Przejdź do treści
Powrót

Recepta na jesień – nowy numer kwartalnika ,,Kraków Culture’’!

Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Conrada, lemowska Bomba Megabitowa i obchody 10-lecia KMLU. Muzycznie, alternatywnie, filmowo, a nawet cyfrowo – jesień obfituje w festiwale i wystawy, a nową kreatywną odsłonę prezentuje przestrzeń Wesołej. Wszystkie barwy kulturalnej jesieni w nowym wydaniu kwartalnika „Kraków Culture”!

Dziesięć lat temu, jesienią 2013 roku po trwającym kilka lat procesie aplikacji Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przyglądając się historii tej dekady, widzimy powstałe programy wsparcia przemysłu książki, księgarni i antykwariatów, Nagrodę Conrada dla pisarzy zaczynających literacką drogę, nowo powstające i zyskujące na prestiżu festiwale czy codzienne wydarzenia w Pałacu Potockich. Tej jesieni na przestrzeni dosłownie dwóch tygodni weźmiemy udział w 15. Festiwalu Conrada, Międzynarodowych Targach Książki czy Festiwalu Bomba Megabitowa. To potężna dawka literatury i antidotum na tęsknotę za minionym latem.

Część z nowo nabytych lektur będziemy jednak musieli odłożyć na później – bo przecież jesień to także inne festiwale: filmowa Etiuda & Anima świętuje swoją trzydziestą edycję; Sacrum Profanum prezentuje multiwersum muzyki współczesnej. Formułę odświeża Jazz Juniors, wraz z Dniami Zbigniewa Seiferta tworząc Kraków Jazz Week. Jeśli do tej wybuchowej mieszanki dodamy wydarzenia Krakowskich Zaduszek Jazzowych oraz Krakowskiej Jesieni Jazzowej, koncertowa jesień zapowiada się elektryzująco – tym bardziej że w mieście zagoszczą również m.in. gwiazdy muzyki klasycznej: Christina Pluhar i zespół L’Arpeggiata, Ian Bostridge czy Philippe Jaroussky i zespół Le Concert de la Loge – a to wszystko za sprawą zespołu Capella Cracoviensis świętującego Światowy Dzień Opery i włączającego go w festiwal Opera Rara. Międzynarodową scenę muzyki rockowej i popowej reprezentują m.in. Björk i Peter Bence na koncertach odpowiednio w Tauron Arenie Kraków i Centrum Kongresowym ICE Kraków.
W arkana sztuki cyfrowej i eksperymentów z pogranicza muzyki, sztuki współczesnej i sztuk performatywnych wprowadzą nas uznane firmy w postaci festiwali Patchlab i Audio Art.
Do utraty tchu? Oddechu poszukamy podczas spacerów po Wesołej – nowa kreatywna dzielnica miasta zaprasza nie tylko w swoje zielone przestrzenie, ale także do wnętrz Apteki Designu i siedzib coraz śmielej sadowiących się tu krakowskich instytucji kulturalnych. A to dopiero preludium do planów rozwoju, jaki ma się tu dokonać w najbliższych latach. Właśnie w Aptece zagoszczą wydarzenia cyklu Design w Krakowie wpisujące się w po raz kolejny w angażujący środowisko krakowskich projektantów i wiele przestrzeni w mieście projekt Sztuka do Rzeczy. W tym roku jego wydarzenia ogniskują się wokół spuścizny Warsztatów Krakowskich oraz bogatych krakowskich tradycji rzemiosła.
Projektem zwierającym szyki środowiska związanego z krakowską Akademią Sztuk Pięknych jest z kolei Open Eyes Art Festival, który z wydarzenia towarzyszącego konferencji Open Eyes Economy Summit konsekwentnie ewoluuje w stronę dużego ogólnomiejskiego festiwalu sztuki.

Nie zawiodą nas również krakowskie instytucje wystawiennicze. Obraz złotego wieku to monumentalna wystawa przygotowana przez Zamek Królewski na Wawelu nawiązująca do czasów renesansu i rządów Jagiellonów na krakowskim dworze. Wraca do nas stała wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie Broń i barwa – ten wyjątkowy zbiór historycznych militariów usadowi się już na stałe w Arsenale Książąt Czartoryskich – zaś w Gmachu Głównym zobaczymy kolejną odsłonę cyklu 4 × nowoczesność, tym razem opowiadającą o modernizmie czasów PRL-u. Do trudnej, ale i bogatej w obrazy historii XX wieku nawiążą również wystawa litewskich artystów Try to make it real! But compare to what? w MOCAK-u oraz prezentowana przez MuFo luksemburska kolekcja fotografii samego Edwarda Steichena.

Bezpłatny, dwujęzyczny kwartalnik „Kraków Culture” wydawany jest przez Miasto Kraków i KBF.

Jest dostępny w sieci punktów InfoKraków, można go również znaleźć także w licznych kawiarniach, księgarniach, instytucjach kultury i hotelach.

Nowy numer w wersji elektronicznej można pobrać również tutaj: https://krakowculture.pl/kwartalnik/

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter