W krakowskim kościele Franciszkanów można podziwiać najbardziej znany polski witraż: Bóg Ojciec. W Krakowie, w kościołach Mariackim i Bożego Ciała, znajdują się największe zespoły gotyckich witraży w naszym kraju, pod Wawelem natomiast odnaleźć można najstarszą rodzimą pracownię witrażu. W mieście swoje witraże projektowali m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Stefan Witold Matejko czy Jan Bukowski. A to tylko kilka informacji o krakowskich witrażach – jakie są ich historie i jak je odnaleźć na mapie miasta? W tym pomoże Miniprzewodnik po krakowskich witrażach.
Publikacja Inny Kraków. Witraże Tomasza Szybistego i Joanny Utzig ze zdjęciami Grzegorza Eliasiewicza to zbiór informacji o najważniejszych krakowskich witrażach, ich twórcach, budowlach, gdzie można je oglądać, a także miejscach związanych z ich powstaniem i badaniem. Bogato ilustrowany fotografiami przewodnik pozwoli na spojrzenie na miasto z nowej perspektywy – przez kolorowe szkło witrażowych okien, spis obejmuje bowiem najciekawsze, zdaniem autorów, przykłady dzieł z barwnego szkła i ołowiu z omówieniem historii i dostępności do oglądania poszczególnych prac. Na końcu zbioru znajduje się także wokabulariusz podstawowych terminów związanych z witrażownictwem, który pomoże zapoznać się z terminologią i najważniejszymi pojęciami nawet osobom nie obeznanym z tą dziedziną sztuki.
Publikacja została przygotowana w formacie pozwalającym na łatwe czytanie i nawigowanie po niej z poziomu telefonu, co umożliwi łatwiejsze zwiedzanie opisywanych tras i korzystanie z przewodnika podczas wędrówek.
Budynki, których ozdobą są omawiane prace, zostały w większości zestawione w trasy tematyczne, naniesione także na trasy w aplikacji Google Maps.
Zbiór nie obejmuje wszystkich dostępnych w Krakowie witraży, pomaga jednak uporządkować wiedzę o tych najistotniejszych i może stanowić punkt wyjścia do nieoczywistych tras spacerowych po mieście.
Publikacja powstała we współpracy Polskiego Komitetu Narodowego Corpus Vitrearum (Corpus Vitrearum Polska) i Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Można ją pobrać na telefon lub komputer TUTAJ lub skorzystać z pliku zamieszczonego poniżej.