Powrót

Kraków dla Wszystkich

Dostępność KBF i organizowanych przez nas wydarzeń dla wszystkich grup odbiorców jest dla nas bardzo ważna. Kraków dla Wszystkich to nie tylko marka KBF związana z dostępnością wydarzeń dla odbiorców z niepełnosprawnościami, to także całoroczne edukacyjne działania: dostępne artystyczne warsztaty, literackie oraz muzyczne, w ramach naszych festiwalowych projektów, a także miejskie spacery „Odkryj Kraków”. Tutaj liczy się przede wszystkim troska o emocje odbiorców, a bezpieczeństwo i warunki przyjazne sensorycznie. Dlatego istotne jest utrzymywanie stałości i cykliczności wydarzeń oraz stały kontakt z opiekunami i nauczycielami uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
 

Zapraszamy również dzieci i młodzież na warsztaty przybliżające aspekty niepełnosprawności. O niepełnosprawności wiemy niewiele, również dlatego że na co dzień staramy się o niej nie myśleć, jeśli tylko w jakiś sposób nas nie dotyczy. A wystarczą przecież dobre chęci i odrobina wiedzy. Uważamy, że od najmłodszych lat warto uwrażliwiać na potrzeby innych i chcemy przekazać odbiorcom warsztatów odrobinę wiedzy na temat podejścia do osób z różnymi niepełnosprawnościami, wskazówki: co powiedzieć, jak pomagać, w jaki sposób proponować wsparcie. Chcemy naszym odbiorcom, w tym również dzieciom, pokazać, jak ważna jest otwartość na potrzeby wszystkich odbiorców kultury. Dlatego organizujemy między innymi takie warsztaty jak: „Zobacz dotykiem” o niepełnosprawności wzroku, „#spróbujzrozumieć” o podstawach savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz specjalistyczne warsztaty z tworzenia audiodeskrypcji, tłumaczenia migowego do filmów, a także objaśniające czym jest poezja i kultura osób głuchych.
 

Warsztaty organizowane są dla szkół oraz poszczególnych grup z placówek specjalnych. Wstęp jest bezpłatny.

Kontaktujemy się z poszczególnymi placówkami, zachęcamy również do zgłoszeń i kontaktu z Elżbietą Błońską.

mail: elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl
tel./SMS 692 404 014
 

Kraków dla Wszystkich to także profil w mediach społecznościowych. Dlaczego Kraków? Bo jesteśmy w Krakowie i to właśnie nasze miasto pozostaje w centrum naszych zainteresowań. A dlaczego dla Wszystkich? To proste – chcemy, by z kultury mógł skorzystać każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy czasowe niedyspozycje. Pokazujemy, czym właściwie jest #dostępność i jakie są jej aspekty. Przekazujemy informacje związane z niepełnosprawnością i radzimy, jak zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami. Uczymy miganych słówek, prezentujemy różne #punktywidzenia oraz rekomendujemy inkluzywne wydarzenia w Krakowie przeznaczone również dla odbiorców z niepełnosprawnościami. Zajrzyj na stronę na Facebooku.
 

Więcej informacji o dostępności w zakładce: https://kbf.krakow.pl/dostepnosc/

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań zadzwoń lub napisz do naszej koordynatorki dostępności – Barbary Zając.