Po wakacjach wracamy z pełną mocą i różnorodnym programem wrześniowych wydarzeń. Już 1 września sztuka wypełni cały Pałac Potockich w ramach drugiej wystawy młodych artystów związanych z Fundacją SPLEEN. Przed nami także spotkania autorskie – m.in. z Grzegorzem Bogdałem, Justyną Dżbik-Kluge, Eugenią Kuzniecową, Michałem Rusinkiem i Aleksandrą Suławą. Czekają nas również kolejne pokazy filmowe w ramach cyklu „Kino na dziedzińcu”, a także pierwsze w Krakowie warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie spotkań dla najmłodszych, koncertów i paneli dyskusyjnych.
Sztuka w Pałacu
SPLEEN po raz drugi zawita w Pałacu Potockich! Po sukcesie i ogromnym zainteresowaniu wystawą – inaugurującą działalność fundacji mającej za zadanie promocję twórczości początkujących artystów i artystek – która odbyła się 1 kwietnia, tym razem organizatorzy postanowili rozszerzyć listę reprezentowanych przez siebie twórców i ich dzieł. Wystawa Nowa Sztuka potrwa sześć dni, w dniach od 1 do 6 września. Jej celem jest skupienie się na tożsamości twórców związanych z projektem SPLEEN. Na wernisaż wystawy zapraszamy 1 września o godz. 18.00. Ekspozycję można oglądać codziennie do godz. 18.00, w tygodniu od godz. 9.00, zaś w weekend – w godzinach od 10.00 do 18.00. Istnieje także możliwość zakupu wybranych prac.
Po wakacyjnej przerwie wraca do Pałacu Wawelski Salon Książki. Tym razem pretekstem do spotkania jest wystawa rzeźb Zdzisława Beksińskiego, którą można oglądać w wawelskich ogrodach zamkowych. Wystawie towarzyszy wydanie albumu Beksiński. Rzeźby autorstwa Małgorzaty i Marcina Gołębiewskich, z którymi spotkamy się 15 września o godz. 18.00.
III Kongres Futurologiczny
III Kongres Futurologiczny ponownie połączy w Krakowie naukę i kulturę. W dniach 9-10 września Polska Fundacja Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, zorganizuje trzecią ogólnopolską konferencję kulturalno-naukową: Kongres Futurologiczny. Jak co roku spotkają się na niej pisarze, wydawcy i krytycy oraz twórcy gier, a także specjaliści nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych, tworząc prawdziwie interdyscyplinarny wielogłos.
Do tematów naukowych powrócimy jeszcze 30 września o godz. 11.00. W ramach Dni Świeckości 2023 odbędzie się dyskusja zatytułowana Nauka i edukacja oparte na faktach przygotowana przez Wszechnicę Oświeceniowo-Racjonalistyczną w Krakowie. Porozmawiamy o tym, jak rzetelnie badać i opisywać rzeczywistość, a także jak skutecznie edukować młodzież w tym zakresie.
Spotkania i dyskusje literackie
4 września o godz. 18.00 zapraszamy do mieszczącej się w Pałacu Potockich księgarni Compare Bookstore na spotkanie z Eugenią Kuzniecową, autorką książki Nim dojrzeją maliny. Kuzniecowa to jeden z najważniejszych młodych głosów w literaturze ukraińskiej. Spotkanie będzie tłumaczyć Iwona Boruszkowska, która przełożyła na język polski Nim dojrzeją maliny. Współorganizatorami wydarzenia są Wydawnictwo Znak i księgarnia Compare Bookstore.
11 i 12 września o godz. 18.00 zapraszamy na dwie „Premiery w Pałacu”. Pierwszego dnia spotkamy się z Justyną Dżbik-Kluge, autorką reportażu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak:. Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic. Autorka oddaje głos obecnym i byłym zakonnicom, które zechciały opowiedzieć, jak wyglądała ich codzienność za murami klasztoru. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Bugaj, dziennikarka i autorka podcastu Lepiej nie mówić.
Dzień później porozmawiamy z Grzegorzem Bogdałem, który opowie o swojej książce: Idzie tu wielki chłopak. W świecie opowiadań Bogdała groteska miesza się z brutalną rzeczywistością, powaga z czarnym humorem, a byt zwierzęcy z ludzkim żywotem. To świat przyzwoitych ludzi, którym się nie układa, i narwańców szczęśliwie unikających porażki. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne, a rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Cykl „Premiera w Pałacu” będzie miał jeszcze jedną odsłonę pod koniec miesiąca – 28 września o godz. 18.00 spotkamy się z Aleksandrą Suławą. Nasza gościni opowie o swoim najnowszym reportażu:. Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji. Dziennikarka, zafascynowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.
Rok Wisławy Szymborskiej trwa w najlepsze! 18 września o godz. 18.00 będziemy wspominać Grupę Literacką Biprostal, którą w latach 70. i 80. tworzyli: Stanisław Balbus, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz, Ewa Lipska, Joanna Salamon, Wisława Szymborska i Marta Wyka. W spotkaniu wezmą udział m.in. Marta Wyka i Michał Rusinek.
Nie wszyscy wiedzą, że w Pałacu Potockich mieści się także reprezentacyjne mieszkanie rezydencjalne dla twórców i twórczyń współpracujących z Krakowem Miastem Literatury UNESCO. 26 września o godz. 18.00 spotkamy się z pisarzem Stéphane’em Picherem, rezydentem literackim w Pałacu Potockich, który przybył do nas aż z Quebecu. Dowiemy się, nad jaką książką obecnie pracuje goszczący w Krakowie twórca, a także co sądzi o naszym mieście.
27 września o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie okolicznościowe w dzień rocznicy urodzin i śmierci Mariana Dąbrowskiego, założyciela „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”. W świat międzywojennej prasy i atmosferę dynamicznie zmieniającego się Krakowa I poł. XX wieku wprowadzą nas Magdalena Idem – reporterka i redaktorka, autorka książki Manekin w peniuarze. Moda w II RP, prof. Piotr Borowiec – politolog i medioznawca, autor dwóch monografii o „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” oraz Adam Radzikowski – krewny i spadkobierca bohatera wieczoru. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.
Wydarzenia literackie we wrześniu zamkną dwie wyjątkowe dyskusje. Na pierwszą z nich, 29 września o godz. 18.00, zapraszają Wydawnictwo Czarne, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Pałac Potockich. Odwiedzi nas wówczas Kalina Błażejowska, która opowie o reportażu Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych. Ta zapadająca w pamięć opowieść o tym, co wyparte, przemilczane, zapomniane, przedstawia wojenne losy pacjentów i pensjonariuszy dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego w Gostyninie i domu opieki w Śremie.
Z kolei dzień później, 30 września o godz. 18.00 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza, Gabriel Borowski (język portugalski), Artur Łuksza (język angielski) i Olga Niziołek (język niderlandzki) podyskutują o tym, czym jest język inkluzywny i jak go przekładać. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu CELA: KMLU.
Kino na dziedzińcu
Miesiąc Fotografii w Krakowie i Galeria Bunkier Sztuki zapraszają na plenerowe kino w Pałacu Potockich. Na dziedzińcu, w otoczeniu pałacowych murów pokażemy dwa cykle filmowe, które potrwają do końca września.
7 września o godz. 20.00 wyświetlony zostanie film Beksińscy. Album wideofoniczny (reż. Marcin Borchardt). Scenariusz filmu powstał w oparciu o głośną książkę Magdaleny Grzebałkowskiej: Beksińscy. Portret podwójny. Zmontowany został z domowych archiwaliów malarza – stanowi zarówno wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny, jak i analizę różnicy pomiędzy prywatnym i publicznym życiem artysty.
29 września o godz. 20.00 odbędzie się projekcja filmów artystycznych z kolekcji Bunkra Sztuki: Bliżej dalej oraz Jestem elektryczny Józefa Robakowskiego, Backstage Karola Radziszewskiego i Wieża Ratuszowa Krzysztofa Wodiczko. Na oba wydarzenia obowiązują bilety w cenie 5 zł do zakupienia w dniu projekcji.
Dla kobiet
19 września zapraszamy na dwa specjalistyczne wydarzenia zaplanowane z myślą o kobietach i lokalnych społecznościach krakowskich. O godz. 14.00 rozpocznie się spotkanie poświęcone depresji poporodowej. Jak jej przeciwdziałać? Gdzie szukać wsparcie? Na te i inne pytania odpowiedzą panelistki oraz organizatorki warsztatów dla młodych mam.
Bezpośrednio po warsztatach, o godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie edukacyjne poświęcone profilaktyce raka piersi organizowane przez małopolski oddział Stowarzyszenia Kobiety w Centrum i Fundację OnkoCafe. W trakcie wydarzenia przy użyciu fantomu prowadzona będzie nauka prawidłowej techniki samobadania piersi. Ważnym punktem dyskusji stanie się rozmowa o tym, jak motywować bliskich do profilaktyki i jak wspierać osoby, które usłyszały diagnozę onkologiczną. Spotkanie poprowadzi Anna Kupiecka, Prezeska Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.
Dla dzieci i młodzieży
We wrześniu wystartujemy z nowym cyklem, łączącym w sobie naukę pięknego i intuicyjnego pisania. Już 24 września o godz. 12.00 (grupa 6-10 lat) i 13.30 (grupa 11-15 lat) oraz 30 września o godz. 14.00 (grupa 6-10 lat) i 15.30 (grupa 11-15 lat) odbędą się pierwsze warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży. Skupimy się na wypracowaniu pięknego szkolnego pisma, opartego na autorskiej literze elementarzowej Ewy Landowskiej.
Na warsztatach uczestnicy poznają rozwiązania konstrukcyjne liter pomyślane tak, aby proces pisania był intuicyjny i swobodny, a łączenia pozwalały na płynne i czytelne pisanie. Warsztaty są szansą nauczenia się ładnego, niemęczącego pisania oraz poprawy charakteru pisma. Na kolejne zajęcia zapraszamy 8 i 14 października, 11 i 18 listopada oraz 2 i 9 grudnia. Obowiązują płatne zapisy w cenie 60 zł prowadzone na stronie internetowej KBF: BILETY.
Po wakacjach powracamy także z „Literackimi Chwilami”, czyli niedzielnymi warsztatami dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. 17 września o godz. 9.30 po raz kolejny wspólnie odkryjemy niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy się w radości tworzenia i czytania. Tym razem na warsztatach poznamy książki: Rycerka Rozalka i Tajemnica Nawojki (seria „Czytam sobie” wyd. Harperkids). Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski, nagradzani animatorzy kultury. Spotkanie odbędzie się w językach polskim i ukraińskim.
***
Pełne informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.