Przejdź do treści
Powrót

W Krakowie gramy z głową!

31 stycznia 2021 r. odbędzie się już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Początkowo Finał miał odbyć się 10 stycznia, w związku z obostrzeniami, został przeniesiony na ostatnią niedzielę stycznia. Kraków jak zwykle bardzo mocno włącza się w orkiestrowe granie, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla oddziałów zajmujących się laryngologią, otolaryngologią i diagnostyką głowy. Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na organizację tegorocznego Finału.

Sześć sztabów, ponad 1500 wolontariuszy

29. Finał WOŚP z pewnością zapisze się w historii jako wydarzenie bezprecedensowe. Organizacja kwesty z zachowaniem reżimu sanitarnego wymaga od organizatorów niemałej gimnastyki. Jednak nawet największe przeszkody nie są w stanie zatrzymać gorącej fali ludzkich serc! W samym mieście Lajkonika zagra łącznie sześć sztabów, a na ulice wyjdzie przeszło 1500 wolontariuszy. Wśród nich niezawodny Adam Mickiewicz, który będzie kwestował na Rynku Głównym ze swoją tradycyjną, wielką skarboną w kształcie serca. Jak na wieszcza przystało, będzie mieć identyfikator o numerze 40 i 4.

W rolę wolontariuszy włączyli się m.in: Maciej Stuhr, Robert Makłowicz, Grzegorz Turnau, Tomasz Schimscheiner, Michał Rusinek, Mateusz Pacewicz oraz prof. Mikołaj Spodaryk.

Do orkiestrowego grania włączyły się również Fundacja Anny Dymnej, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, kluby sportowe, niezliczona liczba artystów, firm i przeróżnych instytucji. W najgłośniejszej orkiestrze Świata nie zabrakło samego Krakowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim na czele oraz licznymi miejskimi instytucjami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, ogrom wydarzeń w Internecie

Wolontariusze, którzy wyjdą na ulice, będą wyposażeni nie tylko w tradycyjne skarbonki i identyfikator.Każdy z nich wyposażony będzie także w maseczki oraz płyny do dezynfekcji. Wolontariusze tym razem nie będą naklejać serduszek darczyńcom, wręczając im czerwone naklejki do dłoni. Krakowskie sztaby w tym roku również przeszły rewolucję, będzie w nich panował ścisły reżim sanitarny oraz wszechobecny dystans.

Przeniesienie ogromnej części Finału WOŚP do internetu sprawiło, że tym roku ogromną popularnością cieszą się tak zwane e-Skarbonki czyli wirtualne puszki, do których trafiają całkiem realne i… ogromne pieniądze. Dzięki nim, wolontariusze mogą już dawna kwestować w internecie, a darczyńcy mogą zasilać ich puszki bez wychodzenia z domu, z zachowaniem bezpieczeństwa. Krakowskim rekordzistą jest Robert Makowicz, który na tydzień przed Finałem WOŚP w swojej wirtualnej skarbonie miał już przeszło 11 tysięcy złotych. Ogółem krakowskie sztaby na ten moment uzbierały niemal 200 tysięcy złotych, a kwota szybko rośnie!

Trudno wyobrazić sobie Finał bez ostrej jazdy w środku zimy, czyli MotoOrkiestry. Tym razem motoryzacyjni pasjonaci będą mogli śledzić poczynania rajdowców i drifterów za pomocą transmisji online. Również wirtualnie będzie można wziąć udział w warsztatach tanecznych i koncertach, współorganizowanych przez różne krakowskie sztaby. Do wspólnego kwestowania zachęcają czworonożni wolontariusze, czyli golden retrievery wraz z opiekunami. Psie spacery odbędą się także w Nowej Hucie oraz w centrum. W planach jest także gra miejska “Magiczny WOŚP” z legendarnymi postaciami w tle.

W tych trudnych czasach zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję “ Pokaż serce Orkiestrze”. Chcemy “zapalić” całe miasto na czerwono. W niedzielę na ten kolor podświetlone będą m.in Kładka Bernatka, ICE Kraków, Estakada nad Dworcem PKP Płaszów oraz Tauron Arena.

Wspólnie dodajmy otuchę Jurkowi Owsiakowi i całej ekipie Fundacji, pokażmy wsparcie dla jej działań i z jeszcze większą mocą zagrajmy podczas 29. Finału WOŚP! Zachęcamy również do włączenia się do Ś wiatełka do Nieba. Z dystansem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wyślijmy razem za pomocą telefonów komórkowych lub zimnych ogni świetlne pozdrowienie dla Dobrych Aniołów! Do tego dzięki sztabowi przy Collegium Śniadeckiego UJ o godzinie 20:00 z Tauron Areny popłynie hejnał a następnie finałowy jingiel.

Do grania włączają się także morsy, którzy mają najgorętsze serca i pokażą, że mają także… największe serce. Pomimo braku tradycyjnego Biegu Wielkich Serc biegacze wezmą udział w akcji “ Wybiegaj serce dla WOŚP”.

Skarbony Stacjonarne już działają, szaleństwo na aukcjach internetowych!

Jeśli ktoś nie może się doczekać niedzieli aby wrzucić realny pieniądz do tradycyjnej skarbony może przekazać datek do Sztabowej Skarbony Stacjonarnej. To specjalne puszki kwestarskie przypisane do konkretnego miejsca, np. biura, recepcji, sklepu itp. W całym Krakowie krakowskie sztaby zarejestrowały już kilkaset takich Skarbon!

Niezwykle ważnym punktem Finałów WOŚP są aukcje internetowe. W tym roku są szczególnie istotne, ponieważ w bezpieczny i nieraz ekscytujący sposób można wejść w posiadanie cennych przedmiotów, a do tego dołożyć cegiełkę na szczytny cel.

Pośród całej gamy najróżniejszych gadżetów, dzieł sztuki, książek, usług, voucherów itp. na wyjątkową uwagę zasługują: zabytkowy motocykl WSK z 1958 r., kolacja z Robertem Makłowiczem, trening biegowy z Maciejem Stuhrem, fragment Szkieletora (obecnie Unity Centre) od prezydenta Jacka Majchrowskiego, vouchery na krakowskie festiwale od KBF-u, warsztaty kulinarne z uczestniczką Master Chefa – Jolantą Kleser, prawie dwumetrowy ołówek od Andrzeja Mleczki, kurtka od Rafała Sonika, roczny zapas smakołyków, rejs repliką XV-wiecznego galara czy… kurs pszczelarski. Lista rewelacyjnych aukcji krakowskich sztabów ma już kilkaset pozycji.

W ubiegłym roku dzięki krakowskim sztabom i ofiarności krakowian na konta WOŚP trafiło przeszło 3 miliony złotych. W krakowskich szpitalach funkcjonuje sprzęt o łącznej wartości prawie 43 milionów PLN. Do tej pory Fundacja od początku istnienia zebrała 1,3 miliarda złotych.

Więcej informacji o 29. Finale w Krakowie, listę wydarzeń, można znaleźć na stronie: www.wosp.krakow.pl w zakładce “Finał w Krakowie” oraz na facebooku: www.facebook.com/WospWKrakowie/

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter