Przejdź do treści
Powrót

Wybierz Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku!

Które z polskich filmów i seriali z 2022 roku miały najlepszą oprawę muzyczną? Głosowanie właśnie ruszyło. Decyzje publiczności oraz Kapituły Nagrody poznamy podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku zostanie przyznana już po raz piąty. Spośród filmów i seriali z 2022 roku wybrano dziewięć tytułów, w których muzyka odgrywa ważną rolę i reprezentuje najwyższy poziom artystyczny i zarazem jest spójna z narracją wizualną. O nominacjach zdecydował zespół Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Następnie Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą dziennikarze kulturalni i przedstawiciele branż muzycznej oraz filmowej, wybierze zdobywcę lub zdobywczynię Nagrody Głównej. Równolegle (do 19 maja) trwa głosowanie, w którym wszystkie zainteresowane osoby mogą wziąć udział poprzez formularz na stronie internetowej. Na podstawie jego wyników zostanie przyznana Nagroda Publiczności.

Lista nominowanych tytułów stanowi interesujący przekrój polskich produkcji filmowych i serialowych. Twórcy ścieżek dźwiękowych czerpali zarówno z muzyki eksperymentalnej, jak i symfonicznej oraz rozrywkowej. „Na liście nominowanych znajdziemy zestaw świetnych rekomendacji dla fanów muzyki filmowej, odzwierciedlający dzisiejsze trendy w komponowaniu. Wśród nominowanych są artyści już uznani, ale nie zabrakło nowych głosów w polskiej muzyce filmowej i serialowej. Z ciekawością czekam na werdykty w tegorocznej odsłonie konkursu” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF i zarazem przewodniczący Kapituły.

Wyniki głosowania publiczności oraz obrad Kapituły poznamy 25 maja podczas odbywającego się w ramach FMF koncertu Kaczmarek2Cinema. To wydarzenie jest przede wszystkim gestem uznania dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Jana A.P. Kaczmarka. Z okazji 70. urodzin artysty przygotowano szeroki przegląd jego twórczości, włącznie z oscarową muzyką z Marzyciela. Wydarzenie będzie unikalnym połączeniem specjalnie przygotowanych aranżacji z innowacyjną technologicznie oprawą.

 

Nominowani do Nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2022

Marek NapiórkowskiBejbis, reż. Andrzej Saramonowicz

Jerzy RogiewiczFucking Bornholm, reż. Anna Kazejak

Maciej ZielińskiGierek, reż. Michał Węgrzyn

Paweł MykietynIO, reż. Jerzy Skolimowski

Łukasz TargoszOdwilż, reż. Xawery Żuławski

Kamil Holden KryszakPiosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski

Marcin Macuk i Zuzanna WrońskaSilent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska

Aleksander GruzSimona, reż. Natalia Koryncka-Gruz

Jan KomarWielka woda, reż. Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk

 

Konkurs Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku powstał z inicjatywy zespołu Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Partnerem Nagrody jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter