Powrót

Pikniki 2023

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT DLA MEDIÓW

PROGRAM

INFORMACJE PRAKTYCZNE

KONTAKT DLA MEDIÓW

Warsztaty kreatywne, zajęcia z animacji poklatkowej i rysunkowej , tworzenie zabawek optycznych  i toreb filmowych, pełna grozy fotobudka, rodzinne quizy i kalambury, a do tego rozbrzmiewająca w parku muzyka filmowa i kino plenerowe z uwielbianym przez kinomanów (i nie tylko) Powrotem do przyszłości – 29 lipca między 14.00 a 19.00 na terenie zielonym przy TAURON Arenie Kraków (Arena Garden Street Food Market) odbędzie się piknik rodzinny, którego tematem przewodnim będą filmy i kinematografia.

 

Rodzinny piknik filmowy będzie niezwykłą gratką dla najmłodszych wielbicieli kinematografii. Przygotowaliśmy szereg warsztatów, zajęć i zabaw by umilić dzieciom wakacyjny weekend, a rodzicom dać możliwość wypicia mrożonej kawy na zielonej trawce, obserwując swoje pociechy poznające magiczny świat filmu.

PROGRAM

SOBOTA 29.07

14.00

Warsztaty

Ruchome obrazy. Warsztaty budowania zabawek optycznych

14:00-16:30

Jak narodziło się kino? Jak wprawić obrazy w ruch? Jak poruszyć ptaszka w klatce? Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom poznamy sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiemy się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Każdy będzie mógł stworzyć  własną dwuklatkową animację.

Zajęcia poprowadzi Justyna Droń, pedagożka teatru, zajmująca się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Od 2014 roku koordynatorka programu edukacyjnego Cricoteki skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka warsztatów dla dzieci, zajęć twórczych, programów edukacyjnych do wystaw sztuki współczesnej, warsztatów graficznych, akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wystaw i przewodników po wystawach.

Prowadzenie: Justyna Droń

Wiek: zajęcia dla dzieci 5+

14:00

kreatywna fotobudka

Kadry z filmu grozy!

14:00-16:30

Zapraszamy dzieci, dorosłych, całe rodziny do kreatywnej fotobudki! Uczestnicy dowiedzą się, jak w kilka minut stworzyć kadr prosto z horroru. Razem z prowadzącą przygotują straszne gadżety: nietoperze, pazury, zęby, ptaszyska i elementy strojów. Następnie wszyscy zapozują do zdjęcia, którym będzie można straszyć znajomych w mediach społecznościowych. Cała zabawa odbędzie się w duchu zero waste.

Prowadzenie: Magdalena Cudziło

Wiek: bez ograniczeń

14:00

Warsztaty

Moja filmowa torba. Warsztaty pro-ekologiczne

14:00-19:00

Stwórz własną, niepowtarzalną filmową torbę, dzięki której Twoi ulubieni kinowi bohaterowie będą mogli towarzyszyć  ci podczas wszelkich wypraw, tych małych i tych dużych!

Na warsztatach każdy uczestnik przygotuje torbę wielokrotnego użycia, ale nie byle jaką – będzie ona spersonalizowana i wyjątkowa, jak przy każdy własnym rękodziele. Zajęcia mają charakter kreatywny oraz pro-ekologiczny.

Prowadzenie: Ciotki Klotki Warsztaty i Animacje

Wiek: zajęcia dla dzieci 5+

14:00

strefa zabaw

Kosmiczne tatuaże. Strefa Kids in Kraków

14:00-19:00

Poleć z nami w kosmos i odkryj piękno muzyki filmowej!

W strefie Kids in Kraków każdy będzie mógł wybrać sobie kosmiczny tatuaż, dowiedzieć się, czym jest Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie oraz rozwiązać kreatywne zadania filmowe zawarte na kartach Odkryj Kraków.

Prowadzenie: Kids in Kraków

Wiek: bez ograniczeń

14:00

warsztaty

Filmowe światy są różne! Warsztaty z tworzenia plakatu filmowego z motywem różnorodności

14:00-19:00

Warsztaty artystyczne, podczas których dzieci, przy pomocy techniki mieszanej, stworzą swoją wersję plakatów filmowych. Selekcja plakatów będzie reprezentowała zróżnicowane portrety człowieka. Dzieci będą mogły zanurzyć się w bardzo różne filmowe światy, historie i bohaterów. Zostaną również zachęcone do eksplorowania różnorodności wyglądu człowieka dotyczącego zróżnicowania rasowego czy niepełnosprawności i odkryją, że każdy ma swoją reprezentację w filmowych opowieściach. Zajęcia będą nie tylko dobrą zabawą, ale również podwalinami do budowania świadomości i akceptacji od najmłodszych lat.

Prowadzenie: Kakala

Wiek: zajęcia dla dzieci 5+, ale młodsi uczestnicy również są mile widziani

14:00

warsztaty

Fundacja Prodriver

14:00-19:00

Nawet Zygzag McQueen, bohater filmu Auta powiedziałby, że szybkość jest niezwykle ważna, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Filmowe światy pełne są kierowców, samochodów, pościgów, dlatego też specjalnie dla fanów motoryzacji Fundacja ProDiver przygotowała wyjątkowe atrakcje, a dzięki Mobilnemu Centrum Edukacji Drogowej każdy uczestnik pikniku będzie mógł dowiedzieć się, jak przemieszczać się zgodnie z zasadami, czyli bezpiecznie.

Prowadzenie: Fundacja Prodriver

14:30

quiz

Światła! Kamera! Akcja! Rodzinny quiz filmowy

14:30-15:30

Wieczorki filmowe z popcornem to Wasza ulubiona rozrywka? Miesiąc bez wizyty w kinie to miesiąc stracony? Ściany pokoju wyklejone są filmowymi plakatami, a na półkach stoją figurki popularnych filmowych postaci? Jeśli choć raz odpowiedzieliście „tak” – nie może zabraknąć Was na filmowym quizie rodzinnym! Zapraszamy na wyjątkową zabawę, podczas której wielopokoleniowe drużyny złożone z dzieci, rodziców, dziadków oraz przyjaciół będą mogły wspólnie zmierzyć się z filmowymi zagadkami.

Prowadzenie: Justyna Starek

Na quiz obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie: KBF: Bilety (dostępne do pobrania od 20.07.2023).

15:00

warsztaty

Na tropie dinozaurów. Warsztaty z animacji poklatkowej

15:00-17:00

Nowe technologie oddaliły nas od analogowych technik animacji. Na warsztatach powrócimy do prehistorii zarówno w technice – animacji poklatkowej, jak i w temacie. Będziemy pracować nad własnymi animacjami w warunkach plenerowych. Do ich powstania posłużą nam materiały znalezione na terenie pikniku – listki, patyczki, kwiaty, a głównymi bohaterami będą dinozaury! Każdy uczestnik stworzy krótki film animowany w pomniejszonej skali – własny, mały Park Jurajski! Animacje powstaną na telefonach komórkowych przy pomocy darmowej aplikacji Stop Motion Studio.

Zajęcia poprowadzi Daria Godyń – reżyserka filmów animowanych, graficzka, animatorka 2d, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Grafiki, Pracownia Filmu Animowanego), założycielka Framesquad Studio, autorka filmów krótkometrażowych Substancja, Smakosz, Millenium. Ogromna wielbicielka oraz kolekcjonerka dinozaurów.

Prowadzenie: Daria Godyń, Framesquad Studio

Wiek: warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. Na zajęcia zapraszamy także dorosłych opiekunów.

Wymagania: Niezbędne będzie posiadanie własnego, naładowanego telefonu komórkowego z pobraną darmową aplikacją Stop Motion Studio.

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie: KBF: Bilety (dostępne do pobrania od 20.07.2023).

 

15:30

W krainie musicalu. Warsztaty taneczne z Egurrola Dance Studio

15.30-17.00

Musical, klasyczny gatunek filmowy, jest wiecznie żywy! Filmowe postaci śpiewają i tańczą już niemal 100 lat. Jeśli chcesz poczuć się jak bohaterowie La La Landu albo animacji Disneya – weź udział w warsztatach tanecznych z Egurrola Dance Studio podczas Wakacyjnego pikniku filmowego. Zapraszamy wszystkich miłośników tańca!

Prowadzenie: Egurrola Dance Studio

Wiek: bez ograniczeń

16:00

kalambury

Pokaż to! Rodzinne kalambury filmowe

16:00-16:30

Jak pokazać swój ulubiony film? A jak narysować ukochanego kinowego bohatera? Rodzinne zespoły zmierzą się z takimi zadaniami podczas zabawy w filmowe kalambury. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Zapraszamy do wspólnej zabawy pod chmurką!

Prowadzenie: Justyna Starek

16:30

malowanie twarzy

Filmowa charakteryzacja

16:30-19:00

Malowanie twarzy we wzory nawiązujące do tematyki filmowej.

Prowadzenie: Ta Dorotka – animacje zabaw dla dzieci

Wiek: bez ograniczeń

16:30

warsztaty plastyczne

Filmowe zakładki

16:30-19:00

Zatrzymaj w kadrze swoje ulubione wspomnienia lub obrazy filmowe i wykorzystaj je jako zakładkę do książki.

Prowadzenie: Ta Dorotka – animacje zabaw dla dzieci

Wiek: zajęcia dla dzieci 5+

17:00

warsztaty

Pokaż to! Rodzinne kalambury filmowe

17:00-17:30

Jak pokazać swój ulubiony film? A jak narysować ukochanego kinowego bohatera? Rodzinne zespoły zmierzą się z takimi zadaniami podczas zabawy w filmowe kalambury. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Zapraszamy do wspólnej zabawy pod chmurką!

Prowadzenie: Justyna Starek

17:00

warsztaty

Magia animacji. Warsztaty z tworzenia flipbooków

17:00-19:00

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajemnice animacji oraz dowiedzą się, jak w prosty sposób wprawić w ruch swoje rysunki za pomocą własnoręcznie stworzonych flipbooków. Inspiracją dla dzieł będą opowieści letnich owadów.

Warsztaty poprowadzi Anna Skoczeń, absolwentka Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, edukatorka i przewodniczka w MOCAKu, projektantka grafiki, twórczyni animacji współpracująca z Centrum Animacji w Krakowie, autorka filmu dokumentalnego Świt.

Prowadzenie: Anna Skoczeń

Ważna informacja: na warsztaty proszę przynieść naładowane telefony komórkowe

Wiek: zajęcia dla dzieci 5+

17:30

warsztaty

Zagraj to przed kamerą! Warsztaty aktorsko-castingowe

17:30-19:00

Jak wygląda casting do roli w  filmie? Jak się do niego przygotować? Jak to jest występować przed kamerą? Podczas warsztatów odpowiemy na wszystkie te pytania.

Uczestnicy, w formie zabawy, będą mogli poznać podstawowe triki aktorskie, poćwiczyć dykcję, popracować z tekstem i przygotować krótkie scenki z filmów Kraina lodu i Shrek.

Przekonają się również, że występ przed kamerą wcale nie musi być stresujący. Z taką wiedzą będą mogli w przyszłości wziąć udział w prawdziwym castingu. Kto wie, być może zajęcia podczas Wakacyjnego pikniku filmowego staną się początkiem drogi do wielkiej aktorskiej kariery!

Warsztaty poprowadzi Artur Wołoch, reżyser oraz reżyser castingu, instruktor teatralny, operator, montażysta, założyciel firmy messmedia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Prowadzenie: Artur Wołoch, Artur Wołoch messmedia

Wiek: zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie: KBF: Bilety (dostępne do pobrania od 24.07.2023).

18:00

kalambury

Pokaż to! Rodzinne kalambury filmowe

18:00-18:30

Jak pokazać swój ulubiony film? A jak narysować ukochanego kinowego bohatera? Rodzinne zespoły zmierzą się z takimi zadaniami podczas zabawy w filmowe kalambury. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Zapraszamy do wspólnej zabawy pod chmurką!

Prowadzenie: Justyna Starek

18:30

koncert

VIBESax Quartet

18:30-19:00

Filmowe melodie są niczym wehikuły czasu. Kiedy rozbrzmiewają ulubione motywy, wracamy w myślach do niezapomnianych scen. Muzyczne ścieżki dźwiękowe nas wzruszają, rozśmieszają, wywołują ciarki na plecach, sterują naszą uwagą. Kwartet saksofonowy VIBESax Quartet zabierze słuchaczy w niezwykłą muzyczno-filmową podróż, podczas której wykona kultowe tematy muzyki filmowej.

Zespół powstał w 2022 roku w Krakowie. Muzycy są studentami Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasach saksofonu profesorów Łukasza Nędzy oraz Andrzeja Rzymkowskiego. Wykonują różnorodny repertuar – oryginalną muzykę saksofonową, muzykę poważną, transkrypcje, a także muzykę jazzową i rozrywkową. Zespół wystąpi w składzie Maria Gmyrek (saksofon sopranowy), Marcin Sokoleńko (saksofon altowy), Vasyl Kempa (saksofon tenorowy), Przemysław Cetnarowski (saksofon barytonowy).

20:45

kino plenerowe

Powrót do przyszłości

Back to the Future, reż. Robert Zemeckis, USA 1985

17-letni Marty McFly, podczas eksperymentu z wynalazkiem doktora Emmeta Browna, cofa się w czasie o 30 lat. W wyniku zbiegu okoliczności spotyka nastoletnie wersje swoich rodziców i zaburza bieg zdarzeń.

Nominowany do Oscara za scenariusz oryginalny Powrót do przyszłości to kultowy już film spod znaku kina nowej przygody. Od ponad trzydziestu lat bawi kolejne pokolenia widzów. Jego popularność była tak wielka, że film doczekał się dwóch kolejnych części. Trylogia Powrót do przyszłości to pozycja obowiązkowa dla każdego prawdziwego filmomaniaka, ale również wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

Film będzie z polskim lektorem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOSTĘPNOŚĆ

Wszelkie informacje dla osób z niepełnosprawnościami i treści dotyczące warsztatów możecie pobrać w pliku poniżej.

POBIERZ

Regulamin wydarzenia