Powrót

Persona Wesoła

O PROJEKCIE

EKSPERCI

HARMONOGRAM

PARTNERZY

O PROJEKCIE

EKSPERCI

HARMONOGRAM

PARTNERZY

Osławione zdjęcie The Blue Marble może być interpretowane jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych selfie, jakie zrobiła sobie planeta Ziemia. Jakie selfie może zrobić sobie Wesoła?

Dla starożytnych Rzymian Genius Loci był dosłownie „duchem miejsca,” opiekuńczym bóstwem, które zamieszkiwało dane miejsce i nadawało mu znaczenie. Chociaż dzisiaj pozostajemy mniej wrażliwi na obecność duchów wokół nas, wciąż odczuwamy, że miejsce ma swoją istotną i wyjątkową wartość. Na poszukiwanie ducha wybierzemy się razem ze znawcą architektury, autorką książek i ogrodnikiem miejskim w trakcie serii spacerów po Wesołej. W ich trakcie będziemy dokumentować nasze znaleziska, aby w kolejnym kroku przy użyciu technik warsztatowych skonstruować personę Wesołej.

Poprzez serię warsztatów i spacerów przeprowadzanych na Wesołej zebrane zostaną materiały, które zostaną wykorzystane w celu zbadania i skonstruowania persony Wesołej. Persona będzie próbą uchwycenia ducha miejsca (Genius Loci) przy użyciu najnowszych technologii informacyjnych i praktyk projektowania spekulatywnego. Uczestniczki i uczestnicy projektu postawieni zostaną przed pytaniem czy są gotowi oddać autorstwo bytowi nieludzkiemu, który wyłoni się w procesie twórczym? Chcemy sprawdzić na jakich zasadach, pod jakimi warunkami, jesteśmy w stanie zrzec się praw autorskich na rzeczy bytu nieludzkiego Wesoła – nowego podmiotu kultury z przyszłości.

Projekt jest prototypem sposobu spędzania czasu wolnego i form uczestnictwa w kulturze, wypracowanego podczas warsztatów kreatywnych w ramach działania: Obserwatorium Trendów dla Kultury. Projektowanie uczestnictwa w kulturze przez branżę kreatywną, w oparciu o trendy, dane i scenariusze przyszłości.

EKSPERCI

Łukasz Szydlak

Łukasz Szydlak

Miejski ogrodnik; założyciel podblokowego ogródka Zielony Blok (www.zielonyblok.pl); twórca jadalnych krajobrazów; współorganizator projektu #Krowodrza111, upamiętniającego ogrodnicze tradycje Dzielnicy V Krakowa, współzałożyciel Sadu Krowoderskiego. W swoich działaniach sięga po ogrodniczą partyzantkę, mobilne ogrody społeczne i instalacje ogrodnicze. Łączy uprawy ogrodnicze ze sztuką jako spoiwem dla lokalnej społeczności.

fot. Marcin Jędrysiak

Elżbieta Łapczyńska

Elżbieta Łapczyńska

Autorka książek „Mowa chleba” oraz „Bestiariusz nowohucki” nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka oraz Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie teatru i literatury. Członkini kolektywu Sfinga. Tańczy, obserwuje ptaki.

Krzysztof Jakubowski

Krzysztof Jakubowski

Publicysta, działacz samorządowy, dokumentalista i popularyzator historii Krakowa; autor dwuczęściowego zbioru szkiców „Kraków na starych widokówkach” (2011, 2015), książki o historii krakowskich kawiarni i cukierni „Kawa i ciastko o każdej porze” (2012), współautor dwóch tomów „Spacerownika krakowskiego” (2010, 2013), autor pitavala „Kraków pod ciemną gwiazdą” (2016) oraz m.in. przewodnika „Spacerownik po Dzielnicy VIII Dębniki. Od Ludwinowa po Sidzinę” (2021). Czynnie uczestniczył w takich przedsięwzięciach wydawniczych, jak „Encyklopedia Krakowa” (wydanie I i II, ponad 70 autorskich haseł) oraz przewodnik internetowy „Kraków Travel”. Obecnie w redakcji miesięcznika „Kraków”, współpracuje też z „Gazetą Wyborczą”. Działa w Obywatelskim Komitecie Ratowania Krakowa, oraz w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Agata Bisping

Agata Bisping

Agata buduje rozwiązania wychylone w przyszłość, łącząc trendy, badania i wiedzę akademicką w strategie działania dla firm, organizacji i instytucji. Realizowała projekty m.in. dla ING, 10Clouds, X-Lander, Urzędów Miejskich Wrocławia, Krakowa, Katowic, Dell Technologies, TPN.

Obecnie rozwija Obserwatorium Trendów dla Kultury w KBF i Aptekę Designu – żywe laboratorium miasta.

Praktyk i trener kreatywności. Prowadzi podcasty i webinaria dla Strefy Designu Uniwersytetu SWPS, a także FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie Przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz doktorantką w Szkole Doktorskiej AGH, gdzie bada przyszłość jako narzędzie budowania innowacji społecznych i partycypacji obywatelskiej.

Kuba Kulesza

Kuba Kulesza

Projektant i producent rozwiązań cyfrowych. Współzałożyciel i koordynator kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza, w ramach którego pełni rolę technologa kreatywnego. Kierownik projektu Agrocybernetyka.

Współautor kursu Projektowanie społeczne na katowickim ASP. Prowadzi zajęcia z psychologii dla projektantów na UX & Product Design na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Jako ekspert odpowiada też za etap strategii i definiowania produktu na studiach podyplomowych User Experience Design / Product Design na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.

Jest członkiem zarządu i boksuje w Instytucie Rozwoju Sportu w Krakowie.

fot. Katarzyna Kukiełka

HARMONOGRAM

Sobota 21.09.2024

09:00-12:00

Łukasz Szydlak

Spacer Botaniczny

Spacer botaniczny po dzielnicy Wesoła to podróż przez świat roślin, które kryją w sobie nie tylko naturalne piękno, ale także bogactwo historii i kultury. Uczestniczki i uczestnicy poznają różnorodne gatunki roślin rosnących w tej części miasta, odkrywając ich znaczenie w codziennym życiu mieszkańców. Spacer jest okazją do zgłębienia lokalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem roślin, a także do refleksji nad tym, jak przyroda kształtuje tożsamość i kulturę miejsca. Spacer poprowadzi Łukasz Szydlak – ogrodnik miejski i edukator.

09:00-12:00

Krzysztof Jakubowski

Spacer Architektoniczny

Spacer po Wesołej w Krakowie to wyjątkowa podróż przez historię i architekturę miasta. Wśród malowniczych ogrodów rezydencjonalnych, które od średniowiecza przyciągały zamożnych mieszkańców, powstał pierwszy szpital na Wesołej, a także liczne kliniki, które później ukształtowały medyczny charakter tej dzielnicy.

 

Przemierzając okolicę ulicy Kopernika, można odkrywać kolejne warstwy historii, od romańskiego kościoła św. Mikołaja, po modernistyczne budynki klinik i szpitali. Ulica ta, niegdyś fragment ważnego szlaku handlowego, dziś łączy w sobie wiele znaczących miejsc, takich jak dawny Dom Turysty, Theatrum Anatomicum, czy unikatowy wiadukt kolejowy, będący niegdyś jedynym dwupoziomowym skrzyżowaniem w Krakowie. Spacer ten to nie tylko okazja do podziwiania architektury, ale także do zanurzenia się w bogatej historii miasta, pełnej interesujących anegdot i opowieści związanych z miejscami, które na przestrzeni wieków odegrały kluczową rolę w rozwoju Krakowa. Spacer poprowadzi Krzysztof Jakubowski – publicysta, działacz samorządowy, dokumentalista i popularyzator historii Krakowa.

09:00-12:00

Elżbieta Łapczyńska

Ambientowe Warsztaty Literackie

Kim jest miejsce? Co mówi o sobie i w jaki sposób? Podczas warsztatów będziemy zadawać sobie pytania, które uwrażliwią nas na otoczenie, pobudzą percepcję i wyobraźnię i skierują naszą uwagę na charakter Wesołej. Przyjrzymy się własnemu doświadczeniu, a także społecznej konstrukcji miejsca. Z takim przygotowaniem wyjdziemy w teren, a to, co uda nam się dostrzec i poczuć, spróbujemy przełożyć na literackie impresje, shorty, monologi, wiersze – być może Wesoła zainspiruje nas także do wyboru formy, jakiej się nie spodziewamy.

13:00-17:30

Kuba Kulesza

Warsztaty algorytmiczne

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wcielić się w kolektywny algorytm, który przetworzy materiały wypracowane w trakcie trwania spacerów i na ich podstawie skonstruuje cyfrową personę Wesołej. W tym celu wykorzystane zostaną narzędzia generatywnego AI, z którego podstawami uczestniczki i uczestnicy zostaną wcześniej zapoznani.

 

Jeżeli chcesz poczuć jak myśli AI, to są to warsztaty dla Ciebie.

 

Plan:

 

1. Intro i upload (1h)
2. Przerwa (15min)
3. Pierwsza Iteracja (1h)
4. Przerwa (15 min)
5. Druga Iteracja (1h)
6. Przerwa (15 min)
7. Sync (45 min)

13:00-17:30

Agata Bisping

Warsztaty spekulatywne

Co tworzy miejsce? Co tworzy ducha miejsca? Czym jest genius loci? Zapraszamy Was do udziału w warsztacie Design Fiction – na którym zbudujemy profil persony nieludzkiej, fizyczną wersję Genius Loci.

 

Czy gdyby był konkretnym bytem – fizyczną emanacją łatwą do wyobrażenia sobie i ‘dotknięcia’ jedną struktura, łatwiej byłoby uchwycić jego ulotność, wyjątkowość, vibe? Odnieść się niego, odwiedzić, przekazać mu prawa autorskie do tworzonych dzieł?

 

Podczas warsztatów spekulatywnych, na podstawie materiałów zebranych na spacerach – architektonicznym, botanicznym, poetyckim – stworzymy fizyczną wersję persony Wesoła. Fizycznej istotny nieludzkiej, która składa się z wielu elementów fizycznych – jakich – zdecydujemy na warsztacie.

 

Równolegle odbywać się będą warsztaty algorytmiczne, które na podstawie tych samych danych, ale w wersji cyfrowej stworzą algorytm persony Wesoła.

 

W ostatniej godzinie warsztatów spróbujemy połączyć algorytm i fizyczną wersję protopersony. Z kolei na sam koniec sprawdzimy, czy jesteście zrzec się praw do dzieła, które zostało stworzone – na rzecz protopersony.

Zapraszamy!

PARTNERZY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska