Często mówi się, że dobry design jest niewidzialny. Dlaczego? Ponieważ działa, odpowiada na potrzeby użytkownika i sprawia, że porusza się on w zaprojektowanej przestrzeni intuicyjnie.
Z reguły jednak dotyczy on miejsc, przestrzeni i osób, których potrzeby są standardowe – bo są najbardziej widoczne. A co z tymi, który są często niewidzialni? Z mamą pchającą wózek z bliźniakami, dziadkiem, który słabo widzi o zmierzchu, chłopcem z niepełnosprawnością słuchu, dziewczynką z Ukrainy, która boi się hałasu?
Projektowanie uniwersalne
To właśnie „Niewidzialni” staną się bohaterami trzeciego kwartału w Aptece Designu. Porozmawiamy o projektowaniu dla ludzi i istot, o których potrzebach zdajemy się na co dzień zapominać – i ich nie dostrzegać. Chcemy pokazać, jak można projektować uniwersalnie i inkluzywnie, nie rezygnując z jakości i użyteczności projektowanych rozwiązań dla „niewidzialnych”.
Wrażliwość na potrzeby innych członków społeczności i poznanie ich oczekiwań staje się obecnie podstawą rozwoju społecznego i gospodarczego. Dlatego też projektowaniu uniwersalnemu towarzyszą m.in. takie wartości, jak uważność, zrozumienie i empatia. I właśnie te wartości staramy się podkreślać w wakacyjnym programie Apteki Designu.
Recepta na dostępne kino
Zaczynamy od dnia otwartego w Aptece Designu (30 czerwca, godz. 16.00–20.00), kiedy to wszyscy odwiedzający będą mogli poznać projektantów mających tu pracownie, a także zwiedzenia przestrzeni, która liczy – bagatela! – 300 metrów kwadratowych i którą staramy się systematycznie przekształcać i dostosowywać do potrzeb jak najszerszej grupy odbiorców.
W tym samym dniu o godzinie 20.00 rusza nasz pierwszy przegląd filmowy „Recepta na dostępne kino”. Jako pierwszy zaprezentujemy obraz Film dla kosmitów. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Piotr Stasik, laureat wielu nagród i wyróżnień filmowych. Pokaz filmu odbędzie się plenerowo, przed Apteką Designu, z audiodeskrypcją dla osób słabowidzących i niewidomych w systemie AudioMovie oraz z napisami dla niesłyszących. Przed filmem odbędzie się spotkanie ze scenografem Dawidem Wojteckim, które poprowadzi Dagmara Romanowska.
W kolejnych miesiącach zobaczymy: Prawdziwe życie aniołów (21 lipca, godz. 18.00), Niebezpieczni dżentelmeni (1 września, godz. 20.00) i Sonata (29 września, godz. 18.00). Ostatni pokaz odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Głuchych. Wszystkie filmy są koprodukcją KBF-u. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Apteki.
Przegląd współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz odbędzie się dzięki uprzejmości Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, gospodarza przestrzeni.
Spotkanie z architekturą
Między 15 a 19 lipca zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na „Archi-przygody 2024”, czyli warsztaty z zakresu edukacji architektonicznej, które nie tylko odsłonią przed nimi tajniki architektury, ale również otworzą drzwi do fascynującego świata projektowania! Jak powstają domy, szkoły, centra handlowe czy inne budynki? Jakich narzędzi w swojej pracy używa architekt? Czy projektowanie przestrzeni jest trudne? Uczestnicy warsztatów poszukają odpowiedzi na te i inne pytania poprzez wspólną zabawę. Program jest realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad projektem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Piechotą do lata!
Stałym punktem programu Apteki Designu są inspirujące i kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także działalność wystawowa. Już 9 lipca zapraszamy na otwarte warsztaty ceramiczne „Zatrzymaj lato na Wesołej” z Solemiką, czyli Dominiką Jastrzębską.. Poprzedzi je letni spacer, podczas którego przyjrzymy się wesołym detalom: liściom, kwiatom i lipcowej pogodzie. Poszukamy ulotnych akcentów lata, które chcielibyśmy pamiętać również jesienią i zimą. Następnie „zatrzymamy lato” za pomocą magii ceramicznego rzemiosła!
Zanim jednak Solemika odkryje przed nami tajniki swojej pracy, zapraszamy na dwie wystawy dyplomowe uczniów Krakowskich Szkół Artystycznych. 1 lipca o godz. 17.00 Emilia Mirocha w ramach dyplomu pt. Polowanie na królika pokaże swoje fotografie, które w metaforyczny sposób eksplorują temat poszukiwania celu w życiu i pogoni za marzeniami. A już 2 lipca o godz. 18.00 swoją pracę dyplomową pt. Imperfekcjonizm zaprezentuje Mateusz Łopata. Będzie to wyjątkowa wystawa zdjęć wykonanych polaroidem.
A już niedługo ogłosimy kolejne wakacyjne wydarzenia, podczas których będziemy ćwiczyć wyobraźnię, rozwijać kreatywność, myśleć projektowo i dobrze się bawić. Polubcie więc nasze kanały w mediach społecznościowych, zaglądajcie na naszą stronę internetową lub po prostu – do Apteki Designu!
***
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie w całości na stronie internetowej Apteki Designu.
Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco: www.aptekadesignu.pl
Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.
Informacje o Aptece Designu oraz pracujących w niej projektantach znajdują się na stronie KBF: tutaj.
Obserwujcie nas na Instagramie: www.instagram.com/apteka.designu oraz Facebooku: www.facebook.com/apteka.designu
Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF
Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy
—
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):
poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00