Przejdź do treści
Powrót

Krakowska premiera filmu Biała odwaga

W poniedziałek 26 lutego o godzinie 20.00 odbędzie się krakowska premiera filmu Biała odwaga. W kinie Kijów pojawią się m.in. reżyser Marcin Koszałka, odtwórcy roli braci Zawratów Filip Pławiak i Julian Świeżewski oraz Sandra Drzymalska. Film współprodukowało Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator Funduszu Filmowego w Krakowie.

Koniec lat 30. ubiegłego wieku na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha – gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny przypada starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia w krakowskiej bohemie. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa głoszącego teorię, w myśl której górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat, wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej – uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę – staną po przeciwnych stronach w sporze, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Reżyserem, autorem zdjęć oraz współautorem scenariusza jest Marcin Koszałka, dwukrotnie nominowany do Paszportów „Polityki” i nagradzany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Swoją obecność na krakowskiej premierze zapowiedzieli:

Marcin Koszałka (reżyser, autor zdjęć)

Sandra Drzymalska (aktorka)

Filip Pławiak (aktor)

Rafał Stachowiak (aktor)

Julian Świeżewski (aktor)

Jan Karpiel Bułecka (konsultant do spraw językowych: gwary)

Łukasz M. Maciejewski (historyk i współscenarzysta)

Andrzej Marcisz (konsultant do spraw wspinaczkowych, kierownik zdjęć wysokogórskich)

Magdalena Kamińska i Agnieszka Szymańska (producentki)

 

Biała odwaga wyprodukowana została przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską z Balapolis w koprodukcji z Monolith Films, Hollman Emea Limited oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Monolith Films odpowiedzialny jest także za dystrybucję filmu, który wejdzie na ekrany kin w całej Polsce 8 marca 2024 roku.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas krakowskiej premiery film będzie wyświetlany z napisami dla niesłyszących, a samo wprowadzenie do filmu będzie tłumaczone na polski język migowy.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter