Powrót

Pałac Potockich

Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 otwiera się dla publiczności!

To nowy kulturalny adres na mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Na różnorodny i cykliczny program wydarzeń złożą się m.in.: premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Kulturalnych okazji, by wstąpić do pałacu, nie zabraknie!

Pałac Potockich to przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jako miejsce otwarte na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę NGO, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji – ożywi centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom.


Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury: Chcemy, by Pałac Potockich stał się przestrzenią otwartą dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejscem prowadzenia dyplomacji kulturowej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców. To miejsce już jest prawdziwym węzłem, przestrzenią współdzieloną. Spotykają się w nim sztuka, muzyka, literatura i nowoczesne idee. Choć pałac wywołuje skojarzenia z przestrzenią niezwykle ekskluzywną, wolimy myśleć o nim jako o prawdziwym forum wymiany pomysłów i doświadczeń. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego domu do realizacji programu Kraków Culture, nowej polityki kulturalnej Miasta Krakowa stawiającej w centrum uwagi ponadsektorową i interdyscyplinarną współpracę.


Od lutego w średniowiecznych piwnicach Pałacu Potockich działa Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a na parterze – nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu z widokiem na Sukiennice, kościół Mariacki i jeden z najpiękniejszych historycznych rynków Europy, będą odbywać się wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO – we współpracy z partnerami i kuratorami ze środowiska literackiego.


Izabela Błaszczyk, Dyrektorka KBF: Nim powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” na Zabłociu, czyli wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, pałac będzie miejscem gościnnym dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych cyklicznie w ciągu roku, jak i tych realizowanych w trybie festiwalowym.


 

Pałac będzie tętnił życiem przez cały rok. Na program literacki, adresowany do różnych grup odbiorców, złożą się spotkania z autorkami i autorami książek objętych patronatem KMLU, rozmowy o dawnej i współczesnej poezji, reportażu, pokazy zapomnianych perełek polskiego kina czy kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi. Do Pałacu Potockich zaprosimy na wybrane wydarzenia Festiwalu Miłosza (9–11 lipca 2021) i Festiwalu Conrada (18–24 października 2021). To tutaj odbędą się też niektóre z wydarzeń Roku Lema, w tym te najbardziej wyczekiwane, związane z wrześniowymi obchodami 100. rocznicy urodzin pisarza.

Pałac Potockich to nie tylko literackie i kulturalne centrum Krakowa, ale również nowy adres na mapie rezydencji literackich w Polsce. W mieszczącym się w pałacu mieszkaniu rezydencjalnym gościć będziemy uczestników i uczestniczki programów stypendialnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polskich i zagranicznych pisarzy, tłumaczy i artystów. Ich pobyty w Krakowie będą też okazją do spotkań z publicznością.

 

Wraz ze Stowarzyszeniem Dobrze przygotowaliśmy audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwoli na poruszanie się po Pałacu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

 


#NoweSięDzieje!
Program wydarzeń literackich w Pałacu Potockich – lipiec


 

04.07.2021, 11.30–12.45 Literackie Chwile – niedzielne poranki dla najmłodszych w Pałacu Potockich | Zuza w Pałacu, czyli Chwila z najlepszym przyjacielem

Kolejny miesiąc spotkań twórczych inspirowanych najpiękniejszymi książkami dla dzieci. 4 lipca poznamy książkę „SOS Pies” Kasi Antczak i Kasi Fryzy (Wydawnictwa KROPKA). Warsztaty poprowadzą  Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski z Domu Kultury INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci.

ZAPISY: http://bityl.pl/Go3xO

(wejściówki dostępne od 28.06.2021, godz. 10.00).

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA!

9-11.07.2021 | Festiwal Miłosza

Kolejna edycja festiwalu, na który składają się spotkania z wybitnymi poetami i poetkami z Polski i zagranicy, koncerty, pokazy filmów, warsztaty. Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzenia na www.miloszfestival.pl.

10.07.2021 | Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Podczas  uroczystej Gali w trakcie Festiwalu Miłosza poznamy Laureatów i/lub Laureatki najważniejszej nagrody poetyckiej w Polsce za rok 2019 i 2020.  Wyboru dokona kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia). Więcej informacji: www.szymborska.org.pl.

 

11.07.2021, 11.3012. Literackie Chwile – niedzielne poranki dla najmłodszych w Pałacu Potockich | Najpiękniejszy prezent, czyli Chwila z Tuli-pucho-kłaczkiem

Coniedzielne „Literackie chwile” wypełnione spotkaniami z twórcami i twórczyniami literatury dla dzieci, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową i świetną zabawą. W czasie 11 lipca warsztatów poznamy książkę „Hortensja i cień”  Natalii O’Hary.  Warsztaty poprowadzi Anna Zajda. Wyruszymy do świata nastrojowej baśni opowiadającej przygody Hortensji. Pełna wrażliwości historia zainspiruje nas do malarskich działań, podczas których stworzymy akwarelowe portrety.

ZAPISY: http://bityl.pl/Go3xO

(wejściówki dostępne od 5.07.2021, godz. 10.00).

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA!

12.07.2021, 18.0019.30 „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza | Premiera książki pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Cykl spotkań autorskich pod nazwą „Premiery KMLU”, realizowany wspólnie z wydawcami, to jedna ze stałych propozycji programowych Pałacu. 12 lipca zapraszamy na rozmowę wokół książki  „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza, wydanej nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Rozmowę z autorem poprowadzi Jakub Kornhauser. 

13.07.2021, 18.0019.30 Spotkanie z cyklu #opartenafaktach

14.07.2021, 18.0019.30 „Wyszukaj Klasyka”: Tadeusz Boy-Żeleński

„Wyszukaj Klasyka” to cykl rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. 14 lipca przybliżymy sylwetkę Tadeusza Boya-Żeleńskiego – wybitnego  tłumacza, krytyka literackiego i teatralnego a także działacza społecznego. W rozmowie udział wezmą Monika Śliwińska i Marcin Wilk.

15.07.2021, 18.0019.30 „Formikarium” Kornela Filipowicza | Premiera książki pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO

15 lipca w ramach cyklu spotkań „Premiery KMLU” zapraszamy na rozmowę wokół książki „Formikarium” Kornela Filipowicza, wydanej nakładem wydawnictwa ZNAK. W rozmowie udział wezmą Agnieszka Dauksza i Justyna Sobolewska.

 

18.07.2021, 11.3012.30 Literackie Chwile – niedzielne poranki dla najmłodszych w Pałacu Potockich | Niebiańska przygoda, czyli Chwila na spotkanie z gwiazdami

W czasie warsztatów poznamy książkę „Popatrz w niebo część 2” Joanny Gębali i  Moniki Zborowskiej (Wydawnictwa Muchomor). Warsztaty poprowadzi Anna Zajda. Będziemy łapać delikatne promienie słońca i przypatrywać się kształtom księżyca, w głowach zakręci się nam od widoku tysiąca migoczących gwiazd!

ZAPISY: http://bityl.pl/Go3xO

(wejściówki dostępne od 12.07.2021, godz.10.00).

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA!

19.07.2021, 18.0019.30 Przemoc i opór — rozmowa o książce „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucasa Rijneveld | cykl „W(y)KLUCZENIA”

Zapraszamy na dyskusję zainspirowaną nagrodzoną Międzynarodowym Bookerem książką autorstwa Marieke Lucasa Rijneveld pt. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Wydawnictwo Literackie 2021, przeł. Jerzy Koch) . W rozmowie udział wezmą Natalia Sarata, Maja Heban i Miko Czerwiński, a poprowadzi ją dziennikarka i reporterka Aleksandra Lipczak. To drugie wydarzenie w ramach nowego cyklu comiesięcznych debat pn. „W(y)kluczenia”.

20.07.2021, 21.0023.00 Pokaz filmu „Romans prowincjonalny” (1977) — cykl „Kinematograf w Pałacu Potockich”

Spotkanie w ramach pasma filmowego w Pałacu Potockich. Zapraszamy na  projekcję filmu „Romans prowincjonalny” w reżyserii Krzysztofa Wierzbianskiego na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza. Projekcję filmu poprzedzi specjalne wprowadzenie, które wygłosi poeta Wojciech Bonowicz.

24.07.2021, 11.00–16.45 Baw się stylem. Warsztaty pisania z Grzegorzem Uzdańskim

Jak zdobyć umiejętność swobodnego operowania różnymi stylami i głosami, a zarazem opanować własny, niepowtarzalny styl pisarski? Pytanie wydaje się trudne, ale jeśli ktokolwiek może udzielić na nie odpowiedzi, to na pewno Grzegorz Uzdański – poeta i prozaik, który zasłynął prowadzoną na Facebooku stroną z pastiszami „Nowych Wierszy Sławnych Poetów”. Ten oryginalny twórca i zręczny stylista poprowadzi lipcowe warsztaty weekendowe Szkoły Pisania.

ZAPISY: https://bit.ly/3kiZEWe

25.07.2021, 11.3012.30 Literackie Chwile – niedzielne poranki dla najmłodszych w Pałacu Potockich | Rytmiczne słowa, czyli Chwila z Córką Księżyca

W czasie warsztatów poznamy książkę „Tańcz, Córko Księżyca”, którą napisał Kouam Tawa, zilustrował Fred Sochard, a przetłumaczyła Katarzyna Skalska (Wydawnictwo Zakamarki). Warsztaty poprowadzi Barbara Mołas. Dowiemy się, jak snuć opowieści, których doskonale się słucha, a także stworzymy bajecznie kolorowe ptaki rytmu.

ZAPISY: http://bityl.pl/Go3xO

(wejściówki dostępne od 19.07.2021, godz.10.00).

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA!

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner