Przejdź do treści
Powrót

Światowe gwiazdy muzyki współczesnej na Sacrum Profanum. Kogo usłyszymy w najbliższych dniach w Krakowie?

Już dziś rozpoczynamy listopadową część Sacrum Profanum. W ciągu najbliższych czterech dni do Krakowa zawitają światowe gwiazdy muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Wśród nich ikona amerykańskiego jazzu Mary Halvorson, jedyny w swoim rodzaju duński wiolonczelista Niels Rønsholdt i wyjątkowa gaelicka dudziarka Brìghde Chaimbeul.

CZWARTEK
Vibrant Strings

W czwartek usłyszymy niesamowite połączenie jazzowej improwizacji, muzyki współczesnej i wpływów Jimiego Hendrixa! Mary Halvorson jest ważną postacią amerykańskiej sceny jazzowej w szczycie kariery, wirtuozką gitary elektrycznej o bardzo autorskim rysie oraz rozpoznawalnym i niepodrabialnym stylu. Zagra w Filharmonii Krakowskiej razem z amerykańskim składem smyczkowym Mivos Quartet. Tego samego wieczoru krakowska publiczność zanurzy się w bezkresie muzyki Aleksandry Słyż, a konkretnie w jej nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii.

PIĄTEK
Nowa muzyka w Starym

W Starym Teatrze artyści Sacrum Profanum zagrają w przestrzeniach, w których zwykle się nie gra! W szatni, na schodach, w foyer. Zaproszą publiczność w muzyczną podróż przez czas i przestrzeń. O miłości, różnorodności, relacjach i napięciach opowiedzą Chór Polskiego Radia, Pepol/Krzewiński oraz Górczyński/Kiwer/Wiak.

SOBOTA
Patterns

Tristan Perich uchodzi za jeden z ciekawszych głosów nowej amerykańskiej kompozycji – rozwija unikalny język i wytycza kierunek przyszłego rozwoju muzyki. Na Sacrum Profanum usłyszymy utwór Open Symmetry na trzy wibrafony i zestaw 20 głośniczków z jednobitową elektroniką. To połączenie klasycznych instrumentów z prymitywną elektroniką jest znakiem rozpoznawczym kompozytora. Utwór wykonają muzycy francuskiego Ensemble 0 i szwajcarskiego Eklekto, dla których powstał. W drugiej części wieczoru Wojtek Blecharz i Rei Nakamura spróbują przetransformować tradycyjny koncert fortepianowy w wyjątkową instalację na fortepian oraz zestaw bezprzewodowych głośniczków, które zostaną rozmieszczone wokół pianistki i umożliwią słuchającym interaktywny odbiór.

NIEDZIELA
Persistence

Na Sacrum Profanum zagości jeden z najbardziej popularnych utworów muzyki współczesnej XX wieku. Canto Ostinato Simeona ten Holta w nowym opracowaniu Chain Ensemble daje gwarancję transowych przeżyć dla publiczności i wykonawców. Tajemnica jego popularności tkwi we wręcz obsesyjnie powtarzanych motywach, które utrzymane w tradycyjnej tonalności i w połączeniu z minimalistyczną repetycyjnością tworzą skazaną na sukces mieszankę. W Muzeum Manggha krakowska publiczność usłyszy legendarny utwór w niepowtarzalnym wykonaniu.

Country Side
Nie sposób o bardziej skrajne połączenie niż muzyka współczesna i country. Istotnie, sacrum i profanum. Niemniej jednak Niels Rønsholdt tak te światy ze sobą zespolił, że wydają się nierozerwalne i naturalnie do siebie pasujące. Gdzie więc kończy się kultura prostego człowieka, a zaczyna patrzenie z góry? Na pewno nie na niedzielnym koncercie w Łaźni Nowej! Festiwal zamknie Brìghde Chaimbeul, szkocka kompozytorka wykonująca na dudach niezwykle melodyczny i przyjemny w odbiorze eksperymentalny folk celtycki. W ten sposób zakończy się tegoroczna edycja Sacrum Profanum, którą również na dudach rozpoczął we wrześniu Erwan Keravec.

Pełny program 21. edycji Sacrum Profanum, której partnerem jest Galeria Kazimierz, dostępny jest na stronie festiwalu. Bilety są dostępne w sprzedaży na KBF: BILETY, w aplikacji KBF: PLUS i na EVENTIM.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter