 52 inicjatyw współorganizowanych przez Gminę Miejską, Kraków uzyskał prestiżowy tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń 2016 przyznawany przez International Festivals & Events Association. Międzynarodowe grono ekspertów przyznało Krakowowi to wyróżnienie w uznaniu dla konsekwencji w budowaniu pozycji lidera wśród miast festiwalowych Europy Środkowo-Wschodniej. Doceniono przede wszystkim orientowanie festiwali miejskich w kierunku jeszcze większego angażowania społeczności lokalnych i wzmacniania kulturalnej tożsamości miasta.

Pobierz statut KBF

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner