Przejdź do treści
Powrót

Czerwiec w Aptece Designu: Czy Kraków może być miastem równości, dobrobytu i zrównoważonego rozwoju?

Obecnie 3,5 miliarda ludzi – czyli blisko połowa populacji ludzkiej – mieszka w miastach. Według prognoz do 2030 roku w miastach będzie mieszkać 5 miliardów ludzi. Liczba mieszkańców Krakowa również cały czas się powiększa: w 2023 roku wynosiła 806 201 (w tym 429 922 kobiet)! W jaki sposób dążyć do pomyślnego rozwoju miast? Jak zamienić je w miejsca sprzyjające kreatywności, ale także dające wytchnienie? Czy umiemy stawić czoła wyzwaniom związanym z gwałtowną urbanizacją i betonozą?

Innym wyzwaniem, jakie stawia przed nami Agenda 2030 stworzona przez ONZ, to przeciwdziałanie nierówności oraz dyskryminacji związanej z płcią i orientacją seksualną. Już wiemy, że sam wzrost gospodarczy nie wystarczy, by każdy człowiek mógł korzystać z rozwoju ekonomicznego opartego na zrównoważonym rozwoju. Mimo postępu cywilizacyjnego każdy z nas może spotkać się z dyskryminującymi i krzywdzącymi zachowaniami ze względu na swoją płeć, rasę, wiek, narodowość, religię czy orientację seksualną. Potrzeba nam nie tylko lepszych rozwiązań rynkowych, ale też kształtowania nowych zachowań i wartości sprzyjających zarówno zrównoważonej konsumpcji, jak i budowaniu świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Do tych wszystkich wątków nawiązuje czerwcowy program Apteki Designu – jedynego w swoim rodzaju żywego laboratorium w samym sercu Wesołej, czyli poszpitalnego kompleksu, który w przyszłości stanie się dzielnicą kreatywną Krakowa.

 

Kultura gra pierwsze skrzypce

Często podkreśla się rolę zieleni w procesie rewitalizacji nieużytków miejskich. A czy można to zrobić w inny sposób? Jaki efekt osiągniemy, gdy w procesie rewitalizacji miejskich nieużytków pierwsze skrzypce będzie grała kultura? To ważne pytanie zwłaszcza z punktu widzenia rozwoju dzielnicy Wesoła. Odpowiedzi na nie poszukamy 22 i 23 czerwca podczas konferencji Miasto Reaktywacja. Wydarzenie obfitować będzie w dyskusje o kreatywnym zmienianiu przestrzeni miejskiej, o wpływie rewitalizacji na ekosystem miasta, a także o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i potrzebami mieszkańców. Poszukamy również recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie nieużytków w tkankę miejską. Wydarzenie wspierane jest przez HEMI (Hub for the Exchange of Music Innovation – międzynarodowy projekt wspierany przez Kreatywną Europę) i odbędzie się w Aptece Designu w ramach krakowskich Wianków.

 

Queerowe uzdrowisko

Proces zdrowienia, osiąganie pełni swoich możliwości nie jest drogą ani łatwą, ani szybką. A jego skuteczność zależy przede wszystkim od dobrej diagnozy. Odpowiedzi na to fundamentalne pytanie „na co chorujemy?” postanowili poszukać organizatorzy wystawy Queerowe otwarcie, której wernisaż odbędzie się w Aptece Designu już 31 maja. To już druga odsłona niezależnej wystawy queerowej sztuki wizualnej w Krakowie. Tym razem tematem przewodnim jest „Healing Queer”. Zobaczymy różnorodne, dziwaczne i przejmująco prawdziwe historie queerowego bólu i uzdrowienia.

„Nasza wystawa to opowieść o poszukiwaniu zdrowego azylu w świecie, dla którego queerowość wciąż jest smutną jednostką chorobową; a także o odnajdywaniu zdrowego ciała, zdrowych relacji z bliskimi i z własną queerową tożsamością” – zapowiadają organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Queerowy Maj i Fundacja Sztuka Niezależna. Wystawa, którą będzie można oglądać do 16 czerwca (od poniedziałku do piątku od 9.00–15.00 oraz w weekendy od 15.00–20.00), jest organizowana we współpracy z Apteką Designu i przeznaczona jedynie dla osób dorosłych!

 

Sztuka w Aptece, sztuka w przestrzeni

Czy sztuka czuje się równie dobrze w sali muzealnej, co na miejskim chodniku lub w opuszczonym zaułku? Sprawdźmy to! Wernisaż wystawy Otwarte miasto / Open City, której wernisaż odbędzie się przed Apteką Designu 14 czerwca. Sztuka współczesna opuści mury budynku i opanuje przestrzeń dzielnicy Wesoła. Do połowy sierpnia będziemy mogli oglądać tu instalacje różnych artystów, których dzieła nawiązują do hasła „Mater:ja” rozumianego w wieloraki sposób i intuicyjnie nawiązującego do dawnej roli poszpitalnego terenu, na którym dokonywał się cud narodzin i śmierci. Jednocześnie będzie to doskonała okazja, by eksplorować i odkrywać na nowo tę wciąż definiującą się dzielnicę Krakowa.

Po tak kreatywnym spacerze warto zajrzeć również do czarnej sali wystawienniczej na niezwykle kameralną i malowniczą wystawę prac projektantki Apteki Designu Czarli Bajki. 21 czerwca zaprosimy was na wernisaż kolaży artystki łączących zdjęcia archiwalne, obrazy z przeszłości i te zaczerpnięte z wyobraźni artystki. Poznamy również jej muzyczne inspiracje, a być może zobaczymy też samodzielnie przez nią wykonane instrumenty ludowe. Wystawa Bezkres potrwa do 19 lipca.

Rzadko zdarza się w Krakowie, by studencka sztuka wychodziła poza mury uczelni artystycznych, a obrona dyplomu odbywała się w… aptece. Ale u nas jest to możliwe! W czerwcu odbędą się aż dwie obrony prac dyplomowych: Karolina Gołba (Krakowska Szkoła Artystyczna) zaprezentuje 18 czerwca dziesięć fotografii z cyklu Herbata z Truskawkami a Karolina Stefańska z ASP w Krakowie rzeźbę Mind of Its Own – umysł jako stworzyciel rzeczywistości (19 czerwca).

 

Cyfrowy raj czy cyfrowe piekło?

Jak na żywe laboratorium w samym sercu Wesołej przystało, Apteka Designu daje pole i przestrzeń dla eksperymentów i namysłu nad tym, w jakim kierunku zmienia się otaczający nas świat. Grupa Robocza postanowiła przyjrzeć się wpływowi sztucznej inteligencji na tempo transformacji i różne aspekty codzienności podczas konferencji eden: ogrody nowego internetu (15 czerwca).

Podczas tegorocznej edycji edenu przyjrzymy się̨ alternatywom dla świata renderowanego przez gigantów technologicznych. Poznamy przekorne, czasem wywrotowe teorie i praktyki partycypacji w rzeczywistości cyfrowej i wspólnie zastanowimy się̨, dokąd to wszystko zmierza i – czy warto tam iść́? Już teraz zapraszamy do Apteki, by złapać́ oddech i zyskać nową perspektywę̨ na… nową technologię! Szczegółowy program konferencji eden: ogrody nowego internetu dostępny na stronie: eden.mvu.pl.

 

Misja: projektowanie!

„Żadne jednorazowe akcje nie zmienią powszechnej percepcji dizajnu. Ewolucja tego myślenia jest możliwa poprzez wieloletnie działania na różnych polach” – twierdzi Piotr Hojda, redaktor naczelny „Form”, internetowego pisma o dizajnie wydawanego przez Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Ta myśl przyświeca także comiesięcznym działaniom Apteki Designu. Zastanowimy się nad tym, czy możemy sobie pozwolić na źle zaprojektowaną promocję dizajnu, podczas debaty wokół najnowszego numeru czasopisma „Formy” (12 czerwca); przekonamy się, czym różni się prawo autorskie dla prawników od prawa autorskiego dla projektantów na warsztatach „Jak tworzyć, żeby nie naruszać praw innych osób” Weroniki Bednarskiej i Maryli Bywalec z SO IN LAW (7 czerwca); a także poznamy tajniki pracy kolejnych projektantów Apteki Designu z cyklu Meet the designer – Joanny Krokosz i Malwiny Antoniszczak, znanych jako Krokant (13 czerwca) oraz Studia Widok (25 czerwca).

 

Lek na nudę

Są zawody, które stają się pasją; jest też praca, która może być zabawą (a może to zabawa staje się pracą?). Nie wierzycie? Tym właśnie jest projektowanie! Zwłaszcza w wydaniu Kat Zavady, pod okiem której będzie można stworzyć własną… teorię spiskową na temat wybranego przez siebie zagadnienia (28–30 czerwca). W pracy wykorzystane zostaną łatwo dostępne narzędzia sztucznej inteligencji i przyda się własny komputer lub smartfon, a także wyobraźnia (dużo wyobraźni!). Ponadto zapraszamy na półkolonie dla dorosłych (24–28 czerwca), podczas których również poćwiczymy wyobraźnię (w tym czasie będą odbywać się też warsztaty dla dzieci, aby dorośli mogli w spokoju oddać się zabawie).

A skoro mowa o zabawie, to nikt nie zna się na niej tak dobrze, jak dzieci! Magiczny Dzień Dziecka (1 czerwca) będzie okazją, by samodzielnie zaprojektować talię kart, a potem pod czujnym okiem iluzjonisty Michała Kulika nauczyć się kilku karcianych sztuczek!

W czerwcu po raz trzeci, na zakończenie kwartału poświęconego zrównoważonemu rozwojowi, odbędzie się Dzień Otwarty Apteki Designu (30 czerwca). Projektanci otworzą szeroko drzwi do swoich pracowni i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące ich codziennej pracy. Będzie to również świetna okazja, by na własne oczy przekonać się, jak przestrzenie poszpitalnego laboratorium i miejsca dystrybucji leków zmieniły się w przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy. Dzień zakończy pokaz filmowy w ramach kina plenerowego na Wesołej!

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie w całości na stronie internetowej Apteki Designu.

Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco: www.aptekadesignu.pl

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Informacje o Aptece Designu oraz pracujących w niej projektantach znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Obserwujcie nas na Instagramie: www.instagram.com/apteka.designu oraz Facebooku: www.facebook.com/apteka.designu

 

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

 

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):

poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter