Na zewnątrz panują rekordowe upały – to niezawodny znak, że rozpoczęło się lato. W ramach wytchnienia i schronienia przed słońcem zapraszamy do odwiedzania Pałacu Potockich, księgarni Compare Bookstore oraz Galerii Pałacu Potockich, w której możemy oglądać wystawę AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód w ramach Miesiąca Fotografii. W pierwszym tygodniu lipca zagości u nas Festiwal Miłosza, jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w naszym kraju! Zapraszamy na Poetyckie espresso, czyli koncert na dziedzińcu Pałacu Potockich, oraz kolejne spotkanie z cyklu Jadalny Kraków Talks.
Festiwal Miłosza
Festiwal Miłosza potrwa w tym roku aż osiem dni – od 30 czerwca do 7 lipca! Poetyckie święto rozpoczęło się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. W Pałacu Potockich, w którym znajduje się centrum festiwalowe, odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich, premier literackich, paneli dyskusyjnych oraz wernisaż jednego wiersza. Porozmawiamy m.in. z Urszulą Honek, Mārisem Salējsem, Ingą Gaile, Hinemoaną Baker, Katją Gorečan, Yolandą Castaño, Siemionem Chaninem, Moniką Herceg, Marcinem Sendeckim i Krzysztofem Siwczykiem. W programie znalazły się również dwa wydarzenia poświęcone Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej: spotkanie z nominowanymi do tego wyróżnienia za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2023 roku oraz rozmowa z Maciejem Topolskim, laureatem nagrody za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego opublikowane w latach 2022–2023 (za Autobiografię czerwonego Anne Carson). Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie miloszfestival.pl/program.
Poetyckie espresso
14 lipca o godz. 12.00 zapraszamy na Poetyckie espresso, czyli koncert na dziedzińcu Pałacu Potockich, w trakcie którego zabrzmi Trio na harfę, skrzypce i wiolonczelę Henriette Renié w wykonaniu kameralistek Sinfonietty Cracovii – Marty Nowak i Moniki Krasickiej-Gajownik, z gościnnym udziałem harfistki Agnieszki Kaczmarek-Bialic. Poetyckie espresso będzie swoistym postscriptum do tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza odbywającego się pod hasłem Ocalenie. Bilety na koncert (70/50 zł) dostępne są w sprzedaży na stronie internetowej Sinfonietty Cracovii.
Henriette Renié jako kompozytorka była pionierką w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, jako harfistka – odkrywczynią tajemnic drzemiących w tym instrumencie. Była także niezwykle wrażliwą osobą, a jej partytury skrywają zapiski, które świadczą o zainteresowaniu literaturą. To połączenie muzyki i słowa pisanego stanie się esencją wydarzenia z cyklu Koncerty Espresso, które zagości na dziedzińcu Pałacu Potockich w Krakowie.
Jadalny Kraków Talks
20 lipca o godz. 16.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Jadalny Kraków Talks, które będzie nawiązywać do tematów związanych ze wspólnym stołem i relacjami z jedzeniem. W wydarzeniu wezmą udział Małgorzata Majewska, językoznawczyni, specjalistka od komunikacji werbalnej i niewerbalnej, łącząca z niezwykłą wprawą wiedzę psychologiczną z nauką o języku, oraz Katarzyna Błażejewska-Stuhr, mama, dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Nasze gościnie będą rozmawiać o tym, jak związki międzyludzkie wpływają na nasze relacje z jedzeniem, dlaczego spotkania przy wspólnym stole stają się „polem bitwy”, zamiast nas łączyć, a także jak sprawić, by słowa wypowiadane podczas dzielenia się posiłkami pomagały budować więzi, a nie nas dzieliły. Podejmiemy też temat wpływu emocji na zdrowe odżywianie oraz podyskutujemy o tym, jak prawdziwie spotkać się przy wspólnym stole i uczynić go miejscem wsparcia, zdrowych nawyków i pięknych relacji.
AFROTOPIE
Rozpoczął się Miesiąc Fotografii – jeden z czołowych festiwali fotograficznych w naszej części Europy, a przy tym jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Od tego roku projekt odbywa się w formule biennale, czyli co dwa lata. W programie 21. edycji festiwalu, który rozpoczął się 27 czerwca, znalazło się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń towarzyszących. W Galerii Pałacu Potockich do 1 września możemy zobaczyć wystawę centralną zatytułowaną AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód.
Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski, kuratorzy wystawy, podkreślają, że przygotowana przez nich ekspozycja wynikła z potrzeby opowiedzenia „o czymś, o czym wciąż niewiele wiemy” – prawdziwej, współczesnej Afryce, kontynencie licznych kontrastów, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością, a wciąż bardzo mocno obecna duchowość potrafi koegzystować z nauką i technologiami. Chcą w pełni oddać głos afrykańskim artystom, by opowiedzieli o swoim kontynencie z perspektywy, której nie znajdziemy w magazynach podróżniczych czy w serwisach informacyjnych. Osiemnaścioro artystek i artystów zaproszonych do współtworzenia wystawy pochodzi ze wschodniej oraz zachodniej Afryki, tam też mieszkają i pracują (m.in. w Nigrze, Togo, Kenii, Mali). Taki podział stworzył potencjał do szczerej narracji oraz uruchomienia dialogu pomiędzy wschodem i zachodem, stał się też inspiracją do nadania projektowi tytułu AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód.
AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód
Wystawa centralna | Miesiąc Fotografii 2024
Zespół kuratorski: Amy N. Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski
28.06–1.09.2024
Galeria Pałacu Potockich, Rynek Główny 20
Godziny otwarcia: śr.–pt. 16.00–19.00, sob.–niedz. 12.00–18.00 (16.08 nieczynne)
Wejście: Rynek Główny 20 / ul. Bracka 2
Artyści: Mbali Dhlamini, Carlos Idun, Melanie Issaka, Kiboko Kamau, Solomon Kyalo, William Malawi, Sackitey Tesa Mate-Kodjo, Matthew Matete, Kibe Nduni, Neema Ngelime, Shawn Newson, Margaret Ngigi, Maganga Mwagogo, James Muriuki, Koffi Seble, Shitanda, Stephen Tayo, Ayomide Tejuoso (Plantation)
Pełna lista wydarzeń aktualizowana jest na bieżąco na stronie: photomonth.com.
***
Pełne informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia.
Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.
Obserwuj nas:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow
Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków
tel. +48 789359418 | palacpotockich@kbf.krakow.pl