Przejdź do treści
Powrót

Jubileuszowa edycja Misteria Paschalia! Poznaj program festiwalu.

W nadchodzącym roku czeka nas wyjątkowa, 20. edycja Misteria Paschalia. Będzie ona okazją do wspomnieniowej podróży w przeszłość. Program skoncentruje się na celebracji historii festiwalu, jego wkładu w rozwój sektora muzyki dawnej w Polsce oraz niezwykłych więzi, które w tym czasie powstały.

A więc świętujemy! Przede wszystkim poprzez muzykę. Proponujemy wybór wybitnych dzieł znakomitych kompozytorów, które wielokrotnie gościły już na Festiwalu Misteria Paschalia, jak najsłynniejsze bodaj w historii opracowanie sekwencji Stabat Mater autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego, Membra Jesu nostri Dietricha Buxtehudego czy wybór z Leçons de Tenebrae Marca-Antoine’a Charpentiera. Nie zabraknie też utworów, które wysłuchamy po raz pierwszy, jak oratorium Michelangela Falvettiego Il diluvio universale czy Da Jesus an dem Kreuze stund Heinricha Schütza. Usłyszymy to, co festiwalowa publiczność pokochała najbardziej: pieśni pasyjne, muzykę mistrzów francuskiego baroku i włoskiego Południa.

Świętujemy relacje, bo każdy festiwal powinien przede wszystkim łączyć. Do Krakowa wracają Vincent Dumestre z Le Poéme Harmonique oraz Christophe Rousset wraz z Les Talens Lyrique – dwa znakomite zespoły, które przez lata tworzyły historię festiwalu. Ich koncerty zabrzmią odpowiednio na otwarcie i zamknięcie głównego programu festiwalu. Wraca też Leonardo García Alarcón, a po raz pierwszy wystąpią u nas Sebastien Daucé i Ensemble Correspondances. Przywiozą ze sobą program przygotowany specjalnie na Festiwal Misteria Paschalia w 2020 roku, pamiętną edycję odwołaną u początku pandemii COVID-19. Będziemy mieli okazję usłyszeć ich dwukrotnie, w tym w Kopalni Soli „Wieliczka”, co od dawna było ich wielkim marzeniem.

Świętujemy młodość, energię i świeżość wykonania, które są istotnym elementem składowym festiwalu. Zawsze dbaliśmy o to, by prezentować młodych artystów oraz by umożliwić lokalnym twórcom współpracę z największymi światowymi artystami. Obydwie te misje wypełniamy, zapraszając na festiwal Cohaere Ensemble, grupę czterech młodych charyzmatycznych artystek ze Śląska.

Nowością, o której myśleliśmy od kilku lat, będzie koncert w Wielkanoc obchodzoną w obrządku wschodnim, która w 2023 roku wypada tydzień po zakończeniu festiwalu. Został on włączony w główne pasmo wydarzeń, dlatego przyszłoroczna odsłona Misteria Paschalia potrwa dłużej niż zwykle. Koncert ten jest okazją, by wprowadzić festiwalową publiczność w muzykę dawną wschodnich regionów Europy o przepięknej i bogatej tradycji, która zbyt rzadko trafia do koncertowych programów. Zaprosiliśmy więc Ensemble Irini, młody zespół wokalny z Francji eksplorujący różnice i podobieństwa w tradycjach Wschodu i Zachodu, by połączyć je w programie poświęconym szeroko pojętej tajemnicy odrodzenia.

Na Festiwal Misteria Paschalia w 2023 roku zapraszają Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, oraz Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

– Miasto Kraków od wielu lat jest gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, jednego z największych festiwali muzyki dawnej w Europie – Misteria Paschalia. Już w kwietniu tradycyjnie spotkamy się w najpiękniejszych krakowskich wnętrzach sakralnych oraz salach koncertowych, by wspólnie przeżywać okres Wielkiego Tygodnia wraz z najlepszymi wykonawcami muzyki dawnej o światowej renomie. Zapraszam Państwa do udziału w Festiwalu Misteria Paschalia i kontynuowania z nami tej pięknej, dwudziestoletniej już tradycji. W okresie Wielkanocy Kraków staje się bowiem nie tylko stolicą kultury, ale również światowym centrum muzyki dawnej – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Dyrektorka KBF Carolina Pietyra dodaje:

– W planach KBF na 2023 rok nie mogło zabraknąć Festiwalu Misteria Paschalia. Wsłuchujemy się w głosy naszej publiczności, dla której koncerty muzyki dawnej stały się nieodłączną częścią kulturalnej mapy Krakowa w okresie wiosennym. Przyszłoroczna edycja będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na okrągły jubileusz, który stanie się dla nas okazją do wspomnień, podsumowań i przypominania najpiękniejszych muzycznych momentów z ubiegłych lat. Z poczuciem misji podejmujemy wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed kulturą, mając zarazem oparcie w pięknej, dwudziestoletniej tradycji Misteria Paschalia.

Jubileuszowa edycja festiwalu jest więc dla nas jednocześnie kolejną podróżą w świat muzyki dawnej, podróżą sentymentalną po bogatej historii tego wydarzenia i podróżą do jego korzeni. Jest także pewnego rodzaju rozdrożem: okazją, by czerpiąc z przeszłości, w piękny sposób zamknąć kolejny rozdział naszej historii i rozpocząć następny – mamy nadzieję, że równie fascynujący i pełen zachwytów.

Warto wspomnieć, że kreacja graficzna Misteria Paschalia 2023 powstała w miejscu, które festiwal zna od podszewki i stanowi jego dom – w KBF. Projekt czerpie inspirację z minimalizmu, średniowiecznych krojów pism, takich jak fraktura i bastarda, a także barokowych obrazów, zwłaszcza autorstwa Rubensa. Wykorzystanie złota jest nawiązaniem do jubileuszu, a trzy główne elementy kompozycji – do Trójcy Świętej.

Festiwal Misteria Paschalia 2023 odbędzie się w dniach 4–16 kwietnia. Koncerty zabrzmią między innymi w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz Kopalni Soli „Wieliczka”. Sprzedaż biletów i karnetów wystartuje o północy 9 grudnia br. Dla uczestników programu lojalnościowego KBF: PLUS zostanie otwarta przedsprzedaż biletów z rabatem 20%, która potrwa od 6 grudnia od godziny 14.00 do 8 grudnia br. włącznie.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu na stronie misteriapaschalia.com oraz do zakupu biletów i karnetów na kbfbilety.krakow.pl i przez aplikację KBF: PLUS.

Organizatorami Festiwalu Misteria Paschalia są Miasto Kraków i KBF. Partnerem jest Filharmonia Krakowska.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter