Przejdź do treści
Powrót

O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa – rusza głosowanie internautów

Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Nominacje dla artystów za 2022 rok zostały ogłoszone 3 lutego w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Plebiscyt potrwa do północy 24 lutego. Zwycięzców poznamy 3 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Onecie. Relację z gali wyemituje 4 marca telewizja TVN.

O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 24 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w 7 kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial.

Nominowanych wskazują zaproszeni krytycy z różnych mediów, przedstawiciele Krakowa i dziennikarze redakcji Onet Kultura.

Już po raz piąty Miasto Kraków współorganizuje plebiscyt O!Lśnienia wskazujący twórców, głośne premiery, nagrania i zjawiska, które spotkały się z uznaniem krytyków i odbiorów. Tym samym wspieramy różne dziedziny kultury i ich twórców. Warto podkreślić, że nagrodzeni dotąd laureaci i laureatki swoimi dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami, odkrywcami, doskonałymi ambasadorami kultury naszego kraju. Wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, a ich dzieła często odbijają się szerokim echemmówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ogromnie się cieszę, że mimo trudnych czasów, już po raz siódmy przyznamy nagrody Onetu i miasta Krakowamówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.  Każdy rodzaj obecności kultury w szeroko zasięgowym medium uważam za niezwykle cenny. Myślę o naszych nagrodach jak o przewodniku po współczesnej kulturze. Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami. Do gry w kulturę zapraszamy użytkowników Onetu, bo to oni w głosowaniu decydują o tym, kto uzyska status Olśnienia. Przez trzy tygodnie trwa promocja artystów i ich dzieł. Cieszę się, że „O!Lśnienia” mają także  wymiar finansowy  – dodaje Katarzyna Janowska.

Artysta, który zbierze najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2023 w wysokości 30 tys. złotych.

Partnerem nagród jest redakcja Vogue Polska, która już po raz drugi wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę i podczas wydarzenia będzie obchodzić także swoje 5. urodziny.

Partnerem kategorii Sztuki Wizualne jest dom aukcyjny Polswiss Art.

Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland.

3 marca na gali poznamy nazwisko tegorocznego „Ambasadora Kultury”.

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder.

Na zaproszenie organizatorów swoje propozycje nadesłali: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Łukasz Maciejewski i Jacek Wakar, Szymon Kloska, Michael Łyczek z KBF oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Tym razem gala O!Lśnień zagości w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. To szczególne miejsce − zrewitalizowany na cele kulturalne kompleks dawnych nowohuckich warsztatów jest dziś przestrzenią ambitnego autorskiego teatru, centrum festiwalowym Boskiej Komedii i miejscem wielu głośnych premier. Gala O!lśnień to wydarzenie ważne nie tylko dla lokalnego środowiska kultury, choć oczywiście niezmiennie cieszy mnie wiele nominacji związanych z naszym miastem. Dzięki współpracy z Onetem O!lśnienia mają charakter ogólnopolski, a nagrody należą do czołówki najbardziej liczących się wyróżnień w Polsce  – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia 2023 – Nagrody Kulturalne Onetu:

 

LITERATURA

Sylwia Chutnik – „Tyłem do kierunku jazdy”

Wydawnictwo: Znak Literanova

Za literacką sagę o trzech pokoleniach kobiet z historią przemian politycznych i obyczajowych w tle. Opowieść o odkrywaniu różnych odcieni kobiecości, przybliżającą polskim czytelnikom realia queerowego doświadczenia.

Jarosław Kurski – „Dziady i dybuki”

Wydawnictwo: Agora

Za świetnie udokumentowany i napisany reportaż biograficzny o losach swojej polsko-żydowskiej rodziny, układający się w opowieść o splątanej i trudnej historii Polaków, Żydów i szerzej Polski.

Patryk Pufelski – „Pawilon małych ssaków”

Wydawnictwo: Karakter

Za dziennik, będący skuteczną i przekonującą próbą, znalezienia w przemocowym świecie nadziei i sensu. Książka pozytywna w przekazie, nowatorska w formie i jednocześnie przystępna.

 

FILM

Aleksandra Terpińska za reżyserię filmu „Inni ludzie” i Jacek Beler za główną rolę

Produkcja: Madants, Abstraction Plan, Alcatraz Films, Canal+, Film Produkcja, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Moderator Inwestycje, Warner Bros. Pictures

Dystrybucja: New Europe Film Sales, Warner Bros. Entertainment Polska

Za skrzącą się od emocji adaptację powieści Doroty Masłowskiej, zmuszającą widzów do wyjścia ze strefy komfortu. Jacek Beler za perfekcyjne sklejenie się z postacią głównego bohatera, próbującego bezskutecznie wydostać się z klatki swojego życia.

Paweł Łoziński za „Film balkonowy”

Produkcja: Łoziński Production, HBO Max, Mazowiecki Instytut Kultury

Dystrybucja: Against Gravity

Za eksperymentalny dokument nakręcony z punktu widzenia własnego balkonu. Rozmowy o życiu z przypadkowymi przechodniami układające się w portret współczesnych Polaków i Polski.

Xawery Żuławski za reżyserię i Sebastian Fabijański za rolę w filmie „Apokawixa”

Produkcja: TVN Warner Bros. Discovery I Watchout Studio

Dystrybucja: Next Film

Za szaloną, humorystyczną opowieść w konwencji horrorou o pandemicznej traumie młodych ludzi i nadchodzącej katastrofie klimatycznej. Sebastian Fabijański z dystansem do samego siebie tworzy kultową postać prepersa.

 

MUZYKA POPULARNA

 Brodka i 1988 (Monika Brodka i Przemysław Jankowiak) – „Sadza”

Wydawnictwo: Kayax

Za muzyczną opowieść o dojrzałości, na której osadza się przeszłość. Za nostalgiczne teksty i nieoczywisty muzyczny mix, którego autorem jest 1988 współtwórca i producent płyty.

Kamil Holden Kryszak i Justyna Święs za „Piosenki o miłości”, ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Tomasza Habowskiego

Wytwórnia: Kayax

Za wyśpiewane z wyjątkową wrażliwością utwory, które stają się pełnoprawnymi bohaterami filmu. Starannie dobrane dźwięki pozwalają przenieść się do innego, lepszego świata.

(Album ukazał się tylko w wersji digital nie na CD.)

Tymek i Urbański za płytę „Odrodzenie”

Wytwórnia: Kayax

Za nową, świeżą odsłonę hip-hopu, przesuwanie granic na polskiej scenie muzycznej i odważne poruszanie się między odległymi estetykami.

 

TEATR

Katarzyna Szyngiera za reżyserię musicalu „1989” stworzonego we współpracy z Marcinem Napiórkowskim, Andrzejem „Webberem” Mikoszem, Mateuszem Wlekłym oraz z zespołem aktorskim

Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski

Za przemyślany i artystycznie uwodzący rapowany musical o powstaniu Solidarności. Opowieść przywracającą pamięć o kobiecych bohaterkach tamtego czasu. Energetyczna muzyka, taniec, teksty songów budują pozytywny mit i dają widzom nadzieję i wiarę, że jednostka może zmienić historię.

Jakub Skrzywanek za reżyserię i Michał Kaleta za tytułową rolę w spektaklu „Śmierć Jana Pawła II”

Produkcja: Teatr Polski w Poznaniu

Za teatralne studium agonii papieża przedstawione i zagrane przez Michała Kaletę z realistyczną drobiazgowością. Za odwagę i dystans w mierzeniu się z mitem JP2 i dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń rozgrywających się na szczytach kościelnej hierarchii.

Katarzyna Minkowska za reżyserię i Izabella Dudziak za główną rolę w spektaklu „Mój rok relaksu i odpoczynku”

Produkcja: Teatr Dramatyczny w Warszawie

Za znalezienie atrakcyjnego i komunikatywnego języka teatralnego do opowieści o samotności i potrzebie ucieczki od życia. Izabella Dudziak, odtwórczyni głównej roli, przekonująco pokazuje jak trudno uporać się z rodzinnymi traumami i sprostać spotkaniu z życiem.

 

NOMINACJE W KATEGORII SZTUKI WIZUALNE

Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy Fangor. Poza obraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Koncepcja, kurator: Wojciech Zmorzyński

Współpraca kuratorska: Małgorzata Ludwisiak, Piotr Patkowski, Edyta Pawlik

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Za przemyślaną i zaskakującą podróż po twórczości Wojciecha Fangora – od czasów nastoletnich do ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Za stworzenie ekspozycji pokazującej modus operandi artysty, w którym nie tylko koło i abstrakcja budzą emocje.

Aleksandra Waliszewska oraz kuratorki Natalia Sielewicz i Alison. M. Gingeras za wystawę „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kuratorki: Alison M. Gingeras, Natalia Sielewicz

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Za zestawienie wielowymiarowej wyobraźni artystki z dziełami twórców z Estonii, Litwy, Czech, Łotwy i Polski, a także z pracami bliskich jej kobiet- artystek: matki i babci. Artystka i kuratorki stworzyły malarskie uniwersum bałtosłowiańskiej mitologii.

Zofia Machnicka, Paweł Polit kuratorzy wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie  

 Kuratorzy: Zofia Machnicka, Paweł Polit

Muzeum Narodowe w Warszawie

Za innowacyjne poprowadzenie narracji wystawy, ułożenie dzieł nie według chronologii, ale żywiołów ważnych w twórczości artysty, dzięki czemu Stanisław Ignacy Witkiewicz objawił się jako nowy, zaskakujący twórca.

 

SERIAL

Andrzej Seweryn oraz Julia Chętnicka za role w serialu „Królowa”

Reżyseria: Łukasza Kośmickiego

Produkcja: Opus TV / Dystrybucja: Netflix

Julia Chętnicka za współtworzenie pełnego uroku i czułości ekranowego duetu. Andrzej Seweryn za wykreowanie postaci drag queen, dzięki której widzowie na całym świecie oswajają się z innością, prawem do miłości wykraczającym ponad populistyczne i polityczne podziały.

Jan Holoubek za reżyserię i Agnieszka Żulewska za rolę w serialu „Wielka woda”

Produkcja: Telemark / Dystrybucja: Netflix

Za opowiedzianą z rozmachem historię katastrofy, z której wylewa się nie tylko nieokiełznana woda, lecz także nieporadność władzy, mizoginizm, konflikty klas i pokoleń. Agnieszka Żulewska za stworzenie postaci kobiety po przejściach, przekraczającej swoje ograniczenia, by osiągnąć to w co wierzy. Bohaterka Żulewskiej daje twarz pokoleniu młodych, walczących o swoje miejsce i niezależność kobiet.

Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka za główne rolę w serialu „Minuta ciszy

Reżyseria Jacek Lusiński / Produkcja Canal Plus

Za przykuwające uwagę kreacje aktorskie w czarnej serialowej komedii, której głównym tematem jest śmierć. Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka perfekcyjnie poruszają się między artystycznymi konwencjami i budują postaci rozwijające się z odcinka na odcinek.

 

MUZYKA KLASYCZNA, OPERA I JAZZ

Marek Napiórkowski – płyta String Theory  

Wydawnictwo: Agora

Za płytę, na której Marek Napiórkowski łączy jazzowe improwizacje ze smyczkowym brzmieniem orkiestry Aukso Marka Mosia. Za ciągłe muzyczne poszukiwania i stałą obecność na najwyższym podium wśród jazzowych gitarzystów.

Adam Bałdych Quintet, Agata Szymczewska – Album Legend  

Wytwórnia: PWM / Anaklasis – seria Revisions – Ana 020   

Za świeże i odkrywcze wykonanie ikonicznych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Dwójka najlepszych polskich skrzypków gra XIX -wieczne utwory z jazzową swobodą i zarazem słowiańską melancholią. Przebój w muzyce klasycznej.

Karolina Sofulak za reżyserię opery „Turandot”

Producent: Opera Krakowska

Za zjawiskowe, przewrotne, na wskroś współczesne zinterpretowanie klasycznego repertuaru operowego, z piękną estetyką, choreografią i światłem.

 

Laureatów O!Lśnień w poszczególnych kategoriach wybierają internauci.  Głosowanie będzie trwało do północy 24 lutego 2023.

 Głosować można na stronie olsnienia.onet.pl.

Partnerem wydarzenia jest KBF.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter