Przejdź do treści
Powrót

Krakowska premiera filmu „Kos”

22 stycznia 2024 o godzinie 20.00 w Kinie Kijów odbędzie się krakowska premiera filmu Kos. Opowieść o Tadeuszu Kościuszce, która została nagrodzona m.in. Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to kolejna koprodukcja Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach Funduszu Filmowego w Krakowie. Na uroczystej premierze pojawią się: reżyser Paweł Maślona, autor scenariusza Michał A. Zieliński oraz odtwórca roli Stanisława Duchnowskiego Piotr Pacek.

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Kos otrzymał nie tylko nagrodę główną, ale również prestiżową nagrodę dziennikarzy i wyróżnienia jury za montaż, charakteryzację czy drugoplanową rolę męską (Roberta Więckiewicza).

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1794 roku. Kiedy do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko – który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów – w Polsce wrze. Towarzyszy mu Domingo, wierny przyjaciel i były niewolnik. Tropem Kościuszki podąża – wraz z listem gończym – bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac, szlachecki bękart, marzy o herbie i majątku swojego rodzica, Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed przyrodnim bratem Stanisławem, który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swoje prawo do szlachectwa. Splot zaskakujących wydarzeń sprawia, że Ignac i „Kos” spotykają się. „Kos” jest nieufny wobec chłopaka i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać: czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę…

Na ekranie zobaczymy m.in. Agnieszkę Grochowską, Bartosza Bielenię, Jacka Braciaka i Roberta Więckiewicza.

Producentem filmu jest Aurum Film (Boże Ciało, Ostatnia rodzina, Żeby nie było śladów), a dystrybutorem TVP Dystrybucja Kinowa.

Film będzie prezentowany z napisami dla niesłyszących, a wprowadzenie do filmu będzie tłumaczone na PJM.


 

Na naszym profilu Facebook trwa konkurs, w którym możecie wygrać zaproszenia na premierę w Kinie Kijów.

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj: Regulamin_Konkurs_KOS

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter