Masz pomysł na powieść? Chcesz wydać książkę, ale czujesz, że musisz popracować nad warsztatem? A może zaczęłaś_łeś już prace nad tekstem, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 10. edycji Kursu Pisania Powieści KMLU i napisz swoją pierwszą (lub kolejną) książkę pod okiem najlepszych redaktorów!
Hasło tegorocznej edycji Kursu Pisania Powieści KMLU to Fikcje. Style i narracje. Marzenie o pisaniu może się ziścić i chcemy w tym pomóc adeptom i adeptkom literatury. Wśród absolwentów i absolwentek kursu są autorki nagradzanych debiutów, m. in. Olga Górska, Elżbieta Łapczyńska, Barbara Woźniak i Marta Hermanowicz. Nasz kurs polega na wspólnej pracy, która zacznie się od omawiania pomysłu, a skończy oceną powstałej prozy.
Stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Twoimi przewodnikami będą redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem, Filip Modrzejewski i Marta Syrwid. Będą z Tobą pracować nad Twoimi pomysłami i wykreowanym przez Ciebie światem. Pokażą, na czym polega zmyślanie tego, co było i kreowanie tego, co nigdy się nie wydarzyło. Doradzą, co jest obiecującym rozwiązaniem artystycznym, wezmą pod lupę, obraz, zdanie, pointę i wspólnie z grupą zastanowią się, jakich fabuł i słów dziś potrzebujemy. Kluczowymi słowami podczas spotkań będą fikcja, styl i narracja. Na kurs zapraszamy tych, którzy mają wstępny pomysł na powieść i chcą go doszlifować. Nieważne, czy piszesz fantastykę, kryminał, powieść obyczajową, czy jesteś miłośnikiem literatury eksperymentalnej – nasi prowadzący pomogą ci z każdym pomysłem.
Kurs Pisania Powieści potrwa od października 2024 roku do czerwca 2025 roku. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach w Pałacu Potockich w Krakowie. Zajęcia łączą w sobie charakter praktyczny i warsztatowy. Jako uzupełnienie zajęć z redaktorami zaplanowano spotkania i warsztaty z Barbarą Sadurską, Barbarą Woźniak, Pawłem Goźlińskim i Anną Rucińską-Barnaś.
Z literackich fragmentów powstających w czasie Kursu powieści stworzymy Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów.
Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miał_a szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki.
Jak wziąć udział w kursie?
Czekają na Ciebie dwa zadania rekrutacyjne:
1. Napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści (300-400 słów ze spacjami).
2. Przesłanie fragmentu tej powieści o długości maksymalnie pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).
Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuł_a. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść. Kolejnymi etapami będą wypełnienie kwestionariusza i dołączenie swojego CV. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 3000 zł.
Zgłoszenia należy wysłać na adres: pisz@miastoliteratury.pl
Rekrutacja trwa do 16 sierpnia.
Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.
Terminy zjazdów: 5-6.10; 19-20.10; 16-17.11; 30.11-01.12; 11-12.01; 15-16.02; 29-30.03; 12-13.04; 10-11.05; 31.05-1.06.
Pliki do pobrania:
Więcej informacji na stronie Szkoły Pisania KMLU!