W tym roku upływa 30 lat od premiery legendarnej już „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i z tej okazji na dużej sali Kina Kijów spotkają się twórcy filmy i osoby związane z produkcją. Wśród gości nie mogło zabraknąć Niusi Horowitz-Karakulskiej, ocalałej z Zagłady, która pracowała przy filmie jako konsultantka. Na wydarzenie, którego partnerem jest KBF, zapraszamy we wtorek 5 marca 2024 roku o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.
2 marca 1994 roku reżyser Steven Spielberg przyleciał swoim samolotem do Krakowa na polską premierę filmu „Lista Schindlera”. Pamiętna konferencja prasowa twórców filmu została wówczas zorganizowana w siedzibie krakowskiego ośrodka telewizyjnego.
W kinie Kijów odbył się uroczysty pokaz „Listy Schindlera”, która między styczniem a kwietniem 1994 roku otrzymała najbardziej prestiżowe nagrody kinematografii światowej, w tym 12 nominacji do Oscarów i ostatecznie 7 statuetek – gala ich wręczenia odbyła się niecałe trzy tygodnie po krakowskim seansie – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, muzykę, scenografię, zdjęcia i montaż. W 1995 roku „Lista Schindlera” znalazła się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne. W roku 2007 Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.
Steven Spielberg był gościem specjalnym poruszającej krakowskiej premiery, w której wzięli udział członkowie rządu RP z ówczesnym premierem Waldemarem Pawlakiem na czele, prymas Polski Józef Glemp oraz czołowe osobistości świata kultury, m.in. reżyser Andrzej Wajda i kompozytor Krzysztof Penderecki.
Krakowska premiera, która odbyła się 4 marca 1994, była jedną z trzech światowych premier filmu. Wcześniej przez kilka miesięcy miasto żyło ekranizacją losów niemieckiego biznesmena, który pół wieku wcześniej uratował od śmierci 1200 krakowskich Żydów. W niektórych rejonach miasta czas pomknął wstecz, wróciło getto w Podgórzu i obóz w Płaszowie, niemieckie mundury na ulicach przywoływały pamięć zbrodni i strachu. Dla części osób było to jak otwarcie rany, dla wielu przygoda filmowa. Mówi się, że prawie pół Krakowa przewinęło się przez plan zdjęciowy, a hollywoodzkie gwiazdy bywały wieczorami w Piwnicy Pod Baranami oraz modnych wówczas restauracjach: Ariel i Pałac Pugetów.
Jak pamiętają ten czas goście specjalni naszego wieczoru, jak pamiętacie go Wy – widzowie? Co nam zostało z „Listy Schindlera”? Co zyskał Kraków?
W spotkaniu udział wezmą:
Krzysztof Gierat, wiceprezydent Miasta Krakowa (wówczas) – prowadzenie
Bronisława (Niusia) Horowitz-Karakulska, ocalała z Zagłady, konsultantka filmu
Marek Brodzki, asystent reżysera
Ryszard Melliwa, dekorator wnętrz
Marta Bizoń, Ewa Kaim, Beata Rybotycka, aktorki
Prof. Aleksander Skotnicki, hematolog, strażnik pamięci krakowskich Żydów
oraz aktorzy, statyści, uczestnicy wydarzeń.
Tak jak 30 lat temu wśród uczestników spotkania zagości zespół Kroke w składzie: Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba i Tomasz Lato
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.