Przejdź do treści
Powrót

16. Festiwal Conrada: jeszcze więcej wydarzeń!

Seanse filmowe, recital Olgi Pasiecznik, dyskusje o przekładzie, wystawa sztuki oraz rozmowa z Grzegorzem Bogdałem – to tylko część wydarzeń, które wzbogacą program 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Jak zwykle nie zabraknie spotkań dla dzieci, młodzieży i opiekunów. A wszystko to pod hasłem „Autentyczność” w dniach 17–29 października w Krakowie.

„Festiwal Conrada to nie tylko tradycyjne spotkania z pisarkami i pisarzami, ale też szereg aktywności interdyscyplinarnych. Część z nich opiera się na swobodnej interakcji, jak choćby warsztaty. Inne skierowane są do miłośników kina, muzyki czy sztuki, a także do osób zainteresowanych przekładem. Zapraszamy też na wydarzenia odbywające się u naszych partnerów – wszystko po to, by wspólnie zastanawiać się, czym właściwie jest autentyczność” – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Recital i wystawa

Już 21 października Festiwal Conrada wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na spotkanie z Olgą Pasiecznik. Wybitna sopranistka wystąpi z recitalem pieśni ukraińskich i polskich, a następnie porozmawia z Agatą Kwiecińską, autorką biografii artystki, zatytułowaną Bez makijażu. „Olga Pasiecznik, oprócz znakomitego głosu i warsztatu, imponuje również niezłomną wiernością sobie. Od 2014 roku stanowczo wypowiada się przeciw rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Jest artystką niezależną – na scenie i poza nią – dlatego nie mamy wątpliwości, że koncert nas poruszy”, mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.

Z kolei w Domu Norymberskim będzie można obejrzeć wystawę Nowa kobieta. (NIE)nowa rzeczywistość. Zaprezentowane zostaną współczesne prace nawiązujące do dwudziestowiecznej twórczości Lotte Laserstein – niemieckiej artystki wizualnej o żydowskich korzeniach. Wernisaż odbędzie się 20 października.

 

Pasmo filmowe

Jak co roku Kino Pod Baranami przygotowało wybór filmów nawiązujących do idei przewodniej festiwalu. Pasmo otworzy kontemplacyjny Czas, który pozostał (reż. Elia Suleiman) przedstawiający losy pewnej palestyńskiej rodziny. Wprowadzenie do filmu wygłosi gościni festiwalu, pisarka Adania Shibli. W programie znalazła się również zapomniana perła kina Republiki Weimarskiej – komedia pomyłek Thea Roland (reż. Hermann Kosterlitz). Festiwal Conrada będzie też okazją, by wrócić do Matriksa (reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski), który niezmiennie rozpala wyobraźnię widzów. Na dużym ekranie zobaczymy też głośny obraz Oldboy (reż. Park Chan-wook) – prelekcję wygłosi koreański pisarz Cheon Myeong-kwan. Niezwykle ciekawą pozycją jest projekt Pasolini Rework Cosima Terlizziego i Luki Marii Baldiniego, realizowany wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie. W jego ramach nieznany szerzej dokument Piera Paola Pasoliniego – klasyka włoskiego kina – zostanie zremiksowany i połączony z sound artem na żywo. Seanse odbędą się między 21 a 24 października.

 

Wydarzenia dla dzieci, młodzieży i opiekunów

Dla najmłodszych odbiorców Festiwalu Conrada oraz ich opiekunów przygotowano spotkanie z Åsą Lind, szwedzką autorką popularnych książek o Ellice, Karusi i Piaskowym Wilku, a także warsztaty ciałopozytywne. Młodzież zapraszamy na spotkanie wokół Książki o narkotykach. Nieporadnika Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera, którą konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarzy, specjalistów do spraw uzależnień, terapeutów i prawników. Czytelniczki i czytelnicy znajdą w niej sprawdzone informacje o substancjach psychoaktywnych, ich działaniu na mózg i organizm człowieka, a przede wszystkim o mechanizmach uzależnienia. Otrzymają ponadto wskazówki, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.

Na festiwalu spotkamy autorki i autorów nominowanych do konkursu Literacka Podróż Hestii. Tworzą oni literaturę dla młodzieży – czytelników szczególnie wyczulonych na moralizatorstwo i fałsz. Festiwalowe pasmo Młodzi czytają pozwoli przekonać się, kto potrafi dziś sprostać wysokim wymaganiom tej grupy wiekowej. Dla opiekunów i nauczycieli przygotowano wydarzenie Odpowiedz mi! Ale jak?. Ceniona ilustratorka i autorka książek dla dzieci Anke Kuhl oraz edukatorka seksualna Katharina von der Gathen podpowiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Spotkania dla dzieci, młodzieży i opiekunów, organizowane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, Wydawnictwem Agora i Wydawnictwem Zakamarki, odbędą się w dniach 24–26 października.

 

Jeszcze więcej wydarzeń literackich…

Festiwal Conrada będzie okazją do spotkania w Pałacu Potockich z Grzegorzem Bogdałem, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego” i laureatem Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” za zbiór opowiadań Idzie tu wielki chłopak (22 października). Rozmowę poprowadzi Dorota Kozicka, przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Z kolei 19 października Festiwal Conrada organizuje w Spółdzielni Ogniwo wieczór performatywnego czytania fragmentów prozy, które powstały w trakcie tegorocznego Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Także w ramach festiwalu Goethe-Institut Krakau zaprasza na spotkanie Kim naprawdę pan był, panie Sebald? Fikcja i autentyczność w biografii i pisarstwie Sebalda (21 października). Udział w dyskusji weźmie dwoje świetnych specjalistów w dziedzinie przekładu literackiego: Maciej Stroiński oraz Magda Heydel. Zagadnienia przekładoznawcze pojawią się także w dwóch debatach organizowanych przez Zakład Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie pod wspólnym tytułem: DEL ESPAÑOL. Co dziś czytamy w przekładach z hiszpańskiego? Co warto przełożyć? (17 i 18 października).

 

…i sport!

25 października Festiwal Conrada zaprasza na wieczór pełen silnych emocji – pod hasłem Sport to poezja. W Spółdzielni Ogniwo spotkają się ludzie pióra, którym nie jest obcy stadion czy hala: Michał Okoński, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i autor książek o piłce nożnej, Kornelia Sobczak z „Dialogu”, a wcześniej z serwisów Ciacha.net, Sport.pl i Zczuba.pl oraz nagrodzona Paszportem „Polityki” pisarka i wierna kibicka piłkarska Dominika Słowik. Razem z publicznością będą oglądać, wspominać i komentować najważniejsze sportowe chwile.

Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne elementy programu, w tym warsztaty i wydarzenia odbywające się w ramach „Kongresu książki”. Więcej informacji na stronie festiwalu. Sprzedaż biletów na seanse filmowe prowadzi Kino Pod Baranami. Dystrybucja bezpłatnych wejściówek na pozostałe wydarzenia rozpocznie się 4 października na platformie KBF: Bilety.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter