Przejdź do treści
Powrót

Marzec w Pałacu Potockich

Wiosna coraz odważniej daje o sobie znać. Również program Pałacu Potockich nabiera wiosennego rozpędu za sprawą koncertów, premier literackich, warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz paneli dyskusyjnych. W marcu spotkamy się m.in. z Wojciechem Bonowiczem, Tomaszem Szerszeniem, Marcinem Czerwińskim, Marcinem Wilkiem, Barbarą Klicką, Agnieszką Waligórą i Joanną Orską. W kameralnej atmosferze swój nowy album zaprezentuje Stanisław Słowiński, a w ramach trzydniowego święta instrumentów klawiszowych Keyboard Days! – inaugurującego Festiwal Misteria Paschalia – odbędzie się sześć koncertów muzyki dawnej.

 

Wydarzenia literackie

Nowy miesiąc zaczniemy z przytupem! Już 1 marca o godz. 18.00 zapraszamy na rozmowę z Wojciechem Bonowiczem o jego najnowszej książce Dziennik pocieszenia w ramach cyklu Premiera w Pałacu. Autor przeprowadza czytelników przez trudy dzisiejszego świata – wieczny brak czasu, kryzysy i epidemię samotności. Z życzliwością i humorem pokazuje, jak odnajdować równowagę i pełnię. Radzi, by zaufać nadziei, z której wyrasta każda szansa na lepsze. Rozmowę przeprowadzi Georgina Gryboś. Współorganizatorem spotkania jest wydawnictwo Znak.

Dzień później, 2 marca o godz. 10.00 rozpocznie się wydarzenie dla początkujących tłumaczek i tłumaczy w ramach programu mentoringowego Translatorium. Przed nami m.in. spotkanie z redaktorką Ewą Bolińską-Gostkowską oraz rozmowa z przedstawicielami i przedstawicielkami Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, w którym udział wezmą: Katarzyna Kotyńska (mentorka, język ukraiński), Tomasz Kwiecień (mentor, język włoski), Katarzyna Sarek (mentorka, język chiński), Magdalena Kowalczuk i Anna Maria Mazur.

W czwartek, 7 marca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, który w ramach cyklu Premiera w Pałacu opowie o swojej książce Być gościem w katastrofie. To antropologiczny esej o patrzeniu na obrazy wojny w Ukrainie, próba opowiedzenia o konflikcie poprzez jego wizualność, językiem sztuki. Co to bowiem dziś znaczy: patrzeć, zaczynać, uchodzić, cierpieć, przeżywać, nienawidzić, dokumentować, przekraczać, dekolonizować, pisać? Porozmawiamy o tym w trakcie spotkania, na które zapraszają KBF, Pałac Potockich, Wydawnictwo Czarne, „Dwutygodnik”, Miesiąc Fotografii i Fundacja Sztuk Wizualnych.

W Dzień Kobiet, 8 marca o godz. 18.00 przeniesiemy się do Compare Bookstore. Tam porozmawiamy z Marcinem Czerwińskim, autorem książki Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej i innych. Spotkanie poprowadzi Jacek Żebrowski.

14 marca o godz. 18.00 szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników architektury. W ramach kolejnej Premiery w Pałacu porozmawiamy o książce Heidegger dla architektów Adama Sharra. W dyskusji wezmą udział Bogdan Baran, tłumacz książki, oraz Magdalena Hoły-Łuczaj. Współorganizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

18 marca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie dla prawdziwych miłośników psów. Wszystko za sprawą rozmowy z Marcinem Wilkiem o jego najnowszej książce Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie o wyjątkowej relacji zwierząt ludzkich z pozaludzkimi. Ta książka nie jest jednak kolejną ekspercką opowieścią o psach i ich problemach. To próba krytycznego (i naznaczonego osobistym punktem widzenia) przyjrzenia się wybranym aspektom przemian psio-ludzkiej relacji. Rozmowę z autorem poprowadzi Dominika Słowik. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo W.A.B.

Dzień później, 19 marca o godz. 18.00 w trakcie spotkania o poezji kobiet z cyklu „Humanistyka na mieście” porozmawiamy z Barbarą Klicką i Agnieszką Waligórą – redaktorkami antologii Przyszli zobaczyć poetkę – oraz Joanną Orską. Dyskusję poprowadzi Zuzanna Sala. Wydarzenie jest organizowane przez Pracownię Pytań Krytycznych UJ we współpracy z wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu i Pałacem Potockich.

Na ostatnie literacko-redakcyjne wydarzenie miesiąca zapraszamy 20 marca o godz. 18.00. Pretekstem do spotkania będzie premiera trzeciego numeru nieregularnika „PoWieki”, czasopisma studentów i studentek Wydziału Polonistyki UJ, które od 2020 roku zbiera na swoich łamach głosy studentów wszystkich kierunków i specjalności, pozostając przy tym miejscem zarówno twórczej wymiany myśli, jak i stawiania pierwszych kroków zawodowych.

 

Koncerty

22 marca o godz. 18.30 i 20.00 zapraszamy na dwie odsłony koncertu Stanisława Słowińskiego promujące jego piąty autorski album – Solo Violin Avantgarde. Płyta jest kontynuacją wydawnictwa Solo EP, którego premiera w 2017 roku spotkała się z uznaniem publiczności oraz krytyków muzycznych, co potwierdziła świetnie przyjęta trasa koncertowa. Stanisław Słowiński jest jednym z najbardziej rozchwytywanych skrzypków europejskiej sceny jazzowej i crossover. Bilety na wydarzenie można kupić na stronie organizatora (InfraArt).

W tym roku w Pałacu Potockich znów zagości festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia. W dniach 25–27 marca odbędzie się święto instrumentów klawiszowych Keyboard Days!. Przy Rynku Głównym w Krakowie zaprezentowanych zostanie około 30 instrumentów z najważniejszych europejskich kolekcji. W ramach Keyboard Days! Pałac Potockich stanie się miejscem warsztatów, spotkań i koncertów. Do udziału zaproszeni zostali najwybitniejsi klawesyniści, a także projektanci i twórcy instrumentów. W trakcie popołudniowych i wieczornych recitali wystąpią: Lucie Chabard, Jean-Luc Ho, Maciej Skrzeczkowski, Marcin Świątkiewicz, Diego Ares i Corina Marti. Na koncerty w ramach Keyboard Days! obowiązują płatne bilety (KBF: BILETY). Program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Misteria Paschalia.

 

Wydarzenia dla dzieci

W marcu odbędą się aż trzy odsłony „Literackich Chwil”, niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Wspólnie odkryjemy niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

3 marca o godz. 10.00 poznamy książkę Własna sfora (tekst i ilustracje: Maria Nilsson Thore, tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk, Wydawnictwo Zakamarki). Tydzień później, 10 marca o godz. 10.00 pretekstem do zabawy i nauki będzie lektura książki Zaczarowana rybka (tekst: Mafra Gagliardi, ilustracje: Štěpán Zavřel, tłumaczenie: Ewa Nicewicz, Wydawnictwo Tatarak), a 17 marca o godz. 10.00 w trakcie warsztatów pomożemy małej myszce dowiedzieć się, gdzie podziali się jej mysi towarzysze – poznamy książkę Lindbergh. Niezwykłe przygody latającej myszy (tekst i ilustracje: Torben Kuhlmann, tłumaczenie: Anna Kierejewska, Wydawnictwo Tekturka).

 

Warsztaty

Pałac Potockich to również znakomite miejsce na przeprowadzenie warsztatów grupowych. W weekend 23–24 marca odbędzie się pierwsza z trzech części Kursu Dramy: SŁOWO RUCH OBRAZ. To płatny kurs przeznaczony dla osób, które chcą w niekonwencjonalny sposób pracować warsztatowo z grupami dzieci, młodzieży lub dorosłych. Na wydarzenie obowiązują zapisy na stronie organizatora (Fundacja Kurdybanek). Wszystkie trzy bloki są integralnymi częściami kursu – pozostałe spotkania odbędą się w weekendy 6–7 kwietnia oraz 11–12 maja.

23 marca o godz. 13.00 zapraszamy na kolejną odsłonę Szkoły Patrzenia. Tym razem warsztaty zatytułowane Jak zobaczyć osobę? poprowadzą Agnieszka Sadowska i Anna Dąbrowska. Szkoła Patrzenia w Krakowie to cykl warsztatowych spotkań dla osób, które na co dzień korzystają z obrazów, a przy tym chcą to robić bardziej świadomie i lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału zachęcamy w szczególności osoby, które obrazami zajmują się zawodowo: artystów, fotografów, kuratorów, nauczycieli, projektantów, filmowców, aktywistów, edukatorów, historyków sztuki, twórców cyfrowych, publicystów, archiwistów, fotoedytorów czy muzealników. Wydarzenie jest płatne, obowiązują zapisy na stronie Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

Wydarzenia specjalne i zamknięte

W Pałacu Potockich dużą część programu stanowią tzw. wydarzenia specjalne i zamknięte – kierowane do zorganizowanych grup, a także imprezy branżowe. 12 i 13 marca w ramach Festiwalu Misteria Paschalia odbędą się autorskie spotkania z muzyką klasyczną prowadzone przez Panią Melodię, przeznaczone dla dzieci przedszkolnych i uczęszczających do szkoły podstawowej. W programie warsztatów przewidujemy m.in. naukę podstawowych kroków tańców historycznych, zabawy ruchowe do muzyki z epoki baroku i klasycyzmu, naukę tekstów piosenek i śpiewanie, elementy muzykoterapii.

W marcu kontynuujemy Szkołę Czytania, zainicjowany w 2018 roku projekt edukacyjny Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, przede wszystkim – dzieci i młodzieży szkolnej. Zajęcia w ramach Szkoły Czytania odbędą się 11, 18 i 20 marca.

13 marca zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „PROPAGACJE _ Jak prowadzić literackie warsztaty dla dzieci?” kierowanego do nauczycielek i nauczycieli wychowania przedszkolnego. Celem projektu szkoleniowego realizowanego przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, jest podniesienie kompetencji, wiedzy i praktycznych umiejętności nauczycielek i nauczycieli krakowskich przedszkoli w zakresie realizacji działań edukacyjnych związanych z literaturą dla dzieci.

 

***

Informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl

Obserwuj nas:

www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków
tel. +48 789 359 418 | palacpotockich@kbf.krakow.pl

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter