Przejdź do treści
Powrót

Luty w Aptece Designu

Przed nami kolejny miesiąc obfitujący w spotkania i dyskusje z projektantami,  strategami przyszłości, semiotykami kultury i futurystami: wszystko po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możemy wyobrazić sobie przyszłość, którą wspólnie zbudujemy. W lutym zastanowimy się, czym tak naprawdę są otaczające nas kolory i co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia. Będziemy mogli wziąć udział w procesie tworzenia gazety, obejrzeć wystawę „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” oraz dowiedzieć się, jak działają zabawki napędzane nauką. Najmłodszych w czasie ferii zimowych zapraszamy na dwa spotkanie „Ćwiczenia z wyobraźni”. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.

Apteka Designu to przestrzeń, gdzie szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Lutowy program kontynuuje temat Nowych NarracjiJego fundamentem jest przekonanie, że chcąc zmieniać świat, trzeba go najpierw dobrze opowiedzieć.

Jeśli myślicie, że kolory to tylko dekoracja, to przyjdźcie już 1 lutego o godz. 18.00 na spotkanie „Wszystkie odcienie antropocenu. Jak historia kolorów wpływa na przyszłość?” – czyli kolejną odsłonę cyklu „Nowe Narracje” – i przekonajcie się, co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia, jakim jest kolor. Wykład z prezentacją w formie otwartej rozmowy ma na celu poruszenie tematów związanych ze znaczeniem kolorów i ich materialnych nośników oraz ich wpływu na środowisko i kulturę. Uczestnicy wysłuchają historii z odległych okresów historycznych, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością barw tworzonych przez człowieka. Wykład ma obudzić świadomość, skąd bierze się kolor i jakie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.

A pod koniec lutego czeka nas kolejne spotkanie z cyklu „Nowe narracje”. O tym, jaka czeka nas przyszłość z Marcinem Napiórkowskim, autorem książki „Naprawić przyszłość” rozmawiać będzie Agata Bisping.

 To oczywiście nie wszystko, bo w tym miesiącu czekają nas także wydarzenia skierowane do dzieci, pasjonatów historii, a także do tych, którzy chcą samodzielnie dokonać renowacji ulubionych mebli!

 

Program na luty 2024

1 lutego 9.00-11.00
Lekcja z projektantem

Zwiedzanie Apteki Designu i warsztaty projektowe skierowane do młodzieży ze szkół średnich. Podczas warsztatów podjęty zostanie temat projektowania modułowego w kontekście przyszłości.
RUDZIŃSKA design / KBF
Zgłoszenia grup: barbara.fijal@kbf.krakow.pl

 

1 lutego 18.00
Nowe narracje: Wszystkie odcienie antropocenu. Jak historia kolorów wpływa na przyszłość?

Jeśli myślisz, że kolory to tylko dekoracja, to przyjdź na spotkanie i przekonaj się, co kryje się pod warstwą barwnego wrażenia, jakim jest kolor. Kolory odgrywały i wciąż grają ważne funkcje w kulturze, naturze, sztuce, przemyśle. Wykład z prezentacją w formie otwartej rozmowy ma na celu poruszenie tematów związanych ze znaczeniem kolorów i ich materialnych nośników oraz ich wpływu na środowisko i kulturę. Uczestnicy wysłuchają historii z odległych okresów historycznych, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością barw tworzonych przez człowieka. Wykład ma obudzić świadomość, skąd się biorą kolory i jakie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.

Prowadząca: Olka Barczak (ur. 1979 r.) – Color designer (lub po prostu pani od kolorów), architektka wnętrz, prowadzi bloga o projektowaniu (www.collageBlog.pl). Organizatorka wielu kursów, warsztatów i szkoleń dla branży kreatywnej. Autorka książki pt. „#kolor”, była kolorofobka, synestetka, jednoosobowe biuro promocji teorii barw.
POP-UP Studio / KBF.
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

2 lutego, godz. 17.00-22.00

Jak zrobić gazetę?
Premiera trzeciego numeru kwartalnika „Prototyp”

Z okazji wydania trzeciego numeru „Prototypu”, w ramach interaktywnego performance’u, redakcja kwartalnika z udziałem widowni przeprowadzi cały proces tworzenia gazety od zbierania tekstów i grafik, przez skład i druk, aż po szycie i bigowanie. Powstanie nadprogramowe, krótsze i bardziej eksperymentalne wydanie.
W typowym numerze drukowane są teksty o sztuce, ciekawych wydarzeniach artystycznych i ważnych przykładach designu na świecie, z ilustracjami młodych krakowskich artystów. Tym razem jednak redaktorzy „Prototypu” postawią formę nad treścią, proces nad efektem końcowym. Uczestnicy będą mogli stworzyć podczas eventu kolaże, ilustracje i teksty oraz podejrzeć daleki od perfekcji proces, podczas którego czwórka samouków zamienia zebrane materiały w skończoną gazetę.
W trakcie wydarzenia będzie można zdobyć nowy numer kwartalnika, kartki świąteczne i plakaty, a także zobaczyć naszą historię na wystawie błędów drukarskich z poprzednich numerów i zjeść ogórka.
„Prototyp” to gazeta założona przez Studenckie Koło Naukowe PROTOTYP Instytutu Sztuki
i Designu UKEN. Redakcja kwartalnika „Prototyp”: Konrad Pokrywka, Mila Antoniszczak, Hubert Grzyb, Zuzia Pruchniak

Harmonogram:
17:00 – Rozpoczęcie wydarzenia i tworzenia, podanie tematu gazety
18:30 – Prezentacja gazety i redakcji
19:30 – Koniec zbierania treści, początek druku
22:00 – Zakończenie wydarzenia, rozdanie egzemplarzy autorskich

Malwina Antoniszczak / KROKANT

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/343935928590870
Wstęp wolny

 

3-4, 10-11, 17-18, 24-25 lutego godz. 12.00-16.00
„Jak to działa?” Zabawki napędzane nauką

Wystawa ruchomych zabawek w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy zaprezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji będzie towarzyszyć warstwa graficzna, która pokaże to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmocnią przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Zaprosimy do współpracy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię zabawki i proces projektowy.

Więcej na: https://muzeumzabawekrakow.pl oraz www.facebook.com/muzeumzabawekrakow

Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wydarzenie otwarte, wstęp wolny

 

7 lutego 10.00
Szkoła kultury

Warsztaty partycypacyjne dla młodzieży z XIII LO w Krakowie.
Organizator: KBF
Wydarzenie zamknięte

 

8 lutego 18.00
Spotkanie Klubu Ilustratora

Twórcze spotkanie krakowskiego środowiska ilustratorów. Hasłem trzeciego już spotkania Klubu Ilustratora będzie: „POZNAJMY SIĘ”. Na poprzednich spotkaniach okazało się, że mało się znamy i jednocześnie jesteśmy siebie ciekawi. Będziemy opowiadać o sobie i słuchać, w miłej kameralnej atmosferze. Dodatkowo będzie możliwość pokazania przykładów swoich prac na większym ekranie.

Spotkanie wypada w Tłusty Czwartek, więc zachęcamy gości do przyniesienia smakołyków :). Podczas rozmowy będzie możliwość wspólnego rysowania/tworzenia. Dodatkowe informacje dostaną Państwo mailem, po zapisaniu się na wydarzenie.
Czarli Bajka / Klub Ilustratora
Zapisy: czarlibajka.art@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.

 

9 lutego 9.00-13.00
Jak projektować działania edukacyjne dla dzieci?

Spotkanie krakowskich edukatorów o projektowaniu działań edukacyjnych dla dzieci (4-10 lat) w kontekście zmieniającego się świata wokół nas. Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad tym, czego obecnie potrzebuję dzieci, jak przybliżać im kulturę, jak dostosować ją do ich bardziej lub mniej specjalnych potrzeb. Wspólne spotkanie w formule warsztatowej przyczyni się do nowego spojrzenia na działania edukacyjne, a w ich rezultacie powstaną ciekawe pomysły działań edukacyjnych „szytych na miarę”.
KBF
wydarzenie zamknięte [zapisy: barbara.fijal@kbf.krakow.pl]

 

9 lutego 18.00
Wernisaż wystawy „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”

autor: Benjamin Vedrenne _FR
kurator: Elwira Wojtunik-Láng

„Planeta Mars jest, po Ziemi i Księżycu, trzecim najbardziej znanym, najczęściej badanym i najdokładniej mapowanym światem przez ludzkość”. Siedem prac prezentowanych na wystawie to rezultat instalacji poświęconej kartografii planety Mars i czasochłonnemu przesyłowi danych z powierzchni Marsa. Dlaczego o tym opowiadamy i jaką historię przedstawiają prace Benjamina Vedrenna, który skupia się na wizualizacji danych i bada związki człowieka z maszynami i algorytmami?

Mało prawdopodobne jest to, że ktoś z nas postawi stopę na Marsie. Ale tak jak podróżujemy w niezbadane zakątki Ziemi palcem po mapie, tak wystawa „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars” pozwala nam na eksplorację powierzchni nieznanego świata, jakbyśmy na niej stali. Krajobrazy generatywne zostały narysowane przez maszynę, która wyposażona w ołówek i unikalny algorytm, stworzyła je na podstawie przesyłanych rzeczywistych danych topograficznych zarejestrowanych przez NASA na orbicie marsjańskiej. Dziesiątki tysięcy linii na arkuszach papieru, odsłaniają każdy najmniejszy szczegół rozległych krajobrazów czerwonej planety: klifów, skał i głazów, tworzących kratery i ogromne pasma górskie.

Siedem grafik powstało w ciągu czterech dni wystawy SPACE/S podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2023, na której prezentowana była instalacja „Orbis Tertius”.

Organizator wystawy: Fundacja Photon
Wstęp wolny, wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni

 

 

10 lutego 16.00

Wykład „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”

O koncepcie wystawy opowiadającej o zasadach fizyki za pomocą zabawki, o rozwoju kompetencji przyszłości za pomocą edukacji artystycznej oraz kilka informacji z teorii edukacji przekaże Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek.

Model edukacyjny wystawy pt. „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką” stworzony został zgodnie z myślą filozoficzną Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Muzeum Zabawek w swojej działalności podejmuje bardzo ciekawe tematy kuratorskie wystaw. Nie są to wystawy skoncentrowane na samym obiekcie, ale raczej wokół pewnej idei, dlatego wykraczają one poza tradycyjne, monograficzne projekty. Hasłem przewodnim projektu jest „sprawczość”, a sama wystawa zainspirowana została designem zabawki, czyli jej anatomią oraz ideą projektowania obiektu użytkowego, który wymaga połączenia urody i powierzchownej atrakcyjności przedmiotu ze stroną techniczną, czyli komfortem użytkowania. Wystawa łączy historię wynalazków techniki z przedmiotami codziennego użytku, jakimi są zabawki. Stąd prezentowanie wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych jest przekazywane w sposób humanistyczny.

Wstęp wolny.

 

13 lutego 18.00
Meet the designer: Grupa Robocza

Otwarte spotkanie z Kubą Kuleszą, przedstawicielem Grupy Roboczej pracującej w Aptece Designu m.in. nad projektem AgroCybernetyki.
Grupa Robocza / KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

15 lutego 10.00
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?
Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Spotkanie dla dzieci w wieku 5-8 lat
KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

22 lutego 10.00
Ćwiczenia z wyobraźni: „D.E.S.I.G.N”

Czy utraciliśmy umiejętność wyobrażenia sobie innego świata? Czy codzienność – przedszkole, szkoła, dom, znajomi, rodzina na tyle nas pochłaniają, że nie ma chwili, aby zadać sobie pytanie: A co by było, gdyby….?
Poznamy, czym jest projektowanie dla potrzeb użytkowników, w czym przydaje się tutaj wyobraźnia, jak jej używać, jak rozwijać, jak ją ćwiczyć. Może oczywiste stanie się nieoczywiste?
Zajęcia w oparciu o książkę: „D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych” Ewy Solarz z ilustracjami: Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka ta to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane.
Spotkanie dla dzieci w wieku 5-8 lat
KBF
wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

28 lutego 17.00
Agrocybernetyka 0: Pozytywne wizje rolnictwa przyszłości

Grupa Robocza / KBF
Wydarzenie zamknięte

 

29 lutego, godz. 18.00

Cykl „Nowe narracje”

Jaka przyszłość dla nas? Narracje o przyszłości.

Spotkanie z Marcinem Napiórkowskim, autorem książki „Naprawić przyszłość”. Prowadzenie: Agata Bisping – Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF.

Organizator: KBF
Wejściówki: kbfbilety.krakow.pl

 

Szczegółowe informacje o spotkaniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki dostępne tutaj.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

poniedziałki i środy: 12.00–16.00
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter