W Pałacu Potockich w pełni rozkwita wiosna. W kwietniu spotkamy się m.in. z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, Maciejem Robertem, Łukaszem Stokłosą, a także autorami i redaktorami drugiego tomu antologii Filozoficzny Lem. W dniach 13–16 kwietnia budynek przy Rynku Głównym 20 wypełni atmosfera muzyki dawnej. W związku z trwającym festiwalem Misteria Paschalia czeka nas seria wykładów, warsztatów i koncertów, odwiedzimy też wystawę historycznych instrumentów dętych. W Galerii Pałacu Potockich zagości natomiast Cracow Art Week KRAKERS, w ramach którego do 15 maja będziemy mogli zwiedzać wystawę Przesunięte horyzonty.
Wydarzenia literackie
Już 1 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Wawelskiego Salonu Książki”. Tym razem porozmawiamy z Łukaszem Stokłosą o katalogu do wystawy jego prac prezentowanej w Zamku Królewskim na Wawelu. Stokłosa jest artystą związanym z Krakowem. Czerpie inspiracje z przeszłości, w szczególności zaś z historii monarchii i obiektów z nią związanych. Ekspozycja Elegie. Łukasz Stokłosa. Malarstwo jest dostępna dla zwiedzających do 29 czerwca 2025 roku.
10 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Filipem Kobielą, Łukaszem Kucharczykiem, Piotrem Lipskim oraz Klaudią Żerańską. Będziemy dyskutować o premierze drugiego tomu książki Filozoficzny Lem – antologii tekstów Stanisława Lema mających filozoficzny charakter oraz wprowadzeń do nich napisanych przez współczesnych badaczy myśli autora Solaris. Publikacja ta zawiera też kilka esejów podejmujących filozoficzne wątki rozproszone w wybranych powieściach Lema, takich jak Maska, Głos Pana, Powrót z gwiazd czy Wizja lokalna. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.
Dzień później, 11 kwietnia o godz. 18.00, zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie cyklu „Humanistyka na mieście”. Porozmawiamy z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, autorem książki „(jednak z odniesieniem do awangardy)”. Radykalne poetyki w poezji polskiej na przełomie XX i XXI wieku będącej wnikliwym komentarzem do dyskusji o współczesnej poezji, która czerpie z dziedzictwa awangardy. Spotkanie poprowadzą Jakub Kornhauser i Zuzanna Sala.
17 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Compare Bookstore, gdzie spotkamy się z Maciejem Robertem podczas premiery książki mniejsza o ludzi. Jego nowy tom poezji to traktat filozoficzny o błędzie, początku i nieuchronnym końcu. Autor zabiera czytelnika w odyseję, w której kroczy się przez pustkę, fragmenty historii, ludzkie lęki i powidoki codzienności. Maciej Robert w swojej poetyckiej podróży od rzeczy do słów widzi narodziny, miłość, zwierzęta, prozę Sebalda i malarstwo Kandinskiego.
23 kwietnia o godz. 18.00, również w Compare Bookstore, odbędzie się spotkanie poświęcone książce Jedyna córka Guadalupe Nettel, która znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023. W Jedynej córce autorka mistrzowsko kreśli intymne portrety bohaterek, które konfrontują się z osobistymi pragnieniami, niełatwymi emocjami i oczekiwaniami społecznymi. To poruszająca opowieść o tym, że bycie matką nie dla każdej kobiety oznacza to samo.
Misteria Paschalia w Pałacu Potockich
W dniach od 13 kwietnia do 16 kwietnia w Pałacu Potockich zagości festiwal Misteria Paschalia. W ramach „Winds Days!”, wyjątkowego cyklu wydarzeń poświęconych historycznym instrumentom dętym, odbędą się wykłady, koncerty z komentarzem oraz spotkania z wybitnymi muzykami, kolekcjonerami i budowniczymi instrumentów. Odwiedzającym Pałac Potockich polecamy wystawę, na której będziemy podziwiać ponad sto historycznych instrumentów dętych. Eksponaty pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i z pracowni europejskich artystów specjalizujących się w tworzeniu instrumentów wzorowanych na dawnych egzemplarzach. Odnaleźć tu będzie można prawdziwe dzieła sztuki – od barokowych fletów, obojów i fagotów, przez dulcjany, cynki czy serpenty, po tak niezwykłe obiekty, jak basanello, krummhorn czy portugalskie dudy gaïtas. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej festiwalu Misteria Paschalia.
Akordy i cienie. Koncert
2 marca o godz. 18.00 zapraszamy na koncert tegorocznych dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie zatytułowany Akordy i cienie. W trakcie wieczoru zabrzmią utwory takich kompozytorów, jak Franz Schubert, Johann Sebastian Bach, Niccolò Paganini czy Fryderyk Chopin.
Przesunięte horyzonty. Cracow Art Week KRAKERS w Galerii Pałacu Potockich
Na przełomie kwietnia i maja w Galerii Pałacu Potockich zagości Cracow Art Week KRAKERS. 26 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej Przesunięte horyzonty, na której będą prezentowane prace wykładowców związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i zaproszonych artystów. Tytułowe przesunięcie horyzontu to punkt wyjścia narracji wystawy, który odnieść można do kontekstu kulturowego i filozoficznego prowokującego do dekonstrukcji percepcyjnych schematów i otwierającego nowe przestrzenie interpretacyjne i egzystencjalne. Kuratorami wystawy są Sebastian Bożek i Witold Winek. Wystawa potrwa do 15 maja. Wstęp wolny w godzinach otwarcia galerii.
FEST FORUM – otwarcie dialogu o przyszłości festiwali
7 kwietnia w Pałacu Potockich odbędzie się Forum Festiwali FEST FORUM – wydarzenie inaugurujące cykl ogólnopolskich spotkań branży festiwalowej organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z partnerami z całej Polski. Pierwsze spotkanie ma na celu otwarcie dyskusji i naszkicowanie perspektyw niezbędnych działań. FEST FORUM powstaje z potrzeby stworzenia przestrzeni dla organizatorów festiwali umożliwiającej wymianę doświadczeń, refleksję nad wyzwaniami oraz wspólne wypracowywanie narzędzi, które pozwolą festiwalom nie tylko przetrwać, lecz także rozwijać się w sposób zrównoważony. Wydarzenie zamknięte. Obowiązuje rejestracja przez formularz. Więcej informacji na stronie https://kbf.krakow.pl/festforum/.
***
Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.
Obserwuj nas:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow
Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków
+48 451 063 171 | palacpotockich@kbf.krakow.pl