Przejdź do treści
Powrót

Wianki w Krakowie. Świętuj z nami nadejście lata!

24 czerwca 2023

Powiśle – Planty – Wesoła – park Jordana

Gdy krakowskie ulice zaczynają rozbrzmiewać dźwiękami muzyki, tętnić gwarem przechodniów i wypełniają się kwiatami, to znak, że nadeszły najdłuższe dni roku! Koncerty pod gołym niebem, uliczne granie, konkurs na najpiękniejszy wianek, piknik dla rodzin… Tak od lat witamy w Krakowie nadejście lata. Festiwal Wianki w Krakowie już 24 czerwca! Sprawdź program!

Wianki to przede wszystkim muzyka! W tym roku na głównej scenie na Powiślu zagrają:

Dina Jashari z zespołem Drugari – artystka z Macedonii Północnej, wokalistka i autorka piosenek. Emocjonalne teksty, nowoczesne i świeże bity, a zarazem subtelne melodie to elementy, które wyróżniają jej muzykę. Należy do grona dziewięciu artystów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu HEMI Music Awards 2023.

Kasia Lins – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej muzykę, koncerty oraz klipy charakteryzują duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój. W 2020 roku wydała bardzo dobrze przyjęty album Moja wina. W ramach festiwalu Wianki w Krakowie oprócz dotychczasowego materiału zaprezentuje single z nadchodzącego trzeciego albumu, którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku.

Piotr Zioła – artysta, który po udanym debiucie w 2016 roku niespodziewanie zniknął ze sceny. Jego najnowsza płyta Wariat zabiera nas w podróż, dzięki której odkrywamy, co się działo u niego przez ostatnich kilka lat. Każdy z utworów w subtelny sposób opisuje doświadczenia z tego okresu.

Miuosh – właściwie Miłosz Borycki, raper, który od kilkunastu lat przełamuje schematy myślenia o muzyce hip-hopowej, gromadząc wiernych fanów nie tylko wśród miłośników gatunku. 24 czerwca wystąpi akustycznie na Powiślu z gościnnym udziałem Piotra Zioły i Julii Pietruchy.

Z okazji obchodów Roku Szymborskiej podczas koncertu Miuosha czeka nas wyjątkowa premiera! Pierwszy raz usłyszymy na żywo przygotowane przez rapera utwory z tekstami wierszy noblistki.

Podczas Ulicznego Grania usłyszymy natomiast sześć zespołów wyłonionych w konkursie „Partnerstwo dla Muzyki: Wianki w Krakowie – Uliczne Granie”. Zwycięzców i zwyciężczynie poznamy 6 czerwca, a ich koncerty usłyszymy w czterech lokalizacjach na Plantach 24 czerwca po południu.

Od ubiegłego roku Wiankom towarzyszy Koncert o świcie. W tym roku będziemy kontynuować tę nową tradycję. Wschód słońca 25 czerwca o 4 rano spędzimy razem z festiwalem EtnoKraków/Rozstaje, dzięki któremu usłyszymy Pieśni czterech stron świata, czyli prolog jego jubileuszowej XXV edycji. Koncert pieśni litewskich, ukraińskich oraz polskich (z Puszczy Zielonej i Wielkopolski) nawiązuje do symboliki ognia, wody, tradycji kupalnych i świętojańskich. Będzie to niezwykłe wokalne, akustyczne wydarzenie – bez kabli, prądu i głośników.

Znana z formacji Babadag, zafascynowana tradycją litewskich pieśni tradycyjnych Ola Bilińska zaśpiewa z siostrami Kriščiūnaitė (Polska/Litwa), charyzmatyczna Joanna Słowińska, szukająca inspiracji w archaicznych polskich i słowiańskich pieśniach obrzędowych, wystąpi z grupą śpiewaczą Dola, zaś żeński zespół tradycyjnych pieśni kurpiowskich Śpiewu Przyczyna oraz siostry Klymenko i Gonczarenko z formacją Babsky Kozachok (Ukraina) wyśpiewają starodawne pieśni o kobiecym losie.

Nie można świętować nadejścia lata bez kwiatów! A gdzie jest piękniej o tej porze roku niż na Plantach – największym krakowskim „wianku”, oplatającym Stare Miasto? W ich zachodniej części, czyli od strony ulic Podwale i Dunajewskiego, ustawione zostaną trzy stacje, w których będzie można własnoręcznie upleść wianek. Na chętnych czekać będą zielone rośliny, kwiaty, gałązki, materiały florystyczne, a także takie dodatki, jak bibuła, włóczka, tasiemki, wstążki, kokardki czy sznureczki. Wianki będzie można pleść od godziny 14.00 do 16.00. Na Powiślu w strefie Factory o godzinie 11.00 i 12.30 odbędą się również warsztaty z plecenia wianków. Darmowe wejściówki będzie można pobierać od 19 czerwca na stronie KBF: Bilety.

Na Powiślu nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy Wianek ze wspaniałymi nagrodami od sponsorów! Konkursowy wianek będzie można upleść na bulwarze Czerwieńskim w godzinach 14.0016.00. Regulamin konkursu dostępny będzie na stronie festiwalu, a ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się na scenie głównej na Powiślu o godz. 17.40.

Wianki to także moc atrakcji dla rodzin. W godzinach 11.00–16.00 polanka na Wesołej przy ul. Śniadeckich zamieni się w przestrzeń dla małych odkrywców i odkrywczyń, a wszystko za sprawą pikniku naukowo-przyrodniczego. Więcej informacji wkrótce, ale już teraz możemy zdradzić, że spotkamy tam prawdziwych naukowców oraz naukowczynie i poznamy najciekawsze tajemnice nauki! Nie zabraknie też aktywności przyrodniczych i nawiązań do tradycji świętojańskich.

Zależy nam, by Wianki były festiwalem dostępnym dla wszystkich. Wraz z Fundacją Kultury bez Barier zostaną przygotowane teksty ETR, czyli informacja o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Planujemy wiele wydarzeń z tłumaczeniem migowym dla osób głuchych, a we wszystkich lokalizacjach przygotujemy audiodeskrypcję terenu oraz ścieżki dojścia z przystanków komunikacji miejskiej, aby ułatwić dotarcie na miejsce oraz poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku.

Partnerami wydarzenia są: Wodociągi Miasta Krakowa, Factory, Hard Rock Cafe Kraków oraz Mini Melts. Sponsorami nagród w konkursie są: Factory, Hard Rock Cafe Kraków, Energylandia i Wodociągi Miasta Krakowa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Programu Kreatywna Europa – KULTURA.

 

HARMONOGRAM

Wianki w Krakowie
24 czerwca 2023

KONCERT NA POWIŚLU

24 czerwca, godz. 17.00–22.00

17.00–17.40    Dina Jashari x Drugari
18.00–18.40    Kasia Lins
19.00–20.00    Piotr Zioła
20.30–22.00    Miuosh Akustycznie feat. Julia Pietrucha i Piotr Zioła

PIKNIK NAUKOWO-PRZYRODNICZY

24 czerwca, godz. 11.00–16.00

polanka na Wesołej, ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Wkrótce więcej informacji.

STACJE PLECENIA WIANKÓW

24 czerwca, godz. 14.00–16.00

STACJA 1: skwer Demarczyk (przy pomniku Żeleńskiego)
STACJA 2: skwer Skrzyneckiego (przy pomniku Grażyny)
STACJA 3: skwer przy kościele św. Kazimierza (niedaleko Pałacu Sztuki)

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIANEK

24 czerwca, godz. 14.00–16.00

bulwar Czerwieński (ul. Powiśle 11)
Ogłoszenie wyników: godz. 17.40, scena na Powiślu

ULICZNE GRANIE

24 czerwca, start o godz. 16.00

  1. Skwer przy kościele św. Kazimierza (niedaleko Pałacu Sztuki)
  2. Altana na Plantach przy ul. Westerplatte
  3. Skwer Ewy Demarczyk
  4. Skwer Piotra Skrzyneckiego

KONCERT O ŚWICIE

25 czerwca, godz. 04.00, park Jordana

Koncert o świcie. EtnoKraków/Rozstaje XXV lat | prolog
Ola Bilińska, Raminta & Lauksmina Kriščiūnaitė (LT) / Joanna Słowińska / Dola (PL) / Iryna Klymenko & Babskij Kozaczok (UA) / Śpiewu Przyczyna (Kurpie)
organizacja: KBF // Wianki 2023
współorganizacja: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie // EtnoKraków/Rozstaje XXV lat

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter