Historia

KBF powstał w 1997 roku jako gminna instytucja kultury. Pierwszym celem ówczesnego Biura Festiwalowego Kraków 2000 była organizacja serii prestiżowych wydarzeń z praktycznie wszystkich dziedzin kultury: ten pięcioletni program związany był z przyznaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury roku 2000. Przedsięwzięcia tamtego okresu, w tym kilkadziesiąt festiwali, ugruntowały naszą pozycję jako znaczącego organizatora wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie. Unikalne w skali kraju doświadczenia, kontakty i know-how zadecydowały o podtrzymaniu działalności Biura po roku 2000. Pod nazwą Krakowskie Biuro Festiwalowe funkcjonujemy od 2005 roku.

Dziś mówimy o sobie po prostu KBF, czyli kultura, biznes, festiwale. To główne obszary, które definiują to, kim jesteśmy i jaka jest nasza misja w mieście.

Zajmujemy się realizacją i promocją wielkich imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich znajdują się prestiżowe i doceniane przez światową krytykę wydarzenia muzyczne – od podkreślającego atmosferę Wielkiego Tygodnia festiwalu Misteria Paschalia, poprzez eksperymentalne koncerty Sacrum Profanum, wysmakowany i awangardowy festiwal Opera Rara, po spektakularny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, uważany za najważniejszy festiwal poświęcony screen music na świecie. Jesteśmy operatorem strategicznego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz organizatorem poświęconego prozie Festiwalu Conrada i prezentującego współczesną poezję Festiwalu Miłosza. Wydajemy magazyn „Karnet”, który co miesiąc dostarcza mieszkańcom Krakowa informacji o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w mieście. W naszych strukturach działa też Krakow Film Commission, którego misją jest wspieranie produkcji filmowych na terenie Krakowa oraz całego województwa małopolskiego. Działamy dla kultury i biznesu także w obszarze turystyki: administrujemy dziewięcioma punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także jesteśmy wydawcą i operatorem portalu Kraków Travel. Nie zapominamy o najmłodszych mieszkańcach miasta – portal Kids in Kraków to platforma gromadząca informacje o najlepszych inicjatywach dla dzieci – oraz osobach o specjalnych potrzebach: jesteśmy wydawcą skierowanego do nich i ich opiekunów profilu Kraków dla Wszystkich. Jesteśmy także promotorem takich projektów kulturalnych jak Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera czy Kraków Live Festival. W naszą działalność wpisuje się także prezentacja spektakli teatralnych – od lat wspieramy Festiwal Boska Komedia, a także wsparcie środowiska twórców sztuk wizualnych za sprawą organizacji Krakowskiego Salonu Sztuki. Odpowiadamy także za widowiska i imprezy dla wielotysięcznej publiczności, takie jak Wianki – Święto Muzyki oraz Jarmark Świętojański, a także te nieco bardziej niszowe oraz realizowane na mniejszą skalę, jak Pikniki Krakowskie, kina plenerowe czy Krakowskie Kiermasze Książki.

Od zawsze najważniejsi są dla nas odbiorcy naszych wydarzeń i projektów, ale lubimy też, gdy nasze działania spotykają się z podziwem konkursowych jury. W 2016 roku, dzięki aplikacji złożonej przez KBF w imieniu Miasta Krakowa i 52 inicjatyw współorganizowanych przez Gminę Miejską, Kraków uzyskał prestiżowy tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń 2016 przyznawany przez International Festivals & Events Association. Międzynarodowe grono ekspertów przyznało Krakowowi to wyróżnienie w uznaniu dla konsekwencji w budowaniu pozycji lidera wśród miast festiwalowych Europy Środkowo-Wschodniej. Doceniono przede wszystkim orientowanie festiwali miejskich w kierunku jeszcze większego angażowania społeczności lokalnych i wzmacniania kulturalnej tożsamości miasta.

Pobierz statut KBF

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner