Przejdź do treści
Powrót

Wspólny Sylwester w Krakowie odwołany!

W związku z nowymi restrykcjami dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa ogłoszonymi 17 grudnia 2020 r. przez Ministra Zdrowia, które zakładają wprowadzenie od 28 grudnia br. „kwarantanny narodowej”, Miasto Kraków i KBF, organizatorzy Sylwestra w Krakowie, podjęli jedyną słuszną w obecnej sytuacji decyzję o odwołaniu działań zaplanowanych na dzień 31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. Decyzja ta jest związana także z faktem wprowadzenia zakazu przemieszczania się od godziny 19.00 w Sylwestra, aż do 6.00 w Nowy Rok.

Tegoroczny Sylwester wyjątkowo miał być inny. Mieliśmy spacerować, oglądając autorskie, artystyczne instalacje audiowizualne. Jednak bezpieczeństwo krakowianek i krakowian jest dla nas najważniejsze.

Mając na uwadze najnowsze obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne i wprowadzenie „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia, postanowiliśmy zrezygnować ze wspólnego witania Nowego Roku w Krakowie. Wyłonione w otwartym konkursie prace, które miały być prezentowane na miejskich placach oraz reprezentacyjnych ulicach i alejach zobaczymy – ale dopiero w 2021 roku, gdy reżimy sanitarne zelżeją. O planowanej dacie prezentacji instalacji powiadomimy stosownym komunikatem.

Zdecydowaliśmy się jako jedyne w Polsce miasto na organizację zupełnie innej formuły wspólnego, symbolicznego żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku, ale ze względu na „narodową kwarantannę”, musimy zrezygnować z prezentowania w przestrzeni miasta zaplanowanych instalacji artystycznych. Nie chcemy, by mieszkańcy Krakowa spotykali się tłumnie w godzinach, w których będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich – informuje Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że 31 grudnia i 1 stycznia w całym mieście miało stanąć 11 instalacji artystycznych. 10 spośród nich zostało wyłonionych w ogłoszonym w listopadzie konkursie. Na Rynku Głównym miała stanąć największa z nich – Brama Otwarta. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal mieszkańcy miasta i jego goście mieli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy Rok. – Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. Prace nad instalacjami są już na tyle zaawansowane, że mieszkańcy je zobaczą. Artyści przygotowali już szczegółowe projekty, zamówili materiały i przygotowali wizualizacje, dlatego zdecydowaliśmy, że pokażemy je w przyszłym roku, kiedy znów będzie można wspólnie spotykać się w przestrzeni miejskiej. Kiedy to nastąpi, obecnie nie wiemy, jednak do tego projektu na pewno wrócimy w 2021 roku – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Jednocześnie przypominamy, że decyzją rządu w wieczór sylwestrowy będzie można swobodnie przemieszczać się tylko do godz. 19.00. Apelujemy, by tym razem witać Nowy Rok w rodzinnym gronie – by za rok móc świętować razem na krakowskim rynku oraz innych miejskich placach. Wkrótce zostaną ogłoszone wydarzenia, które w sylwestrowy wieczór będzie można oglądać za pośrednictwem pierwszej miejskiej platformy VOD PLAY KRAKÓW.

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter