Wielkimi krokami zbliża się sezon wiosenny, dlatego w marcu z nową energią organizujemy kolejne premiery literackie, koncerty, wystawy i warsztaty w Pałacu Potockich. O książkach porozmawiamy między innymi z Santiago Roncagliolo, Kacprem Szpyrką, Anną Arno, Maciejem Topolskim, Piotrem Urbanowiczem i Grzegorzem Jankowiczem. Miłośników muzyki zapraszamy na trzy koncerty, a młodych czytelników na kolejne odsłony „Literackich Chwil”. Z okazji Dnia Kobiet zachęcamy do wzięcia udziału w wyjątkowej sesji fotograficznej. Natomiast w Galerii Pałacu Potockich obejrzymy wystawę Patchwork Twist Ballad grupy artystycznej PATCHD.
Premiery w Pałacu
W marcu czeka nas aż osiem premier literackich. Na pierwszą z nich zapraszamy w sobotę 1 marca o godz. 18.00. Przeniesiemy się w czasie do XVII-wiecznej Limy – miasta przesądów, kolonialnych intryg i mrocznych sekretów, gdzie granice między rzeczywistością a metafizyką nieustannie się zacierają. Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać bliżej jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy Ameryki Południowej – Santiago Roncagliolo. Rozmowę z autorem poprowadzi Michał Sowiński, a jej głównym tematem będzie książka Rok, w którym narodził się diabeł opublikowana w styczniu przez wydawnictwo ArtRage.
Kolejna premiera będzie również związana z literaturą iberoamerykańską. W lutym w serii Proza Światowa w Państwowym Instytucie Wydawniczym ukazała się rozbuchana językowo, wielorejestrowa powieść Pan Prezydent gwatemalskiego pisarza i poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla – Miguela Ángela Asturiasa. Książka ma wielkie ambicje zmierzenia się z biblijną historią buntu Lucyfera. 5 marca o godz. 18.00 porozmawiamy z tłumaczem Kacprem Szpyrką, a wydarzenie poprowadzi Tomasz Pindel.
Bohaterem wieczoru 13 marca (godz. 18.00) będzie autor Pieśni o żołnierzach z Westerplatte. Z Anną Arno porozmawiamy o niedawno wydanej biografii Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta. Książka Arno, podobnie jak poezja Gałczyńskiego, mieni się wieloma odcieniami – obraz poety jest raz flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”. To opowieść o człowieku niezapomnianym i nieustannie inspirującym.
20 marca o godz. 18.00, w ramach cyklu „Wawelski Salon Książki“ poświęconego prezentacji najnowszych publikacji wydanych przez Zamek Królewski na Wawelu, spotkamy się z Bartłomiejem Makowieckim, autorem książki Renesansowe kafle w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Publikacja Bartłomieja Makowieckiego jest wynikiem zachwytu nad wirtuozerią wyrobów ceramicznych późnego średniowiecza i czasów nowożytnych.
22 marca o godz. 18.30 Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na wydarzenie związane z obchodami Światowego Dnia Poezji. Okazją do rozmowy jest premiera Dekreacji Anne Carson. Z Maciejem Topolskim, tłumaczem książki, laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tłumaczenie Autobiografii czerwonego Anne Carson, porozmawiają Wojciech Kopeć i Weronika Janeczko.
W trakcie wydarzenia z cyklu „Humanistyka na mieście”, 26 marca o godz. 18.00, porozmawiamy z Piotrem Urbanowiczem, autorem książki Elektryczny romantyzm. Nauka o elektryczności a literatura i filozofia polska pierwszej połowy XIX wieku. Spotkanie poprowadzą dr Katarzyna Trzeciak i Agnieszka Pałucka. Wydarzenie jest organizowane przez Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ we współpracy z Pałacem Potockich.
Dzień później, 27 marca o godz. 18.00, porozmawiamy o pierwszym kompletnym wydaniu Listów do Mileny Franza Kafki. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Nowa publikacja uzupełniona jest o brakujące listy, korespondencję z Maxem Brodem oraz wybór felietonów Mileny Jesenskiej. Z Grzegorzem Jankowiczem, znawcą twórczości Franza Kafki, porozmawia Małgorzata Bugaj.
Do Pałacu Potockich wracają premiery Krakowa Miasta Literatury UNESCO! 30 marca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Witem Szostakiem, laureatem Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2024. Wylinka jest jego pierwszą książką dla dzieci, która stanowi fascynujące wprowadzenie w świat literatury. To może być jedna z książek życia twojego dziecka.
Wystawa Patchwork Twist Ballad w Galerii Pałacu Potockich
Na początku marca w Galerii Pałacu Potockich zagości pierwsza wystawa z otwartego naboru. 7 marca o godz. 19.00 zapraszamy na uroczysty wernisaż ekspozycji Patchwork Twist Ballad grupy artystycznej PATCHD (skład: Nela Tąta, Monika Chaberka, Alka Uchacz, Ola Bębenek) złożonej ze studentek z Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członkinie grupy PATCHD różnią się pod względem swoich wyborów estetycznych i technologicznych, jednak w kwestii emocjonalności, wrażliwości artystycznej oraz tematyki prac – mimo bardzo odmiennych spojrzeń – łączą się niczym patchworkowa tkanina. Stąd wziął się tytuł wystawy podkreślający różnice i podobieństwa twórczyń. Sama idea ekspozycji opiera się o rozmaite odniesienia do słowa „patchwork” – od tradycyjnej metody szycia po pojęcie patchworkowej rodziny.
Wystawa będzie czynna od 8 do 30 marca (wt.–pt., godz. 14.00–18.00 | sob.–niedz., godz. 14.00–17.00).
Portretowe Dni Fotografii Ponadczasowej
Chcesz zrobić wyjątkowy prezent z okazji Dnia Kobiet? Myślisz o unikalnej rodzinnej pamiątce? A może marzysz o niecodziennym portrecie wykonanym wielkoformatową techniką analogową? Portretowe Dni Fotografii Ponadczasowej to wydarzenie, podczas którego uczestnicy wezmą udział w profesjonalnych sesjach fotograficznych z wykorzystaniem aparatów wielkoformatowych i średniego formatu cyfrowego. Fotograf Yehor Lemzyakoff w murach Pałacu Potockich stworzy ponadczasowe portrety – nie tylko cenne pamiątki, lecz także dzieła sztuki. Sesje odbędą się 8 i 9 marca. Zdjęcia powstaną w Sali Zegarowej, w której klasyczna architektura i bogate detale stworzą doskonałe tło dla pozujących. Na wydarzenie obowiązują płatne zapisy prowadzone na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS. Do wyboru są różne opcje – w zależności od preferencji i charakteru sesji.
Muzyczny marzec w Pałacu Potockich
W marcu zapraszamy na trzy wydarzenia muzyczne. Pierwsze z nich odbędzie się w piątek 7 marca o godz. 18.00. Pałac Potockich oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie zapraszają na koncert, podczas którego usłyszymy poloneza i menueta, czyli dwa muzyczne symbole kultur Polski i Francji. Wydarzenie jest związane z wpisaniem poloneza na Listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Utwory wykonają klawesynistka Elżbieta Stefańska, flecista Jean-Pierre Menuge oraz kwartet smyczkowy POSM II st. im. F. Chopina.
Kolejne muzyczne doświadczenie odbędzie się w piątek 14 marca o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy na koncert grupy Lela składającej się ze wspaniałych muzyków, którzy całą duszą kochają pieśni i tradycje ukraińskie. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Golden Voice” i jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego Samocvity.
Miesiąc zamkniemy niedzielnym koncertem 30 marca o godz. 16.00. Szkoła Muzyczna I stopnia nr 1 im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie zaprasza na wydarzenie pt. Muzyczna wiosna – harmonia i pasja. Wykonawcami będą uczniowie oraz nauczyciele ze wspomnianej placówki. Koncert ma charakter edukacyjny i jest skierowany zarówno do młodszej, jaki i starszej publiczności.
Warsztaty dla dzieci
W naszym programie nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek wydarzeń dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.
Na pierwsze „Literackie Chwile” zapraszamy 2 marca o godz. 10.00. Niedzielny poranek spędzimy z psofesorką badającą wpływ smakołyków na ludzi, psialarką malującą portrety najsłynniejszych psich odkrywców i paleontopsologiem wykopującym stare kości w ogrodzie. Na warsztatach poznamy książkę Jamnik Jacenty (tekst i ilustracje: Juliette Lagrange), która ukazała się nakładem wydawnictwa Polarny Lis.
9 marca o godz. 10.00 dzięki książce Cisza! (tekst: Céline Claire, rysunki: Magali Le Huche; wydawnictwo Polarny Lis) – podczas drugich w miesiącu „Literackich Chwil” – dowiemy się, czy to prawda, że chcemy żyć w ciszy i spokoju (i czy na pewno życzymy sobie słuchać sąsiada zza ściany, który przygotowuje się do mistrzostw świata w ubijaniu kotletów!).
Trzecie „Literackie Chwile” odbędą się 16 marca o godz. 10.00. Tym razem poszukamy odpowiedzi na pytania, co się stanie, gdy masło posmarujemy chlebem, buty założymy dopiero po przybyciu na miejsce, a film obejrzymy od końca. Pomoże nam w tym książka Motylki i Mrówki (tekst i rysunki: Pija Lindenbaum), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakamarki.
***
Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.
Obserwuj nas:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow