Włączanie osób ze szczególnymi potrzebami do życia kulturalnego Krakowa to główny cel zawiązanej w maju tego roku Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury (KSDK) – oddolnej inicjatywy osób koordynujących dostępność w krakowskich instytucjach kultury. We wtorek 27 maja przedstawiciele tych jednostek spotkali się, by sformalizować swoje działania i podpisać porozumienie na rzecz dostępności. KBF był jednym z sygnatariuszy porozumienia.
Zważywszy na charakter naszej instytucji i mnogość organizowanych przez nas wydarzeń, mamy – jak nikt inny w Krakowie – możliwość dotarcia do szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. – Naszym celem jest umożliwienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami aktywnego uczestnictwa w szeroko rozumianym życiu społecznym, w tym również kulturalnym. Chcemy otworzyć się na widza z różnymi potrzebami, a także wzmocnić więzi społeczne, by każdy mógł doświadczyć wspólnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, co przyczyni się do lepszego zrozumienia i akceptacji różnorodności.
Każde wydarzenie, każdy festiwal traktujemy indywidualnie – dodaje Barbara Zając, koordynatorka ds. dostępności w KBF. Patrzymy na dostępność wydarzenia pod kątem zainteresowanych uczestników z różnymi potrzebami – z jakimi barierami mogą się zetknąć, jakie udogodnienia powinniśmy zapewnić. Inni odbiorcy biorą udział w festiwalu Misteria Paschalia, jeszcze inni w Festiwalu Conrada czy Festiwalu Miłosza. Najważniejsze dla nas jest to, by każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego ogromnie ważna jest wymiana doświadczeń z innymi instytucjami kultury, co pozwoli nam zaplanować dostępne wydarzenia i poszerzyć grupę odbiorców. Nie da się zrobić festiwalu dla wszystkich, ale można jego odbiór poprawić dla jak największej liczby gości.
W Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury (KSDK) znajdują się podmioty zarówno miejskie, wojewódzkie, jak i ministerialne, których wspólnym celem jest włączanie osób ze szczególnymi potrzebami do życia kulturalnego miasta. Sieć realizuje swoje zadana poprzez comiesięczne spotkania osób koordynujących dostępność, prężną wymianę doświadczeń, współpracę oraz próbę ustandaryzowania dostępności kultury.
Wczoraj w Pałacu Krzysztofory 32 instytucje kultury i nauki zdecydowały się na podpisanie porozumienia o dostępności. Jego celem jest ścisła współpraca na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami, wspólna organizacja wydarzeń dostępnych, wymiana doświadczeń oraz promowanie wdrażania dostępności w obszarze kultury. Przedstawiciele instytucji zgodnie przyznali, że dzięki dobrej, rzetelnej współpracy podmioty będą w stanie efektywnie badać potrzeby twórców i odbiorców kultury, wzmacniać osoby odpowiedzialne za dostępność i wspólnie realizować projekty dotyczące szeroko rozumianej dostępności kultury.
Sygnatariusze porozumienia:
- Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
- Biblioteka Kraków
- Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
- Centrum Kultury Podgórza
- Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
- Krakowskie Biuro Festiwalowe
- Krakowskie Forum Kultury
· Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
· Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
· Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
· Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
· Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie
· Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
· Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
· Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
· Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
· Muzeum Krakowa
· Muzeum Narodowe w Krakowie
· Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
· Nowohuckie Centrum Kultury
· Opera Krakowska
· Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
· Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
· Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
· Teatr Groteska
· Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
· Teatr KTO
· Teatr Ludowy
· Teatr Łaźnia Nowa
· Instytut Kultury Willa Decjusza
· Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie