Przejdź do treści
Powrót

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” – pokaz z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na PJM w Aptece Designu

W ramach przeglądu „Recepta na dostępne kino – przegląd filmowy w Aptece Designu” zapraszamy na pokaz filmu z audiodeskrypcją dla osób słabowidzących i niewidomych w systemie AudioMovie oraz z napisami dla niesłyszących. Przed filmem odbędzie się spotkanie z kierowniczką produkcji Ewą Jastrzębską, które poprowadzi Dagmara Romanowska.

21 lipca, w ramach przeglądu, zostanie pokazany obsypany deszczem nagród na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni film w reżyserii Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, biografia jednego z najbardziej utalentowanych pianistów jazzowych lat 60-tych w Polsce, docenionego również za granicą.  Film powstał w koprodukcji z KBF w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie.

Przegląd współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Kolejne pokazy odbędą się: 1 września (plenerowy pokaz „Niebezpiecznych dżentelmenów” dzięki uprzejmości Agencji Rozwoju Miasta Krakowa) oraz 29 września film „Sonata” we wnętrzach Apteki Designu, w Międzynarodowy Dzień Głuchych.

Wychodząc z założenia, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami często napotykają na trudności w dostępie do kultury filmowej, projekt skupia się na stworzeniu środowiska, które umożliwi pełny udział w wydarzeniach kulturalnych osobom z niepełnosprawnościami wzroku oraz słuchu. Dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu wiele wydarzeń kulturalnych opiera się właśnie na aspektach wizualnych lub dźwiękowych. W związku z tym, w celu ułatwienia dostępu do kultury osobom z niepełnosprawnościami istotne jest zapewnienie takich form komunikacji (napisów, audiodeskrypcji, tłumaczeń na język migowy), które umożliwiłyby im pełny udział w tych wydarzeniach.

Audiodeskrypcję podczas pokazu będzie można odsłuchać przez aplikację AudioMovie. Aby to zrobić, pobierz darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu Play lub App Store oraz weź ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu otrzymasz od nas kod QR, po zeskanowaniu go audiodeskrypcja będzie dostępna w aplikacji.

Jeśli będziecie potrzebowali asystenta na pokaz filmu prosimy o zgłoszenie poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402) to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF. Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Asystent będzie też obecny podczas pokazu w Aptece Designu, ul. Kopernika 19A.

Opis dojścia do Apteki Designu (nagranie mp3 do pobrania i odsłuchu) znajdą Państwo pod linkiem: https://kbf.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/12/Apteka-Designu-opis-dojscia.mp3

 

Program

21 lipca, godz. 18:00 | seans w Aptece Designu, ul. Kopernika 19a

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca

O filmie: Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

Wstęp wolny.

Organizator: KBF, Kraków dla Wszystkich, Apteka Designu

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie w całości na stronie internetowej Apteki Designu.

Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco: www.aptekadesignu.pl

Informacje o Aptece Designu oraz pracujących w niej projektantach znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Obserwujcie nas na Instagramie: www.instagram.com/apteka.designu oraz Facebooku: www.facebook.com/apteka.designu

 

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):

poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter