Przejdź do treści
Powrót

„Kiedyś będzie pięknie” – premiera komiksu z serii „W(y)kluczenia”

„Kiedyś będzie pięknie” – komiks autorstwa Herzyk i Katarzyny Klas (kth), to pierwszy tom z serii „W(y)kluczenia”, skierowanego do nastoletnich odbiorców cyklu dotyczącego problematyki mniejszości w Polsce. Seria będzie przedstawiać historie, których bohaterami i bohaterkami są przedstawiciele i przedstawicielki grup wykluczanych społecznie. Pierwszy zeszyt poświęcony tematyce LGBT+ będzie dystrybuowany bezpłatnie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Według raportu dotyczącego sytuacji osób LGBT+ w latach 2019–2020 w Polsce, przygotowanego przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego prawie 21% członków i członkiń tej społeczności straciło w swoim życiu bliską osobę z powodu ujawnienia swojej nieheteronormatywności, a niemal 70% doświadczyło zachowań przemocowych ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Na przestrzeni czterech lat liczba osób LGBT+ cierpiących na depresję wzrosła w Polsce niemal o połowę. Podniósł się także znacznie odsetek badanych mających myśli samobójcze – z 38% w roku 2010 do 55% w latach 2019–2020. 13,7% osób, które wzięły udział w ankiecie, to niepełnoletnia młodzież*.

Dlatego tak ważne jest, by tworzyć narzędzia – tak dla nauczycieli, jak samych uczniów – które będą wsparciem w rozmowie, budowaniu społecznej akceptacji i walce o prawa osób z grup mniejszościowych.

Komiks, ale o czym?

Jednym z takich narzędzi jest wydawnictwo „Kiedyś będzie pięknie” – komiks autorstwa Herzyk (scenariusz) i kth (rysunki), a równocześnie pierwszy tom z serii „W(y)kluczenia”. Komiks został wydany przez KBF we współpracy z Fundacją Muzeum Komiksu ze środków przyznanych przez Konsulat Generalny USA w Krakowie.

O czym jest komiks? O dwóch dziewczynach. Milena interesuje się astronomią i marzy o pracy w NASA. Tamara maluje, robi zdjęcia, pisze wiersze i chce studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Chodzą do tej samej klasy i już dawno wpadły sobie w oko, ale nieśmiałość nie pozwala im się do siebie zbliżyć. Pewnego dnia nauczyciel fizyki zleca im jednak wspólny projekt…

Jak potoczą się losy Mileny i Tamary? Będą ze sobą szczęśliwe, czy wspólne plany pokrzyżuje im homo- i transfobia?

Książki z tego cyklu, tworzone przez najlepszych autorów i autorki komiksowe w Polsce, będą zawierać elementy antydyskryminacyjne i edukacyjne. Wspólnym dążeniem wszystkich zaangażowanych w projekt podmiotów jest dążenie do przygotowania estetycznych i interesujących merytorycznie (dobrze napisanych i narysowanych) komiksów, które trafią w zainteresowania i gust młodych ludzi – mówi Tomasz Trzaskalik z Fundacji Muzeum Komiksu.

Projekt skierowany do młodzieży i młodych dorosłych zakłada opracowanie i wydanie w latach 2023–2026 serii obejmującej cztery albumy w jednolitym formacie i estetycznej szacie graficznej.

Cykl będzie poruszał zagadnienia dotyczące następujących mniejszości: LGBT+, żydowskiej, romskiej i muzułmańskiej w Polsce. Celem projektu jest edukacja i przeciwdziałanie dyskryminacji bez zbędnego dydaktyzmu, dlatego scenariusze poszczególnych części, przygotowywane przez uznanych i profesjonalnych artystów i artystki, tworzone są na podstawie rekomendacji wypracowanych podczas konsultacji z przedstawicielami i przedstawicielkami mniejszości, o których opowiadają – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Konsultacje do części pierwszej serii „W(y)kluczenia” prowadziła doświadczona trenerka antydyskryminacyjna – Ewa Stoecker.

Misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Polsce z dumą wspiera ten projekt i książkę. Pozwala ona docenić różnorodność naszego świata i uznaje wspólne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski w poszanowanie praw człowieka. Wspieranie tolerancji i integracji społecznej jest podstawowym filarem demokracji – powiedziała Erin Nickerson, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Wokół komiksu – zobacz, przeczytaj, porozmawiaj!

W ramach promocji „Kiedyś będzie pięknie” w krakowskim Muzeum Komiksu przez cały luty będzie trwała wystawa prezentująca ilustracje z tej publikacji. Dodatkowo przewidziane są warsztaty dla młodych twórców i spotkania dla młodzieży z autorkami (np. podczas marcowego Krakowskiego Festiwalu Komiksu), które opowiedzą o komiksie i procesie jego powstawania, a także o kwestiach związanych z dyskryminacją osób LGBT+ i jej przeciwdziałaniu.

 

Bio autorek

Aleksandra Herzyk aka Herzyk – autorka komiksów i książek. W 2022 roku zadebiutowała historyczną powieścią graficzną „Wolność albo śmierć” uhonorowaną Nagrodą Literacką Podróż Hestii 2023. We wrześniu 2023 roku ukazał się jej reportaż „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności”, który napisała wspólnie z Patrycją Wieczorkiewicz. Współpracowała z Krytyką Polityczną, Amnesty International, TVN24 i magazynem „Kontakt”. Pisze dla portalu noizz.pl.

Katarzyna Klas aka kth – autorka komiksów, ilustratorka. Lubi papier, stare mangi shoujo, jazdę na rowerze i swojego kota. Od 2016 roku rysuje krótkie formy komiksowe, głównie do zina „Warchlaki”. W 2023 roku zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi za projekt publikacji komiksowej. Na co dzień sprzedaje duszę, pracując w firmach hazardowych i próbując przy tym wymyślić, jak zakrzywić czasoprzestrzeń na tyle, aby móc robić w międzyczasie komiksy.

***

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w mediach społecznościowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Więcej o wystawie w krakowskim Muzeum Komiksu: www.facebook.com/events/1035039890923735.

Wydawcą komiksów jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Muzeum Komiksu ze środków przyznanych przez Konsulat Generalny USA w Krakowie.

* https://rownowazni.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/105/2022/07/Sytuacja-spoleczna-osob-LGBTA-w-PL-CBU-1.pdf

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter