Powrót

Pałac Potockich

Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 otwarty dla publiczności!

To nowy kulturalny adres na mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Na różnorodny i cykliczny program wydarzeń składają się, m.in.: premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Kulturalnych okazji, by wstąpić do Pałacu, nie brakuje!

Pałac Potockich to przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jako miejsce otwarte na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę NGO, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji – ożywia centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom.


Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury: Chcemy, by Pałac Potockich stał się przestrzenią otwartą dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejscem prowadzenia dyplomacji kulturowej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców. To miejsce już jest prawdziwym węzłem, przestrzenią współdzieloną. Spotykają się w nim sztuka, muzyka, literatura i nowoczesne idee. Choć pałac wywołuje skojarzenia z przestrzenią niezwykle ekskluzywną, wolimy myśleć o nim jako o prawdziwym forum wymiany pomysłów i doświadczeń. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego domu do realizacji programu Kraków Culture, nowej polityki kulturalnej Miasta Krakowa stawiającej w centrum uwagi ponadsektorową i interdyscyplinarną współpracę.


Od lutego w średniowiecznych piwnicach Pałacu Potockich działa Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a na parterze – nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu z widokiem na Sukiennice, kościół Mariacki i jeden z najpiękniejszych historycznych rynków Europy, odbywają się wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO – we współpracy z partnerami i kuratorami ze środowiska literackiego.


Izabela Błaszczyk, Dyrektorka KBF: Nim powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” na Zabłociu, czyli wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, Pałac będzie miejscem gościnnym dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych cyklicznie w ciągu roku, jak i tych realizowanych w trybie festiwalowym.


 

Pałac tętni życiem. Na program literacki, adresowany do różnych grup odbiorców, składają się spotkania z autorkami i autorami książek objętych patronatem KMLU, rozmowy o dawnej i współczesnej poezji, reportażu, pokazy zapomnianych perełek polskiego kina czy kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi. Do Pałacu Potockich zapraszamy również na wydarzenia wywodzące się z programów, m.in. związanego z wrześniowymi obchodami 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Festiwalu Bomba Megabitowa (10-14 września 2021) czy Festiwalu Conrada (18–24 października 2021).

Pałac Potockich to nie tylko literackie i kulturalne centrum Krakowa, ale również nowy adres na mapie rezydencji literackich w Polsce. W mieszczącym się w Pałacu mieszkaniu rezydencjalnym gościmy uczestników i uczestniczki programów stypendialnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polskich i zagranicznych pisarzy, tłumaczy i artystów. Ich pobyty w Krakowie są również doskonała okazją do spotkań z publicznością.

 

Wraz ze Stowarzyszeniem Dobrze przygotowaliśmy audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala na poruszanie się po Pałacu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Program wydarzeń literackich w Pałacu Potockich

KONTAKT:

Dorota Luzar
Komunikacja marki Pałac Potockich
+48 512 731 025
dorota.luzar@kbf.krakow.pl

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner