Przejdź do treści
Powrót

”Ćwiczenia z wyobraźni” – wakacyjne warsztaty badawcze dla dorosłych w Aptece Designu

Chcesz poznać nowe sposoby na rozwijanie własnej kreatywności? Zależy Ci na rozwoju krakowskiej dzielnicy Wesoła? Masz w sobie nutkę odkrywcy, obserwatora, badacza? Zapraszamy do Apteki Designu na półkolonie dla dorosłych – twórczy początek wakacji gwarantowany! Tak, dorośli też potrzebują twórczych warsztatów i oderwania się od codziennej rutyny. Wakacje, lato, półkolonie w mieście są nie tylko dla dzieci.

Spotykamy się w ramach warsztatów badawczych „Ćwiczenia z wyobraźni” od 24 od 28 czerwca, od pn. do pt. w godz. 09.00–12.00, i w pięciu blokach będziemy wypracowywać, projektować i prototypować przyszłość dzielnicy Wesoła w Krakowie.

Czym są „Ćwiczenia z wyobraźni”?

To warsztat projektowo-badawczy wykorzystujący metodykę Futures Thinking, którego wyniki pomogą w próbie wypracowania sposobów na społeczną rewitalizację dzielnicy Wesoła.

Futures Thinking jest metodą projektową, a zarazem sposobem myślenia i rozwiązywania wyzwań. To spekulacja na temat możliwych przyszłości. Tutaj swobodnie można zadawać pytania: „a co, jeśli?” lub „co by było, gdyby”? Głównym narzędziem, jakiego się używa w tej metodzie, jest właśnie wyobraźnia poruszana sygnałami zmian i trendami, które już dzisiaj mówią nam, jak może wyglądać przyszłość – a może przyszłości?

Futures Thinking nie jest metodą przewidywania przyszłości, ale myśleniem o konsekwencjach, jakie mają nasze dzisiejsze działania w przyszłości. To myślenie o tym, jak zmienia się świat i w którą stronę zmierzają wszystkie zmiany, oraz jak możemy na nie odpowiedzieć dzisiaj.

Co będziemy robić?

W czasie półkolonii będziemy projektować przyszłość (lub przyszłości!) krakowskiej dzielnicy Wesoła. Patrząc na to, jak wygląda otoczenie, mieszkańcy, ich potrzeby, a także jak może wyglądać przyszłość i marzenia (lub ich brak) kolejnych pokoleń, zaprojektujemy działania, produkty, usługi, które pomogą zrealizować te wizje.

Na koniec warsztatu zrealizujemy prototyp(y), które staną się częścią wystawy pokazującej pomysły na zagospodarowanie tej dzielnicy. Wybrane prototypy – po zakończeniu całego projektu badawczego – być może zostaną wdrożone na Wesołej.

Jaki jest cel?

Chcemy sprawić, by teren poszpitalnego obszaru miasta na nowo otworzył się na działania i aktywności mieszkańców. Dlatego też poszukamy odpowiedzi na pytanie: Jak sprawić, żeby w dzielnicy Wesoła pojawili się aktywni mieszkańcy, którzy chcieliby mieć wpływ na kształt tego miejsca i spędzać w nim czas?

Czego potrzebujemy?

Waszego czasu i zaangażowania w działanie! Potrzebujemy 5 dni po 3h na wspólne warsztaty projektowo-badawcze. Cenna jest dla nas perspektywa mieszkańca: eksperta i praktyka spędzania czasu wolnego w mieście. W całym procesie badamy działanie przyszłości jako wyzwalacza kreatywności, czynnika angażującego do wspólnych obywatelskich działań. Pokażemy, jak można wykorzystać język projektowy i sztuki w budowaniu rozwiązań dla mieszkańców miast wychylonych w przyszłość. Wasza perspektywa będzie cennym uzupełnieniem realizowanych badań.

Potrzebne będą: otwartość, zaangażowanie, nastawienie na współpracę, a także zgoda na udział w procesie badawczym i wykorzystania efektów prac w pracy doktorskiej i codziennej aktywności KBF.

Półkolonie dla dorosłych zostały dofinansowane z budżetu Rady Dzielnicy II – Grzegórzki. Bezpłatne wejściówki pobierzecie [TU].

Równolegle będą odbywały się warsztaty kreatywne dla dzieci (od 4 roku życia), aby umożliwić wzięcie udziału w półkoloniach tym dorosłych, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w domu. Na maluchów czeka niesamowita pięciodniowa podróż przez… zmysły! W programie m.in. warsztaty muzyczne, spacer fotograficzny, majsterkowanie, tworzenie „dzikiej apteczki” lub kreatywnego śniadania. Należy wtedy pobrać wejściówkę dla osoby dorosłej i osobną dla dziecka). Link do wejściówek [TU].

Część czegoś większego!

W ramach tego projektu pracujemy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, seniorami i ekspatami (nieprofesjonalistami) i profesjonalistami (projektantami z Apteki) oraz personą nieludzką (parlament rzeczy). Badania w tych segmentach pozwolą nam zbadać przyszłość jako narzędzie do projektowania innowacji społecznych oraz narzędzie wspomagające projektowanie procesów angażujących mieszkańców w działania na rzecz ich przestrzeni (społecznych). W 2024 realizowany jest pierwszy cykl badawczy, w tych 7 segmentach.

Warsztaty są częścią projektu badawczego realizowanego przez Agatę Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury) w ramach jej doktoratu wdrożeniowego realizowanego pomiędzy AGH i KBF: Jak wykorzystywać trendwatching do projektowania lokalnych interwencji społecznych: terenowe studium metodologiczne z zakresu participatory action research.

Promotorzy: dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH oraz dr hab. Jacek Gądecki, prof. AGH, opiekun merytoryczny: Carolina Pietyra.

Wyniki pierwszego cyklu badawczego będą prezentowane w ramach konferencji EASST4S – Making and Doing Transformations. https://www.easst4s2024.net/

 

Data: 24–28 czerwca, od pn. do pt. w godz. 09.00–12.00

Miejsce: Apteka Designu, ul. Kopernika 19A

Organizator: KBF

Wstęp wolny!

Bezpłatne wejściówki na warsztaty dla dorosłych do pobrania: [LINK]

Bezpłatne wejściówki na warsztaty dla dzieci do pobrania: [LINK]

 

***

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Aptece Designu znajdziecie w całości na stronie internetowej. Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco: www.aptekadesignu.pl

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Informacje o Aptece Designu oraz pracujących w niej projektantach znajdują się na stronie KBF: tutaj.

Obserwujcie nas na Instagramie: www.instagram.com/apteka.designu oraz Facebooku: www.facebook.com/apteka.designu

 

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF

Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter