Przejdź do treści
Powrót

Czerwcowe cieszotki – Dzień Dziecka trwa cały miesiąc

W tym roku Dzień Dziecka świętujemy przez cały miesiąc! W Pałacu Potockich czekają na milusińskich warsztaty organizowane przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, na Fabrycznej 13 swoje podwoje dla dzieci otworzy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, do Apteki Designu zaprasza Muzeum Zabawek na dzień z Orderem Uśmiechu, a w Teatrze Groteska mali wielbiciele literatury dowiedzą się, co takiego zgubiła Wisława Szymborska.


Atrakcje dla dzieci na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Przez cały weekend – od 30 maja do 1 czerwca – w Centrum Festiwalowym FMF w nowoczesnym kompleksie usługowo-rekreacyjnym Fabryczna 13 czekać będzie moc atrakcji dla dzieci. Zaplanowano m.in. stanowiska do malowania twarzy i robienia brokatowych tatuaży, fotobudkę i pokazy bujających w obłokach szczudlarzy. Uczestnicy warsztatów zbudują drewniany domek dla pupila. Dzień Dziecka z FMF otworzą i zamkną dynamiczne pokazy taneczne, podczas których ochotnicy nauczą się ciekawych układów choreograficznych do melodii z popularnych filmów. Więcej na fmf.fm.

 

Dzień uśmiechu w Muzeum Zabawek

Tegoroczne wydarzenie organizowane w Muzeum Zabawek z okazji Dnia Dziecka będzie związane z Orderem Uśmiechu. Odkryjemy historię tego wyjątkowego odznaczenia, które jako jedno z nielicznych na świecie jest przyznawane dorosłym przez dzieci – za dobroć serca i działania na rzecz najmłodszych. Podczas Dnia uśmiechu poznamy listę najważniejszych laureatów Orderu Uśmiechu i obejrzymy film artystyczny o twórcy muzealnej kolekcji zabawek – Marku Sosence. Nie zabraknie pokazu wyjątkowych eksponatów związanych z uśmiechem, warsztatów kreatywnych, podczas których dzieci stworzą własny order (np. dla rodziców lub dziadków), oraz wizyty gościa specjalnego.

Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca w godzinach  12.00-16.00 w Muzeum Zabawek w Aptece Designu. Szczegóły: muzeumzabawekrakow.pl. Do Muzeum Zabawek w Aptece Designu zapraszamy również  w pozostałe czerwcowe weekendy (w godzinach od 12.00 do 16.00). W tygodniu zwiedzanie możliwe po poprzednim umówieniu.

 

Czerwcowe spotkania z literaturą – Literackie Chwile w Pałacu Potockich

Na małych wielbicieli książek w czerwcu czekają dwa spotkania z literaturą, które poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski.

8 czerwca o godzinie 10.00 odbędzie się wydarzenie pod hasłem Skarbiec najzwyklejszych niezwykłości, czyli chwila w kiosku na rogu. Na warsztatach dzieci w wieku od 5 do 8 lat będą rozmawiać o książce Kiosk (Anete Melece, Wydawnictwo Natuli). Najmłodsi poznają tajemnice malutkiej budki (niegdyś można było ją spotkać na niemal każdym rogu ulicy!), która skrywa w środku prawdziwy skarbiec: urodzinowe prezenty do kupienia na ostatnią chwilę, szampon o zapachu nieumytych włosów, rajstopy, książki w wydaniach kieszonkowych, gazety dla miłośników żaglowców, mody i psów, klamerki do suszenia prania, kremy do golenia i wiele innych artefaktów.

Mówi się, że wolność niemycia własnych nóg kończy się na cudzym nosie. A także, że niemycie uszu poprawia smak. Ile jest prawdy w tych powiedzeniach, wie tylko ten, kto próbował się nie myć. Podobno w pobliskiej dżungli żyje niezwykłe plemię Śmierdziaków, które pielęgnuje bliski kontakt z naturą i cnotę rzadkiego mycia się zapewniającą im niezależność i charakterystyczny zapaszek. Już 15 czerwca o godzinie 10.00 odbędą się Literackie Chwile, w czasie których uczestnicy w wieku od 5 do 8 lat poznają dzieciaki z książki Plemię Śmierdziaków (Magali Le Huche i Elise Gravel, Wydawnictwo Polarny Lis).

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na KBF Bilety od 2 czerwca: https://kbfbilety.krakow.pl/

 

Dzień Dobry ICE Kraków

W sobotę 7 czerwca Centrum Kongresowe ICE Kraków po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla najmłodszych i ich opiekunów. Od godziny 10.00 do 14.00 przestrzenie obiektu zamienią się w roztańczoną krainę kreatywności i radości. Tegoroczna edycja Dzień Dobry ICE Kraków będzie szczególnie dynamiczna – motywem przewodnim wydarzenia stanie się taniec, a wszystko to w rytmie Krakowskiej Nocy Tańca, która odbędzie się tego samego dnia.

Dzień Dobry ICE Kraków to aż cztery godziny rodzinnej zabawy. W programie: warsztaty taneczne, teatralne i muzyczne, spotkania przedstawicielami służb ratunkowych, kreatywne strefy zabaw i… filmowa podróż do Smoczej Doliny! Główną atrakcją będzie pokaz familijnej animacji „Kraina smoków” (reż. Tomer Eshed, 2020) w Sali Audytoryjnej S1.

Na film obowiązują bezpłatne wejściówki. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.
Szczegóły TUTAJ.

 

Jeśli jest czerwiec, to jesteśmy w teatrze

Przed wakacjami warto w Teatrze Groteska obejrzeć spektakl Gdzie gubią się zdania (reż. Karolina Przystupa), który przypomina, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO. To niezwykła propozycja teatralna dla dzieci od 6. roku życia oraz ich rodziców, opiekunów i pedagogów. Przedstawienie przybliża postaci literatów związanych z naszym miastem. Widzowie śledzą losy poetki Wisławy Szymborskiej, która wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu zagubionego zdania. W tej wyprawie towarzyszą jej dwaj niezwykli kompani – Mól Futrzany i Rybik Cukrowy. Przemierzając ulubione krakowskie ścieżki noblistki, natrafiają na literackie postacie, takie jak Halina Poświatowska (Pajęczyca, wiersz Pająk), Sławomir Mrożek (Gruby, Średni i Mały, dramat Na pełnym morzu), Stanisław Lem (Litery inspirowane opowiadaniem Jak ocalał świat) czy Wojciech Widłak (Mucha Bzyk-Bzyk z serii o Panu Kuleczce). Na liście literackich znakomitości nie zabraknie również samego Czesława Miłosza!

Spektakl można obejrzeć 15 czerwca o godz. 11.00 i 13.30: groteska.pl/spektakle/dla-dzieci/gdzie-gubia-sie-zdania.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter