Przejdź do treści
Powrót

Luty w Pałacu Potockich

Szykuje się kolejny intensywny i różnorodny miesiąc w Pałacu Potockich! Czekają na nas warsztaty, panele dyskusyjne, koncert oraz sześć spotkań literackich. W ramach lutowych premier książkowych porozmawiamy m.in. z prof. Beatą Kowalską, Maxem Cegielskim, Kasią Bem, Mają Gańczarczyk, Katarzyną Kobylarczyk, Romanem Chojnackim i Juliuszem Pielichowskim, a także z Joanną Tabor, Agnieszką Rembiałkowską i litewskimi poetami – Giedrė Kazlauskaitė oraz Mariusem Burokasem. Ponadto będziemy solidaryzować się z Ukrainą w związku z drugą rocznicą rosyjskiej inwazji.

1 lutego o godz. 20.00 w ramach cyklu „Conrad po godzinach” zapraszamy na dyskusję Ingeborg Bachmann i Max Frisch – związek nieuchronny i niemożliwy. Pretekstem do debaty będzie film Margarethe von Trotty Ingeborg Bachmann – podróż na pustynię, a udział w niej wezmą Monika Gromala i Grzegorz Jankowicz. Wydarzenie organizują Pałac Potockich, Dom Norymberski i Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dyskusja jest częścią Tygodnia Kina Niemieckiego.

 

Wydarzenia literackie  

W lutym zapraszamy na sześć różnorodnych premier literackich. Podczas pierwszej z nich, 5 lutego o godz. 18.00, Pałacem Potockich zawładnie współczesna poezja litewska. Wszystko za sprawą wydarzenia, które jest organizowane we współpracy z Litewskim Instytutem Kultury i Wydawnictwem „Pogranicze”. Porozmawiamy o antologii Pauzy w milczeniu. Wybór współczesnej poezji litewskiej zawierającej powstałe na ogół w XXI wieku wiersze litewskich autorów reprezentujących różne pokolenia, dykcje poetyckie i wizje poezji. W wydarzeniu udział wezmą autorki opracowania Joanna Tabor i Agnieszka Rembiałkowska oraz litewscy twórcy – Giedrė Kazlauskaitė i Marius Burokas. Spotkanie poprowadzi Magda Heydel.

Koleja literacka rozmowa odbędzie się już 10 lutego o godz. 18.00 – poeta Roman Chojnacki opowie o swoich próbach prozatorskich. Pretekstem do dyskusji będzie jego debiut powieściowy zatytułowany Gołąb cukrowy. Wydarzenie odbędzie się w księgarni Compare Bookstore na parterze Pałacu Potockich.

15 lutego o godz. 18.00 do Pałacu Potockich zawitają prof. Beata Kowalska i Max Cegielski, którzy w rozmowie z Przemysławem Wielgoszem podejmą tematy kryzysu klimatycznego i wpływu kolonializmu na kształt współczesnego świata. Pretekstem do dyskusji będzie premiera książki Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Niño i tworzenie Trzeciego Świata Mike’a Davisa, która ukazała się nakładem wydawnictwa GlowBook.

16 lutego o godz. 18.00 polecamy „Premierę w Pałacu”. W księgarni Compare Bookstore spotkamy się z poetą Juliuszem Pielichowskim, który opowie o swoim tomiku Przeciwwiersze. To nie jest książka „łatwa w obsłudze”. Stanowi hojne zaproszenie w świat nieprzedstawiony, świat autonomicznego języka i prawdziwych (przeciw)przygód. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z wydawnictwem WBPiCAK.

Dzień później, 17 lutego o godz. 16.00, w ramach kolejnej „Premiery w Pałacu” spotkamy się z Kasią Bem. Pretekstem do rozmowy będzie jej książka Happy umysł. Myśl sercem. 21-dniowy program MINDLESS. Przyciągnij to, co dla Ciebie najlepsze. W autorskim programie MINDLESS Kasia Bem proponuje ćwiczenia, medytacje oraz wskazówki dietetyczne, a także w inspirujący sposób przeplata wiedzę o jodze z najnowszymi odkryciami z zakresu duchowości oraz nauki. Tłumaczy, jak osiągnąć stan koherencji, czyli połączyć serce i umysł, by codziennie doświadczać spokoju i radości. Wydarzenie organizują Pałac Potockich i Wydawnictwo Luna.

Na ostatnią premierę miesiąca zapraszamy 27 lutego o godz. 18.00. O książce Kornik Layli Martínez porozmawiamy z jej tłumaczką Mają Gańczarczyk oraz Katarzyną Kobylarczyk. Kornik skrywa historię dziedziczonej traumy, konsekwencji wojny domowej w Hiszpanii i reprodukujących się w kolejnych pokoleniach przypadkach wyzysku i upokorzeń. Powieść grozy, doskonale poprowadzona literacko, staje się bardziej namacalna niż niejeden reportaż. Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Bo.wiem. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

Solidarni z Ukrainą

23 lutego o godz. 14.00, w przeddzień drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, na spotkanie o ukraińskiej kulturze zapraszamy studentki i studentów z Ukrainy współtworzących społeczności krakowskich uczelni oraz wszystkich tych, którzy w tym dniu chcieliby okazać solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami. W spotkaniu udział wezmą: Larysa Dovga (uculture.com.ua), Iryna Fesiuk (Wydział Prawa i Administracji UJ), Katarzyna Glinianowicz (Zakład Ukrainistyki UJ) i Tomasz Hodana (Zakład Ukrainistyki UJ). Spotkanie uświetni występ Dmytra Holovenki.

Dwa dni później, 24 lutego o godz. 16.00, zapraszamy na spotkanie z ukraińskimi poetkami: Natalią Belczenko, Marianną Kijanowską i Ołesią Mamczycz. Rozmowa wpisuje się w program wydarzeń organizowanych przez Miasta Literatury UNESCO na całym świecie, które tego dnia będą solidaryzować się z Odessą poprzez publiczne czytanie wierszy lub fragmentów prozy autorów i autorek związanych z tym ukraińskim miastem. Rozmowę poprowadzi pisarka Żanna Słoniowska.

 

Muzyka w Pałacu Potockich

Wieczorem 24 lutego (godz. 20.00) Pałac Potockich wypełni muzyka stowarzyszenia Dom Światła i Dźwięku. W koncercie weźmie udział kwartet smyczkowy Orkiestry Muzyki Nowej, wiodącego polskiego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W programie przewidziane jest prawykonanie Kwartetu smyczkowego „Effatha” Janusza Krzysztofa Korczaka realizowane dzięki funduszom z konkursu Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, usłyszymy także utwory elektroakustyczne kompozytorów związanych z Domem Światła i Dźwięku.

 

Warsztaty dla dzieci

W lutym zapraszamy na dwie odsłony „Literackich Chwil”, czyli wyjątkowych warsztatów literacko-artystycznych dla najmłodszych. 11 lutego o godz. 10.00 pod hasłem Cie choroba, czyli Literacka Chwila cała w kropki odbędą się zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5–6 lat, podczas których poznamy książkę Kropkoza (tekst: Bjørn F. Rørvik, ilustracje: Per Dybvig, przekład: Iwona Zimnicka), wydaną nakładem Wydawnictwa Druganoga.

25 lutego o godz. 10.00 zapraszamy dzieci nieco starsze, w wieku 6–8 lat. W trakcie warsztatów zatytułowanych Dotknięci domnością, czyli zagubiona Literacka Chwila poznamy książkę Ten Pan (tekst: Artur Gębka, ilustracje: Natalia Chirkowska), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg.

Oba wydarzenia warsztatowe poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla najmłodszych, nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają świat. Są „praktycznie nieteoretyczni”. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

 

Szkoła Patrzenia

Szkoła Patrzenia w Krakowie to cykl spotkań warsztatowych dla osób, które na co dzień korzystają z obrazów, a przy tym chcą to robić bardziej świadomie i lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału zapraszamy w szczególności osoby, które obrazami zajmują się zawodowo: artystów, fotografów, kuratorów, nauczycieli, projektantów, filmowców, aktywistów, edukatorów, historyków sztuki, twórców cyfrowych, publicystów, archiwistów, fotoedytorów, muzealników. 17 lutego o godz. 13.00 pod hasłem Jak zobaczyć płeć? warsztaty poprowadzą Marta Ziółek i Karolina Sulej. Wydarzenie organizowane jest przez Miesiąc Fotografii.

 

Otwieramy czytelnię Pałacu Potockich

Od lutego w Pałacu Potockich otwieramy czytelnię, która będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Krakowa oraz odwiedzających miasto! Znajdziecie w niej m.in. książki, które miały tutaj swoją premierę i publikacje wydane pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a także: beletrystykę, książki dla dzieci, albumy i wydawnictwa związane z Krakowem oraz tomy poetyckie. Czytelnia mieści się na pierwszym piętrze w sali Kameralnej, z widokiem na ulicę Bracką. Będzie można z niej korzystać w godzinach otwarcia Pałacu Potockich.

***

Wszystkie informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl. Na większość spotkań obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Pliki do pobrania:

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter