Przejdź do treści
Powrót

Letni numer magazynu „Kraków Culture”!

Lipiec, który rozpoczął się poetyckim świętem Festiwalu Miłosza i otwarciem parku Wisławy Szymborskiej, trwa w najlepsze! Krakowskie dziedzictwo, wystawy, koncerty pod gołym niebem, muzyka rozrywkowa, dawna i jazzowa – wakacje w mieście na pewno nie będą nudne. O wszystkim, co można robić w ciepłe letnie popołudnia i wieczory, przeczytamy w nowym numerze kwartalnika „Kraków Culture”, który dostępny jest w blisko 200 punktach w całym mieście – w formie papierowej. W formie elektronicznej można go także pobrać na www.krakowculture.pl.

Kraków jeszcze bardziej niż zwykle zachwyca w tym roku obfitością scen i miejsc koncertów pod gołym niebem. Na bulwarach, w sąsiedztwie parków i instytucji kultury, w przestrzeniach postmilitarnych i postindustrialnych będzie można posłuchać licznych gwiazd muzyki popularnej, rockowej
czy elektronicznej. Od Dworku Białoprądnickiego po Nowohuckie Centrum Kultury, od parku Bednarskiego po park Lotników, Kraków rozbrzmiewać będzie rytmami lata.

Poważniejszą nutę wprowadzą Festiwal Muzyki Polskiej, Musica Divina czy Muzyka w Starym Krakowie, a pogoda i nastrój zachęcają także, by udać się w Małopolskę – na doroczne prezentacje Kromer Festivalu Biecz czy Emanacji. Skarby dziedzictwa, ukryte na co dzień w chłodnych zakątkach krakowskich świątyń, przypomni Noc Cracovia Sacra. Jej główny temat nawiązuje w tym roku do motywów florystycznych w sztuce. Liczne wystawy, a także koncerty i warsztaty przypomną nam o krakowskim wkładzie w wielowiekowe europejskie tradycje sztuki sakralnej. Nieco inne podejście do kolekcjonowania i prezentowania dzieł sztuki obrazuje wystawa w Klasztorku Muzeum Czartoryskich: to swoisty gabinet osobliwości i przedmiotów niecodziennych, których wartość opiera się przede wszystkim na związanych z nimi historiami i emocjami.

Wróćmy do jubileuszy: w 2023 roku przypominamy także postać wszechstronnego krakowskiego artysty i społecznika doby Młodej Polski Włodzimierza Tetmajera. Muzeum Krakowa przygotowało cykl poświęconych mu wydarzeń, a głównym odniesieniem do tego programu jest monograficzna wystawa w Pałacu Krzysztofory. Tetmajer, którego Stanisław Wyspiański uczynił Gospodarzem w swoim Weselu, zaskoczy nas w tym roku niejeden raz.

Natomiast Muzeum Narodowe w Krakowie i Międzynarodowe Centrum Kultury przypominają o tradycjach polsko-litewskiej wspólnoty, prezentując wystawy wpisujące się w obchody 700-lecia Wilna. To w końcu w Krakowie w wawelskiej katedrze wielki książę litewski Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski; dzięki niemu także Wilno uzyskało ostatecznie prawa miejskie.

Wydarzenia w plenerach i na ulicach miasta, w salach koncertowych i muzealnych czy chwile refleksji w zaciszu świątyń to nie wszystko – Kraków zachwyca zielenią, zachęca do rekreacji i piknikowania w scenerii parków i zalewów oraz malowniczych okolic miasta. Póki trwa lato, póki długie dni i ciepłe wieczory – korzystajmy!

Bezpłatny, dwujęzyczny kwartalnik „Kraków Culture” wydawany jest przez Miasto Kraków i KBF.
Jest dostępny w sieci punktów InfoKraków, można go również znaleźć także w licznych kawiarniach, księgarniach, instytucjach kultury i hotelach.

Nowy numer w wersji elektronicznej można pobrać również tutaj: https://krakowculture.pl/kwartalnik/.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter